Lesz ​ez még így se (Hendrik Groen 1.) 103 csillagozás

A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója
Hendrik Groen: Lesz ez még így se

A Lesz ​ez még így se az utóbbi idők legnagyobb holland könyvsikere. Hendrik Groen valóságos nemzeti hős lett hazájában, képmásával bögréket díszítenek, a rajongók magukra is tetováltatják. Hendrik naplója hónapokig vezette a sikerlistákat, az eladások rekordot döntöttek, jelenleg 29 nyelvre fordítják. Az Öreg, de még nem halott klub kalandjai hamarosan folytatódnak.

A 83 és 1/4 éves Hendrik az Alkonypír öregotthon lakója, de ki nem állhatja az öregeket, akik a szőnyegbe tapossák a mézes puszedlit, folyamatosan zsörtölődnek és nyögnek. A napi rutin is az idegeire megy; vacsora után kávé, utána tévé, utána irány az ágy. Az egyhangúságnak Eefje érkezése vet véget, akiben Hendrik felismeri az elszalasztott lehetőséget… Elege lesz hát a nyavalygásból, szeretné, ha még tartogatna számára valamit az élet, ezért néhány bentlakóval megalakítja az Öreg, de még nem halott klubot, és titkos naplót vezet akcióikról.
    Hogy életkedvüket fenntartsák, kaszinóba,… (tovább)

Eredeti cím: Pogingen iets van het leven te maken Het geheime dagboek van Hendrik Groen, 83 1/4 jaar.

Eredeti megjelenés éve: 2014

464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633107768 · Fordította: Wekerle Szabolcs
464 oldal · ISBN: 9789634330745 · Fordította: Wekerle Szabolcs
ISBN: 978963433074 · Fordította: Wekerle Szabolcs

Amsterdam

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Ismét egy göngyszemre bukkantam, mely egy év naplója a 83 és 1/4 éves Hendrik Groen tolmácsolásában. Vicces, ironikus és szomorú. Szórkoztató és megható egyszerre.

Fantasztikusan jó könyv volt, sokszor nem is tudtam, hogy most nevessek, vagy meghatódnom illene, keserédes egy év volt, mely megmutatja, hogyan lehetne kezelni és elviselni a leépülést, ami nyilvánvalóan nagyon nehéz dolog, de ha az ember idős korában is megőrzi derűjét és vágyait, akkor egy szebb, kalandosabb és tartalmasabb úton is eljuthat oda, ahol már nem kell aggódnia és szomorkodnia…

Megindító, szívet melengető, mosolyra fakasztó történet, nagyon szerettem, máris nagyon várom a következő részt.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2017/05/hendrik-groen-lesz…

meseanyu MP

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Roppant szerethető figura ez a Hendrik Groen, és nagyon jól ki van találva ez az egész az öregek otthonával meg a klubbal. Hol humoros, hol szívszorító, pont ahogyan szeretem.

Chöpp

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Adrian Mole megöregedett, és egy szimpatikus, jól nevelt öregúr lett belőle.

