Amíg ​élünk (Hendrik Groen 2.) 54 csillagozás

A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója
Hendrik Groen: Amíg élünk

Az ​Alkonypír öregotthonban a szokott mederben csordogál az élet. Az immár 85 éves Hendrik Groen továbbra is orrol a folyamatosan zsörtölődő és nyögdécselő öregekre, akik a szőnyegbe tapossák a mézespuszedlit, és továbbra is átböngészi az újságokat, hogy kimazsolázza az érdekesebbnél érdekesebb cikkeket. Fő hitvallása is a régi:

nyolcvanöt év ide vagy oda, amíg élünk, igenis kell, hogy tartogasson még számunkra valamit az élet.

Egy napon azonban Hendrik whiskykedvelő barátja, Evert elmondja Hendriknek, hogy rákos, és az orvos szerint csak néhány hónapja van hátra. Hendrik úgy dönt, tesz róla, hogy azok a hónapok bizony felejthetetlenek legyenek. Mindebben pedig segítségére van az Öreg, De Még Nem Halott Klub minden tagja: a reumás Antoine és a szinte vak Ria; az agyvérzésen átesett Edward, akinek alig érteni a beszédét; az alvászavarral küszködő Geert, akinek sztómája van; Leone, aki remeg és inkontinens; valamint Graeme, aki a többiekhez képest egészen jó formában… (tovább)

Eredeti cím: Zolang er leven is

Eredeti megjelenés éve: 2016

Libri, Budapest, 2018
Libri, Budapest, 2018
494 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634332923 · Fordította: Zákányi Viktor

Hendrik Groen · Evert Duiker

meseanyu P>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Pont olyan jó, mint az első rész. Rengeteget nevettem, aztán elszomorodtam, igazi érzelmi hullámvasút volt. Egy csomó mindenen elgondolkodtam a saját öregségemmel kapcsolatban, hogy én hogyan szeretném majd megélni ezeket a napokat, éveket. Példaértékű volt ismét a klub hozzáállása az egész élethez, és tetszett az is, ahogy Henk egy-egy elejtett megjegyzéssel véleményt formált a világ történéseiről.

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

A sokadik ikszekhez közeledve – túl az L-len is – az az igazság, hogy nem is annyira ártalmas, ha megismerkedünk egy (több) olyan helyzettel, amelynek vagy mi magunk leszünk a megtapasztalói, vagy a környezetünkben élő közelállóink – s velük együttesen mi is – nyögik minden nyűgét s nyilait…

De ha valaki azt hinné, hogy nyolcvanon túl már minek, meg hogy értelmetlen, annak is feltétlenül szíves figyelmébe tudom ajánlani, mert az öregkor-időskor-szépkor (kinek szép :)???!!!) is tartogathat még örömöket-meglepetéseket.

Kimondottan élveztem azt a fajta – sokszor önironikus – derűt, amellyel ezeknek a már nem egészen ép testben de ép lélekkel rendelkező, holland nyugdíjasotthonban élő baráti társaság tagjainak mindennapjaiba világít bele ez az első könyvéhez képest 1 és 3/4 évvel érettebb naplóíró.

Szolgálati közlemények: :) 1. a „szerzővel” egyidős, ugyanabban az országban élő nagynéném elárulta, hogy az első kötetet megfilmesítették, és már látta is; 2. illetve hogy elkészült a könyv harmadik része.

Remélem, mielőbb magyarul is olvasható lesz.

klaratakacs P>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Nem találok rá szavakat, mennyire jókor talált meg ez a könyv a januári, szürke, életunt, depresszív időszakomban. Hendrik Groen és az Öreg, de nem halott klub tagjai több életszeretetet sugároznak és több örömet találnak az életben egy év alatt, mint sok ember egy egész élet alatt sem. Minden ezzel ellentétes vélemény csak kifogás!
Hendrik Groen naplója olyan kalandokról szól, amik 85 évesen is kihívások, amikor az ember pelenkára szorul, amikor csak 200 métert tud saját lábán megtenni, amikor folyton elalszik egy könyvön. De bennük megmaradt a világ iránti nyitottság, a humorérzék, az emberi méltóság. Akkor is, ha éppen meg kell halni. Támogatják egymást, hiába felejtődnek el egyik napról a másikra egymás számára, nem akarnak panaszkodni, de véleményük van.
A McDonalds látogatás pedig a színtiszta humor.

pufirizs >!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Ez már megint öt csillag. Szívmelengető. Vicces. Reményt adó. Csak szuperlatívuszokban tudok beszélni erről a sorozatról. Légyszi olvassa mindenki, mert sokkal jobb hely lenne a világ, ha ugyanúgy mint az ÖDNH klub tagjai, tudnánk nevetni magunkon, pozitívan nézni előre, jöjjön bármi is. Valaki nyomja a kezembe majd 50 év múlva, amikor már szenilis leszek, és ne adj isten, mogorva, borúlátó öregasszony. Szüksége van a világnak ezekre a könyvekre. Meg nekem is.

