Határaink 47 csillagozás

Mire mondjunk igent és mire nemet?
Henry Cloud – John Townsend: Határaink Henry Cloud – John Townsend: Határaink Henry Cloud – John Townsend: Határaink

Ez a könyv – amely a határvonalak-sorozat második köteteként jelenik meg magyarul – az egészséges és ésszerű határok kialakításának bibliai alapjairól szól. Arról, hogy hogyan vállalhatunk felelősséget önmagunkért, hogy ne csak sodródjunk és reagáljunk a minket érő hatásokra, hanem aktívan és felelősen alakítsuk saját életünket. A szerzők valódi élethelyzetekből és esetekből kiindulva vizsgálják, hol húzódnak a határaink, mit védenek, hogyan jelölhetjük ki őket, mikor sérülnek meg, és hogyan lehet őket helyreállítani.

Eredeti megjelenés éve: 1992

Harmat, Budapest, 2020
360 oldal · ISBN: 9789632885414 · Fordította: Bartha Katalin
Harmat, Budapest, 2020
Harmat, Budapest, 2018
326 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632881089 · Fordította: Bartha Katalin

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Ez egy nagyon fontos könyv, a szeretetpolcra kerül. Ugyanis ha nincsenek határaink, nem fogunk tudni jól szeretni, és még ha két ember szereti is egymást, de nincsenek határaik, vagy nincsenek rendben azok, annak kudarc lesz a vége. Még akkor is, ha együtt maradnak valamiért, az vagy bántalmazó, vagy szimbiotikus kapcsolat lesz, amelyben mindkét fél képtelen lesz a fejlődésre, ami egyet jelent az életük elpocsékolásával.
Persze a határokkal sok minden együtt jár, a szeretet, az őszinteség, az egyenlőség, a megbocsátás, a konfliktusok felvállalása és ezzel együtt a jó kompromisszumokért való együttes küzdés, a felelősség felvállalása a saját életünkért és tetteinkért (de soha nem a másokéért) és azok következményeiért, a szabadság mindkét félnek (többféle értelemben is). És ha ez mind megvan, ha a kapcsolatot mindkét fél fenn akarja tartani, vagy rendbe akarja hozni, akkor sikerülni is fog. Lehet ezek helyett ugyan bezárkózni, vagy egyik kapcsolatból a másikba ugrálni, lényeges változás nem lesz.
A fél csillag levonás azért jár, mert kifejezetten a keresztényekre fókuszál, és folytonosan ismételgeti, hogy ha felállítjuk a határainkat, az mind jó, de menjünk keresztény támogató csoportba és higgyünk istenben. És hát telis-tele van bibliaidézetekkel, amit meg is értek, mert egyes keményfejű hívők ugyan nem hinnének a szerzőpárosnak ezek nélkül, mert a nézeteik nem földhözragadt szexista konzervatívak. Számomra viszont inkább zavaróak voltak, de egy idő után sikerült ügyesen átugrani ezeket a részeket.
Szóval mindenkinek ajánlom, főleg azoknak, akik bántalmazó kapcsolatban élnek, akik kapcsolati problémákkal küzdenek.

Dana>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Ez a könyv nagyon okos, okozott is néhány álmatlan éjszakát, mert én meg nem vagyok olyan okos. Hogyan is húzzuk meg a határainkat? Hogyan tudassuk másokkal, hogy hol kezdődünk mi és mi tartozik a felelősségünk alá, és mi nem? Hogyan mondjunk nemet úgy, hogy közben szeretjük felebarátainkat, mint önmagunkat?

toreadornottoread>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Számomra a Határaink egy gigaAHA volt! Megtanított arra, hogy csak saját magamért vagyok felelős, saját magamért viszont felelős vagyok! Minden más, másokhoz való viszonyulásom, saját határaim kitágíŧása már egyéni döntésem és szeretetem függvénye. Szabad lettem a gyerekkori elvárásoktól és dolgozom rajta, hogy szabad legyek a felnőttkoriaktól.
Nagyon tetszik benne, hogy bár keresztény pszichológusok írták, egy-két bibliai utalástól, összefüggéstől eltekintve haszonnal forgathatják azok is, akiknek a vallás nem mond semmit.

