Lesz ​ez még így se (Hendrik Groen 1.) 212 csillagozás

A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója
Hendrik Groen: Lesz ez még így se

A Lesz ​ez még így se az utóbbi idők legnagyobb holland könyvsikere. Hendrik Groen valóságos nemzeti hős lett hazájában, képmásával bögréket díszítenek, a rajongók magukra is tetováltatják. Hendrik naplója hónapokig vezette a sikerlistákat, az eladások rekordot döntöttek, jelenleg 29 nyelvre fordítják. Az Öreg, de még nem halott klub kalandjai hamarosan folytatódnak.

A 83 és 1/4 éves Hendrik az Alkonypír öregotthon lakója, de ki nem állhatja az öregeket, akik a szőnyegbe tapossák a mézes puszedlit, folyamatosan zsörtölődnek és nyögnek. A napi rutin is az idegeire megy; vacsora után kávé, utána tévé, utána irány az ágy. Az egyhangúságnak Eefje érkezése vet véget, akiben Hendrik felismeri az elszalasztott lehetőséget… Elege lesz hát a nyavalygásból, szeretné, ha még tartogatna számára valamit az élet, ezért néhány bentlakóval megalakítja az Öreg, de még nem halott klubot, és titkos naplót vezet akcióikról.
    Hogy életkedvüket fenntartsák, kaszinóba,… (tovább)

Eredeti cím: Pogingen iets van het leven te maken Het geheime dagboek van Hendrik Groen, 83 1/4 jaar.

Eredeti megjelenés éve: 2014

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Libri Insomnia Libri

Libri, Budapest, 2018
462 oldal · ISBN: 9789634330745 · Fordította: Wekerle Szabolcs

Hendrik Groen · Evert Duiker

Amsterdam

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Ismét egy göngyszemre bukkantam, mely egy év naplója a 83 és 1/4 éves Hendrik Groen tolmácsolásában. Vicces, ironikus és szomorú. Szórkoztató és megható egyszerre.

Fantasztikusan jó könyv volt, sokszor nem is tudtam, hogy most nevessek, vagy meghatódnom illene, keserédes egy év volt, mely megmutatja, hogyan lehetne kezelni és elviselni a leépülést, ami nyilvánvalóan nagyon nehéz dolog, de ha az ember idős korában is megőrzi derűjét és vágyait, akkor egy szebb, kalandosabb és tartalmasabb úton is eljuthat oda, ahol már nem kell aggódnia és szomorkodnia…

Megindító, szívet melengető, mosolyra fakasztó történet, nagyon szerettem, máris nagyon várom a következő részt.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.hu/2017/05/hendrik-groen-lesz…

Kókuszka>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Ebben az évben sem fogom szeretni a nyugdíjasokat. Csoszognak a járókeretükkel, türelmetlenkednek, ha kell, ha nem, egyre csak panaszkodnak, majszolják a kekszet a teához, nyögnek, sóhajtoznak.
Én 83 és ¼ éves vagyok.
Így kezdi naplóját Hendrik, aki egy amszterdami idősotthon lakója. Hendrik morcos, cinikus, lázadó, aki tisztán látja romló egészségi állapotukat, félve a teljes szellemi leépüléstől. Titkos naplója vicces, de egyben szomorú, szívszorító, hiszen megöregedni az összes nyűgével együtt, nem túl vidám dolog. Bemutatja az otthon lakóit, életét, a világban zajló eseményeket, amelyről véleményt is alkot, valamint látlelet a holland társadalomról. Keserédes, lelkünkig hatoló történet.

Porcsinrózsa >!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Amikor elkezdtem olvasni, azt gondoltam, sokat fogok nevetni. Nos, nem így lett, bár kétségtelenül nagyon humoros a stílusa, világlátása.
Keserédes görbe tükör ez a könyv az öregkor nyűgeiről, tehetetlenségünkről, a kiszolgáltatottság elkeserítő állapotáról. Amikor az épeszű, és kevésbé épeszű időseket a még toppon lévő , erejük teljében dolgozó emberek „kiskorúsítják” , mert azt hiszik a balgák, hogy ők maguk sosem fognak ilyen helyzetbe kerülni.
És ami ezekkel a folyamatokkal együtt jár, gyakran könnyeket csalt a szemembe olvasáskor : az emberi méltóság elvesztése, a leépülés.
Ha fiatalon olvassuk ezt a regényt, nyilván egészen más élményt kapunk tőle, mint idősebb fejjel. Mindenképpen szembesíti az embert a halandósággal. Azzal az életkorral, amikor már önmagunkat is nehéz elviselnünk, kellő humorérzék híján az élet pedig már egyenesen nyűg a nyakunkon. Szerencsére ez nem vonatkozik a főhősre, aki igyekszik észrevétetni velünk az öröm legutolsó morzsáit is, mondván : amíg tervei vannak az embernek, addig él.

meseanyu P>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Roppant szerethető figura ez a Hendrik Groen, és nagyon jól ki van találva ez az egész az öregek otthonával meg a klubbal. Hol humoros, hol szívszorító, pont ahogyan szeretem.

