Kiút ​a függőségből 9 csillagozás

Ha gúzsba köt a szülői háttér…
Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből

Miért ​képtelenek oly sokan kiszabadulni destruktív kapcsolataikból, életük ördögi köreiből? Miért engedik, hogy kihasználják őket, és miért vallanak makacsul ismétlődően kudarcot a magánéletükben és a karrierjükben?
Heinz-Peter Röhr német terapeuta évtizedek óta foglalkozik ilyen problémákkal küzdő emberek gyógyításával. Ebben a könyvében − A libapásztorlány című Grimm-mesét használva vezérfonalként − feltárja a kóros függőség mint pszichés probléma, sőt súlyosabb esetben betegség mögötti rejtett mozgatórugókat. Megmutatja, hogy a bajok gyökerei általában a gyerekkorba nyúlnak vissza, és abban keresendők, hogy az egyik szülő érzelmi nyomás alatt tartja és olyan szerepkörbe kényszeríti a gyermekét, amely meggátolja az egészséges emberi kapcsolatokra, független életre és kiteljesedésre képes, érett psziché kifejlődését. Ez azután súlyos kapcsolati problémákat okoz a felnőttkorban, és gyakran vezet szenvedélybetegségek kialakulásához.
Az elemzés mellett a kötet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Tartalomjegyzék

>!
Ursus Libris, Budapest, 2014
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639718661

Kedvencelte 2

Most olvassa 1

Várólistára tette 12

Kívánságlistára tette 18


Kiemelt értékelések

Mzoltan1>!
Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

Nagyon jó könyv. Eleinte kicsit furcsálltam a fejezetcímeket, mert a Grimm mesének a lényeges momentumai adják, de folyamatában olvasva nagyon szemléletes és tartalmas olvasmány. Közérthető, nagyon sok információt és kérdéskört érint, amikről önmagukban is külön könyvek jelennek meg. Pl. nárcizmus, szenvedélybetegség, társfüggőség stb.
Ez a mű ezeknek a gyökerét vizsgálja, nagyon jól érthetővé teszi az egyes kórképek összefüggéseit és azok kapcsolódási pontjait.
Szerintem elsősorban azoknak ajánlott, akik pl. nincsenek tisztában saját igényeikkel, kapcsolatfüggők, céltalanok, nem rendelkeznek saját önértékeléssel (mindig másoktól várnak megerősítést), túlteljesítenek életük valamely (vagy minden) területén, erősen konfliktuskerülők.

Summer_3>!
Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

Életem legmeghatározóbb könyveinek egyike.
Amilyen tömör, olyan zseniális – szerintem egy Háború és békét gyorsabban olvastam volna el, mert lelkileg annyira intenzív és megterhelő volt egy-egy rész, hogy sokszor napokig nem tudtam újra elővenni.

Terápiás múlttól függetlenül szívből ajánlom annak, aki leválási, önérvényesítési, önértékelési nehézségekkel küzd, és/ vagy erőteljesen társfüggő, irányításra, támogatásra szorul, önállótlan, szorong, fél a felnőtt, felelős döntésektől, megfelelési-kényszeres, nem tud kiállni a saját igényi érvényesítése mellett, sőt, a saját szükségleteinek felismerése is problémát okoz számára.


Népszerű idézetek

TDorci>!

A tipikus megmentők látszólag önzetlenül áldozzák fel magukat másokért. Akkor érzik jól magukat, ha fölérendelt szerepben segíteni tudnak a rászorulóknak. Egész életük másokon alapul. Segítő viselkedésük mögött azonban felfedezhető egy mély lelki sérülés, egy hiány, amelyet ők maguk voltak kénytelenek elszenvedni. Hiányos önértékelésüket próbálják stabilizálni segítségnyújtásukkal. Nem ritka eset, hogy már korán megsérül az önértékelésük, ha soha nem foglalkozott velük senki feltétel nélkül.

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

Mzoltan1>!

