A ​görög Pompeji 2 csillagozás

Egy vulkán régészete
Hédervári Péter: A görög Pompeji

"A ​görög Pompeji? – Csakhogy a Szantorin bronzkori kitörése sokkalta korábban történt, mint a Vezúv „pompeji” erupciója, s akkoriban sem Krétán, sem magán a tűzhányón nem görögök laktak. Így hát a „görög Pompeji” elnevezés nem éppen tudományos pontosságú, mégis így szokták emlegetni, hiszen itt is egy kultúrát temetett maga alá a vulkánkitörés, s e kultúra maradványait a mai görög régészet tárja fel. A két esemény kultúrtörténeti jelentőségének hasonlósága teszi jogossá az asszociációt. Régészet és történelem, vulkanológia és geofizika, mitológia és nyelvészet – megannyi tudomány, amely az ún. Szantorin-kongresszuson összefogott (s ennek egyik résztvevője volt a szerző), hogy a későbbi vulkánkitörések ismert eredményei alapján, a mai földtudomány és régészet módszereivel derítsen fényt egy rég elsüllyedt kultúrára. A szerző, aki ott volt az ásatások színhelyén, s akinek a kutató tudósok személyes barátai, első kézből nyújtja át az információkat e roppant érdekes kultúrtörténeti és… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1972

Gondolat, Budapest, 1972
330 oldal · Illusztrálta: Sliszki Anna

Akos_Kirsch I>!
Hédervári Péter: A görög Pompeji

Egy rendkívül informatív, érdekes és nagyon hangulatos könyv Szantorniniról és a vulkánokról általában, de egy kis ókori történelem is helyet kap benne. Aki érdeklődik a téma iránt annak erősen javaslom, hogy szerezze meg, de másnak is érdekes lehet. Mindenképpen remek olvasmány :)

attatoth P>!
Hédervári Péter: A görög Pompeji

Nagyon érdekes könyv, geológiai szempontból tárgyalja témáját, de értelemszerűen a történelem és a régészet is jelentős szerepet játszik benne. Nem tudom, hogy az eltelt idő kutatásai mennyiben módosították az itt leírt képet. Érdekes ahogy a szerző leírja miképp adta elő elméletét egy konferencián és milyen hozzászólások történtek, nem hallgatva el az elgondolásait ért (szerintem jogos) kritikákat sem.

peonia>!

Elmondani, leírni azt, ami elmondhatatlanul és leírhatatlanul szép – megoldhatatlan paradoxon.