Lesz ​ez még így se (Hendrik Groen 1.) 57 csillagozás

A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója
Hendrik Groen: Lesz ez még így se

A Lesz ​ez még így se az utóbbi idők legnagyobb holland könyvsikere. Hendrik Groen valóságos nemzeti hős lett hazájában, képmásával bögréket díszítenek, a rajongók magukra is tetováltatják. Hendrik naplója hónapokig vezette a sikerlistákat, az eladások rekordot döntöttek, jelenleg 29 nyelvre fordítják. Az Öreg, de még nem halott klub kalandjai hamarosan folytatódnak.

A 83 és 1/4 éves Hendrik az Alkonypír öregotthon lakója, de ki nem állhatja az öregeket, akik a szőnyegbe tapossák a mézes puszedlit, folyamatosan zsörtölődnek és nyögnek. A napi rutin is az idegeire megy; vacsora után kávé, utána tévé, utána irány az ágy. Az egyhangúságnak Eefje érkezése vet véget, akiben Hendrik felismeri az elszalasztott lehetőséget… Elege lesz hát a nyavalygásból, szeretné, ha még tartogatna számára valamit az élet, ezért néhány bentlakóval megalakítja az Öreg, de még nem halott klubot, és titkos naplót vezet akcióikról.
    Hogy életkedvüket fenntartsák, kaszinóba,… (tovább)

Eredeti cím: Pogingen iets van het leven te maken Het geheime dagboek van Hendrik Groen, 83 1/4 jaar.

Eredeti megjelenés éve: 2014

464 oldal · ISBN: 9789634330745 · Fordította: Wekerle Szabolcs
464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633107768 · Fordította: Wekerle Szabolcs

Amsterdam

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Ismét egy göngyszemre bukkantam, mely egy év naplója a 83 és 1/4 éves Hendrik Groen tolmácsolásában. Vicces, ironikus és szomorú. Szórkoztató és megható egyszerre.

Fantasztikusan jó könyv volt, sokszor nem is tudtam, hogy most nevessek, vagy meghatódnom illene, keserédes egy év volt, mely megmutatja, hogyan lehetne kezelni és elviselni a leépülést, ami nyilvánvalóan nagyon nehéz dolog, de ha az ember idős korában is megőrzi derűjét és vágyait, akkor egy szebb, kalandosabb és tartalmasabb úton is eljuthat oda, ahol már nem kell aggódnia és szomorkodnia…

Megindító, szívet melengető, mosolyra fakasztó történet, nagyon szerettem, máris nagyon várom a következő részt.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2017/05/hendrik-groen-lesz…

meseanyu MP

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Roppant szerethető figura ez a Hendrik Groen, és nagyon jól ki van találva ez az egész az öregek otthonával meg a klubbal. Hol humoros, hol szívszorító, pont ahogyan szeretem.

Nikymeria P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Bőven megérdemli a 4,5 csillagot. Rengeteget kacagtam Hendrik és Evert humorán. Imádni való öregek! :)
Egy évet követünk végig Hendrik szemszögéből, ami hol vicces, hol szomorkásabb, hol nyavalygósabb, zsörtölődős. Végig nyugodtan, lassan csordogálnak az események. Izgalom nincs. Na jó. A vége. Az meghatott. Pedig tudom, hogy csodák nincsenek.

464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633107768 · Fordította: Wekerle Szabolcs
Miamona

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Az igazat megvallva, az első felét szerettem, mert végig ott volt a levegőben, hogy van még bőven mit várni. Aztán a közepén is túljutva, rájöttem, hogy olyan ez a könyv, mint amilyennek sokszor maga az élet tűnik; csak ennyi, és kész, úgy érezzük, így kell elfogadni… A száz éves emberhez is hasonlítja a borító, és Ovéhoz is. Nos, ha kivesszük a százévesből az extrém, abszurd kalandokat és Ovéból a drámai mélységeket, megkapjuk ezt a könyvet. Ami azért még mindig nem kevés, csak… más… Bár az abszurditás nem hiányzott, nagyon vágytam volna rá, hogy jobban bevezet a személyes tragédiákba, sorsokba, mert akadt belőlük bőven, de végig úgy éreztem, hogy csak a felszínen maradtunk. Kedves, vicces, megható, elgondolkodtató írás ez, de valahogy túl kimért. Persze az életben sem kell túlzásokba esni, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt jó tanács, hogy elég csak néhány apró dolgon, hozzáálláson változtatni, hogy a mindennapok egy kis színt, az élet egy kis ízt kapjon. A szürke íztelenség pedig nem csak az öregeket sújtja…

ÖDNH-nyit bővebben:

cintiatekla

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Humoros és szarkasztikus történet egy holland nyugdíjas otthon mindennapjairól, egy igen virgonc 83 éves úr tolmácsolásában, mely a vicces sztorik mellett meglebegteti a komolyság álarcát is. Fiataloknak és időseknek is erősen ajánlott olvasmány!