Viki77>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Ez egy értékes, az élethez való hozzáállást pozitívan befolyásoló könyv volt, rengeteg megszívlelendő tanáccsal. Igaz, nem volt egy egyszerű olvasmány, már csak azért sem, mert bizonyos analízisei igencsak az elevenembe találtak, de örülök, hogy valaki (hozzáértő) végre rendet próbált tenni a fejemben leginkább a saját határvonalaim kijelölése terén, mégpedig az életfelfogásomhoz közeli módon.

P_Eni>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Evés közben jön meg az étvágy. Ebben az esetben olvasás közben.
A könyv elején azt gondoltam, biztos van benne valami jó, de nem biztos, hogy nekem. Aztán azt, hogy rengeteg hasznos, jó dolog van benne, határozottan nekem, de valami miatt túl sok. A végére meg annyira belemerültem, hogy akkor már alig tudtam letenni.
Segített megérteni jópár hiányosságomat, ezek gyökereit, adott több gyomrost, de mikor elfogadtam, hogy igaz, amit olvasok, onnantól kezdve faltam a sorokat, szó sem volt már arról, hogy bármi is sok lenne. Nehéz volt beismerni, hogy gondjaim vannak a külső/belső határokkal. Ennél is nehezebb, hogy mindegy, honnan, kitől ered a problémám, csak én hozhatom helyre. Nekem viszont kutya kötelességem. És ami nekem nagyon fontos, hogy megoldási terveket, javaslatokat is kaptam.

Ami miatt bárkinek hasznos lehet: úgy látom, sokunknak problémája van a külső és a belső határaival egyaránt. Meddig mehetek el a másik emberrel kapcsolatban? Pontosabban meddig engedhetek Neki? És magammal szemben? Hol ér véget az én felelősségem. Hol kezdődik? És egyáltalán, hányan lehetünk, akiknek eszébe sem jut elgondolkodni ezeken a kérdéseken?

Összefoglalva a könyv rám gyakorolt hatását: sokszor ütött, ami időnként tényleg fájt. Ugyanakkor gyógyulást is hozott, elindított egy sokkal egészségesebb úton. Megérte, nagyon megérte.

Mesii>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Amint elvonatkoztattam a vallásos idézetektől, egy roppant gyakorlatias és tanulságos könyv maradt a kezemben, amit 20 év önismereti munkával a hátam mögött csak ajánlani tudok (és már ajánlottam is!) másoknak. Annyira hétköznapi szituációkban mutat rá a határaink hiányára, hogy a felismerések és AHA-élmények egymásnak adták a kilincset a fejemben. Rávilágít családi, baráti és munkahelyi kapcsolatokra, miközben úgy terel mélyebb önismeret felé, hogy ne maradjon benned szorongás, megfelelési kényszer vagy mardosó bűntudat. Az egyik legnagyszerűbb önismereti könyv, amit eddig olvastam.

Rhyme>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Ez a könyv kellett, mint egy falat kenyér. Ennél hasznosabbat, szemfelnyitósabbat még nem olvastam. Mindenkinek el kellene olvasnia. Biztosan még újraolvasok egyes részeket.

eri77>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Nekünk magyaroknak nagyon nagy szükségünk van arra, ami legtöbbünknek nincs: belső határokra. Mindenkinek jó szívvel ajánlom, mert sokat lehet tanulni belőle. Bár keresztény a könyv írója, de bárki számára élvezhető olvasmány,

petitrenard>!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Kezdjük azzal, hogy ateista vagyok. Ennek ellenére semmi bajom sincs a vallási témájú könyvekkel, gyerekkoromban sok nyarat töltöttem mélyen vallásos nagyszüleimnél, és a legtöbb könyvük ilyen volt. Ez a könyv most mégis rendesen feladta a leckét, hónapokig küzdöttem vele. Az alapkoncepciója szerintem nagyon jó, tökéletesen és mindenki számára érthetően elmagyarázza, hogyan lehet meghúzni a saját határainkat. Amit nem tudtam elfogadni, az a mindent töményen átható felfogása a szerzőknek, hogy mindez csak a keresztény vallás keretein belül működhet. És bár a kötetet pontosan ezért nem fogom megtartani, de a belőle tanultakat már alkalmazom, és elmondhatom: működik.

