Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) az örök nyár festője.
Derűs természet volt, semmi sem tudta megtörni az életbe vetett bizalmát. Renoir a művészettörténet egyik legizgalmasabb korszakában élt, az impresszionizmust megteremtő művészekhez tartozott. A regényben nyomon követhetjük életének fordulatait, tanúi lehetünk művészete – a fényben feloldódó formák és színek – kibontakozásának.
Renoir élete 23 csillagozás

Eredeti cím: La vie de Renoir
Eredeti megjelenés éve: 1964
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Regényes életek Kossuth
Enciklopédia 1
Szereplők népszerűség szerint
Most olvassa 5
Várólistára tette 25
Kívánságlistára tette 12

Kiemelt értékelések


Renoir és az impresszionisták – a festészet fejlődésének egy állomása, egy új látásmód, amelyre még nem volt kész a világ. Manet Reggelijéből… de nem, Corot és Courbet, és plain-air, köztük Paál László – akiről elnevezett utcában lakhatom, s nem is áll meg a fejlődés – jönnek a pointillisták és mások is…Renoir kiemelkedő egyénisége a csapatnak, szerethető karakter, aki minden nehézséget leküzdve alkot. Példaértékű életút, s ha tudná mennyire értékeli ma a már hozzáértő világ a képeit…


A kötetben Renoir életútját követjük végig, mégsem csak róla szól. Nagyon sok információt megtudunk az impresszionizmus kialakulásáról, a kortársairól, az évekig tartó nehézségeikről, amíg az ítészek és az emberek elfogadták ezt az új festészeti irányzatot. Olvasás közben mindig rákerestem az interneten a könyvben említett képeire, a festőtársak alkotásaira.
Renoir számára hosszú út vezetett az elismertségig, mégis pozitív, derűs személyisége átsegítette a nehézségeken. Képeiből sugárzik az élet szeretete. Döbbenetes és szívszorító volt az a fanatizmus és elszántság, ahogy élete utolsó éveiben már betegen, fájdalmai ellenére is festett.
Az író olvasmányos stílusban, de túlzottan aprólékosan és részletesen írja le a történéseket, az életeseményeket. Fölöslegesnek éreztem Renoir gyakori költözéseinek, utazásainak részletezését. Rengeteg név szerepel a kötetben, ami egy idő után követhetetlen volt, gyakran vissza kellett lapoznom, mert pár oldal múlva már nem tudtam kiről van szó.
Hibái ellenére örülök, hogy elolvastam a könyvet, mert egy rendkívüli művészt ismertem meg általa.


Étkezéshez olvastam ezt a könyvet, stílusosan falatokban. Kicsit megülte a gyomrom az a dicséret özön, ami Renoir nehéz helyzetben is csodás, kitartó pozitivitásáról szólt. Kicsit már sok volt belőle. Sajnálom, hogy kevés kép volt benne, de azt hozzá lehet nézni netről. Mindenesetre tényleg többet tudok az életéről, kb. az összes utazását, kivel barákozott, a lehető összes címét is, ahol lakott.


Második olvasásom az írótól, de Manet életrajz valamiért jobban megfogott. Most sokszor unatkoztam. Persze megtudtuk, hogy Renoir nagyon szegény volt, de sosem keseredett el, gyönyörű képei voltak, a Szalon zsűrije mégis sokáig elutasította…de valamiért annyira pozitív volt. Legjobb barátja Monet volt, sokat segített rajta, együtt festettek. Egyik híres modellje Lise volt. Rengeteg képe volt, de alig-alig tudott eladni belőle, így élelemre is alig tellett neki.
Sok volt a könyvben a „sallang”, történelmi tényeket írja le, az egyéb festőkről, írókról beszél…ezért a kevés csillagocska.


Renoir a kedvenc festőm. Imádom ezt a könyvet, ahogy bemutatja az é letét, a társai életét, és az egész korszak életét, történéseit, az 'új' festészet berobbanását. Aki szereti a festészetet, a művészeteket, Renoirt, Monet, az impresszionizmust, annak mindenképp el kell olvasnia! :)


Renoir nem tartozik a kedvenc festőim közé, de ezután a könyv után nagyon megkedveltem. :) Imádtam a stílusát, nagyon jó, hogy sok idézetet tartalmaz tőle a regény.
Az ő stílusát szerettem, az íróét nem annyira, de végül többé-kevésbé megbarátkoztam vele. Szívesen „magyarázta meg” Renoir személyiségét, ahelyett, hogy az olvasóra bízta volna a festő megítélését. Ennek ellenére szívesen elolvasom majd azt a további három kötetet, amit sikerült megszereznem ebből a sorozatból. :)
Népszerű idézetek




Unom már a Rembrandtjait! Ha egyszer Spanyolországban vagyok, hagyja, hadd ájuldozzam a Velázquezek előtt; ha majd elmegyek Hollandiába, ott a Rembrandtok előtt fogok ájuldozni. Micsoda utálatos rögeszme, hogy a legtöbb ember helyezési sorrendet akar fölállítani a szentjei között!
232. oldal




Manapság az emberek mindent meg akarnak magyarázni. De ha képet meg lehetne magyarázni, nem is volna művészet. Tudja, mit tartok egy műalkotás két legfontosabb értékének? Ha nem lehet leírni, és ha nem lehet utánozni…
311. oldal




Az ember csak a többi emberrel való kapcsolatában nyeri el meghatározott jellegzetességeinek teljességét.
174. oldal




Azt, hogy az emberek milyen mesterséget választanak és hogyan űzik, többé-kevésbé egyéni hajlamaik szabják meg, de abban hogy inkább ezt, vagy inkább amazt csinálják, általában már nagy szerepük van az emberi életet meghatározó véletleneknek is. Meg kell keresnünk kenyerünket, s ha ráadásul még hiúak is vagyunk, tündökölni akarunk. Az emberi színjáték felerészt ebből áll, felerészt a szenvedélyek színjátékából.
155.-156. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Bényi László: Paál László ·
Összehasonlítás - Sophie Fourny-Dargère: Monet ·
Összehasonlítás - Paul Joannides: Renoir élete és művészete ·
Összehasonlítás - Szabadi Judit: Manet ·
Összehasonlítás - Szabó László: Csontváry Kosztka Tivadar 83% ·
Összehasonlítás - Henry Gidel: Picasso ·
Összehasonlítás - Karl Jaspers: Van Gogh ·
Összehasonlítás - Irving Stone: Michelangelo 97% ·
Összehasonlítás - Gilles Néret: Salvador Dalí 94% ·
Összehasonlítás - Degas ·
Összehasonlítás