Kócos ​Peti és más mesék 3 csillagozás

Heinrich Hoffmann: Kócos Peti és más mesék

A ​19. század a nagy reformok kora volt, amelyek közül ma már csak a 48-as mozgalmakra emlékszünk. Pedig ez a kor sok minden másban is nagyot alkotott, megteremtette például az általános oktatást, amely pillanatok alatt kitermelte magából a minden reformnak ellenálló, általánosan rossz gyermekeket, akik akkor is, ma is csintalanságokon törik a fejüket. Dr. Heinrich Hoffmann (1809-1894) – az orvos, halottkém, liberális reformer, gyermekpszichiáter, író, illusztrátor és apa – ráérzett az új társadalmi problémára, és a kis vadócok megszelídítését tűzte ki célul. Pedagógiája a maga korában modern volt, mert a gyermekek számára a rossz tett következményeit magyarázta el egyszerű, nyers és humoros módon. 1844-ben született műve hamar ismert lett Németországban, majd 1846-tól Struwwelpeter címen elindult európai hódító körútjára. A polgári erények és a jólneveltség tankönyveként ma is a német nyelvterület legnépszerűbb gyermekkönyve, számtalan imitáció megihletője és drákói szigora miatt… (tovább)

Argumentum, Budapest, 2008
28 oldal · ISBN: 9789634464792 · Fordította: Bácsi József, Grimm Beáta, Nagy Klára, Pajter Martina, Sváby Hajnalka · Illusztrálta: Heinrich Hoffmann

Gedi>!
Heinrich Hoffmann: Kócos Peti és más mesék

Igazi gyöngyszem, abszolút tanító célzatú mesék a 19. századi Németországból, a szerző saját rajzaival. Némelyik ma is megállja a helyét, némelyik mosolyogtató, persze akad erősen what the fuck jellegű is. Fordítói szempontból is izgalmas, hiszen műfordítói szeminárium hallgatói készítették a fordítást (többé és kevésbé élvezhető minőségben). Mindenképpen ajánlott hozzá a – kissé morbidabb – musical, a The Tiger Lillies előadásában (The Shockheaded Peter).

tilia_tomentosa >!
Heinrich Hoffmann: Kócos Peti és más mesék

Eddig csak németül olvastam ezt a könyvet. Megláttam a könyvtárban (véletlenül) és három éves kisfiamnak meséltem. Nagyon jól sikerült a fordítás. Gyermekem komolyan elgondolkozott a meséken – sokszor túl brutálisnak is tartottam őket.

Tíci>!
Heinrich Hoffmann: Kócos Peti és más mesék

@Gedi értékelését továbbfűzve még annyit mondanék el, hogy tanítási gyakorlatban is beválik. Legalábbis a levest-nem-evő kisfiú a vers elolvasása után sokkal motiváltabban kanalazott!