Icsigo-icsie 12 csillagozás

A pillanat megragadásának művészete
Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Életünknek minden pillanata egyszeri és megismételhetetlen.
A japán icsigo-icsie annak művészete, hogyan hozhatjuk ki minden pillanatból a legtöbbet.
A japán teaszertartáshoz kapcsolódó icsige-icsie a jelen pillanat teljes átélését szolgálja. Segít értékelni a mulandó szépséget; megtanít, hogy mind az öt érzékszervünk segítségével miként horgonyozhatunk le a jelenben, s miként zárhatjuk ki a félelmet, a bánatot, a haragot és más negatív érzelmeket, amelyeket a múltra vagy a jövőre figyelés táplál. Az icsigo-icsiét gyakorolva észrevehetjük a véletlenek varázsát, s ezáltal értelmet adhatunk életünk egymástól független eseményeinek.
Mindenkinek a kezében ott lehet a kulcs, amely kinyithatja a kaput a mások iránti figyelem, a harmónia és az élet szeretete előtt. Ez a kulcs az icsigo-icsie.

152 oldal · ISBN: 9789634338215 · Fordította: Tomcsányi Zsuzsanna
152 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634330257 · Fordította: Tomcsányi Zsuzsanna

Henry David Thoreau

AniTiger P>!
Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie A pillanat megragadásának művészete

„A fájdalom elkerülhetetlen, de a szenvedés választás dolga.”

Sallangmentes, tanulságos, összeszedett és jól megírt könyv. Nagyon szeretem a szerzőpárost, mert egyrészt rengeteg felől közelítik meg a könyveik témáját, másrészt szeretem olvasás közben azt érezni, hogy tapasztalatból beszélnek, és náluk mindig így van. Beleszövik magukat, mesélnek az élményeikről és arról is, hogy mit gondolnak az egyes gyakorlatokról vagy az adott témáról. (Csak azt sajnáltam, hogy nem mesélték el, hogy milyen volt az a Jim Haynes-féle Sunday Dinner, amelyiken egyikük részt is vett. :D)

A Japánnal, japán életfilozófiával foglalkozó könyvek szerelmesei ki ne hagyják, sőt, életmódváltáshoz kifejezetten ajánlom, mert éppen csak szemernyit állít az optikán, és máris máshogy tekint az olvasó a világra tőle.

Ajánló a blogon…

Liliane>!
Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Nagyon érdekelnek engem az önsegítő kötetek és Japán, emiatt fogott meg az Icsigo-icsie (bár előtte az Ikigai is a kezeim közé került), úgyhogy nagyjából tudtam mit várhatok ettől a szép könyvtől: egy érdekes elgondolást és a téma magyarázatát ééés nem tévedtem.

Az Icsigo-icsie az élj a mának szentenciát magyarázza és mutatja be, hogyan kell helyesen megragadni a pillanatot és megélni azt a varázst, amit egy adott helyzet tud nyújtani. Mindezt a szerzőpáros a japán teaszertartáshoz köti.

A könyv több módszerre, információra kitér és hasznos tanácsokat ad három nagyobb részen keresztül: mi ez, hogyan kell megélni és végül maguk a tanácsok hogyan működnek a gyakorlatban. Tömör útmutató, érdekes tálalással, ahogy az Ikigai a vonat útvonalát követi, úgy az Icsigo a teaszertartás elemeit elemzi. Elsősorban emiatt a hagyomány miatt választottam olvasásra, kíváncsi voltam a háttérben húzódó gondolatiságra, amit a szerzők bemutatnak. Ennek a kifejtését nagyon szerettem benne, továbbá a célokról, a félelemről és a Steve Jobsról szóló részeket is, de különösen érdekesnek találtam a gyakorlatok közül azt, amelyik a véletlen szerepét emeli ki.

„Ha havonta egyszer rábízzuk magunkat a véletlenre olyan döntésekben, amelyek nem árthatnak senkinek, akkor ezen a módon is megélhetjük az icsigo-icsiét.”

Ajánlom, ha szeretnéd a mindennapok apróságait jobban megélni.

Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Érdekes kis könyvecske a japán icsigo-icsie kifejezés köré építve, melynek jelentése tulajdonképpen annyi, hogy minden pillanat egyszeri és megismételhetetlen, ezért érdemes azokat maximálisan kiélvezni.

Persze nem csak ennyiről ír, szó esik meditációról, teaszertartásról, szerzetes rendekről, de még arról is, hogy mely érzelmünk miképpen befolyásolja, hogy ezeket a pillanatokat megélhessük. Találhatunk benne jelenlét tesztet is, ami megmutatja, mennyire élünk a jelenben, múltban, vagy éppen jövőben, s még megannyi mást is.

Meglepően sok információt szedtek össze, bár én magam annyira nem tudtam azonosulni az „élj meg minden napot úgy, mintha az lenne az utolsó”. Ennek ellenére, akik szeretik a szerzőpáros korábbi köteteit, a japán életmóddal foglalkozó könyveket, azok biztosan kedvelni fogják. :)

Bővebben itt írtam róla:

Jeffi P>!

Belbecs: 3/5

Biztosan jó, valakinek. Nekem ez a „húzzunk le még egy bőrt a japán kultúrkörről” könyvnek tűnik. Imádom a japánokat, imádom ezt a szerzőpárost, de ezt a könyvet, egy tökéletesen felesleges könyvnek érzem. Sajnálom!