Sok ember próbálja meg azzal feloldani a belső szabadság hiányának problémáját, hogy a külső szabadságot hajkurássza. Nekik meg kell érteniük, hogy ezen az úton soha nem tudják elérni a céljukat. Csak olyan módszerekkel lehet leküzdeni a problémát, amelyek belülről töltik ki a „lyukat”. A meditáció ilyen módszer, amely elégedettséget és kielégítettséget eredményezhet. Viszont pusztán a meditáció révén nem lehet elérni a megoldást, mert a meditáció érzékennyé teszi az embert, és hatására világosabbak lesznek a gondjai. A pszichoterápia és a meditáció kombinációja a leghatékonyabb módja személyiségünk megváltoztatásának.

169. oldal

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

Summer_3>!

A függő személyiségre az is jellemző, hogy képtelen egyedül maradni. Attól szorong, hogy elhagyják, hogy egyedül nem fog boldogulni, ezért túlzott mértékben kerüli az egyedüllétet. Az a kérdés, hogyan alakulhatott ki ez a valóságtól elrugaszkodott rettegés at egyedülléttől.

Ha meg szeretnénk érteni a libapásztorlány félelmeit, muszáj előbb az öreg királynő szorongását megértenünk. Jusson eszünkbe, nagyon félt attól, hogy elhagyja a lánya.
Ezt a szorongását azonban nem tudta kimondani valami ilyesmit megfogalmazva:
azért félek, hogy elveszítelek, mert a párom helyett vagy mellettem.

Szorongása mindazonáltal uralkodik az öreg királynő viselkedésén, amikor mindent megtesz, hogy magához kösse a lányát. Az öreg királynő „megfertőzi” lányát az elhagyástól való szorongásával. A nem világosan megfogalmazott és nem a nevén nevezett szorongás olyan, mint egy szellem, mint egy fenyegető katasztrófa, amely mintha elháríthatatlanul ott lebegne minden felett.

A szorongás bekerül a lány személyiségébe, és meghatározza az életérzését.
Az anya szorongása tudattalan módon a lány szorongásává alakul át.

81. oldal

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

TDorci>!

A szeretet mindig ajándék, amely nem kíván ellenszolgáltatást.

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

TDorci>!

A saját személyiségünk fejlődésén való munkához új élettereket és életlehetőségeket kell találnunk, amelyekben boldognak érezzük magunkat.

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

TDorci>!

Abból kell kiindulni, hogy a gyerekek öntudatlanul magukévá teszik a szüleik beállítódásait, és attitűdjeit, így azok a gyerekek pszichéjének részeivé válnak.

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…

Mzoltan1>!

A függő személyiségszerkezetű emberek gyakran túl könnyedén mondják: „megbocsátok neked!” Azonban ez nemritkán csak az alkalmazkodást szolgálja, és hiányzik belőle a megérleltség. A valóságban nem könnyű megbocsátani az érzelmi kizsákmányolás súlyos bántalmazását, amelynek hatására eltorzul a személyiség. A megbocsátás érdekében először teljesülnie kell néhány feltételnek. Hosszú út végállomása a megbocsátás. Csak az tud megbocsátani, aki megértette, miért kellett mindennek megtörténnie. Utat kell találni a mély harag érzéseihez, és meg kell találni a módját, hogyan építsük be ezeket az életünkbe. A gyűlölet is elengedhetetlen, elemi érzés, amelyet meg kell élni. A gyógyulás nem ritkán akkor kezdődik, amikor az érintettek utat találnak az elfojtott harag- és gyűlöletérzésükhöz, és megtanulják megfelelőképpen megvédeni és elhatárolni magukat. Csak az tud megbocsátani, aki gyűlölni is tud. Ha nem vagy nem megfelelő mértékben szabadul fel a legátlódott harag, akkor mindig kellemetlen utóíz marad a megbocsátás után.

172. oldal

Heinz-Peter Röhr: Kiút a függőségből Ha gúzsba köt a szülői háttér…


Hasonló könyvek címkék alapján

Gerlinde Ortner: Gyógyító mesék
Boldizsár Ildikó: A királyné, aki madárnak képzelte magát
Kádár Annamária: Mesepszichológia
Deliága Éva – Lovász Hajnalka: Mit kezdjünk az agresszióval?
Boldizsár Ildikó: Meseterápia
Robert Bly: Vasjankó
Bárdos József: A klasszikus tündérmesék korszerűsége
Pápes Éva: Királylányok, tündérek, boszorkányok
Marie-Louise von Franz: Női mesealakok
Zalka Csenge Virág: Mesemondók márpedig vannak