Hegyi Imre (szerk.)

A ​szamárfülű kán 1 csillagozás

Tuvai népmesék
Hegyi Imre (szerk.): A szamárfülű kán Hegyi Imre (szerk.): A szamárfülű kán

A Jenyiszej forrásvidékén él a tuvai nép, nagy sztyeppéken, erdőborította hegyek között. Évszázadokon át vadászattal, halászattal, állattenyésztéssel foglalkozott és a kánok igáját nyögte.
Ezt az életformát, ezt a társadalmi helyzetet tükrözik meséi is. A nép szabadságvágyát jelképezi a bátor pásztorlegény, aki felpattan táltos paripájára, csellel, ravaszsággal elpusztítja a gonosz kánt, és minden jószágát szétosztja a nép között.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Népek meséi

Európa, Budapest, 1959
162 oldal · keménytáblás

Hajós_Eszter I

A NYÍRFA LEÁNYKA

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer négy testvér. A legidősebb kiment egyszer a tajgába fáért. Messze behatolt a sűrűbe, egyszerre csak látja, hogy egy hatalmas nyírfa áll előtte. Nekilendült, s egyetlen fejszecsapással kidöntötte. Fel akarta hasogatni tűzifának, de nagyon megtetszett neki a gyertyaegyenes törzs makulátlan hófehér kérge. Gondolt egyet, s faragott belőle egy szép nagy babát. Mikor készen volt, s rajta legeltette a szemét, felsóhajtott: „Csak eleven leányka lenne!”

Szedett egy köteg szárazfát, földobta széles vállára s hazaindult. Vitte magával a babát is.
Otthon a második fiú, meglátva a babát, fölöltöztette a saját ünneplő ruhájába. A harmadik fiú ételt rakott melléje, s ajkait megkente friss, párolgó tejjel.

Így ült a jurta mellett a bábuszépség – szinte eleven leányka. Este hazajött a vadászatból a legkisebb testvér, Bicse-ool, s igen megtetszett neki a leányka. Nézte, nézegette, végül nem bírta tovább, s forró ajkát a lány ajkára tapasztotta. Erre a szépséges baba felnyitotta szemét, felkacagott ezüstcsengésű hangján, s átölelte szépen Bicse-oolt.

Látva ezt a testvérek, veszekedni kezdtek. Azt mondja a legidősebb:

– Én faragtam ki a nyírfából. Az enyém ő.

Azt mondja a második:

– Nem, az enyém. Én öltöztettem fel.

A harmadik azt mondja:

– Igen, de én etettem meg.

Egyedül Bicse-ool ült, hang nélkül a leány mellett, s mosolygott rá szerelmesen.

Sokáig patvarkodott így a három testvér. Végül a legidősebb azt ajánlotta:

– Döntse el hát a vitát maga a leányka. Mondja meg ő, ki tett érte a legtöbbet. Akit ő választ, legyen az a férje.

Egy pillanatnyi gondolkozás után megszólalt a leány:

– A legidősebb testvér kifaragott a nyírfából, tehát ő az apám. A második felruházott, ő tehát az anyám. A harmadik ennem adott, ő a testvérem. De a legkisebb testvér úgy simogatott s kedveskedett nekem, mint a vőlegény a menyasszonyának: ő kell, hogy az uram legyen.

Elámultak a testvérek a leány okos feleletén, s ebben megnyugodtak. Ettől kezdve boldogan élt Bicse-ool feleségével. Mondják, hogy azóta is élnek, s élvezik az életet.

114–115. oldal

Zigó_Attila

– Már itt jártam közel az aalodnál, de itt ismét visszatartottak egy gyülekezésben.
– És ott miről tárgyaltatok?
– Azon vitatkoztunk, melyik több a földön: a nő vagy a férfi. S úgy találtuk, hogy több a nő, mint a férfi.
– Miért volnának az asszonyok többen? – ámult-bámult a kán.
– Azért, mert azok a férfiak, akiknek a feleségük parancsol, szintén az asszonyok közé számítanak. Azért van több nő, mint férfi.
– És ez áll a kánokra is?
– Áll bizony, kánom – felelte jámboran a bagoly, s alázatossága jeléül még meredt szemét is lehunyta.

A bölcs bagoly

Zigó_Attila

Haj, de régen volt az a világ, mikor a róka orrcimpájából só potyogott, a mókusok füle hegyén tűz pislákolt! Pedig amit most elmondok, még akkor esett meg.

Ak Csalgaa, a lusta

Zigó_Attila

Ki is kergette lányát az üvegtoronyból és megparancsolta, hogy jó messze az aalon kívül állítsanak fel a fiataloknak egy ócska kalibát. Hozomány helyett adott nekik egy vén, vak kecskét, amelynek már az orra is kezdett hidegedni.

Szaj Ertine Mergen