Az ​angyal hallgatott 21 csillagozás

Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

A regény hőse, egy fiatal katona, megszökött a frontról, és éppen a német kapituláció napján érkezik haza szülővárosába, sejthetőleg Kölnbe. Hans nem találja sem az otthonát, sem a hozzátartozóit, és városát sem, hiszen az rommá lett lőve. Egyedül bolyong, élelmet, fedelet, de főleg emberi kapcsolatokat keres, szeretetre vágyik, bár a háború megedzette, sőt elsivárította a lényét, vágyik a fészek meghittségére.
A szörnyű nyomorban mindenféle emberrel találkozik, de azért örömmel állapíthatja meg: sok németből a megpróbáltatások ellenére sem veszett ki a jóság, a remény. Aztán találkozik egy sok nyomorúságon átment lánnyal, aki megsajnálja, befogadja otthonába. Lassan a két összetört ember kitárulkozik egymás előtt, majd fokozatosan kibontakozik köztük a bátortalan szerelem is.

Eredeti megjelenés éve: 1992

Fabula, Budapest, 1994
196 oldal · ISBN: 9638169397 · Fordította: Szántó Judit

Színek>!
Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

Nóbel dijas író müve, nagyon komoly tartalommal.Hans és Regina a két fiatal a sorstól meggyötört ember találkozása a történet. A háború megfosztotta őket addigi életüktől, a szüntelen éhség gyötri őket, és végtelen magányosak. A találkozásuk elindítja reményüket, hogy nincsenek egyedül, bár még nem ismerik egymást, de fontos, hogy számíthatnak egymásra.Tiszta, előre megelőlegezett bizalmat adnak egymásnak. A történettel egy időben egy másik szálon is fut esemény, mely ellentéte minden tiszta érzelemnek, becsületnek.Meg vallom amikor végeztem az olvasásával , még egyszer átfutottam egyes eseményeket,hogy minden részletet helyére rakhassak. Szomorú történet háborúról jó szándékról, becstelenségekről.
Ajánlom nektek olvasásra.

XX73>!
Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

A háború véget ért. Hazaértél valahogy, túlélted. A további élet pedig olyan rémisztő, hogy annál most az elcserélt halál is vonzóbbnak tűnik. Aztán valahogy lassan találsz kapaszkodókat, ahogy kacsokat növeszt a szőlőtő. Élsz, boldogulsz, szeretsz. Ennyi egy élet?

primitivo>!
Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

Nem rossz könyv. A cselekmény nem olyan izgalmas, de van mondanivalója, Böll nagyon szépen írja le az emberi érzelmeket. :)

lizke>!
Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

Bevallom őszintén a tartalom elolvasása után kicsit másra számítottam, nem teljesen tudtam követni a történetet.

Heinrich Böll: Az angyal hallgatott

A Nobel-díjas kihívásra olvastam. Korábban nem ismertem a szerzőt.
Magáról a könyvről vegyesek a benyomásaim. Biztos, hogy a fordító is nagyon jó, de érződik mögötte, hogy az eredeti is szépen lett megírva, és számomra ez fontos egy műben.
A történet viszont nem fogott meg (eléggé), sőt kicsit egyszerűnek, naivnak találtam. Pedig közben ott van benne a borzalom, a tragikum, a nyomor, az ember embertelensége, a mindent lebíró remény (és szerelem); az angyal motívuma is jó, mégsem talált meg egészében véve.

Natalie_Danaisz IP>!

A folyosón ekkor két rendőrsisak vágott utat magának a tömegen át, hirtelen halálos csend lett, majd nagy zseblámpa éles sugara siklott a helyiségbe, megvilágítva a porszemeket és a meglapulva várakozó tömeget, amely alázatosan fordította arcát a fény felé, mintha imádkoznék.

Natalie_Danaisz IP>!

…üvegcserépre lépett, és megrettent; szíve hevesebben vert, és érezte, hogy reszket. Jobboldalt, a sötét falmélyedésben, állt valaki – állt, mozdulatlanul. A férfi hallózni akart, de hangja elvékonyodott a félelemtől, és a lázas szívdobogás torkára forrasztotta a szót. A sötétbe húzódó alak továbbra sem mozdult. Volt valami a kezében, valami botszerű tárgy. A férfi tétován közelebb lépett, de szívdobogása akkor sem csitult, amikor rájött, hogy egy szobor áll ott. Még közelebb lépett, és a halovány fényben egy kőből faragott angyalra ismert; dús, hullámos haja volt, a kezében egy szál liliomot tartott. A férfi előrehajolt, állával már-már érintve a kőalak mellét, és valami különös örömmel bámult a szobor arcába – az első arcba, amellyel a városban találkozott.

Natalie_Danaisz IP>!

És ekkor egyszer csak ráeszmélt, hogy látni fogja, ameddig csak él.

Natalie_Danaisz IP>!

– Fordítsa balra a fejét!
Regina engedelmeskedett, és nézte a zöldre mázolt falat, amelybe jól láthatóan beleragadtak az ecset szálai, csúf, szabálytalan mintába rendeződött vékony fekete szőrszálak. A falon agyag-Madonna függött, durván megformált, karhosszúságú, égetett agyag képmás. A Madonna függőlegesen eltartotta magától a gyermeket, így annak túlméretezett agyagglóriája az egész mellét eltakarta, csupán az arca látszott. Regina fáradt volt, úgyérezte, mindjárt elalszik, alig bírta a szemét nyitva tartani, szemhéja mindegyre lekoppant, és az Istenanya képe úgy lebegett előtte a rút, vizenyős zöldben, mint egy tó felszínén.

virezma>!

A második oldalon tudatták, hogy csökkenteni kell a vaj fejadagját, a tojást pedig továbbra is jegyre adják. Az anya ebből éppoly keveset értett, mint egy másik cikkből, amelyikbe belefogott, de aztán gyorsan végzett vele: ebben elmagyarázták, hogy az ember semmiképpen sem adhatja el a szabadságát egy kis kakaóért meg kávéért.

virezma>!

Az óra ketyegett tovább, és Hans minden tovatűnő percben azon csodálkozott, hogy még mindig él.

virezma>!

Azt hiszem, rengeteg az olyan jó keresztény, aki már arcul ütött téged, és nagyon is keresztényi módra cselekedtek.

virezma>!

Ha meglepi az unalom, imádkozzék, és ha először úgy érzi, ez sem segít, és még inkább szenved az unalomtól, akkor csak imádkozzék tovább, feltétlenül imádkozzék. Érti? Előbb-utóbb célt ér vele.

Natalie_Danaisz IP>!

Ő is átölelte a vállát, szorosan magához húzta, és így aludt el, arcát a nő arcához préselve. Álmukban tovább simogatták egymást meleg leheletükkel.

Natalie_Danaisz IP>!

Hans pedig elfordította a szemét, és a kendőkkel elfüggönyözött, széles ablakot bámulta. A nap már utat tört magának, ott állt az ablakpárkány fölött, s a kendő pirosra színeződött, mintha finom vörös folyadékkal szívta volna tele magát, amely lassan az anyag minden rostjába behatol és észrevétlen megsűrűsödik. Hans most már meggyőződhetett róla, hogy a falra akasztott képek valóban értékesek, s mintha fénnyel festették volna őket.