Raszputyin 12 csillagozás

Henri Troyat: Raszputyin

Látnok ​volt vagy rafinált csaló? Mágikus erejű gyógyító vagy megszállott őrült? Raszputyin, az egyszerű muzsik, akit titokzatos képességei híressé tettek egész Oroszországban, a század első éveiben tűnik fel a cári család környezetében. A cárnő tanácsadója lesz. Hamarosan a lelki segítségen túl a gyakorlati politikába is beleszól. Az uralkodó döntéseit Raszputyin sugallja. Az arisztokrácia egy részét felháborítja a muzsik karrierje, aki parasztruhában, magabiztosan közlekedik a legmagasabb körökben, és lelkifurdalás nélkül – gyógyító céllal – szeretőjévé tesz arisztrokrata hölgyeket, s kedve szerint dorbézol éjszakákon át. Raszputyint felbőszült ellenségei 1916-ban meggyilkolják, de jóslatai valóra válnak: kivégzik a cári családot, elpusztul az orosz arisztokrácia. Henri Troyat könyve hiteles dokumentum felhasználásával, regényesen meséli el a különös muzsik fantasztikus életét, s egyben bemutatja a század első évtizedeinek Oroszországát, az orosz arisztokrácia életét, a cári… (tovább)

Regényes életrajzok sorozat

Palatinus, Budapest, 1998
190 oldal · ISBN: 9639127361 · Fordította: Cseke Imola

ggizi P>!
Henri Troyat: Raszputyin

Egy nagyon szomorú apropóból jutott eszembe elolvasni ezt a könyvet, de Raszputyin személye mindig is izgatta a fantáziám. Nagyon kíváncsi voltam arra, hogyan volt képes ez az egyszerű, Szibéria távoli vidékéről származó sztarec a cárné legbizalmasabb tanácsadójává válni. Nagyon érdekes és elgondolkodtató életútja volt, és olyan karizmatikus személyisége, hogy elhivatottságával és sugárzó lényével szinte bármire rá tudta venni az arra egy kicsit is hajlamos népeket.
A könyv végén a Leninnel való összehasonlítása is nagyon jó összegző volt.

Mindenképp egy érdekes olvasmány volt, de ha valaki ennél sokkal populárisabb feldolgozásra vágyik, akkor íme a zanzásított verzió a 70'-es évekből :)

Oh, those Russians…

odivne>!
Henri Troyat: Raszputyin

Nem jutottam közelebb Raszputyin jellemének megértéséhez. Különleges olvasmány volt abban a tekintetben, hogy hol a jó, hol pedig a legellenszenvesebb oldaláról ír a szerző. Mintha még mindig némi miszticizmus ölelné körül alakját. A semmiből jött muzsik a cár és – főleg – cárné bizalmasa lett, akinek véleményétől Oroszország élete függött. Legfurcsábbnak a jegyzetek szinte teljes hiányát találtam. Ennek ellenére érdekes könyvnek tartom.

anesz P>!

borító: 4
tartalom: 4
stílus: 5
ismeret: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Kíváncsi voltam erre a könyvre, mert keveset tudtam a címszereplőről, arról, hogy honnan jött, összességében milyen mértékben befolyásolta a cári párt, és kik voltak a támogatói. Csak a történelmi könyvekben egy bekezdésben szereplő hírnevéről tudtam, meg egy dokumentumfilmet láttam az ellene szerveződő gyilkossági kísérletről. Ebből a szempontból nagyon jó volt a könyv, mert tényleg minden logikusan le volt vezetve egészen a gyerekkorától kezdve a temetéséig. Csakhogy az volt a legnagyobb bajom is, hogy ennyi volt az egész. Nem volt forrásjegyzet, néha lábjegyzetbe leírta Troyat, hogy ezt meg ezt az információt kinek az emlékiratából vette, de azok sem voltak adatolva. A végéről pedig nekem nagyon hiányzott egy összegző fejezet, ahol a szerző leírta volna a saját véleményét, azt, hogy ez az összetett, ambivalens személyiség szerinte minek is köszönhette a befolyását, egyáltalán, hogy milyen is volt ő. Mert az egész könyvet nagyon semlegesen, kívülállóként kapjuk meg, egy regényben erre azt mondanánk, hogy nem hiteles személy. Nagy hiányérzetet okozott ez. Bár a különböző ellentétes csoportokra reflektál a szerző, hogy ki mit gondolt róla, de ezt csak így hagyta lógva…
A legérdekesebb aspektusa természetesen a cárnéhoz való viszonya volt. Az, hogy a beteg kisfián keresztül hogyan manipulálta, befolyásolta. Ezzel pedig a végére odajutunk, hogy már nemcsak a miniszterek kinevezésébe szól bele, hanem a konkrét politikai, háborús döntésekbe is. A cár valamennyire tisztában van a befolyás rosszaságával, de mivel gyengekezű, és elsősorban férj, csak másodsorban uralkodó, nem tud ellene semmit tenni. A cárné bemutatását is kissé torznak éreztem. Lehet, hogy csak azért, mert két éve olvastam róla egy szuper, sokrétűbb, együttérzőbb elemzést ebben a könyvben: https://moly.hu/konyvek/cristina-morato-elatkozott-kiralynok/en-es-a-konyv/anesz . Persze ennek oka lehet a női és férfi szemszögből írás is. Ebben a kötetben sokszor nem is Raszputyin volt a legunszimpatikusabb szereplő, hanem a cárné.
A nők fontos szerepet játszottak Raszputyin felemelkedésében, és meglepő, hogy a látszólagos hátérbe szorulásuk ellenére mi mindent képes volt elérni általuk ez a szibériai muzsik. A dorbézolások, részegeskedések a végén már olyan túlzásokba hajlottak, hogy semmi óvatosság és önfegyelem nem volt benne, és maga alatt vágta a fát. A meggyilkolása is nagyon furcsa és dilettáns módon ment végbe. A végén pedig az összehasonlítása Leninnel meglepő és kicsit oda nem illő volt nekem.
Összességében a fő cél, a címszereplő jobb megismerése megtörtént, mégsem vagyok elégedett maradéktalanul.

