Kezemben ​az életed 29 csillagozás

Egy idegsebész vallomásai
Henry Marsh: Kezemben az életed

Mi ​járhat egy sebész fejében, miközben megpróbálja eltávolítani betege agyából a daganatot? Hogyan méri fel, melyik esetet vállalja, melyiket ne? Miképpen küzdhet meg azzal az érzelmi nyomással és elvárással, ami a hozzátartozók részéről nehezedik rá? S mi van, ha egy műtét mégse sikerül, és a beteg meghal?
Dr. Henry Marsh világhírű brit idegsebész élveboncolással is felérő őszinteséggel mesél azokról az esetekről, ahol képtelen volt megmenteni betege életét. Meg persze azokról is, ahol az igen kockázatos műtét sikerült, a páciens meggyógyult. Miközben az izgalmas eseteket olvassuk, nemcsak egy kórház napi működésébe pillanthatunk be és tudhatunk meg nagyon sok érdekes dolgot az emberi agyról, de azt is megérthetjük, hogy nincs sebész, aki képes lenne a műtőben „Istent játszani” – noha sokszor ezt várjuk el tőle.
A könyv minden egyes fejezete idegtépő kötéltánc. Marsh páciensei hús-vér emberek, akik a könyv során szinte személyes ismerőseinkké válnak.
Daily… (tovább)

Park, Budapest, 2016
286 oldal · ISBN: 9789633553473 · Fordította: Sóskuthy György
Park, Budapest, 2016
286 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633552674 · Fordította: Sóskuthy György

kratas P>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Mindent érthetően és – szerintem – őszintén. És nagyon tetszett az is, hogy szóba került az önhittség és a gyarlóság, amivel az orvosoknak is meg kell küzdeniük az életük során. Szeretném megnézni majd a filmet is, ami az ukrajnai munkájáról készült.

kormix P>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Egy olyan ember életébe nyertem bepillantást a kötet révén, aki egyszerre mindennapi és nem mindennapi. Henry Marsh ugyanis pontosan ugyanazt csinálja, mint mi: felkel, elmegy dolgozni, majd hazamegy és lefekszik. Időnként persze hódol a hobbijának és családot alapít, a szokásos dolgok. Csakhogy van egy kis bökkenő, tudniillik Henry Marsh történetesen idegsebész. Ennek köszönhetően pedig olyan dolgokról tudott mesélni, amivel nem találkozunk minden nap.
Érdekfeszítő volt minden egyes fejezet, amit papírra vetett és a könyv felépítése is nagyon tetszett. Adott betegségeken keresztül megismerni számos esetét igazán jó ötlet volt, sok helyen a fejezetek is szépen, logikusan követték egymást. Aminek kifejezetten örülök, hogy nem csak a munkájáról, hanem róla is szólt a könyv. Közelebb került hozzám azáltal, hogy leírta, mi minden kavargott a fejében az adott páciensének kezelése közben, azt pedig külön öröm volt olvasni, hogy őt is elérte néha egy-egy dühkitörés vagy épp a sírhatnék. Továbbá látni engedte az egész szakma emberi oldalát, ami így belegondolva igen kemény.
Összességében egy remek olvasmány volt, aminek azért nem tudom megadni az öt csillagot, mert többször ismétlődőnek éreztem és a fejezetek végén sem éreztem azt, hogy muszáj azonnal folytatnom, sőt rá is kellett pihennem a következőkre.

Csokiskeksz P>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Igaz, hogy gyakran megfájdult a fejem olvasás közben, de Marsh doktor remekül gyógyít, és ír:-)

Nemes_Péter>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Érdekes volt idegsebész szakorvosjelöltként olvasni a könyvet, mivel meglepően sok hasonlóságot élünk át mi is itthon. A laikus olvasó számára is (és nekem is) érdekes történeteket bemutató írás, ami jó betekintést ad a szakma árnyoldalaira és szépségére egyaránt. Nem tudom, hogy az író a gerincsebészeti irányvonalat miért mellőzte ennyire, de talán érdekes lett volna erről a részről is picit többet olvasni (habár lehet az író kifejezetten agyi sebészetre specializálódott*)

*munkahelyemen és tudtommal más hazai centrumokban sem különül el egy idegsebész professzor sem, hogy csak koponya műtéteket végezne