cintiatekla P>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Imádtam a szarkasztikus és vicces részeket is, Evert és Hendrik olyanok, mint a csínytevő kamaszbőrbe bújt nyugdíjasok, akik nem bírják elviselni a folyton panaszkodó és gonoszkodó társaikat; nem mellesleg pedig az otthon igazgatónőjének, Stelwagennek is folyton borsot törnek az orra alá. Talán nem árulok el nagy spoilert azzal, ha leírom, hogy Stelwagen távozni kényszerül az Alkonypír vezetői posztjáról, és valahogy számomra ez is, illetve ahogy az ÖDMNH klub reagált is egy kicsit szívfacsaró volt.

Bővebben: http://www.teklakonyvei.hu/2018/10/hendrik-groen-amig-e…

Helga_Dávid>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Hendrik Groen második könyvében sem történik se több, se kevesebb, se semmi izgalmasabb, mint az elsőben. Az ÖDNH (Öreg De Nem Halott) klub tagjai élik hétköznapjaikat a holland nyugdíjas otthonban. Még mindig sokat bosszankodnak a panaszkodó, sopánkodó idős társaikon. Még mindig készek egy kis csínyre. És még mindig próbálnak vidámságot csempészni monoton hétköznapjaikba. Hendrik még mindig fanyar humorával kommentálja a világban történt aktuális eseményeket.
Szóval, aki olvasta az elsőt és tetszett neki, ebben a könyvben sem fog csalódni. Aki viszont olvasta az elsőt és ettől a könyvtől többet vár, csalódni fog.
Mindenkinek hasonlóan vidám és élmény teli idős kort kívánok :)

katalins>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Elgondolkodtató olvasni ezt a könyvet a maga könnyed humorával és mégis komoly mondanivalójával. Méltóképpen megöregedni. Megőrizni az ember tartását, humorát, életkedvét kiszolgáltatott helyzete, egészségügyi gondjai ellenére is. A könyv szereplőivel egyetértve vallom, hogy az aktivitás megőrzése fontos szerepet játszik mind a mentális, mind a fizikai egészség megőrzésében. Evert hatalmas figura. A nagypapám jutott róla eszembe. Amikor már idős volt, voltak elég sikamlós megnyilvánulásai. Persze Everthez képest a papa visszafogott volt.

odivne>!

Cselekményleírást tartalmazó szöveg

Már az első kötet olvasásakor a szívembe zártam az Öreg, de nem halott klub tagjait, és a titkos naplót vezető Hendriket.
Az immáron 85 éves főszereplő naponta veti papírra a számára fontos eseményeket. Legfontosabbak az ÖDHN tagjai, az Alkonypír otthon és a lakótársak.
A klub tagjai még mindig nem adták meg magukat az öregkornak, szeretnék élvezni életük hátralevő részének minden pillanatát. Meg is ragadnak minden alkalmat erre, a lakótársak és a vezetőség nem kis rosszallása mellett.
Ezt a jó hangulatot árnyalja Evert betegsége, majd halála.
Az otthon bezárásának lehetősége még aktívabbá tette a tagokat.
Sziporkázó párbeszédekből tudjuk meg, mi a véleményük Hollandiáról, Európáról, a migrációról, Putyinról.
Megint igazoltnak látom, hogy az idős kor nem feltétlenül jelenti a szenilitást is.
Remekül megírt könyv, nagyon tetszett a humora, szarkazmusa.

ke555>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Annak ellenére, hogy nem haladtam az olvasásával túl gyorsan (ennél lassabban max. visszafelé olvashattam volna…), ugyanúgy imádtam, mint az első részt. Érződött rajta, hogy eltelt majd’ 2 év, de mégis tudta hozni ugyanazt a fanyar humort és a keserédességet, amit úgy szerettem az első részében.
A történet továbbfeszegette azokat a komoly témákat, amit elkezdett feldolgozni, mindeközben görbe tükröt mutatva magunk felé.
Emlékszem, az első könyv, körbejárt a családomban, nagypapám még a kórházba is magával vitte és végignevette az egészet. Hogy ne lehetne egy ilyen regény ezek után kedvencem?

Barbár>!