Henri Troyat: Raszputyin

Megmondom őszintén,jómagam is csak annyit tudtam Raszputyinról eddig,mint egy átlagpolgár. Boney M. dal,cári miliő,látnok vagy pap,azt kb.ennyi. Most egy cári történet Faberge tojásai bizgatták fel a fantáziám,és ezen keresztül akadtam újfent a misztikus"fickóba".Így megvettem antikváriumba a Troyat könyvet,ami segített rávilágítani,ki is volt Grigorij Jefimovics Raszputyn.
Nomen est omen!A Raszputyin szó jelentése keresztút vagy inkább kicsapongó zsivány,attól függően,honnan eredeztetjük magát az alapszót…
Tettei alapján Grigorij egy oppurtunista,élvhajhász,minden hájjal meg-és „felkent” muzsik,aki ügyesen használta ki az emberi ostobaság,kényelem,lustaság nyújtotta előnyöket,no meg az unatkozó úrikisasszonyok kielégítetlenségét,amit a sors útjába dobott neki. A nagy manipulátor…
Troyat dokumentumszerűen,és aránylag olvasmányos módon tárja az olvasó elé a híres,vagy hírhedt(?)sztarec zsiványságait,nagy publicitást kapott életútját,ahogy megcsinálta a szerencséjét. Tiszta Amerika…ja,Oroszország. Láttunk már ilyet szerte a világban…
„Ha olykor úgy viselkedsz is,mint a disznó,azért még az Úristen szeretett gyermeke vagy.”-ez volt a hitvallása…
Persze,mindenki maga döntse el,miként ítéli meg,hogy csaló volt-e,vagy látnok.Erre,és a cári dinasztia bukására,valamint az ezt követő hatalmi berendezkedésre igyekszik átfogóan rámutatni ez a rövidke,de annál érdekesebb életrajzi könyv.

paoloni >!

Az egyházi vezetők már régóta szeretnék felrázni az előkelő körök lelkiismeretét, hiszen a nyugati hatások és a civilizáció túlzásainak következtében az előkelők elveszítették érzéküket a pravoszláv egyház igazi értékei iránt. Ezeket a túlcivilizált embereket csak úgy lehet visszavezetni őseik hitéhez, ha erős lelki sokk éri őket.

paoloni >!

[…] az élmény megérteti Raszputyinnal, hogy a párzás gimnasztikáját illetően semmi különbség sincs egy parasztasszony és egy előkelő nő között. Akár hímzett takaróval fedett ágyuk van is, akár durva vászonnal letakart szalmazsákjuk csupán, az asszonyok gyönyörének ugyanaz a titka. Elegendő a testi étvágyukat kielégíteni, és egy csapásra csillapodik vágyakozásuk az abszolútumra.

paoloni >!

Akár sorscsapások, akár hibás döntések következményeképpen, II. Miklós minden tette kudarcra volt ítélve.

paoloni >!

(Raszputyin) Szívesebben marad meg egyszerű sztarecnek, zarándoknak, a hivatalos vallás partizánjának. Ez a színlelt alázat valójában az autodidakta roppant gőgjét leplezi, aki az igazság kizárólagos birtokosának hiszi magát. […] tudja, hogy az Egyháznak nagyobb szüksége van rá, mint neki az Egyházra.

Juhász_Peti>!

Azt mondják: mihelyt leszáll az este,Raszputyinban egy másik ember támad életre. A torka ki van száradva,bizsereg a nemiszerve. Felébred benne az ördög.
Persze,csak Isten jóváhagyásával…