Gyöngyi69

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Olvasás közben gondolkodtam rajta, hogy a különböző benyomásaimat hogyan is fogalmazzam meg a könyvről. Az egyik leírásában maga az író volt segítségemre, két mondatával: „Az öregség divat. Legalábbis rengeteg film, könyv, dokumentumfilm és újságcikk szól a nyuggerekről.”
Az öregségről mindig is szóltak könyvek, ez a stílus azonban az a fajta, ami előrevetíti a széleskörű sikert, mint ahogy azt Ove történeténél is garantálni lehetett. Groen egy évében minden megtörténik, ami egy sikersztorihoz elengedhetetlen, legyenek a szereplők bármilyen korúak. De itt a hősök életkora az adu ász, lévén hogy a történet egy nyugdíjas otthonban játszódik. Groen, az otthon lakója osztja meg egy éven át szinte minden nap a gondolatait; ő a pozitív hős, akihez minden olvasó titokban hasonlítani szeretne majd nyugger korában, hiszen nem hagyja, hogy legyőzze a rátelepedő nyolcvan-egynehány év, fityiszt mutat a kórságoknak, barátai vannak, ötletei a maradék idő kihasználásra, és ereje, hogy ezeket megvalósítsa. Nem utolsó sorban legalább magában odamondogat a sok vénasszonynak, meg öregembernek, akik egyfeszt rinyálnak, az életüket a múltba való visszavágyódás, a tablettákról és a betegségekről való sopánkodás teszi ki.
Groen lenyűgözően mesél minderről, elhiteti velünk, hogy így is meg lehet öregedni, és mi hálás szívvel csillagozunk, és nyomkodjuk a kedvenc gombot.
Ez a kötet nem csak ennyi mégsem, legalábbis annak, aki tovább akar látni az orránál. Az, hogy ez ne csak egy „Romana” szintű sorozat gyorsan felejthető kötete legyen, kapunk töprengésre késztető gondolatokat is az öregedésről, a korral bekövetkező betegségekről, a hozzátartozók és az idős emberek közti kapcsolatokról, az elmagányosodásról, arról, hogy a saját öregedésünk megélése a hozzáállásunktól függ: lehet választási lehetőségünk. Mint ahogy a halállal való kapcsolat és a végső elengedés is lehet a filozofálás tárgya a regény hatására.
Olvasás közben eszembe jutott, hogy a több, mint 30 egészségügyben töltött év alatt mennyi Groennel találkoztam már, olyanokkal, akiknek a hozzátartozója 5 csillagot adna erre a könyvre, de saját rokona szemébe nézve nem fedezi fel Groent, csak az undok öregembert, aki egy nagy kolonc a nyakán.
Keserédes ez a történet, könnyen, gyorsan olvasható, és ha kiolvasva csak egy picit kedvesebbek leszünk a magunk nyuggereihez, már megérte megírni és elolvasni!
Wekerle Szabolcsnak gratulálok a fordításhoz, és külön hálás vagyok az illetékeseknek a helyesírási hibák hiányáért!

tgorsy

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Keser-édes napló az elmúlásról, az öregségről, a magányról, emberi kapcsolatokról, veszteségekről, a fontos és lényegtelen dolgokról. A múló életről.

Nikymeria P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Bőven megérdemli a 4,5 csillagot. Rengeteget kacagtam Hendrik és Evert humorán. Imádni való öregek! :)
Egy évet követünk végig Hendrik szemszögéből, ami hol vicces, hol szomorkásabb, hol nyavalygósabb, zsörtölődős. Végig nyugodtan, lassan csordogálnak az események. Izgalom nincs. Na jó. A vége. Az meghatott. Pedig tudom, hogy csodák nincsenek.

464 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633107768 · Fordította: Wekerle Szabolcs
Adrienn57 P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

A nem épen legmesésebb téma, olyan vidám köntösben lett megírva, amin gyakran hangosan nevettem. Így kellene mindenkinek az utolsó időszakot megélnie, keserűen de a lehetőség adta vidámságban. Nagyon szórakoztató könyv!

Miamona

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Az igazat megvallva, az első felét szerettem, mert végig ott volt a levegőben, hogy van még bőven mit várni. Aztán a közepén is túljutva, rájöttem, hogy olyan ez a könyv, mint amilyennek sokszor maga az élet tűnik; csak ennyi, és kész, úgy érezzük, így kell elfogadni… A száz éves emberhez is hasonlítja a borító, és Ovéhoz is. Nos, ha kivesszük a százévesből az extrém, abszurd kalandokat és Ovéból a drámai mélységeket, megkapjuk ezt a könyvet. Ami azért még mindig nem kevés, csak… más… Bár az abszurditás nem hiányzott, nagyon vágytam volna rá, hogy jobban bevezet a személyes tragédiákba, sorsokba, mert akadt belőlük bőven, de végig úgy éreztem, hogy csak a felszínen maradtunk. Kedves, vicces, megható, elgondolkodtató írás ez, de valahogy túl kimért. Persze az életben sem kell túlzásokba esni, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt jó tanács, hogy elég csak néhány apró dolgon, hozzáálláson változtatni, hogy a mindennapok egy kis színt, az élet egy kis ízt kapjon. A szürke íztelenség pedig nem csak az öregeket sújtja…

ÖDNH-nyit bővebben:

cintiatekla P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Humoros és szarkasztikus történet egy holland nyugdíjas otthon mindennapjairól, egy igen virgonc 83 éves úr tolmácsolásában, mely a vicces sztorik mellett meglebegteti a komolyság álarcát is. Fiataloknak és időseknek is erősen ajánlott olvasmány!

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2016/09/hendrik-groen-l…

Mpattus P

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Hendrik Groen igazán kedvelhető figura, akin talán az utcán sétálva egyszerűen átnéznénk, nem ismernénk fantasztikus humorát, öniróniáját. Hiszen, nem lényeges dolog-e, hogy önfeledten tudjunk magunkon is nevetni? A Lesz ez még így se emlékezetes olvasmány marad számomra, s bár alapvetően egy véletlen folytán került hozzám, azt hiszem, minden olvasó könyvmoly számára jól jön néha egy ilyen „véletlen”.

