Az ​írnok és a fáraó 160 csillagozás

Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Hegedüs Géza regénye az ókori Egyiptom világába vezeti el az olvasót. Főhőse Ehnaton, a nagy reformer fáraó, aki az egyistenhit bevezetésével forradalmi jelentőségű társadalmi változások lehetőségét teremti meg. Másik hőse a fáraó fiatal írnoka, az ő boldogulása az új tanok győzelméhez kötődik, mert szerelmét, egy gazdag pap lányát, csak úgy kaphatja meg ha a régi világ összeomlik, és romjain egy új, egészségesebb élet születik, Ez a regény egy antik kultúrtörténeti trilógia harmadik önálló darabja. Az első kötet, A milétoszi hajós, a görög, a második pedig, az Előszó a hőskölteményhez, a latin kultúráról ad képet. A most hetvenesztendős író e három, az egyiptomi, görög, latin ókorról írt regénye egységes keretbe foglalja kultúránk kezdeteit, és színes, érdekes képes fest egy hajdani világ embereiről.

Eredeti megjelenés éve: 1960

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Történelmi regénytár diákoknak Seneca · Ifjúsági könyvek Holnap

Holnap, Budapest, 2012
Holnap, Budapest, 2007
Holnap, Budapest, 2002

Ekhnaton · Horemheb · Thotmóze

Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Ehnaton uralkodásáról már több könyvet is olvastam, tehát erről a korszakról már nagyon újat nem tudnak mutatni. Hegedüs Géza számomra viszont eddig ismeretlen volt. Igazság szerint az elején kicsit nehezen haladtam, nekem a régi írók feladják a leckét. Mostanában kezdtem el több régebbi könyvet olvasni, így még szoknom kell az írásmódokat. De nem csak ez miatt akadoztam, a regény eleje elég hullámzó volt számomra. Viszont ahogy Aton, a napisten és Ehnaton megjelent, ott már letehetetlen volt a könyv. Ráadásként az író elérte azt is, hogy magam elé képzeljem az egész cselekményt, az ábrázolásmódja fantasztikus volt és így én magam is ott lehettem Egyiptomban Thotmózéval, a fáraóval és persze a Nofertitivel is. Nem mellesleg megjegyezném, hogy imádtam az illusztrációkat ^^

cicus61 P>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Régen is szerettem a könyvet és most is. Nagyon kedvelem a régi Egyiptomról szóló regényeket és ez a könyv zseniális. Ismertem a történetet már persze, de még mindig, így újraolvasva is nagyon jó volt. A szereplők is jók voltak, persze Thotmóze a kedvencem. Ekhnaton története mindig is a szívem csücske volt, hiszen Ő volt az első ember, aki az egyistenhit mellett állt ki és letette az alapjait a mai vallásnak is.

Levandra>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Az első olyan könyvem volt, ami Egyiptomban játszódott, rajongásomat is neki köszönhetem. Többször olvasott könyv, megsárgult lapokkal, időről, időre a kezembe veszem. Szeretem a hangulatát, a karaktereket, a világteremtését, amit olvasás közben mindig hitelesnek érzek. Tipikusan az az érzés fog el, amikor a múlt mesél nekünk, szobrokon, romokon, sírfeliratokon keresztül. Sok szerepe volt ennek a könyvnek abban is, hogy iskolás koromban megszerettem a történelmet. Az ókor száraz, unalmas anyagával nagyon nehezen boldogultam, aztán éppen emiatt a könyv miatt kezdtem másként látni és színesebb lett a múlt.

Barbiianyuja>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Még általános iskolában ajánlotta a történelem tanárom. Kellett valami érdekes könyv, ami kikapcsol. Megtaláltam. Imádtam a szereplőket, Nofertiti-t, Imhotep személyét, természetesen a fiatal fáraóról, Ehnatonról se feledkezzünk meg!. Tetszett a sztori. Érdekes volt e mozgalmas kalandregénybe ágyazva olvasni Egyiptom egy érdekes korszakáról, s közben megtudni, mily nagy kincs volt a vas.

Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Régóta vágytam erre a könyvre, s miután megszereztem, egyből beleolvastam. Szeretem ezt a korszakot, a fáraók világa mindig is valami misztikus és távoli marad a ma emberének . Titokzatossága vonzza az ókor kedvelőit , és minden apró információmorzsa kerekebbé teszi az elképzeléseinket, hogyan is éltek , harcoltak, hittek abban a korban. Nem volt tökéletes, de mégis olvasmányos . A mai elvárások szerint lehet kicsit "poros "a stílusa, de mégis jó volt betekinteni a szereplők mindennapjaiba , nehézségeikbe, gondjaikba. A fáraó, a papok, harcosok, írnokok, tisztviselők által belecsöppenünk egy történetbe , amit sokan ,sokféleképpen megírtak már, de szerintem ez is megállja a helyét az apró tökéletlenségek ellenére is. Gondolok itt az írnok tanulók elhivatottságára , a „mindenben jó vagyok” érzés naivságára. A főhős, az írnok szerepköre jól megalkotott ,s kiegészítették a társai, a fáraó igazságossága és tisztánlátása. Akit nem rémiszt meg egy régebben íródott történet a maga" retro bájával", annak csak ajánlani tudom.

Viktória_Erdei P>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Már évek óta itt volt a könyvespolcon, és egy kihívás miatt is ezt a könyvet választottam. Anyukám meglátta, hogy elkezdtem olvasni, mondta, hogy szerette ezt a könyvet. Ha anyukám nem vette volna le a papírborítót, akkor nem is láttam volna, hogy alatta hieroglifás a borító. Az ókor volt az egyik kedvenc történelmi korom. Az elején nehezen rázódtam bele újra a történelmi Egyiptom történetébe. Túl sok szereplő volt, néha nehéz volt követni, hogy ki kicsoda. Thot nevét mindig Thor-nak olvastam.

Pumukli82 >!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Régebbi kalandregény ami ma is megállja a helyét. Nofertiti-t, Imhotep, Ehnaton fáráók korában járunk. Rendkívül fordulatos kalandregény, ahol nem marad el a romantika, de alaposabban megyünk bele a vallás kérdésébe is. Néhol kicsit kérdéses volt számomra az ifjúsági címke, mert igazán alaposan és mélyen tárgyalt helyzeteket. Varázslatos világ ez milyen mélysegével és magaságával.

Suzy_Suzy P>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

A regény erőssége a történeti és kultúrtörténeti bevezetés Ehnaton fáraó korába egy gyerekeknek vagy kamaszoknak szóló szinten, mindazonáltal maga a történet számomra elég lapos és túlságosan irreális volt, így nem igazán szórakoztatott. A karakterek is egysíkúak és kiszámíthatóak voltak – talán Atonemhát az egyetlen, ahol látunk valamiféle jellemfejlődést. Maga a kiadás, amit olvastam (Móra, 1983) egyébként külcsín tekintetében pofás: tetszett a borító és a könyvben elhelyezett rajzok, de a történet sajnos alatta maradt a várakozásaimnak.

off

Lobo P>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Az a fajta ifjúsági regény ami után az ember tuti régész akar lenni és meg se állna a piramisokig.

kmintkonyv>!
Hegedüs Géza: Az írnok és a fáraó

Nagyon érdekes, fordulatos és mozgalmas könyv. Egyiptom történetének az Ehnaton fáraó által bevezetett reformját mutatja be. A regény sorai között szomorúan lehet felfedezni azt az emberi butaságot, korlátoltságot, ami a ma emberére ugyanolyan jellemző, mint amilyen valószínűleg az ókor emberét is jellemezte. Az olyan emberek, mint Ehnaton fáraó, gondolkodásukat, szemléletüket tekintve idegenek az átlagember számára. Nem csoda, hogy a halála után széthullott mindaz, amit megalkotott. Egyiptom történelme mindenesetre nagyon érdekes, szívesen visszautaznék az időben, ha lehetne, hogy kicsit körülnézzek ott. :)

G_H_Andrea >!

