Térdek ​és egyéb furcsaságok 8 csillagozás

Hegedűs Anikó – Hudra L. Mária – Huszti Lara – Kozslik Gábor – Kun Gergely: Térdek és egyéb furcsaságok

A kötet történetei meglepőek és frissek;
egyszerűek és bonyolultak, mint maga az élet.
Kirángatnak a hétköznapokból, elgondolkodtatnak,
felemelnek, mosolyra fakasztanak.
A novellák nem csak Spanyolországba,
Indiába viszik el az olvasót, hanem
egy vicces kutyakiállításra, titkokkal teli erdőkbe
és lelkünk mélyére is…
Krimi, fantasy, romantika, kaland?
A műfajok legalább olyan színesek,
mint maguk a témák.
Öt szerző, számtalan hangulat,
Melyek itt és most találkoztak,
reflektáltak egymásra, a bennünket
körülvevő időre, környezetre.

E kötet írói gyanútlanul sétáltak be abba a bizonyos szobába.
Furcsák és idegenek voltak egymásnak.
Majd eltelt egy hét, egy hónap és egy teljes év.
A különbségek novellákká, az írók barátokká váltak.
Azóta is inspirálják, és emelik egymást.
Most már az lenne a furcsa,
ha nem találkoznának minden szerda este.
(Kozslik Gábor: Ötven szóban a kötetről)

Magánkiadás, Budapest, 2020

Lang_Tünde I>!

A meghökkentő cím tüstént felkeltette a kíváncsiságomat, és jó sokáig kellett várnom, mire fény derült a címválasztás okára. De annyira találó! Remekül illusztrálja, hogy milyen változatos és meghökkentő történetek várnak az olvasókra. És ezt nyomatékosítja a színes, kusza borító is.

Egyes novellák hazai környezetben játszódnak, mások távoli tájakra repítenek. Akadnak, amik megmosolyogtatnak, vannak, amelyek a lélekbe marnak, vagy éppen megborzongatnak. Témájukat tekintve is sokfélék: egy kapcsolat lezárásától kezdve a bosszúálláson keresztül a kalandon és titokzatosságon át a kitalált lényekig van minden. Úgy voltam velük, mint Bogoly Berti Mindenízű drazséival (HP-fanként naná, hogy megkóstoltam): sosem tudtam, milyenhez lesz szerencsém (mindenkit megnyugtatok: szellem- és hányásízű novellával nem találkoztam).

A kötet 37 darab hosszabb-rövidebb novellát tartalmaz, több is mély benyomást tett rám. Például Hegedűs Anikó Számháborúja, amely egy „véresen komoly” céges csapatépítő tréningről szól – nem mellesleg ez ihlette a könyvajánló mellé lőtt fotót, amit megnézhettek a lenti linkre kattintva –, az eldugott faluban játszódó Válaszúton pedig kellemesen nyomasztott. Hudra L. Mária négy mondatban mesél el egy majdnem gyilkosságot Egy szuszra című történetében. Három oldalon keresztül. Lenyűgözött. Az Ami maradt szintén, a sorokból áradó fájdalom a lelkemig hatolt. Huszti Lara vidám perceket szerzett A kiállítással, amelyben egy huncut kiskutya nagy galibát okoz; A csintalan hírnök igazán egyedi hangvételű fantasy. Kun Gergely Romániában játszódó Gondos kezek című, horrorelemekkel fűszerezett novellája még az álmomba is bekúszott, A reptérentől egészen más okból lúdbőröztem, a Kalandos élet ötvenes házaspárja széles vigyort varázsolt az arcomra, A fiú és a sárkánytól pedig egészen elérzékenyültem. Kozslik Gergely A kolostorból című novellájának pörgő életet élő főszereplője maga mögött hagyja a nyüzsgő nagyvárost, a békés hangulat éppúgy átragadt rám, ahogyan az Indiában játszódó A fesztivál eufóriája – a mondanivalójukra is érdemes odafigyelni, megszívlelni.

Kifejezetten tetszettek az ötvenszavas novellák, a szerzők bebizonyították, hogy ilyen kevés szóban is el lehet mesélni egy kerek egész történetet. A csattanó egyik novella végéről sem hiányzik; néha nem csupán csattan, hanem felér egy gyomrossal.

A szerzők igazán erős és szórakoztató kötetet tettek le az asztalra, biztos vagyok benne, hogy a novellákat olvasva még Örkény is elismerően bólintana!

A Térdek és egyéb furcsaságokat bátran ajánlom mindazoknak, akik szeretik a novellákat, és azoknak is, akik nem – tegyenek ezzel a kötettel egy próbát, és rájönnek, hogy ez egy vagány műfaj, és a novelláknak nem áldozott le!

Értékelés a blogon: https://www.tclang.hu/terdek-es-egyeb-furcsasagok/

DarvasPetra I>!

Öt szerző, öt csillag.
Köszönöm a történeteket.
A csintalan hirnök és A fiú és a sárkány lett a két kedvenc.

Hegedüs_Ványa>!

Öt csillag tőlem nektek.
Hálás vagyok a dedikálásért, de leginkább a következő történetekért:
– Külön utakon (mert kimondta, amit nem szabadott volna)
– Drágám (mert ez a kávézás 361. foka)
– A csintalan hírnök (mert ő szokatlan módon állt be a sorba…vagy mégsem?)
– A fiú és a sárkány (mert létezik még igazi barátság)
– Didergés (mert még olvastam volna tovább)

Sue_Dylen I>!

Szórakoztató, elgondolkodtató és olvasmányos. Ajánlom mindenkinek, aki szeret novellák olvasásával kikapcsolódni.

meszlajos>!

Tökéletes kikapcsolódást nyújtanak e kötetbe gyűjtött novellák. Mindegyik történet más és más, így szórakoztatóan változatos olvasnivalót kínálnak a szerzők. Gratulálok nekik, remélem lesz még folytatás!