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2016/09/hendrik-groen-l…

Mpattus P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Hendrik Groen igazán kedvelhető figura, akin talán az utcán sétálva egyszerűen átnéznénk, nem ismernénk fantasztikus humorát, öniróniáját. Hiszen, nem lényeges dolog-e, hogy önfeledten tudjunk magunkon is nevetni? A Lesz ez még így se emlékezetes olvasmány marad számomra, s bár alapvetően egy véletlen folytán került hozzám, azt hiszem, minden olvasó könyvmoly számára jól jön néha egy ilyen „véletlen”.

Teljes értékelés:

msglass

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Ez a könyv nagyon sokat adott. Egyszerre szívszorító, bájos, humoros, elborult, hihetetlen, valóságos, és még annyi minden! Nagyon szerettem Hendrik napjairól olvasgatni, néha már annyira belemerültem, hogy én is átvettem egy-egy hangulatot, nem mindig a kellemes fajtából, de egy jó könyv már csak ilyen. Kaptam egy teljesen más nézőpontot, és sok olyan információt egy előlem némileg elzárt világról, amiről eddig semmit, vagy csak nagyon keveset tudtam. Sajnos elég fiatalon elvesztettem a nagyszüleimet, pedig annyi mindent kérdeznék tőlük, főleg azután, hogy ezt elolvastam. Megdöbbentett, hogy a csodás Hollandiában is ilyen nehéz a nyugdíjasok helyzete, úgy látszik, egy újabb sztereotípia dőlt meg. spoiler
Nagyon várom a következő részt!! Hajrá Hendrik és az egész ÖDMNH!!

Dórica P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

"Már nincs hátra sok időnk, de abszolúte ráérünk.
Elvileg minden okunk meglenne a sietségre, de közben nincs már semmi, amiért még érdemes sietni."

A fentihez hasonló szösszeneteket körülbelül négyoldalanként olvastam. Nagyon tetszett! Végig az imént említett kettősség jellemezte a naplóregényt: Hendrik felül akar emelkedni az öregedéssel járó bajokon, de olykor nem tudja megállni a nyavalygást – ahogy ő fogalmaz. Érdekes volt bepillantani egy idősotthon mindennapjaiba. Azt gondolnánk fiatal fejjel: az élteseknek van annyi eszük, hogy békén élnek egymás mellett. Megtudjuk, hogy nincs. Ugyanis itt is van szekálás, hatalmi harc, a vezetőség elnyomása, besúgás, sértődős környezet. Hendrik szerint az évek múlásával a rossz tulajdonságok csak erősödnek, és én egyetértek vele a leírtak alapján.
Remek próbálkozás volt az a bizonyos klub; szórakoztató volt látni a próbálkozásokat, hogy egy kis életet leheljenek a napjaikba. Ugyanakkor az édes-bús részletek mellett fel-felsejlettek a komoly témák is: eutanázia, demencia, idősotthonba kerülés, kései egymásra találások. Elgondolkodtatott. Várom a következő részt.

Nagy_Barna

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Mit tehet az ember, ha pozitívan szeretné szemlélni az életét, nem nyavalyogni, értelmes dolgokról beszélgetni, tartalmas dolgokat csinálni – de vészesen megöregszik, öregotthonba kerül, egyre több benne is a kórság, rokonai már nem élnek, és a környezetében is mindennapos a halál… Ennek a helyzetnek a nehézségéről, az ellentmondásosságáról és elfogadásáról is sokat tanított nekem ez a könyv. Nincsenek benne váratlan fordulatok, nagyívű cselekmény, mindössze egy naplószerűen beszámolt év az öregotthonból. Mégis ott van benne valamiféle vidámság, optimista életigenlés, és valami mélyen emberi. Ami egyébként pont attól hiteles, hogy nem a rózsaszín szemüvegen át látott világot jelenti. Megértem, miért akarnak sokan öregkorukban maguk is Hendrik Groenek lenni, vagy más az „Öreg, de nem halott” klubból. Ezzel azt hiszem, én is kiegyeznék.

