London ​ostroma 5 csillagozás

Három kisregény
Henry James: London ostroma

Henry ​James regényeinek, elbeszéléseinek visszatérő motívuma az Európát járó amerikaiak élete, sorsa, szemlélete.
Daisy Miller (1878) című korai kisregénye egy szép, egyszerű, természetes amerikai lány tragédiába torkolló életéről ad képet, Daisyt a jól nevelt európai „társaság” kezdetben idegenkedve fogadja, majd kiközösíti, s még csak meg sem kísérli senki, hogy megértse európai szemmel nézve szokatlan viselkedését.
A London ostroma (1883) hősnője ugyancsak amerikai, egy sokat próbált elvált asszony, aki elhatározza, hogy ha törik, ha szakad, ő bizony megostromolja a bevehetetlennek mondott előkelő európai társaság bástyáját.
Az Aspern-levelek (1888) már másfajta világba viszi el olvasóit, Velencében éldegél, és őrzi féltett ereklyéit egy töpörödött kis amerikai vénlány, aki valaha egy híres költő múzsája, sokszor megénekelt szívszerelme volt. Ebbe a poros, zárt világba tör be egy fiatal amerikai irodalomtörténész, a halott költő életrajzírója, s forgatja fel… (tovább)

Európa, Debrecen, 1986
puhatáblás
Európa, Budapest, 1965
342 oldal · Fordította: Udvarhelyi Hanna, Sz. Kiss Csaba, Berinkey Irma · Illusztrálta: Würtz Ádám

Emmi_Lotta I>!

Henry James: London ostroma Három kisregény

Henry Jamesnek a kötetben található három alkotása közül Az Aspern-leveleket (1888) olvastam, amely egy irodalommal foglalkozó fiatalember történetét egyes szám első személyben beszéli el. A főhős nevét nem tudjuk meg, jelleméről, törekvéseiről viszont annál többet. Céltudatossága önzéssel, gátlástalansággal párosul. Mohóságában képes szinte mindenen és mindenkin átgázolni.
A regény – azt a manapság is időszerű – dilemmát járja körül, hogy nyilvánosságra kell-e hozni egy nagy költő/író magánéletének legféltettebb titkait is, vagy pedig az utókornak bele kell törődnie a magánszféra tiszteletben tartásába.

2021. május 21.
Ezúttal mindhárom kisregényt elolvastam. Remek mindegyik.

Európa, Budapest, 1965

Henry James: London ostroma Három kisregény

Henry James nálam az Európai látogatókkal vetette meg a maga alapjait. Ezek a kisregények most az európai térfélre hoztak el. Henry James könyvei iránti vonzalmam maga a talány számomra: a témái nem érdekelnek, mégis ahogy elkezdem olvasni beszippant, atmoszférát teremt, a szövegeinek stílusa és hangulata gyönyörködtet, érzékennyé tesz és szórakoztat. Ezt a könyvet olvasva érdekes volt elmerülni a múlt század második felének európai előkelő miliőjében, jópofa volt látni micsoda roskatag, idejétmúlt és komikus valami volt ez, szóval különleges purgatórium ezeket az írásokat olvasni:) Boldogabban, a magam világát még jobban szeretve lépek ki belőlük, úgy, hogy közben ott is jól éreztem magam.:)

Ps. Ami pedig még szintén érdekes és tanulságos, hogy mennyivel többet foglalkoztak az emberek magukkal és egymással, nem álltak közöttük virtuális terek, csak maga a valóság. Többnyire eseménytelen, lassú és unalmas mai szemmel nézve, de kétségtelenül valódi. Ebből is lehet tanulni:)

dtk8>!

Ránk azonban a kinyilatkoztatás erejével hatott, hogy a tizenkilencedik század második felében – az újságok, táviratok, fényképek, riporterek korában – ilyen észrevétlen maradhasson valaki.

dtk8>!

Soha, míg élek, el nem felejtem görnyedt, imbolygó, furcsa kis fehér alakját, felvetett fejét, testtartását, arckifejezését; örökre emlékezni fogok indulatteli hangjára. Ahogy megfordulva rátekintettem, szenvedélyesen, ádáz dühvel felém sziszegte:
– Hah, firkász briganti!

Adriaticum>!

Aki előkelő, az otthon is az.

Adriaticum>!

– Utolsó találkozásunk óta sok mindenben volt részem: házasság, halál, kellemetlenségek, miegymás.
– Azelőtt is elég sok házasságban volt része.

Adriaticum>!

Határozottan előkelő ,ha valaki unalmas. Bennem úgyis túlteng az élénkség.

Adriaticum>!

Volt abban valami romantikus, majdnem hősies, hogy 1820-ban egy amerikai külföldre ment – nem úgy mint ma, amikor a két földrész közt csak úgy jönnek-mennek a hajók, s az utast a fényképezés és más vívmányok jóvoltából semmi sem éri váratlanul.

243

Kapcsolódó szócikkek: 1820