Sziklafestmények ​a Szaharában 3 csillagozás

Henri Lhote: Sziklafestmények a Szaharában

„Amikor feltárultak a franko-kantabriai vidék őskori barlangjainak művészi titkai, új lap nyílt az emberiség történelemkönyvében. Egyiptom és Mezopotámia kincseit már ismertük, megfejtettük történetük titkait is, és nagyszerű épületeik, szobraik, festményeik technikája annyira változatos és magas színvonalú volt, hogy sokáig őket tekintettük minden művészet eredetének. Annál nagyobb meglepetést okoztak a Les Combarelles, Les Eyzies, La Mouthe és Altamira barlangjaiban tett felfedezések, amelyek megdöntöttek minden, a művészet eredetéről addig vallott felfogást. A szakemberek először kétségbevonták hitelességüket, mert valószínűtlennek tűnt, hogy ennyire alacsony kultúrájú, kezdetleges, és csiszolatlan elméjű emberek ilyen szép alkotásokat hozzanak létre.”

Gondolat, Budapest, 1977
290 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632803752 · Fordította: Havas Ernő

Lali P>!
Henri Lhote: Sziklafestmények a Szaharában

Valószínűleg olvastam is, de az már nem nagyon maradt meg bennem, bár ahogy most belelapozgatok elég olvasmányos, érdekes.
Annál inkább megmaradtak bennem a sziklarajzok és -festmények képei! Valamivel több mint 60 fekete-fehér és 4 nagy , színes kép látható róluk. Nagyon kifejező, sok közülük szinte modernnek hat, némelyik pedig olyan, mintha egy XX. századi divatlapot látnánk.
Aki nem tudná: a Szahara 5-10 ezer évvel ezelőtt még dús élőhely, füves, folyós szavanna volt.
Az akkor és ott élt emberekről, életükről, kinézetükről, környezetükről szerezhetünk szó szerint az első kézből információt. És lehet gondolkodni, hogy vajon hová is mentek ezek a népek a szárazság beköszöntével?
A szerzőt tartják egyébként a szaharai sziklafestmények felfedezőjének, feltárójának.