Lucky_Saint

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Zseniális . Arról olvasni amit minden nap átélek furcsa ugyanakkor vicces is .És néha a valóság meg groteszkebb mint a történetben .

Zsófi_és_Bea MP

Ebben az évben sem fogom szeretni a nyugdíjasokat. Csoszognak a járókeretükkel, türelmetlenkednek, ha kell, ha nem, egyre csak panaszkodnak, majszolják a kekszet a teához, nyögnek, sóhajtoznak.
Én 83 és 1/4 éves vagyok.

Zsófi_és_Bea MP

Ma reggel sehol sem találtam a kulcsomat. Pedig felforgattam érte eleve nem túl nagy, a hálószobát is magába foglaló lakrészemet. Szerencsére nem siettem sehová. Majdnem egy órán át kerestem, jóformán egyetlen vaskosabb káromkodás nélkül, és végül a hűtőszekrényben leltem rá a kulcscsomómra. Szórakozottság. Az öregek, akárcsak a gyerekek, folyton elvesztenek mindent, ám nekik már nincs anyukájuk, aki mindig tudja, mit hol kell keresni.

Zsófi_és_Bea MP

A halottak mindig hálás beszédtémát jelentenek az idős emberek között. Talán azért, mert míg azokról beszélnek, akik meghaltak, még egyértelműbben tudatosíthatják magukban, hogy ők még élnek.

Zsófi_és_Bea MP

Ellentétben azzal, amit talán várna az ember, az évek múlásával a látókör nem szélesedik, hanem egyre szűkül. Az egyszerre idős és bölcs ember inkább szabályt erősítő kivétel csupán.

Zsófi_és_Bea MP

Ma az a fajta napom van, amikor az ember holtfáradtan ébred, egész nap pihen, aztán este a pihenéstől hullafáradtan bezuhan az ágyba. Bárcsak lenne a gyógyszeres szekrénykémben néhány szem abból a titokzatos tablettából, amitől a mai fiatalok huszonnégy órán át tudnak táncolni egyvégtében! Nem mintha táncolni akarnék, nekem már az is elég lenne, ha néhány órán át végkimerülés nélkül tudnék csoszogni.

B_Niki P

Tavaly egy öregotthon lakói több millió eurót nyertek a lottón. Sokan közülük úgy élték meg a dolgot, hogy nyűg az egész, mert nem tudják, mihez kezdjenek azzal a zsák pénzzel.
    Én a magam részéről gondoskodni fogok róla, hogy halálomkor jócskán mínuszban legyek a bankomnál.

Kapcsolódó szócikkek: lottó · pénz
Zsófi_és_Bea MP

Nem véletlen, hogy a kamaszok is csak ritkán merészkednek ide – általában akkor jönnek, ha a szüleik rájuk parancsolnak, hogy látogassák meg a nagypapát vagy a nagymamát. Udvarias, semmitmondó vizitek ezek, hangosan csikorgó beszélgetésekkel. A kamaszok idegenül érzik magukat a nyuggertársaságban.
A nyugger végtére nem ért semmit, rosszul hall, nincs számítógépe, lassú, fogalma sincs a divatról és a zenéről, ráadásul mindig csak keksszel kínál. Két külön világ.

A kisgyerekekkel más a helyzet. Vidáman csacsognak, és még nem tanulták meg, mi az, hogy valami kínos. A nyugger és a pelusos: nyerő, jól működő páros.

Zsófi_és_Bea MP

Akenben német Tupperware-prezentációra vittek, a visszaúton pedig ismét Eindhoveben, egy férfi orvosi köpenyben vitaminkészítményeket próbált ránk sózni, amelyektől – ezt állította legalábbis – minimum száz évig fogunk élni. Ha mégis előbb meghal az ember, gondolom, visszakérheti a termék árát.

Zsófi_és_Bea MP

A társalgóban felszolgált fánkot idén alighanem a használtfánk-boltból hozhatták. Tegnap udvariasságból elvettem egyet, aztán húsz percig nyammogtam rajta. A végén aztán el kellett játszanom, hogy kioldódott a cipőfűzőm, mert így lebukhattam az asztal alá, és észrevétlenül a zoknimba tudtam dugni az utolsó falatot.

B_Niki P

A nyuggerdzsungel kegyetlen törvényei: vagy te búcsúzol, vagy tőled búcsúznak.