Bridget ​Jones (Bridget Jones naplója 1-3.) 25 csillagozás

Helen Fielding: Bridget Jones

A ​20. század tíz legmeghatározóbb regénye közé sorolta a The Guardian a Bridget Jones napló-ját. Az 1996-ban megjelent első rész és az 1999-ben ezt követő Bridget Jones naplója 2. – Mindjárt megőrülök!
40 országban jelent meg és több mint 15 millió példányban kelt el: világszerte több millió olvasó szívét ragadta el Bridget Jones önironikus naplójegyzeteivel – modern, dolgozó nőként, túlzott alkohol- és kalóriabevitelével, nikotinfüggőségével, állandóan az Igazi Nagy Őt keresve. Helen Fielding hősnője által igen csak rátapintott az egyedülálló, harmincas éveit taposó nők problémáira, s nagy érzékenységgel, egyben kacagtató humorral ábrázolta csetlés-botlásaikat, küzdelmeiket a mindennapok zűrzavarában.

A 2013-ban kiadott harmadik rész – Bridget Jones naplója 3. – Bolondulásig – a második legnagyobb eladású regény volt abban az évben az Egyesült Királyságban, összesen 26 hétig állt a Sunday Times bestsellerlistájának első helyén, és több mint kétmillió példányban kelt… (tovább)

Európa, Budapest, 2021
1040 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635044894 · Fordította: Sóvágó Katalin

read_happilyeverafter>!
Helen Fielding: Bridget Jones

Gondolkodtam, hogy mennyire legyek szőrszálhasogató, de most csakazértis kifejtem a veléményem.

Először is: egyszerűen nem tudok ennél kevesebb csillagot adni, mert azon túl, hogy nosztalgikus volt olvasni, még szórakoztató is. Bridget Jones bohókás, bénácska, furcsa humorérzékkel rendelkezik, és sokat iszik és lelkizik a barátaival. Tehát egészen átlagos. A személyisége és a naplós formátum miatt is közel érezhetjük magunkhoz.

Szerelmi életére is jellemző, ami élete többi területére: a bénázás, de valahogy mindig megkapja az áhított happy end-et. Együtt sírhatunk, spekulálhatunk és nevethetünk vele –a jubileumi kiadásnak köszönhetően immár 4 + egy fél köteten keresztül.

Ha már a kiadásról van szó, az összes részt egyhuzamban olvasva azt tudom mondani, hogy ez így kicsit sok volt. És nem csak a bénázások miatt, hanem a kedvenc fordítóm zsenialitása miatt is… A drága fordító ugyanis olybá tűnik, hogy nem beszéli rendesen a nyelvünket. Meg az angolt sem. Nem tudom mi más vihetné rá, hogy a cellulite (narancsbőr) szót cellulitisznek, az indignantly (felháborodottan, sértetten) szót indignáltannak fordítsa, indiai Isten helyett indián Istent írjon, vagy az ismerős „leissza magát” kifejezés helyett a „leszopja magát” szókapcsolatot használja. Rendszeresen. Sokat olvasóként egyszerűen nem tudok eltekinteni egy ilyen borzalmas fordítási munka fölött, és állítom, hogy a jubileumi kiadás megérdemelt volna egy újrafordítást.

A plusz egy sztoriról szólva: az ötlet jó, a kivitelezés béna. Nagyon izgatott lettem, amikor láttam, mi a plusz tartalom, aztán elolvasva teljesen lelombozódtam. A történet hiába szerepel kronológiailag az utolsó helyen, Bridget életét tekintve a 3. könyv előtt játszódik, ami összeférhetetlenségeket szül. Bridget 2013 végére eljut egy szintre, a munka, a család és a barátok terén is, 2020-ban meg ott tart mint valahol a 2000-es évek elején-közepén. Ez borzasztóan zavaró volt. Ráadásul olyan rövid volt, hogy semmi nem történt benne, és nagyon erőltetettnek, feleslegesnek érződött az egész.

Összességében örülök, hogy elolvastam, mert élveztem a történeteket, de nem tudott annyira magával ragadni, hogy az első két részen kívül bármelyiket is kedvencemnek mondhassam.

weakup>!
Helen Fielding: Bridget Jones

Bridget Jones bája és humora évtizedek után is még mindig töretlen. Még fősulis koromban olvastam az első két részt, és úgy rémlett, a második jobban tetszett. Most újraolvasva az első részt kifejezetten jól szórakoztam rajta, egyébként is amolyan agykikapcsoló, vidám történetnek szántam, és ezt abszolút hozta még ennyi idő után is. A másodikat is újrafogom olvasni, azonban a további részek szerintem már vesztettek varázsukból és az ötletekből (bár ezekbe csak korábban beleolvastam). A Koronavirális napló azonban csalódás volt, mert bár a téma sok lehetőséget tartogatott, sajnos egyáltalán nem lett jól kivitelezve az amúgy is csak pár oldalas történet.
Nagyon tetszik az Európa kiadó jubileumi kiadásának kivitelezése, a design és grafika a telebugyival, valamint a keménytábla és papírborító színei is. Akciós vétel volt és örülök, hogy a polcom lakója lett.

demonic_angel P>!
Helen Fielding: Bridget Jones

Nehéz írni bármilyen értékelést, most tényleg :D
A filmeket imádom, szó szerint bármikor meg tudom nézni off de a könyv nem kötött le annyira, élvezem, de nem lesz a kedvenceim.
Az első rész szórakoztató volt, ugyan nem nevettem annyit, mint a filmbeli változaton, de néhányszor a könnyeimet törölgettem (pl kék leves :DDD). Ez volt egyébként a kedvenc részem az összes közül, bár Mr. Darcy keveset szerepelt.
A második részt is jó volt olvasni, a Colin Firth interjúnál majdnem bepisiltem a nevetéstől. Daniel vissza-visszatérése idegesítő volt, és Bridget barátai is rettentő mód irritáltak a végére.
A babavárós részt is szerettem, végre Bridget elkezdett komolyodni. Ugyan tudtam, ki lesz az apuka, de ez nem rontott az élményen.
Bolondulásig: Nem. Én ezt nem. Amit Mark Darcyval tettek az… Maradjunk annyiban, ha nem egy féltégla lenne a könyv, eldobtam volna a búsba, hogy ne is lássam többet.
Összességében egyszerre, egymás után olvasva a 4 részt, kicsit tömény volt és a végére inkább csak cringe lett, mint vicces. Ettől függetlenül szerettem, mert megnevettetett párszor, és az idő nagy részében jól szórakoztatam olvasás közben.

Mónika_Kizlingerné_Dávid P>!
Helen Fielding: Bridget Jones

Pont erre a könnyed, humoros, szórakoztató könyvre volt szükségem a nyáron. Nagyon tetszett. Azt kaptam tőle amit vártam, sok nevetést.

Kittyki>!
Helen Fielding: Bridget Jones

Üdítő, élveztes, szomorú, vidám, csodálatos!