A ​macskák titkos nyelve 13 csillagozás

Bundás kedvenceink testbeszéde
Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve

A kutyák és a macskák titkos nyelvével foglalkozó gazdagon illusztrált kötetek megmutatják, hogy miként értelmezhetjük kedvenceink mondandóját, és azt is elmagyarázzák, hogy ők miként fordítják le maguknak a mi testbeszédünket. Segítségükkel könnyebben megérthetjük szeretett állataink viselkedését, valamint azt, hogy hogyan próbálnak kommunikálni és kapcsolatba kerülni velünk.

Ventus Libro, Budapest, 2011
192 oldal · ISBN: 9789639546943 · Fordította: Bódogh-Szabó Pál

Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve Bundás kedvenceink testbeszéde

Képek, rajzok, illusztráció nélkül a testbeszédről… Fényképes a könyv pedig! De hiába, a választott fényképek egyáltalán nem illusztrálnak, csak a cukiság van bemutatva (mintha nem láttunk volna még macskát), de még ez sem, mert ismétlődőek a képek, ugyanaz újra és újra. A szöveg pedig próbálja magyarázni: tudod, kedves olvasó, amikor úgy domborítja a hátát.
Ez így nem működik. Az állat megértését nem segíti ez a könyv.
Az alapdolgok leszögezésében (vadmacska alaptermészet, nincs szelektálva, érzékszervek, húst hússal, stb) jó, bár ez mind csak bevezetés lenne a témához. Alomtálcás problémára sok hasznos, jó ötlet van a 135. oldalon.
Ezt ajánlom helyette, rövidebb, sokkal, de sokkal informatívabb, okosabb, és még az érzelmes, csupaszív hozzáállása is pozitívan hat az olvasóra, ezáltal a macska helyzetére; jól is lehet ezt csinálni, „titkoskodás” nélkül.

Bur3sz>!

Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve Bundás kedvenceink testbeszéde

Sok olyan infó van benne, amit már eddig is tudtam, de jó így egyben tudni őket.Kezdő tulajdonosoknak viszont nagyon jól jöhet.

Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve Bundás kedvenceink testbeszéde

Jó könyv ez, ha macskákról akar az ember olvasni, mert sok szép és nyunyurgatnivaló cica van benne, meg szerintem érdekesség is akad, valamint én viccesnek találtam a pároldalanként felbukkanó vörös kölyökmacskát, aki kioktatja az embereket a macskanépség dolgairól. Mármint, ül ott, és teljesen komolyan magyaráz.
Na mindegy.
Szentírásnak ne vegyétek, de fenntartásokkal jó időtöltés.
Ja, és nem a macskák titkos nyelvéről szól.
Csak a macskákról.

maneki_neko>!

Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve Bundás kedvenceink testbeszéde

Alapos, korrekt leírás. Azt hinnénk, csak a macskák kommunikációjáról szól, de mindenre kiterjedő ismeretterjesztő könyv róluk, anatómiájuktól elkezdve a szokásaikon át az egészségügyi problémákig.

maneki_neko>!

A macska nem kínálja fel szolgálatait. A macska önmagát kínálja. Persze gondoskodást és hajlékot akar. A szeretetet nem adják ingyen. Mint minden tiszta teremtmény, a macskák is gyakorlatiasak.
(William S. Burroughs, író)

Kapcsolódó szócikkek: macska
imma P>!

Dr. Jill Villareal viselkedéskutató szerint a kísérletben részt vevő cicák általában napi 8-16 órát töltöttek alvással, napjuk 12 százalékát más állatokkal a lakásban, öt százalékot játékkal és több mint 21 százalékot az ablakon való kibámulással.

imma P>!

Európában a középkorban macskaellenes hangulat uralkodott. Zárkózottságuk, függetlenségük és éjszakai életmódjuk miatt a macskákat pogányoknak tartották. Az egyház az inkvizíciót vetette be ellenük, és tömegesen mészárolták le a cicákat, ezért az 1400-as években csaknem kihaltak. Amikor a 14. században megjelent Európában a pestis, nem maradt elegendő macska a patkánypopuláció kordában tartásához. Ez hozzájárult a mintegy 25 millió emberrel – Európa lakosságának egyharmadával – végző betegség gyors terjedéséhez a középkori Európában.

Kapcsolódó szócikkek: inkvizíció · macska · patkány · pestis
imma P>!

Az agresszió problémájának legáltalánosabb típusa a játékos agresszió, s ez ártatlanul indul. Például a tulajdonosok durván játszhatnak kismacskájukkal, birkózva vele, a kiscica látszólag élvezi ezt – és valószínűleg az ilyen foglalkozások során az alomtársaival való játékra emlékszik vissza. Mindenki boldog, mígnem a kismacska nagyobb lesz, az addig bátorított játékos magatartás pedig problémává válik. Nincs szó elvetemült macskáról; egyszerűen helytelen viselkedésre lett „kiképezve”. A viselkedés „megfordításához” adjunk neki játékszereket, ne pedig gazdája kezeivel-lábaival játsszon. A játék továbbra is kétszereplős lehet, de ahelyett, hogy az állatot lábunkkal görgetnénk, használjunk labdát, hogy a macska előtt világos legyen a különbség az eddig általa játéknak gondoltakhoz – gazdája lábához és kezeihez – képest.

Kapcsolódó szócikkek: agresszió · macska
imma P>!

A mosógép és a szárító ajtaját tartsuk csukva és – esetleg – kukkantsunk bele a mosógép dobjába, mielőtt elindítanánk, hátha macskánk bent ejtőzik éppen.

Kapcsolódó szócikkek: macska · mosógép
imma P>!

Erősítsük meg a polcokat a hátuljába és közvetlenül a mögötte lévő falba vert pár szöggel.

berg>!

Ritka a macskák emberekkel szembeni agressziója, s ennek egyik magyarázata, hogy az állatok nem szeretik kockáztatni táplálékforrásukat.

113. oldal (Ventus Libro, 2011)

berg>!

A büntetés nem megoldás. Kedvencünk nem fogja fel az összfüggést a kaparás és a büntetés között; ehelyett csupán tartani fog tőlünk. A kaparás éppoly ösztönös dolog, mint ürülékének eltemetése, úgyhogy ha megbüntetjük viselkedése miatt, csak jobban összezavarjuk. S ha macskánk territóriumjelző céllal karmol, akkor a büntetés csak fokozza idegességét és bizonytalanságát.

115. oldal (Ventus Libro, 2011)

berg>!

A vadászat nem függ az étrendtől vagy az éhségtől; a macska-lét része.

130. oldal (Ventus Libro, 2011)

imma P>!

Mindent távolítsunk el, ami veszélyes lehet. Ide tartozik minden szobanövény, amely mérgező lehet, ha megrágcsálják. Ilyen pl. a kála, a krizantém, a nárcisz, a borostyán és a liliom, valamint a fagyöngy, a filodendron, de a mikulásvirág is.

Heather Dunphy: A macskák titkos nyelve Bundás kedvenceink testbeszéde

Kapcsolódó szócikkek: borostyán · fagyöngy · filodendron · krizantém · liliom · mikulásvirág · nárcisz