Külcsín: 5/5

Viszont be kell ismernem, hogy maga a kivitelezés még mindig nagyon tetszik. Szeretem, hogy a szerzők összes könyvének kb. ugyanaz a dizájnja, csak más színekkel. Hangulatos és nagyon jól tud kinézni. Ha gyűjteném a könyveket, akkor tök jól mutatna a polcomon.

Bővebben a blogomban: https://jeffi-olvas.blogspot.com/2020/12/hector-garcia-…

Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Ez volt számomra az első ilyen életmódos, világnézős könyv a mostani dán/skandináv/japán/kitudjami dömping közül.

Nagyon köszönöm a Bookline-nak, hogy lehetőséget kaptam a könyv elolvasására, ugyanis egyáltalán nem bántam meg! Számomra ez a könyv sok hasznos tanácsot tartogatott, és alig várom, hogy beépítsem őket a mindennapjaimba. Mióta olvasom a könyvet, már azóta is jobban odafigyeltem az icsigo-icsie pillanatokra, és ezután igyekszem még tudatosabban megélni a jelent és az apró örömöket.

Az első fejezetnél még bizonytalanul forgattam a kezemben a könyvet, főleg, hogy a szerkesztői megjegyzések/javítások miatt. Arra gondoltam, mégis hogyan higgyek nekik, ha már itt az elején ki kellett őket javítani (amúgy nem nagy dolgokban, de meglepett). Aztán mivel több javítás nem volt, meg mert érdekesnek tűnt a téma, ez a kezdeti bizonytalanságom szép lassan elmúlt.

Az első két rész leginkább elmélettel foglalkozik, de folyamatosan hoz példákat, és remekül szemlélteti, amiket ír. A második rész második fele és a harmadik rész, pedig inkább a gyakorlati tanácsokkal foglalozik. Érthetően és egyszerűen vannak megfogalmazva azok a feladatok, amikkel mi is könnyen átélhetjük a pillanatot, és a jelenben maradhatunk. Én egy kicsit több gyakorlati tanácsra számítottam, vagy elgalábbis jobban kiemelve a szövegből. Illetve sokszor csak mondja, hogy mit csináljunk, de arra nem adutasítást, hogyan, pedig néha arra is szükség lenne. Ettől függetlenül én hasznosnak találtam ezeket a gyakorlatokat, és párat máe alkalmazok is a napjaimban :)

"Minden megismételhetetlen pillanat egy kis boldogságoázis.
Sok kis oázisból pedig végül a boldogság tengere lesz."

konyvkritika>!
Héctor García – Francesc Miralles: Icsigo-icsie

Ez a könyv a japán icsigo-icsie filozófia segítségével közelíti meg a megismételhetetlen pillanatok egyediségét, több olyan konkrét példát is felmutatva, amiket a hétköznapok során bárki alkalmazhat. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon szükséges megismerni önmagunkat, valamint felfedezni azt, hogy melyek azok az alapvető érzelmek, amelyek vagy visszahúznak a múltba, vagy szorongást gerjesztve a jövőbe irányítanak, megfosztva a jelen pillanatától.⁣

Az icsigo-icsie legfontosabb alapelve a pillanat megragadása, a pillanatban való maradás. Ez valójában a népi mondás, egyszer élünk japán változata, ami valójában a „most” megismételhetetlenségére utal.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/hector-garcia-francesc-miralles-i…

Boglinc P>!

Az emberek elfelejtik, amit mondtál, meg amit tettél, de az általuk keltett érzelmekre mindig emlékeznek majd.

Boglinc P>!

Aki agyonüti az időt, mindenképpen az örökkévalóságot károsítja.

_selene_ IP>!

…az erdő lenyűgöző vizuális élményt nyújt. Figyelhetünk a különféle fafajokra és más növényekre, az erdőt élettel megtöltő madarakra és rovarokra, meg az olyan jelenségekre, mint a komorebi– a lombokon átszűrődő napfény játéka; a természet elvont művészete – és ez segít élesebbé és színesebbé tenni a látásunkat.

Aurinko>!

Minden megismételhetetlen pillanat egy kis boldogságoázis.
Sok kis oázisból pedig végül a boldogság tengere lesz.

Boglinc P>!

[…] amit most átélünk, nem ismétlődik meg soha többé; ezért minden pillanatot drága kincsként kell megbecsülni.

Boglinc P>!

A fájdalom elkerülhetetlen, de a szenvedés választás dolga.

AniTiger P>!

Nem az a fontos, hogy még hány évig élünk, hanem az, hogy mit kezdünk a hátralévő időnkkel.

Boglinc P>!

Ha érezzük, hogy egy étel se nem édes, se nem savanyú, se nem keserű, se nem sós, mégis finom, … akkor umami ízű.

Senki sem különálló sziget;
minden ember a kontinens egy része,
a szárazföld egy darabja;
ha egy göröngyöt mos el a tenger,
Európa lesz kevesebb, éppúgy mintha
egy hegyfokot mosna el,
vagy barátaid házát, vagy a te birtokod.

Aurinko>!

A pillanat örömét nem lehet definiálni, ízekre szedni, értelmezni: csakis megélni lehet.