Teljes értékelés:

Zsófi_és_Bea P

Ebben az évben sem fogom szeretni a nyugdíjasokat. Csoszognak a járókeretükkel, türelmetlenkednek, ha kell, ha nem, egyre csak panaszkodnak, majszolják a kekszet a teához, nyögnek, sóhajtoznak.
Én 83 és 1/4 éves vagyok.

Zsófi_és_Bea P

Ma reggel sehol sem találtam a kulcsomat. Pedig felforgattam érte eleve nem túl nagy, a hálószobát is magába foglaló lakrészemet. Szerencsére nem siettem sehová. Majdnem egy órán át kerestem, jóformán egyetlen vaskosabb káromkodás nélkül, és végül a hűtőszekrényben leltem rá a kulcscsomómra. Szórakozottság. Az öregek, akárcsak a gyerekek, folyton elvesztenek mindent, ám nekik már nincs anyukájuk, aki mindig tudja, mit hol kell keresni.

Zsófi_és_Bea P

A halottak mindig hálás beszédtémát jelentenek az idős emberek között. Talán azért, mert míg azokról beszélnek, akik meghaltak, még egyértelműbben tudatosíthatják magukban, hogy ők még élnek.

Zsófi_és_Bea P

Ellentétben azzal, amit talán várna az ember, az évek múlásával a látókör nem szélesedik, hanem egyre szűkül. Az egyszerre idős és bölcs ember inkább szabályt erősítő kivétel csupán.

Zsófi_és_Bea P

Nem véletlen, hogy a kamaszok is csak ritkán merészkednek ide – általában akkor jönnek, ha a szüleik rájuk parancsolnak, hogy látogassák meg a nagypapát vagy a nagymamát. Udvarias, semmitmondó vizitek ezek, hangosan csikorgó beszélgetésekkel. A kamaszok idegenül érzik magukat a nyuggertársaságban.
A nyugger végtére nem ért semmit, rosszul hall, nincs számítógépe, lassú, fogalma sincs a divatról és a zenéről, ráadásul mindig csak keksszel kínál. Két külön világ.

A kisgyerekekkel más a helyzet. Vidáman csacsognak, és még nem tanulták meg, mi az, hogy valami kínos. A nyugger és a pelusos: nyerő, jól működő páros.

B_Niki P

Tavaly egy öregotthon lakói több millió eurót nyertek a lottón. Sokan közülük úgy élték meg a dolgot, hogy nyűg az egész, mert nem tudják, mihez kezdjenek azzal a zsák pénzzel.
    Én a magam részéről gondoskodni fogok róla, hogy halálomkor jócskán mínuszban legyek a bankomnál.

Kapcsolódó szócikkek: lottó · pénz
B_Niki P

A nyuggerdzsungel kegyetlen törvényei: vagy te búcsúzol, vagy tőled búcsúznak.

Zsófi_és_Bea P

Ma az a fajta napom van, amikor az ember holtfáradtan ébred, egész nap pihen, aztán este a pihenéstől hullafáradtan bezuhan az ágyba. Bárcsak lenne a gyógyszeres szekrénykémben néhány szem abból a titokzatos tablettából, amitől a mai fiatalok huszonnégy órán át tudnak táncolni egyvégtében! Nem mintha táncolni akarnék, nekem már az is elég lenne, ha néhány órán át végkimerülés nélkül tudnék csoszogni.

Zsófi_és_Bea P

Akenben német Tupperware-prezentációra vittek, a visszaúton pedig ismét Eindhoveben, egy férfi orvosi köpenyben vitaminkészítményeket próbált ránk sózni, amelyektől – ezt állította legalábbis – minimum száz évig fogunk élni. Ha mégis előbb meghal az ember, gondolom, visszakérheti a termék árát.

Zsófi_és_Bea P

A társalgóban felszolgált fánkot idén alighanem a használtfánk-boltból hozhatták. Tegnap udvariasságból elvettem egyet, aztán húsz percig nyammogtam rajta. A végén aztán el kellett játszanom, hogy kioldódott a cipőfűzőm, mert így lebukhattam az asztal alá, és észrevétlenül a zoknimba tudtam dugni az utolsó falatot.

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Hendrik Groen sorozat · Összehasonlítás