adrienn_szucs>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Szívhez szól, keserédes könyv, imádtam minden sorát. Imádtam Hendriket, főleg mivel szerintem a férjem ilyen személyiségű idős ember lesz, amikor megöregszik :D. Reméelm ,hogy lesz lehetőségünk megtapasztalni, milyenek is leszünk öregen együtt.
Tanulságos és elgondolkodtató, hogy élj akármelyik országban ( itt meglepődtem, hogy a holland időskori ellátórendszer is akadozik), ott is sóherek és kicsinyesek és sajnos sokszor hülyének nézik az embert; az idősek ki vannak szolgáltatva az ott dolgozóknak, az intézményvezetőnek.
Sok idős fénypontja, ami élteti őket, a vasánapi látogatás a család részéről, akik vagy jönnek, vagy nem…Ez annyira szomorú és elgondolkodtató.
Többször kiderült, hogy ott sincs kolbászból a kerítés, csak hogy ilyen közhelyeket puffogtassak.
A lényeg és a legfontosabb üzenet azonban az, hogy nem szabad elengedni magát az embernek. A szellemi frissességhez nagyon fontos a pozitívan ható, felfelé húzó barátságok ápolása, hasznos napi tennivaló keresése és esetleg egy napló írása :).
Legalább egy Hendriket minden idősek otthonába!

Gyöngyi69>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Olvasás közben gondolkodtam rajta, hogy a különböző benyomásaimat hogyan is fogalmazzam meg a könyvről. Az egyik leírásában maga az író volt segítségemre, két mondatával: „Az öregség divat. Legalábbis rengeteg film, könyv, dokumentumfilm és újságcikk szól a nyuggerekről.”
Az öregségről mindig is szóltak könyvek, ez a stílus azonban az a fajta, ami előrevetíti a széleskörű sikert, mint ahogy azt Ove történeténél is garantálni lehetett. Groen egy évében minden megtörténik, ami egy sikersztorihoz elengedhetetlen, legyenek a szereplők bármilyen korúak. De itt a hősök életkora az adu ász, lévén hogy a történet egy nyugdíjas otthonban játszódik. Groen, az otthon lakója osztja meg egy éven át szinte minden nap a gondolatait; ő a pozitív hős, akihez minden olvasó titokban hasonlítani szeretne majd nyugger korában, hiszen nem hagyja, hogy legyőzze a rátelepedő nyolcvan-egynehány év, fityiszt mutat a kórságoknak, barátai vannak, ötletei a maradék idő kihasználásra, és ereje, hogy ezeket megvalósítsa. Nem utolsó sorban legalább magában odamondogat a sok vénasszonynak, meg öregembernek, akik egyfeszt rinyálnak, az életüket a múltba való visszavágyódás, a tablettákról és a betegségekről való sopánkodás teszi ki.
Groen lenyűgözően mesél minderről, elhiteti velünk, hogy így is meg lehet öregedni, és mi hálás szívvel csillagozunk, és nyomkodjuk a kedvenc gombot.
Ez a kötet nem csak ennyi mégsem, legalábbis annak, aki tovább akar látni az orránál. Az, hogy ez ne csak egy „Romana” szintű sorozat gyorsan felejthető kötete legyen, kapunk töprengésre késztető gondolatokat is az öregedésről, a korral bekövetkező betegségekről, a hozzátartozók és az idős emberek közti kapcsolatokról, az elmagányosodásról, arról, hogy a saját öregedésünk megélése a hozzáállásunktól függ: lehet választási lehetőségünk. Mint ahogy a halállal való kapcsolat és a végső elengedés is lehet a filozofálás tárgya a regény hatására.
Olvasás közben eszembe jutott, hogy a több, mint 30 egészségügyben töltött év alatt mennyi Groennel találkoztam már, olyanokkal, akiknek a hozzátartozója 5 csillagot adna erre a könyvre, de saját rokona szemébe nézve nem fedezi fel Groent, csak az undok öregembert, aki egy nagy kolonc a nyakán.
Keserédes ez a történet, könnyen, gyorsan olvasható, és ha kiolvasva csak egy picit kedvesebbek leszünk a magunk nyuggereihez, már megérte megírni és elolvasni!
Wekerle Szabolcsnak gratulálok a fordításhoz, és külön hálás vagyok az illetékeseknek a helyesírási hibák hiányáért!

tgorsy>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Keser-édes napló az elmúlásról, az öregségről, a magányról, emberi kapcsolatokról, veszteségekről, a fontos és lényegtelen dolgokról. A múló életről.

