Solness ​építőmester 85 csillagozás

Henrik Ibsen: Solness építőmester Henrik Ibsen: Solness építőmester Henrik Ibsen: Solness építőmester Henrik Ibsen: Solness építőmester

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1892

Magánkiadás, Budapest, 1910
124 oldal · Fordította: Gömöri Jenő · Illusztrálta: Seyfert Ottó

Bla IP>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

A norvég kihívás nyomán vettem elő ezt a kötetet. Henrik Ibsen hosszú alkotói pályájának végéhez közel, 1892-ben írta a Solness építőmestert, mely pszichológiai, szimbolista drámáinak sorába tartozik. Egy rejtélyes dráma, talányos mű, szövege szinte szétfeszíti a klasszikus kereteket. Amint számomra kiderült, a már hatvanas éveit töltő, idős Ibsen, s egy fiatal lány platói, beteljesületlen vonzalma áll, mint valóságalap, a háttérben. Ettől az élménytől lehet ez az írás ilyen szenvedélyes, drámai. A tehetséges építőmester, aki nem tűri a vetélytársat, legyen az más vállalkozó, vagy akár az idő…aztán hiúsága elvezet tragédiájához. Nekem nagyon ott van!

Chöpp>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Ez az egyik legkedvesebb Ibsen drámám.

Reményik Sándor: Solness
    Berde Máriának

„Felépítetted tornyodat?
Hágj fel reája hát!
Inogsz? Csak rajta, járd körül
Keskeny párkányzatát.
Bár rácsa nincs, korlátja nincs:
A mélybe bátran letekints,
Állj műved magaslatán!”

Felépítettem tornyomat,
Magasra építettem.
Nehéz lesz, annál nehezebb
Ár felett állni itten.
A kőből vert csipke ragyog…
Fennakadok, vagy zuhanok?
Én Istenem, segíts!

„Felépítetted tornyodat
Magadnál magasabbra:
Méltó, hogy bizonyságot tégy
Toronytetőn maradva,
Hogy, – mint a műved, vagy te oly legény.
Nem-rezzenő, kemény.
Lássuk: megállsz-e hát?”

Felépítettem tornyomat
Magamnál magasabbra:
Ember vagyok, gyarló vagyok,
Leszédülök zuhanva.
De a torony, mit építettem,
Talán-talán állni fog itten,
Habár ledőltem én.

heysunny P>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Ez sokkal jobban tetszett, mint A vadkacsa, jobban emészthető is volt számomra. Nem szoktam szeretni a lélektani műveket, de itt nagyon tetszett a szimbolizmus. Solness egy nagyszerű építőmester, akit minden kimagasló sikere ellenére is hajszol a kudarc iránti félelem és a görcsös megfelelésvágy. Hiába tudhat maga mögött virágzó karriert, ha ő maga egy életunt, megsavanyodott és boldogtalan személy, aki retteg attól, hogy a fiatalok veszik át a helyét. Mikor megjelenik a fiatalkorából hirtelen előbukkanó Hilde kisasszony, ő megpróbálja Solness-t szembeállítani a saját félelmeivel úgy, hogy meggyőzi, menjen már fel végre az egyik általa épített toronyba, ám ez sajnos tragédiába torkollik. Tetszett az egész művet átható rideg hangulat. Valószínűleg nem olvasnám el újra, de abszolút nem bántam meg, hogy kezembe került.

Jeanne_Green>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Ezt a drámát olvastam már korábban, de olyan hatással volt rám, hogy szükségét éreztem újra elővenni.
A cselekmény feszes és gondosan szerkesztett, hiányzik belőle minden felesleges részlet, ahogyan a felesleges szereplők is. Az olvasónak még sincs hiányérzete, hiszen a tényleges helyszín, ahová el kell jutnunk, az Sollnes lelke, hogy vele együtt készítsük el a mérleget eddigi életéről. A szimbólumok sokasága vezet bennünket, míg a vélt és valós emlékeken keresztül felsejlik előttünk ennek a megkeseredett öregedő férfinak az igazi énje – mindaz, amit talán még maga elől is eltitkolt.
Érdemes hátat fordítani legbelső vágyainknak, hogy aztán a sorsot megkísértve próbáljuk végül teljesíteni azokat? A dráma olvasása után mindenki válaszolja meg a kérdést magának.

Kovács_Mónika>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Sajnos a nagy klasszikusokról leszoktunk olvasni, de véleményem szerint, néha bizony érdemes elővenni. Nyilván megfelelő hangulat kell hozzá, de jó.

Ardid>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Nem tetszett annyira, mint a többi Ibsen dráma, de örülök, hogy olvastam. nagyon elgondolkodtató a történet.

Janka>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

SZUPER! mint az összes Ibsen… meleg szívvel ajánlom, számomra letehetetlen…

bazsike>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Nagyon megkedveltem Ibsen drámáit, ez pedig eddig a legjobban tetszett. Végre egy erős férfi a főhős, bár természetesen ő sem hiba nélkül való. Megérintett, h. személyes drámáját mennyire megszenvedi, küzd önmagával. Bár legyőzni nem tudja démonait, ismeri őket, harcolni próbál ellenük. Lehet, h. azért ilyen emberi az építőmester, mert ő a leginkább az író személyéhez kapcsolódó főhős. Az öregedés problémája bennem is visszhangra talált, ha nem is olyan erősen, mint Solness-ben. Valóban nehéz elfogadni, h. jön a fiatal erős, ügyes, okos nemzedék, dolgozni kell rajta. Tetszik a bátorság, amivel a főszereplő vállalja az utolsó kihívást, ami nem ígér sikert, de így érdemes volt befejezni ezt a sok vívódással, bűnökkel teli gyarló életet.

beregie>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Mindenkivel elolvastatnám, hogy a férfiak kapuzárás előtti pánikját megértse……………….. /nő vagyok (-: /

neferneferuaton>!
Henrik Ibsen: Solness építőmester

Ez a harmadik mű, amit Ibsentől olvastam. Összességében ez tetszett a legjobban, könnyen és gyorsan olvasható volt, végig fenntartotta az érdeklődésemet.

liapascal>!

Sosem figyelte meg, Hilde, hogy a lehetetlen szinte csalja és csábítja az embert?

Második felvonás

piribolygo>!

HILDE
Erdei madár sosem kívánkozik kalitkába

Harmadik felvonás

Szelén>!

Hallgass meg, te Hatalmas! Mától fogva én is szabad építőmester akarok lenni. A magam területén. Mint Te a tieden. Nem építek Neked többé templomot. Csak otthonokat – embereknek.