A ​tegnap alkonya 4 csillagozás

Hegedüs Géza: A tegnap alkonya Hegedüs Géza: A tegnap alkonya

„Nyolc ​év rövid szakasznak tűnik, ha az ember élete nyolcadik évtizedéből néz vissza rá. De nyolc év sokszínű és sokmozzanatú körképet adhat egy korról, amely feltartóztathatatlanul világégésbe torkollott. Ez a könyv tartalma szerint önéletrajzi részlet: ezt éltem át én 1932 és 1940 között. A benne felsorakoztatott tények szerint azonban kerek történelmi regény, amelyben a vallomásokat tevő egyes szám első személy csupán tanú – ha tetszik, narrátor – a magyar polgári értelmiség út- és tévútlehetőségeinek felidézésében. Szó esik itt a magánélet különböző formáiról, törekvéseiről és színházi próbálkozásairól, egyetemi tanulnivalókról és értelmetlenül kötelező párbajszabályokról, ügyvédi irodák hol bűnközeli, hol mulatságos, hol lélekfásítóan unalmas ügyeiről… És mindennek cselekménybeli középpontjában egy történettudósnak készülő fiatal jogászdoktorról, aki egyenes irányban tart afelé, hogy író legyen. Persze ez vagyok én, aki saját élményeim által vallok az átélt történelemről.- a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1987

Szépirodalmi, Budapest, 1987

vargajudit P>!

Szüleim olvasó emberek voltak, tőlük kaptam életformámnak, hogy mindig benne kell tartani egy könyvben.

vargajudit P>!

Megtörtént, hogy egyszer egy bajkeverő szenvedélyű hallgató többek füle hallatára azt mondta neki:
– Professzor úr kérem, nem csak nekem gyanús, már mások is mondogatják, hogy a Ságvári kolléga materialista. Mit tetszik szólni ehhez?
Paulernek a vonásai sem rezdültek, úgy mondta:
– Majd elkárhozik szegény, de addig legalább megérti a görög és a latin szövegeket, amit önről, kolléga úr, nem lehet elmondani.

pelika_Bp>!

Megtörtént már életemben, hogy egy kritikusom nagyon megsértődött tőlem, amiért én nem sértődtem meg az ő bírálatától.

pelika_Bp>!

Egy zsidó mindenhol hasznos, kettő már sok volna. Nem szeretem sem az antiszemitákat, akik azt hiszik, minden bajnak a zsidók az okai; és még kevésbé szeretem a filoszemitákat, akik azt hiszik, hogy aki zsidó, az máris mindent jobban tud. Egy művelt zsidó jót tesz a keresztény körökben, több zsidó elveszi a kereszténység kenyerét. Nem szeretem az olyan társaságokat, ahol elvi okokból nincs egyetlenegy zsidó sem; de még kevésbé szeretem az olyan társaságokat, ahol egy-kettőnél több a zsidó, mert ott mások már nem juthatnak szóhoz.

vargajudit P>!

Mityu lapozgatja a regényemet és megkérdezi:
– Ez hányadik könyved?
– Nyolcvanharmadik.
Fejét csóválja és elgondolkodva mondja:
– És én még csak a hatodiknál tartok… Igaz, én tíz hónappal fiatalabb vagyok.