Chöpp >!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Adrian Mole megöregedett, és egy szimpatikus, jól nevelt öregúr lett belőle.

latinta P>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Annyi mindenki írt már naplót. Titkosat is.
Női szerző kamasz fiúét Sue Townsend: A 13 és 3/4 éves Adrian Mole titkos naplója, aki aztán felnőtt korában is folytatja… Női szerzők gimnazista lányokét: Maros Edit: Hűvösvölgyi suli 1., Leiner Laura: A Szent Johanna gimi 1. – Kezdet; Tavi Kata: Nyitótánc; gimnazista lányét, aki egy (kitalált hercegség) trónörökös(e): Meg Cabot: A neveletlen hercegnő naplója 1. – Hercegnő születik…, hogy a keményebbeket, tragikusakat most ne említsem…

Ez a 83 és 1/4 éves narrátor igazán férfi a talpán.

Nagyon megszerettem azt a szemléletmódot, amit a kora meg a személyes tragédiái ellenére képes volt kialakítani, megőrizni és a sorstársaival, barátaival megosztani. Mindezt olyan angyali derűvel, helyenként szinte kisfiúsan pajkos kikacsintásokkal teszi, hogy nem véletlenül került fel a kedvenceim közé.

Ha valaha valamilyen ok miatt kissé magam alá kerülnék, terápiás olvasmánynak is mindenképpen hasznos lesz.

Amúgy pedig igencsak szórakoztató szociológia is ez a bőven a senium alsó korhatára felett élőkről. (https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_emberi_%C3%A9let_szakaszai)

Nikymeria P>!

Hendrik Groen: Lesz ez még így se A 83 és 1/4 éves Hendrik Groen titkos naplója

Bőven megérdemli a 4,5 csillagot. Rengeteget kacagtam Hendrik és Evert humorán. Imádni való öregek! :)
Egy évet követünk végig Hendrik szemszögéből, ami hol vicces, hol szomorkásabb, hol nyavalygósabb, zsörtölődős. Végig nyugodtan, lassan csordogálnak az események. Izgalom nincs. Na jó. A vége. Az meghatott. Pedig tudom, hogy csodák nincsenek.

sophie P>!

Kérem, tartsa tiszteletben a morgást!

Bea_Könyvutca P>!

Én 83 és 1/4 éves vagyok.

Bea_Könyvutca P>!

Ma reggel sehol sem találtam a kulcsomat. Pedig felforgattam érte eleve nem túl nagy, a hálószobát is magába foglaló lakrészemet. Szerencsére nem siettem sehová. Majdnem egy órán át kerestem, jóformán egyetlen vaskosabb káromkodás nélkül, és végül a hűtőszekrényben leltem rá a kulcscsomómra. Szórakozottság. Az öregek, akárcsak a gyerekek, folyton elvesztenek mindent, ám nekik már nincs anyukájuk, aki mindig tudja, mit hol kell keresni.

Bea_Könyvutca P>!

Ellentétben azzal, amit talán várna az ember, az évek múlásával a látókör nem szélesedik, hanem egyre szűkül. Az egyszerre idős és bölcs ember inkább szabályt erősítő kivétel csupán.

Bea_Könyvutca P>!

A halottak mindig hálás beszédtémát jelentenek az idős emberek között. Talán azért, mert míg azokról beszélnek, akik meghaltak, még egyértelműbben tudatosíthatják magukban, hogy ők még élnek.

Kókuszka>!

Amíg tervei vannak az embernek, addig él.

Kapcsolódó szócikkek: terv
Bea_Könyvutca P>!

Nem véletlen, hogy a kamaszok is csak ritkán merészkednek ide – általában akkor jönnek, ha a szüleik rájuk parancsolnak, hogy látogassák meg a nagypapát vagy a nagymamát. Udvarias, semmitmondó vizitek ezek, hangosan csikorgó beszélgetésekkel. A kamaszok idegenül érzik magukat a nyuggertársaságban.
A nyugger végtére nem ért semmit, rosszul hall, nincs számítógépe, lassú, fogalma sincs a divatról és a zenéről, ráadásul mindig csak keksszel kínál. Két külön világ.

A kisgyerekekkel más a helyzet. Vidáman csacsognak, és még nem tanulták meg, mi az, hogy valami kínos. A nyugger és a pelusos: nyerő, jól működő páros.

Bea_Könyvutca P>!

Ma az a fajta napom van, amikor az ember holtfáradtan ébred, egész nap pihen, aztán este a pihenéstől hullafáradtan bezuhan az ágyba. Bárcsak lenne a gyógyszeres szekrénykémben néhány szem abból a titokzatos tablettából, amitől a mai fiatalok huszonnégy órán át tudnak táncolni egyvégtében! Nem mintha táncolni akarnék, nekem már az is elég lenne, ha néhány órán át végkimerülés nélkül tudnék csoszogni.

Citrompor>!

A nyuggerdzsungel kegyetlen törvényei: vagy te búcsúzol, vagy tőled búcsúznak.

Bea_Könyvutca P>!

[…] Akenben német Tupperware-prezentációra vittek, a visszaúton pedig ismét Eindhoveben, egy férfi orvosi köpenyben vitaminkészítményeket próbált ránk sózni, amelyektől – ezt állította legalábbis – minimum száz évig fogunk élni. Ha mégis előbb meghal az ember, gondolom, visszakérheti a termék árát.

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Hendrik Groen sorozat · Összehasonlítás