Hendrik Groen: Amíg élünk A 85 éves Hendrik Groen újabb titkos naplója

Egy öregotthon a szarkasztikus humor tárháza. Az író adagolja is rendesen. A második Hendrik Groen-könyv ugyanolyan jó, mint az első volt. A humor mellett van benne szomorúság is, 80 fölött az utóbbiból egyre több. Lehet teljes életet élni ebben az életkorban is, még akkor is, ha valaki egy öregotthonba kényszerül. Csodálatos ez a napló, amit Hendrik vezet. Élvezet olvasni. Az élet apró-cseprő dolgai, az otthon történései mellett reflektál a világ eseményeire is, ahogy azok beszűrődnek a gondozottak tudatába. Hendriknek persze mindig megvan a különvéleménye is. Egy ÖDNH klubba biztos sokan belépnének.

Olvass, nevess, szeress,
     Ne győzzön a félsz,
     Bátran tarts előre,
     Ameddig csak élsz.

417. oldal, November 3., kedd (Libri, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Evert Duiker
latinta P>!

„Az öregkor olyan, mint a hajótörés” – mondta De Gaulle, pedig csak nyolcvan évet élt.

97. oldal, Március 10. kedd (Libri, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Charles de Gaulle
Wiggin77 P>!

– A nő olyan, mint a rágógumi – szólt Den Hertog úr halkan. – Egy idő után elveszíti az ízét.
Előtte azért megbizonyosodott afelől, hogy a felesége még nem érkezett vissza a mosdóból.

Citrompor>!

Tegnap pedig az ING bank és biztosító honlapja nem volt sokáig elérhető – immáron sokadjára. Így már nem is annyira érthetetlen, hogy sokan inkább egy cipősdobozban tartják a pénzüket az ágynemű alatt. Az egyik hölgy a negyedik emeletről hangosan hirdeti, hogy ő a térde közé szorított pénztárcájával alszik. Ott szerintem is biztonságban van. Aki oda merészkedik, az megérdemli a jutalmat.

latinta P>!

– Putyin, ha akarná, egymillió mézes puszedlit ehetne meg mindennap – foglalta össze a lényeget Schaapné.
     – Bár megenne annyit – dörmögte Graeme.

88. oldal, Március 1. vasárnap (Libri, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Vlagyimir Putyin
Wiggin77 P>!

Az Everttől kapott könyv első oldalán bizonytalan ákom-bákommal ez állt:

Olvass, nevess, szeress,
Ne győzzön a félsz,
Bátran tarts előre,
Ameddig csak élsz.

Ui.: Első verses ajánlásnak nem is rossz, ugye? Valld bel!

Citrompor>!

Huszonhat évvel ezelőtt hatalmas ujjongás közepette bontották le a Keletet és Nyugatot elválasztó berlini falat. Magyarország ma százötven kilométeres kerítést épít a szerbekkel közös határán. Egyre-másra követelik újabb falak építését. Még itt, az idősotthonban is, ahol pedig sokak számára a külvilág is bevehetetlen erődöt jelent.

260. oldal, Július 7. kedd (Libri, 2018)

Sli P>!

Egészen sokáig úgy hittem, hogy a pelenka viselésével a nyugdíjas átlépi azt a határt, amin túl képtelenség emberhez méltó életet élni. És hogy emiatt komolyan érdemes fontolóra venni, hogy kilépjünk az élők sorából. Lassan egy éve hordok pelenkát. Megszokni nem lehet, de az a bizonyos határ kijjebb tolódott. Általában ez történik: minden újabb szörnyűség után megnyugszik az ember. És onnantól még erősebben kapaszkodik mindenbe, ami elviselhetővé teszi az életét.

183. oldal, Május 10., vasárnap (Libri, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: élet · Hendrik Groen · nyugdíjas · öregedés · pelenka
Sli P>!

Az orvostól egyenesen a gyógyszertárba mentem, ahol kiváltottam az antidepresszánst, otthon pedig bevettem az első tablettát. Az orvos szerint csak egy hét után jelentkezik a hatása, de hozzátette, hogy „ha eléggé hiszünk benne, már egy nap múlva érezni fogjuk”.
Elkezdtem olvasni a gyógyszerhez mellékelt tájékoztatót, de a lehetséges mellékhatások listájától még rosszabb lett a kedvem, úgyhogy inkább kidobtam. Gondolom, a gyártó sem akarhatja, hogy a tájékoztató hatása semlegesítse a tablettákét.

471. oldal, December 14., hétfő (Libri, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: antidepresszáns · gyógyszer · Hendrik Groen · orvos
latinta P>!

Schansleh asszonyt régóta kitüntetett figyelemmel kísérem, elsősorban a szólásmondásai miatt. A „nem minden bolhából lesz elefánt a porcelánboltban” az elsők között volt, amire felkaptam a fejem. Ha jól emlékszem, ezt egy iraki merénylet kapcsán mondta.

94. oldal, Március 6. péntek (Libri, 2018)