Dóra ​a kastélyban 13 csillagozás

Helena Smahelova: Dóra a kastélyban

Melyik gyerek ne szeretne eljutni egy igazi kastélyba, amely dombtetőn áll, s karcsú tornyai az égbe nyúlnak? Dóra, a prágai kislány, a nagy sikerű cseh gyermekregény főhőse is erről álmodik, amikor édesapjával elindult a Napsugár kastélyba, hogy ott eltöltsön néhány hónapot. Dóra sok-sok derűs és izgalmas, meglepő és borzongató kaland során ismerkedik meg a számára merőben új és természeti környezettel, s szerez tapasztalatokat a felnőttek különös, nem mindig érthető világában.

Madách / Móra, Budapest, 1982
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631137031 · Fordította: Hideghéty Erzsébet · Illusztrálta: Dagmar Berková

Helena Smahelova: Dóra a kastélyban

Ez egy igazi, valóságos mese volt.
Csak a kulcsár úr hagyott némi reménységet arról, hogy a valóságos mesékben is vannak titkok, amiket nekünk kell tovább gondolni.

Vörös_Édua IP>!
Helena Smahelova: Dóra a kastélyban

Végre, beszereztem újra, és el is olvastam a Budapest- Szeged vonatúton. :) Egyike azoknak a könyveknek, amik a nagyim „könyvtárában” voltak valamikor, majd később elvesztek. (Sajnos maga a kötet nem ugyanaz.)
Könnyed kis „vakációs” olvasmány, amelynek a főhőse a hétéves Dóra. Aranyos, kedves történet, Csehországból, szinte ikertestvére Bálint Ágnes Madárfürdőjének. Bár már elmúltam 30, nem érzem úgy, hogy kinőttem volna belőle, kifejezetten felüdülés volt elolvasni. Kb semmire nem emlékeztem belőle, csak arra, hogy Dórának vörös haja volt, ezért csúfolták.
A könyvben látható grafikák is tüneményesek, azért plusz egy pont jár.

Niki4>!
Helena Smahelova: Dóra a kastélyban

Egy nyaraláson olvastam 8 vagy 9 éves koromban. Arra emlékszem, hogy egy vörös hajú kislány az apukájával élt, és neki munka miatt egy majorsági kastélyba kellett mennie lakni. Az a rész kiverte nálam a biztosítékot, mikor az apukája sajnálkozott a grófkisasszonyon, hogy kényelmetlen ruhát kellett hordania, és mennyivel jobb a melegítő. (Kép is volt egy álomszép ruhás lányról, egy kismadárral az ujján.) Mondtam magamban, hogy aki ezt a csodát kicserélné egy vacak melegítőre az komplett idióta. :-)

littlebee09>!
Helena Smahelova: Dóra a kastélyban

Gyermekkorom egyik kedvence. Kedves, szívmelenhető történet.

Amrita I>!

– Nézd, egy aranyszemű fátyolka. Itt telelt át szegény, és ma felébredt mély álmából.
– Igazán aranyból van a szeme?
– Jól nézd meg. Ősszel még borsózöld volt a szárnya, de elvesztette a színét, kifakult. Most már csak áttetsző.
Az aprócska, törékeny bogártestet úgy beborította a hosszú szárny, mint valami báli ruha.
– Adunk neki enni, apu?
– Nincs rá szüksége. Lárva korában rengeteget falt. Azután átváltozott rovartündérré, és már csak táncol.

Kapcsolódó szócikkek: aranyszemű fátyolka · tündér
Amrita I>!

– Kilenc wigwam van. Kettőt elfoglalunk mi – jelentette ki Karesz.
– És velünk mi lesz? – tudakolta Dana.
– Ti lesztek az asszonyaink. Mostok, főztök, gyereket neveltek.
– Fityiszt! – csattant fel Dóra. – Mi is indiánok leszünk, nekünk is külön wigwam kell!

Amrita I>!

– Itt vannak a jegygyűrűk – mutatott Karesz az üres fémtálcára, aztán esküvői szónoklatba fogott: – Ezennel összeadom Marcit meg Dórát. Mától fogva szülők lesznek mind a ketten, tehát apuka meg anyuka. Lesz hat gyerekük, vagy inkább csak három. A maguk jószántából fogják egymást szeretni. Amikor Marci apu megjön a munkából, így szól: Hozd már azt a vacsorát! Egész nap gürcöltem mint egy igásló! Mire Dóra anyu azt feleli: Hát én talán heverésztem?!
– Te nagyokos! – torkolta le a bátyját Dana. – Így otthon beszélnek, nem az esküvőn.

Elizabeth_Windsor>!

Milyen kimondhatatlan boldogság a szilárd földön futni. Dóra sohasem látta még, hogy a kulcsár elfutott volna akár csak a trafikba. Vagy hogy a kulcsár néni futva ment volna a boltba bevásárolni. A felnőttek bizony mind szánnivalók. Nem tudnak futni.

Milyen jó igazi földön futni

Elizabeth_Windsor>!

A világ csak reggel igazán szép, és éppen akkor kell iskolába menni.

Amrita I>!

Ha valamelyik tündérnek vörös haja volna, mint neki, talán így szólna hozzá: a húgocskám vagy. Kevés tündér akad, akinek ilyen színű a haja.

Kapcsolódó szócikkek: tündér