FZolee P>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Egy újabb jó könyv a Park kiadótól, amelyben megismerkedhetünk egy idegsebész mindennapi munkájával. Ahogyan sejtjük, ez egyáltalán nem olyan szuper dolog, nagyon sok tragédiával együtt jár, még ha ez ellen sok esetben a legjobb orvos sem tud semmit tenni. Emellett szörnyű dolog lehet, ha egy utólag banális hiba miatt a páciensed meghal, vagy élete végéig fogyatékossá válik.
A könyvben nyomon követhetjük számos beteg történetét, de emellett Henry Marsh emberi oldalát is megismerjük. Végtére is, ő is csak ember, aki éli az életét, ő is képes hibázni. Annyi a különbség, hogy itt súlyosabbak a következmények. Még sokáig olvastam volna a könyvet, nagyon érdekes volt. Megérdemelten jár az öt csillag.

lpetra95>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Fél pont levonás jár a könyvért, mert véget ért! Sajnos csak 286 oldalban követhettem nyomon Henry Marsh mindennapjait, műtéteit, a sebészek életének nehézségeit. Annyira, de annyira olvastam volna még! Mindenképp ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik az orvosi pályára készülnek. Rengeteg kérdésre választ kaptam, és közben rengeteg olyan kérdés is felmerült bennem, amelyekre már magam kellesz a válaszokat megtalálnom. Nem részletes szakmai leírások tömkelegét találhatjuk meg a könyvben, hanem mindenki számára érthető, érdekes történetek összességét. Persze közben megtanulhatjuk, hogy mi meningeóma vagy épp mit is jelent egy plexus choroideus papilloma. Felváltva képzelhettem bele magam az orvos és a páciens szerepébe. Együtt izgultam egy-egy érdekes eset során mind a betegért, mind az orvosért. Azok számára is nagyon jó olvasmány, akik nem orvosi pályára készülnek. Belelátni abba, hogy mi történik a háttérben miközben mi a saját egészségünkért küzdünk. Egy őszinte orvos vallomásait olvashatjuk, aki fel merte vállalni azt is, ha hibázott. És ez az, ami miatt igazán megfogott a könyv. Nemcsak a dicső sikerekről olvashatunk, hanem ballépésekről, rosszul sikerült műtétekről, rossz döntésekről is. Olyan dolgokról, amelyet talán kevesen mernének ennyire őszintén felvállalni.
Egy biztos, nem ez volt az utolsó alkalom, hogy a kezembe vettem ezt a könyvet. :)

EmmanuelleKant>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Nagyon jó könyv, az emberek nagy része sosem kerül olyan szituációba, mint egy sebész, (főleg az idegsebészetet értem ez alatt) ez már szinte emberfeletti teljesítmény, amit nap mint nap csinálnak. Lenyűgözött a könyv. Sokat szeretnék ebben a témában még olvasni, Henry Marsh nagyon aranyos embernek tűnik, szívesen megismerkednék vele.

Boglarka_Torkos>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Kiváló könyv, őszinte es megragadó, minden szenvedéssel es örömmel van tele..imádtam, mindenkinek ajánlom, aki orvosira megy, orvosira jár, érdekli az egészségügy bármely része.

Ciklon>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Öt csillag! Őszinte, megrázó és nagyon érdekes. Sokszor elfelejtjük, hogy az orvos is ember, és számára is félelmetes a tudat, hogy szó szerint a kezében van mások élete. Elég egy apró hiba, és a megműtött ember tudat nélküli zöldséggé válik.
Iszonyatosan nehéz lehet feldolgozni azokat az eseteket, amelyek tragikusan végződtek, ahol látja, hogy nem segíthet, és amikor tudja, hogy az előtte álló embernek meg vannak számlálva a napjai. Nem is tudom, hogy lehet ezekkel megbirkózni.
Akiken viszont segít, azoknak egy új életet ad, ez pedig gyönyörű lehetőség.

Miah>!

Henry Marsh: Kezemben az életed Egy idegsebész vallomásai

Nagy várakozással fogtam bele ebbe a könyvbe, de végül nem azt kaptam, amit vártam. Kicsit csalódott vagyok, bár valószínűleg csak a kendőzetlen igazságot kaptam, mégis egy kicsit fáj, hogy nem egy együtt érző orvost kaptam. Az orvosi távolságtartásnak beállított modora számomra sokszor már a sértő kategóriát súrolta. Nos mindegy, lehet én vagyok túl érzékeny. Azt viszont hadd tegyem hozzá, hogy Marsh doktor szakmai hozzáértésében senki sem kételkedhet.

Elek_Márta>!

A páciens a jelek szerint az egyik kollégám esete volt, és az angol orvosi társadalom íratlan szabályai szerint az ember soha nem kritizálja nyíltan és nem bírálja felül egyenrangú kollégáinak a döntését, így hát nem szóltam semmit.

szépszi P>!

Ha betegek vagyunk és kórházba kerülünk, az életünkért aggódunk és rémisztő műtét vár ránk, akkor bíznunk kell a bennünket kezelő orvosban – ha nem így teszünk, igencsak megnehezítjük az életünket.