Sonnenschein >!

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

A határkijelölés elsajátítása és alkalmazása életünk egyik igen fontos feladata. Lényegesen több, mint a „mire mondjunk igent és mire nemet?”
Számomra e könyv önmaga is egy határkijelölési feladat: erre nemet kell mondanom.
Vannak benne jó részek, ám ahhoz, h valaki azokat jól ki tudja venni és adaptálni tudja az életébe, már olyan gyakorlat és tudás szükségeltetik, ami miatt ez a könyv már nem hiszem, hogy tud neki bármit is adni.
Mondhatnám, hogy el lett tolva az egész azzal, hogy gyakorlatilag szinte mindent a Biblia tanításaival magyaráz, példáz. A hétköznapi életből vett példák viszont túlságosan sekélyesek, sőt, sokszor rosszul példázza az esetet, nem a problémát ragadja meg, hanem valami mást, vagy épp nem megoldás az, amit ír.
Persze lehet, h vannak olyan olvasók, akiknek épp a bibliai párhuzamok segítenek jobban megérteni a leírtakat, példákat.
Az azonban lényeges különbség meglátásom szerint, hogy a vallási keretek nem feltétlenül azonosak az élet, a világ általános és átfogó szemléletével. Ebből kifolyólag a határkijelölés feladatát nem az egész, hanem csak az egész egy részének talapzatáról szemlélik és magyarázzák a szerzők, ami pedig szükségszerűen értelmezési és megközelítési deformációkat okoz(hat)nak.

A határkijelölés elsajátítása nem könnyű feladat, hosszú évek munkáját is igényelheti. Jellemzően szisztematikus személyiségfejlődésen keresztül megerősödő személyiség révén juthatunk el oda, hogy mind több helyzetben válunk asszertívvá, s leszünk képesek egyértelműen kijelölni a határainkat.

A könyvet azért is érzem problematikusnak, mert összességében nem ad támpontokat és módszereket ahhoz, hogy bárki elindulhasson egy olyan fejlődési úton, amelynek egy szakaszán majd képes lesz jól kijelölni a határait és érvényt is szerezni annak. Ezzel szemben meglehetősen sok teret szentel az egyén felelősségvállalásának, miközben számos olyan példát hoz a felelősségvállalásra, ahol szükségszerűen lép fel az egyénben disszonancia, mivel a szituációban olyan infó látott napvilágot, amelyről ő nem tudott, s ha tud, nem biztos, hogy döntését pont úgy hozta volna meg, mint tette. Az ilyen szituk nem az egyéni felelősségvállalásról vagy annak hiányáról kellene, hogy szóljanak, hanem arról, hogy az egyénnel szemben nem volt korrekt a másik. Ez egy másik szitu.Ilyen helyzetben hangsúlyozni az egyéni felelősségvállalás mindenároniságát közvetett bántalmazás, amit a pszichológus szerzők követnek az olvasókkal szemben.

Összességében tartok tőle, hogy a könyv a kevésbé határozott, határkijelölési problémákkal kü(s)z(kö)dők számára fokozza a határsértőkkel szembeni kiszolgáltatottságot, hamis biztonságérzetet ad, miközben a „nemet mondás”, határkijelölés sújkolásával borítékolható, hogy több konfliktussal fognak szembe nézni.
… s teszi mindezt egy olyan világban, ahol úton-útfélen határsértőkkel találkozni, s még a stabil személyek is gyakorta szembekerülhetnek olyan szituval, amikor csak utóbb ismerik fel: megsértették a határaikat, s igen nehéz sokszor megoldást találni arra, legközelebb mit tegyen, hogy másként történjenek a dolgok.
Profi határsértők világában élünk.
Ez a könyv inkább e másik oldal könyve, semmint a határsértőkkel szemben fellépőkké….

Morpheus>!

