A ​bölcsek köve 6 csillagozás

Heltai Jenő: A bölcsek köve

A ​Bölcsek kövében Heltai Jenő meséit kapja kézhez az olvasó. A kötet hősei: Harun al Rasid a bölcs kalifa, a spanyol kártyás és az ördög, mennybéli angyalkák, a bibliai Ézsau középkori rablólovagok, mesebeli királyok és királykisasszonyok. Pikkoló mester az utcák bölcse, Hamupipőke és Piroska, meg más legendás alakok. És fölvonulnak a mesevilág kedves, okos, vagy kapzsi és álnok állatai, a farkas, a róka, a zölddisznó, a tücsök, a gólya, az egér, a szamár, a bárány, vagy a kígyó. Meséiben is, mint más írásaiban, okossága, és néhol kedves, néhol csipkelődő humora érvényesül, amellyel rossz emberi szokásokat, hibákat szeretett nevetségessé tenni. A gyakran ártatlannak tűnő történetek magvában az író koráról alkotott véleménye rejtőzik. Ezeknek a mesehősöknek a sorsa nem a mesék illanó világában játszódik, hanem a mindennapok valóságában. A mesék köntösében a kritikus író jelentkezik, aki aktuális visszásságokat, esztelenségeket karikíroz, kis példázataiban, állatmeséiben kapitalista… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1959
334 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Loránt Lilla

Anett_>!
Heltai Jenő: A bölcsek köve

Anyuék polcáról emeltem le ezt a könyvet. Ez az első könyvem Heltaitól. Könnyed stílusú, olvastatta magát, viszont nem nagyon fogott meg. Talán 1-2 történet volt, amin elmosolyodtam, de azon kívül nem fogott meg. A mese címke miatt kíváncsian vártam, mivel a meséket szeretem, de nekem itt nem igazán jött át, hogy ezek tényleg mesék lennének.

jezsek P>!
Heltai Jenő: A bölcsek köve

Rövid mesék, sok apró történet, de sajnos nagyon sok olyan volt, ami után, ha ellapoztam, azt sem tudtam, miről szólt, azaz nem érintettek meg, nem volt benne érdekes, elgondolkodtató vagy humoros ötlet. Persze ezeket is kellemes volt olvasni Heltai stílusa miatt, de mély benyomást nem tettek. A rengeteg kis történet inkább ötletek, megfigyelések vázlatai, a mese köntösébe öltöztetve.

B_Tünde P>!

Egy nagy és előkelő könyvtárban boldogan és megelégedetten élt egy egércsalád: apa, anya és négy fiú. A könyvtárban, amely úgynevezett „nyilvános” könyvtár volt, sohasem zavarta őket senki.A könyveket az egereken kívül senki sem használta.

303. oldal (Szépirodalmi K. 1959)

B_Tünde P>!

Előadás után öltözőjében ült a híres bohóc. A kíváncsi újságíró faggatta:
– Rettenetesen fárasztó munka ez…körömszakadtáig mulattatni a közönséget!
A vén bohóc jóságosan mosolygott:
– Nem olyan veszélyes a dolog. Hébe-hóba pihenek, és magam is mulatok.
– Hogyan pihen? Mivel mulat?
– Sírok.

216. oldal, Emberek (Szépirodalmi K. 1959)

B_Tünde P>!

A szamár megállt a rózsatő előtt és elgondolkozott.
– Ez hát a rózsa, amelyért az emberek annyira rajonganak – mondta. Kíváncsian letépte a rózsát, és megette.
– Ez az? – mondta aztán kiábrándulva. – Ettem már jobbat is.

298. oldal (Szépirodalmi K. 1959)

B_Tünde P>!

És koplaltak. A kokott nemsokára éhen halt, a költő azonban nyugodtan koplalt tovább mindaddig, míg a város újra fölépült, és őt kiszabadították.
A költészet mindent túlél.

107. oldal, (Szépirodalmi K. 1959)

B_Tünde P>!

Akkor nem tudtam még, hogy igaza van. Azóta magam is fölfedeztem, hogy a színházban legszebb a függöny. Akár kék, akár vörös, akár selyem, akár bársony, akár vászon. akár múzsát festenek rá, akár boszorkányt, akár ócska, akár új. Egyformán és örökké szép, mert játszik velünk, ígér, hiteget és titkolózik: van mögöttem valami, álom, költészet, ünnep. És számtalanszor megcsal: nincs mögötte semmi. Szürkeség és hétköznap van csak. A bölcs abban a pillanatban hagyja ott az előadást, amikor a függöny felgördül.

132. oldal, (Szépirodalmi K. 1959)

kisssan27 >!

Ebben az időben az angyalok és az ördögök még a földön jártak, és barátilag érintkeztek a közönséges halandókkal.

Heltai Jenő: A bölcsek köve 22. oldal

kisssan27 >!

Mert a bölcs tündér nagyon jó(l) tudta, hogy csak az lehet boldog, aki soha semmin nem gondolkodik.

Heltai Jenő: A bölcsek köve 48. oldal