– Csak akkor várhattok tiszteletadást másoktól, ha magatok is megadjátok a kijáró tiszteletet másnak.

G_H_Andrea >!

Minden mesterség tiszteletreméltó, habár az írnoké a legméltóbb a tiszteletre.

Zsucsima>!

Aki ma akarja azt tenni, ami csak holnapután teendő, az ugyanolyan helytelenül cselekszik, mint aki elmulasztja azt, amit ma kell tennie.

A halottak lázadása

Niki_Salamon>!

A sírbolt fontosabb,mint a lakóház, hiszen az ember akármilyen sokáig él, sokkal rövidebb ideig él ezen a világon, mint a másikon.

Parlandorka IP>!

– Félsz az istenektől, hátha mégis vannak? – mosolygott Áj.
– Félek a papoktól, mert azok egész bizonyosan vannak – felelte Horemheb.

padmee>!

Dicsőséges ősöm, a mindig győzelmes Amózisz fáraó, aki elűzte az országból a hikszoszokat, a győzelem után isteni jogánál fogva elrendelte, hogy hikszoszok nem is voltak.

Niki_Salamon>!

A léleknek nem kell kincs: az meztelenül lép napnyugat országában Ozirisz ítélőszéke elé.

Kapcsolódó szócikkek: lélek
Ross>!

– Ha nincs vagyonod, ne vásárolj. De azért ne mondd, hogy nincs szükséged fegyverre. Mindenkinek szüksége van fegyverre, mert csak azt nem támadják meg, akiről tudják, hogy védekezni tud.
Thotmóze mosolygott:
– Te idegen vagy, másutt bizonyára így is van. De minket véd a törvény, a fáraó-jóisten törvénye.
Az idegen vállat vont, és ezt mondta:
– A törvény addig véd, amíg jó fegyverekkel védik a törvényt. No, vigyázzanak rád az isteneid!

Novák_Natália I>!

Ha nem lett volna olyan bölcs és olyan mindent értő, talán haragosan nézett volna a szobrászra a ki nem mondott, de az alkotással ígyen elárult érzelméért. De bölcs volt, és mindent értő, ezért hát mélységesen megértette, hogy ebbe az asszonyba halálosan bele kell szeretni. Aki elérhette – boldog e napsütötte földön. Aki nem érheti el – az boldogtalan, de olyan naggyá teheti boldogtalansága, hogy az már hasonlatos a boldogsághoz.

Ross>!

– […] Olyan idő jött el, hogy a hatalmasoknak sincs kedvük a hatalomhoz, mert az a hatalom sem az övék, hanem a papoké. És honnét vették a papok ezt a félelmetes erőt? Onnét, hogy isteneikre hivatkoznak: Ámonra, Oziriszre, Iziszre, Thotra, Anubiszra, Háthorra, Horra, Kebre, Imhotepre, Monthra, Nutra, Nunura, Sura, Szebekre, Széthre, Tefnutra, Hápira és mind a többiekre, hiszen csaknem annyi az isten, min a papok adószedője. De ki látta már őket? Ki látott állatfejű, embertestű lényt, aki hatalmasabb volna az embereknél? Vajon efféle lények éltetik az embert? Nem, nem ők, hanem a nap sugara. Ők növesztik a gabonát? Nem ők, hanem a nap sugara. Ők teszik széppé a világot? Nem ők, hanem a napfény. Saját szemünkkel láthatjuk, elménkkel tapasztalhatjuk, hogy minden áldás a nap korongja felől árad mihozzánk, de még soha senki se látta, ki az, aki mozgatja a napot, és árasztja belőle a napfényt. Nem is láthatta, mivel ő láthatatlan. Ott van valahol a napkorong mögött, vagy benne a napban, nincs teste, nincs arca, ő maga a világosság, az éltető meleg. A neve: Aton. A „Korong”. […]

Kapcsolódó szócikkek: Ozirisz