Egy erős kapcsolat bármelyik fél részéről elfogadja a nem kimondását. A résztvevők tudják, hogy valódi kapcsolat csak az egyet nem értés szabadságára épülhet.

Kapcsolódó szócikkek: kapcsolat · szabadság
Morpheus>!

1. Vállaljunk felelősséget határaink hiányosságaiért. Ismerjük el, hogy van problémánk. Lássuk be, ha irányítanak, manipulálnak vagy bántalmaznak minket, akkor nem az a probléma, hogy rossz emberek közé keveredtünk, és sanyarú sorsunkról mások tehetnek. A probléma az, hogy nincsenek határaink. Ne mást vádoljunk, ha velünk van probléma.
2. Ismerjük fel belső ellenállásunkat. Talán azt gondoljuk, hogy ha bizonyos korlátokat felállítunk, akkor majd minden rendbe jön. De ha ez ennyire egyszerű lenne, akkor már évekkel korábban megtettük volna. Ismerjük be, hogy azért nem akarunk korlátokat állítani, mert félünk. Belső ellenállásunkkal szabotáljuk a szabadságunkat. (…)
3. Keressük a kegyelmet és az igazságot. Csakúgy, mint bármelyik más lépéssel ebben a folyamatban, ezzel sem nézhetünk szembe légüres térben. Szükségünk van mások támogatására ahhoz, hogy képesek legyünk szembenézni belső ellenállásunkkal, és elvégezzük a gyászmunkát. A gyászt csak kapcsolatokban tudjuk megélni.
4. Határozzuk meg a vágyainkat. Gyakran azért nem állítunk korlátokat, mert félünk a lehetséges veszteségektől. Tisztázzuk magunkban, hogy kinek a szeretetét kell feladnunk, ha az életet választjuk. Nevezzük meg az illetőt. (…) A hozzá való erős kötődésünk bénultságban tart bennünket. (…)
5. Engedjük el. Támogató kapcsolataink biztonságában nézzünk szembe azzal, amit ettől a személytől soha nem fogunk megkapni, illetve mindazzal, amit ez a személy jelképez számunkra. Olyan lesz ez, mint egy temetés. Keresztülmegyünk a gyász különböző fázisain: tagadás, alkudozás, harag, szomorúság, elfogadás. Nem szükségszerűen ebben a sorrendben, de valószínűleg mindegyik érzést átéljük majd. Támogató csoportunkban beszélgessünk veszteségeinkről. Ezek a vágyak nagyon mélyen gyökerezhetnek, és nagyon fájdalmas lehet szembenézni velük: elképzelhető, hogy szakember segítségét kell kérnünk. Igen nehéz elengedni azt, amit soha nem kaptunk meg. De végül azzal mentjük meg az életünket, ha elveszítjük azt. (…)
6. Lépjünk tovább. A gyász utolsó lépéseként meg kell találnunk azt, amire vágyunk (…)
Ámulattal fogjuk tapasztalni, mennyi minden megváltozhat az életünkben, ha végül elengedjük azt, amit soha nem kaphattunk meg. A régi életünk megtartására fordított próbálkozásunk igen sok energiánkat felemésztette, és kiszolgáltatott minket mások bántalmazó vagy irányító magatartásának. Elengedni és meggyászolni – ezt kell tennünk ahhoz, hogy továbbléphessünk.

A probléma kihelyezése.
    Erős hajlamunk van arra, hogy önmagunkon kívül keressük a problémát. Ez a „kihelyező” látásmód tart minket áldozatszerepben. Azt sugallja, hogy addig nem lehetünk jól, amíg valaki más meg nem változik. Ez áll minden vádaskodás és hárítás hátterében. Lehet, hogy erkölcsileg felsőbbrendűnek érezzük magunkat, ám ezzel csak távolabb kerülünk a probléma megoldásától.
    Lássuk be, nincs ínyünkre elismerni, hogy akinek változnia kell, az mi magunk vagyunk. Lényeges, hogy szembenézzünk önmagunkkal, mert ez a határok kijelölésének a kezdete. A felelősségvállalás akkor kezdődik„ amikor beismerjük az igazságot azzal kapcsolatban, hogy miként tartjuk fenn a határok nélküli állapotot. Magunkba kell néznünk, és szembesülnünk kell belső ellenállásunkkal, amely a problémát mindenáron kívül akarja tudni.

