Anya ​és gyermeke az állatvilágban 7 csillagozás

Heinrich Dathe: Anya és gyermeke az állatvilágban Heinrich Dathe: Anya és gyermeke az állatvilágban

Aki az állatokat szereti, mindig meghatódik, valahányszor megfigyelni, hogyan bánik az anyaállat a kicsinyeivel, mennyire a szívén viseli kicsinyeinek jólétét, és mennyire óvja őket a veszélyektől – ha nagy veszély fenyeget, még tulajdon életét is gondolkozás nélkül kockáztatja, csak hogy kicsinyeit megmentse. A ragadozó állatok éppen ezért nagyon óvatosak a kicsinyeiket vezető anyaállatokkal szemben. Bármilyen megható is az anyaállatnak ez a magatartása, bármennyire is úgy érezzük, hogy anyai szeretet jut benne kifejezésre, mégis sűrűn kell mondanunk, hogy az állat nem tehet másként – így kell viselkednie, akár akar, akár nem! Az ösztönei kényszerítik, hogy az utódaikért a végsőkig mindent megtegyen.

Eredeti cím: Mutter und Kind im Tierreich

Százszorszép, Budapest, 1992
ISBN: 9637673040 · Fordította: Elek István
Rudolf Arnold, Leipzig
24 oldal · keménytáblás · Fordította: Elek István · Illusztrálta: Rudolf Engel-Hardt, Heinrich Dathe

Tímea_Bernadett_Lőrinczné_Molnár P>!
Heinrich Dathe: Anya és gyermeke az állatvilágban

Nagyon régi kiadvány az én példányom, de nagyon szép és minőségi kivitel. A könyv grafikája szemet gyönyörködtető, élethű és nagyon aprólékos. Az állatok ismertetője is sok mindenre kitér, de a fő csapásvonal a címnek megfelelően a mama és picinyei kapcsolódása, a gondoskodás, a „szülő-gyermek” kapcsolat alakulása. Az elején lévő állatokról viszonylag hosszabb írások vannak, a kötet vége felé haladva az írás mennyisége fokozatosan csökken … ez egy pici hiányérzetet hagyott bennem.

Rudolf Arnold, Leipzig
Heinrich Dathe: Anya és gyermeke az állatvilágban

Utolsó pontjaimat összeszedve happoltam ezt a régi kötetet, amelyben, kutyák, macskák, lovak, kecskék, hattyúk, kacsák, gólyák, nádirigók, rókák, sündisznók, majmok, medvék, tevék, oroszlánok, struccok, kenguruk, vízilovak, elefántok és fókák láthatóak kicsinyeikkel. Kevés szöveggel, Rudolf Engel-Hardt szép rajzaival mutatja be az anyák, apák önfeláldozó nevelő munkáját, a fészeklakó és fészekhagyó állatok közötti különbségeket, az egyes állatfajok jellemző tulajdonságait.

Erszényes medvék
Az erszényes medve kölyke a legkedvesebb állatkölykök közé tartozik – szinte párját ritkítja. Úgy hisszük, hogy a játékmackókhoz az erszényes medve szolgált mintául a maga bársonyos bundájával és nagy fülével.

Carmilla >!

A strucc mindent lenyel, amit talál, s keresztülvándoroltat a gyomrán. Struccgyomorból került már napvilágra kefe meg kulcs meg ajtókilincs és sok más tárgy.

22. oldal (Rudolf Arnold, ?)

Kapcsolódó szócikkek: strucc

Nádirigók
Az alig verébnagyságú nádirigók sokkal kisebb, de éppen olyan jól megépített szállást készítenek kicsinyeiknek, mint a gólyák. Egymás mellett álló nádszálak köré fonják, igen ügyesen, három-öt gyermekük számára a bölcsőt, ezt a feszesen ülő kis csészét, amelyet az egyenletesen növekvő nádszálak mind magasabbra emelnek.

Kapcsolódó szócikkek: nádirigó

Hattyúk
A nőstény hattyú öt hétig ül nagy, zöld tojásain, amelyekből aztán szürke, pihés, dundi kis fiókák bújnak elő. A szülők gondosan óvják és ápolják őket.
A költés és fiókanevelés idején az apaállat rátámad minden ellenségre, még a nagy kutyáktól, sőt az embertől sem riad vissza. Súlyos szárnyával nyakon csapja a közelítő embert.

11. oldal (Rudolf Arnold, ?)

Kapcsolódó szócikkek: hattyú
Carmilla >!

Ha az Állatkertben nézitek a majmokat, gondoljatok arra, hogy valamennyi állat közül ezek állnak hozzánk, emberekhez a legközelebb!

16. oldal (Rudolf Arnold, ?)

Kapcsolódó szócikkek: majom

Kacsák
A kacsacsaládban a papa egyáltalán nem törődik a gyerekekkel, felnevelésük gondját átengedi az anyának.

11. oldal (Rudolf Arnold, ?)

Kapcsolódó szócikkek: kacsa