Manet ​élete 11 csillagozás

Henri Perruchot: Manet élete Henri Perruchot: Manet élete Henri Perruchot: Manet élete

„Ismeretes, hogy milyen hatást váltanak ki Édouard Ma-net munkái a Szalonban. Egyszerűen fölperzselik a falat, amelyre fölakasztották őket! És körülöttük ott díszelegnek a divatos művész-cukrászok édességei, a kandiscukor fák és a kalácstészta házak … Édouard Manet-nak már ki van jelölve a helye a Louvre-ban, akárcsak Courbet-nak, akárcsak minden szenvedélyes és hajhatatlan temperamentumú művésznek … Lehet, hogy e magasztaló sorok íróját éppúgy ki fogják nevetni, mint ahogy kinevették a festőt. Az idő mindkettőnkért bosszút áll majd. Mert van egy örök igazság, s ez az alapja kritikusi működésemnek: kizárólag az igazi temperamentumok élik túl a múló korszakokat, és ők uralkodnak rajtuk. Lehetetlen – értik? lehetetlen –, hogy Édouard Manet előbb-utóbb ne győzzön, és el ne tiporja az őt környező satnya és középszerű festőcskéket."

(Zola, 1865)

Eredeti cím: La Vie De Manet

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Regényes életek

Kossuth, Budapest, 2013
ISBN: 9789630972420 · Fordította: Réz Pál
Kossuth, Budapest, 2012
318 oldal · ISBN: 9789630971584 · Fordította: Réz Pál
Corvina, Budapest, 1979
328 oldal · ISBN: 9631307980 · Fordította: Réz Pál

sassenach
Henri Perruchot: Manet élete

A regényes életrajz nálam mást jelent. Ebben semmi regényes nem volt, épp emiatt nem is tetszett. Ha ilyen formában akartam volna elolvasni Manet életét, akkor egy művészeti albumot vettem volna elő.

emotive
Henri Perruchot: Manet élete

Édouard Manet tipikusan a „meg nem értett zseni”-kategória volt. És az az ember, aki nagyon vágyott arra, hogy elismerje a Szalon, a felsőbb körök, a hozzáértők, és mégis csak a megbotránkozásból fakadó negatív kritika és előítélet jutott neki. Zseniálisak a festményei, az ecsetkezelése, az a lendület és életszerűség, ami a munkáiból árad. A Reggeli a szabadban, a Zene a Tuilérák kertjében, Az abszintivó, az Olympia… nem is sorolnám.
Ő ugyan sajnos már nem érhette meg, de az utókor nagyra becsüli az alkotásait, mert kétségkívül az impresszionista irányzat egyik vezéregyénisége, és műveivel utat nyitott egy másféle látásmódnak, egy olyan művészetfelfogásnak, amely még ma is érezteti hatását, és sokakat arra buzdít, hogy ne csak azt örökítsék meg, amit valóban látnak, hanem azt is, amit látni vélnek abban az adott pillanatban.

Perruchot könyve olvasmányos, érdekes és lebilincselő munka, valóban közelebb hozza a művészt az olvasóhoz, és talán hátteret, könnyebb megértést szolgáltat műveihez. Művészetkedvelőknek erősen ajánlott :)

CsT45
Henri Perruchot: Manet élete

Ismételt olvasás után , érdeklődve időzök művei előtt.

Szédültnapraforgó

Cselekedeteinket mi határozzuk meg ugyan, de tetteink egymáshoz láncolódnak, és ezen a láncon maguk után vonszolnak bennünket.