Henry Cloud – John Townsend: Határaink Mire mondjunk igent és mire nemet?

Kapcsolódó szócikkek: áldozat · ellenállás · felelősség · határ · probléma · változás
Morpheus>!

Ha egyenlőtlen kapcsolatban találjuk magunkat, ez annak a jele, hogy nem rendelkezünk egészséges határokkal. A határok kijelölése helyreállítja az egyensúlyt.

Kapcsolódó szócikkek: határ · kapcsolat · lelki egyensúly
Morpheus>!

Az engedékeny elkerülők a „felcserélt határoktól” szenvednek. Ahol szükségük lenne rá, ott nincsenek határaik, ahol pedig nem kellene határt szabniuk, ott szűk határok között mozognak.

Dominicana >!

A határok szerepe, hogy meghatározzák és megvédjék legfőbb kincsünket, a lelkünket.

109. oldal - A határok tíz törvénye (Harmat, 2012)

Kapcsolódó szócikkek: határ
ritusss P>!

Az első dolog, amit meg kell tanulnunk, hogy ha valaki azért mérges ránk, mert határokat szabunk vele szemben, akkor ez az ő problémája, nem a miénk. Másodszor, a haragot reálisan kell látnunk. Ez csupán egy érzés a másik emberben. Mások haragja nem „bújhat belénk” akaratunk ellenére, tehát nem tud megsebezni minket – hacsak mi nem engedjük ezt.
Engedjük, hogy dühös lehessen. Át kell éreznie a haragját ahhoz, hogy később jobban legyen.
Harmadszor, ne hagyjuk, hogy a harag bárminek a megtételére kényszerítsen minket. A határokkal nem rendelkező emberek automatikusan reagálnak mások haragjára. Megmentőkké válnak, jóváhagyást keresnek, vagy maguk is dühbe gurulnak. A tétlenségben nagy erő rejlik.

Morpheus>!

A rosszra való nemet mondás képtelensége olykor mindent átható lehet. Nemcsak abban akadályoz, hogy saját életünkben elutasítsuk a rosszat, hanem gyakran abban is, hogy egyáltalán felismerjük azt. Sok engedékeny ember túl későn jön rá, hogy veszélyes vagy bántalmazó kapcsolatban él.

Morpheus>!

Ne feledjük, a határok mindig saját magunkra vonatkoznak, nem másokra. Nem azt követeljük, hogy a házastársunk tegyen valamit – még ha határaink tiszteletéről van is szó. Azért jelölünk ki határokat, hogy így közöljük, mi az, amit hajlandók vagyunk megtenni, és mi az, amit nem. Csupán az ilyen határoknak szerezhetünk érvényt, hiszen önmagunk fölött van hatalmunk. Ne gondoljuk, hogy a határok kijelölése a társunk irányításának egy másik módja. Éppen ellenkezőleg: ez a másik feletti uralomvágy feladása, és a szeretet kezdete. Lemondunk azon törekvésünkről, hogy irányítsuk a házastársunkat, és hagyjuk, hogy felelősséget vállaljon a saját viselkedéséért.

Kapcsolódó szócikkek: határ
ritusss P>!

Vassal formálják a vasat. Szükségünk van a másokkal való konfrontációra, és hallanunk kell az igazságot, ahhoz, hogy növekedjünk. Egyikünk sem szeret negatív dolgokat hallani magáról. Ám hosszú távon ez segítségünkre lehet. Egy baráti figyelmeztetés fájhat ugyan, de hasznunkra is válhat.
Mérlegelnünk kell a fájdalmat, amit másoknak okozunk a konfrontáció vállalásával. Fel kell ismernünk, hogy ez miképpen válhat a hasznunkra. Néha ez az egyetlen dolog, amit értük vagy a kapcsolatunkért tehetünk.

103. oldal (Harmat, 2012)