Az ​olvasás gyönyörűsége 9 csillagozás

Beszélgetések könyvekről, irodalomról, költészetről
Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége

Ezeket a beszélgetéseket a rádió ihlette. A szerzőnek immár jó négy évtizede a rádió az egyik legfontosabb kifejezési formája. A rádióbeli dráma – a hangjáték – ugyanúgy saját műfajom, mint a csevegő hangú ismeretterjesztés, amelyet színész barátaim olvasnak fel, mikrofon előtt az érdeklődő hallgatóknak. Nos, évekkel ezelőtt Rádiónk szerkesztőségében feltették nekem a kérdést, hogy miképpen is képzelném el, ha a legszélesebb közönség számára az olvasás gyönyörűségéről kellene beszélnem. A kérdésre még csak gondolkodnom sem kellett: mintha magam is évek óta ezt terveztem volna. Hiszen ifjúkorom hajnali éveitől kezdve szenvedélyes olvasó vagyok; ugyanúgy nem tudom elképzelni napjaimat könyv nélkül, mint étel-ital nélkül.

Móra, Budapest, 1978

Karinthy>!
Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége

Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége Beszélgetések könyvekről, irodalomról, költészetről

Mikor hallottam a könyvről, azt gondoltam, ilyen címen írt olvasmányt nem hagyok ki, felkeltette az érdeklődésem.
Egy szuszra kivégezhető lenne HA, nem lenne annyira fárasztó két karakter benne, Tamás és Fruzsina. Tamás a mindentudó hencegő, Fruzsina a folyton bugyuta kérdéseket feltevő beszélgetőtárs.
Érdekes olvasmány volt, nem mondanám azt,hogy nem élveztem de sokkal többre számítottam.
Az alapvető fogalomtisztázások helyett több remekmű ajánlást vártam volna Hegedüs Gézától.
Egyszer el lehet olvasni, többször már szerintem időpocsékolás lenne.

…" De még ezeket a legértékesebb műveket sem olvashatja el mind egyetlen ember. Rövid ehhez az emberélet. Még ha születése pillanatától kezdve szakadatlanul napi 24 órát olvasna, ami lehetetlenség, és tegyük fel, hogy százhúsz évig él, ami eléggé valószínűtlen, és ha egy könyv terjedelmét átlag 300 oldalnak vesszük, ön pedig óránkénti 60 oldalas sebességgel olvas, ami igen gyakorlott olvasóra vall – akkor sem olvashatna többet, mint 180-200 000 könyvet. Márpedig csak a mi Széchényi Könyvtárunkban több,mint 4 000 000 könyv van. "

Kicsit elcsüggedtem ezeken a számokon. Egy olvasó ember átlagosan életében 1000–2000 könyvet olvas el…
A könyv végére aztán megvigasztalódtam:

„ És tudjuk már, nem is az a fontos, hogy szám szerint mennyit olvastunk, hanem az, hogy életformánkká váljon az olvasás. ”

OlvasóMókus>!
Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége

Nagy kedvvel kezdtem el olvasi ezt a könyvet, aztán már az elején nagyot csalódtam. Mesterkélt, együgyü, bugyuta, szocialista. Fruzsina kifejezetten idegesített az ostobaságával, a mérnök úr pedig a pökhendi beképzeltségével.

Dün P>!
Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége

Kissé túl didaktikus, kicsit avítt és valahogy több műről vártam ajánlást, vagy egyáltalán, nem arra számítottam, hogy ennyire el lesz határolva klasszikus és modern, silány és értékes irodalom…
Egy-két ismeretlen művet azért várólistára tettem, de egyébként csak említésszinten vannak benne a jól ismert klasszikusok Jókaitól kezdve Tolsztojig, Petőfitől József Attiláig…

Phoenix88>!
Hegedüs Géza: Az olvasás gyönyörűsége

Egy rövid könyvecske 3 emberke beszélgetéséről méghozzá könyvek, olvasás, olvasási szokások témában. Viszont annak ellenére, hogy milyen kis vékonyka kötetről van szó, annyira gyorsan így se lehetett végigszaladni rajta, mert akadtak olyan témák, gondolatok benne nem egy, melyről jó volt kicsit elmélkedni, illetve párszor tanulhattam is az olvasottakból. Példának okáért klasszikus-modern, stílus-stílusirányzat fogalmak tisztázása kerül szóba; ismert műveket, szerzőket sorol fel, melyekre/akikre érdemes odafigyelni; kissé negatívan a krimi műfaj is kibeszélésre kerül; illetve pl. arról is szó van, hogy kinek mennyire lehet érthető az adott olvasmány, magáról az értékes, silány művekről is szó esik stb.
Egyszerre egy kis nyelvészet, irodalomtörténet, személyes tapasztalatok, gondolatok átadása rejlik ebben a könyvben viszonylag röviden és persze nem teljesen kielemezve.

BookShe>!

Jó olvasó holtig olvas…

110. oldal (Móra, 1978)

csillagka P>!

Én nemcsak az asztalnál, de az irodalomban is a vegyes koszt híve vagyok.

Dün P>!

Az olvasó embert elsősorban az jellemzi, hogy mindig éppen benne tart egy könyvben.

29. oldal (Móra Kiadó, 1978)

Karinthy>!

Kapcsolódó szócikkek: olvasás