Das ​Erdbeben in Chili / A chilei földrengés 18 csillagozás

Heinrich von Kleist: Das Erdbeben in Chili / A chilei földrengés

Heinrich von Kleist A chilei földrengés című elbeszélése keserű parabola az emberi természetről. A „bűnös” szerelem üldözöttei megmenekülésüket köszönhetik a földrengésnek, s a világra szakadt szenvedés és megpróbáltatás valóságos megtisztulásként hat az életben maradottakra. De mintha gonosz démon hajtaná őket, az emberek bosszúálló hajlama rövidesen újból feltámad.

Eredeti megjelenés éve: 1810

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kétnyelvű kis könyvtár Terra

Terra, Budapest, 1958
40 oldal · Fordította: Szabó Ede

Belle_Maundrell>!
Heinrich von Kleist: Das Erdbeben in Chili / A chilei földrengés

Ahhoz képest, hogy milyen rövid, meglepően tartalmas. Ettől függetlenül jót tett volna neki, ha mondjuk kétszer ilyen hosszú, és jobban megismerjük a szereplőket, az előzményeket meg a miérteket. Az alapötlet érdekes, bár szerintem erősen eltúlozták Josefa és Jeronimo „bűnének” súlyát, főleg ami a lányt illeti. Érdekes volt, ahogy a földrengés az eseményekre hatott és ahogy összehozta az embereket. Viszont a vége eléggé… fura. A begőzölt csőcselék tökéletes példája az emberi hülyeségnek és meggondolatlanságnak.

Gólyanéni>!
Heinrich von Kleist: Das Erdbeben in Chili / A chilei földrengés

Félve álltam neki a mű olvasásának, „féltem” a kiadás évétől. És gazdagodtam egy érett művel, melyben a ki nem mondott, le nem írt gondolatok hatalmas feszültséget okoztak, míg a főszereplők észrevétlenül szerethető karakterekké váltak.

Geo P>!
Heinrich von Kleist: Das Erdbeben in Chili / A chilei földrengés

Az elejétől fogva éreztem a tragikus végkimenetelt, ettől függetlenül mégsem volt klisés, képes volt adni nekem.
Hiába mentette meg a Sors/istenség az embert, ahogy a mondás is tartja: ember embernek farkasa. A földrengésben megmenekülnek, de az emberi mocsok, ostobaság, csordaszellem… az emberi embertelenség véget képes és véget is vet neki.
Ez pedig azt jelenti, hogy Isten sem képes az állati tömeget megfékezni.

Belle_Maundrell>!

Közben a legszebb éjszaka szállt le, csodásan lágy illat telítette, s oly ezüstösen sugárzott, oly csöndes volt, amilyennek csak költő álmodhatja.