Budapesti ​skizo 59 csillagozás

Hazai Attila: Budapesti skizo Hazai Attila: Budapesti skizo

Hazai ​Attila koránál fogva is pontosan tudhatja, hogyan zajlik a mai „huszasok-harmincasok” generációjának értelmiségi élete. Most megjelent kötetének címe (Budapesti skizo) és szerkezete Bret Easton Ellis, amerikai író 1991-ben megjelent regényére, az Amerikai psychora (9422161) rímel. Ahogyan Ellis botrányregénye, úgy Hazai műve is az „emberalatti” világot, a tudat legmélyén felgyülemlett „sötétséget” vetíti ki (az amerikai minta véres brutalitása nélkül). ; Az író a magyar egyetemista értelmiség, a huszonévesek mindennapjaiba vezet el. A regény főszereplője – a sokáig Amerikában élt, majd hazatelepült – Feri, aki hol füves cigarettával, hol speedezéssel próbálja egyhangú hétköznapjait színesíteni. Krisztina a barátnője, kedves szerető gondoskodással veszi körül a fiút, aki egyre jobban beleszeret a lányba. Olyannyira, hogy annak kérésére le akar szokni a narkotikumokról is. Kettejük és a társaság „szövegelésével” remekül érzékelteti a szerző, hogy milyen a szinte kizárólag… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1997

Balassi, Budapest, 1997
320 oldal · ISBN: 9635061560 · Illusztrálta: Hecker Péter

Kempelen Farkas

Dr_Benway>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

Hát ez valami totál elmebeteg cucc.
A mű cselekménye (van neki egyáltalán!?) a 90-es évek magyar undergroundjába kalauzolja az olvasót.
A rendszerváltás utáni kaotikus világban vagyunk, kábítószerek széles spektruma kerül hozzáférhetővé hirtelen a szórakozni vágyó fiatalok számára.
Hősünk Feri, előszeretettel fogyaszt is, elsősorban amfetamint és hasist, nagyjából egész nap.
Ezen szerek hatása alatt született agymenéseit hallgathatjuk végig a könyv első felében.
Hazai esetlen és kissé dilettáns stílusa engem nem hogy nem zavart, de szerintem kifejezetten hozzá is tesz ehhez az elmebeteg atmoszférához, amit ez a könyv megteremteni kíván.
Van még egy regénybe ékelt regényünk is amit Feri fejében íródik meg a szer hatása alatt. Ebben szerintem Hazai simán bebizonyítja, hogy képes ő kifinomultan is írni, bár hozzá kell tenni, ez sem szól semmiről, egy fejfájás történetét meséli el.
Simán el tudom képzelni, hogy másoknál ez a könyv kiveri a biztosítékot a szokatlan és kissé öncélú hangvételével, de nekem pont ez jött be nagyon. Új kedvencet avattam.

Cukormalac P>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

Egyre mélyebbre merülünk Attilával a kilencvenes évek közepének underground világába(n). A The Cure-t (mi az a „the”, kérdezi Hartay Csaba, én meg csak röhögök, hogy kétszer ugyanaz a névelő egymás után, te jó ég…) felváltja a Savage Garden, úticél a Hold oda-vissza egy slágerrel (To The Moon & Back), berúgják az ajtót Ganxsta Zoliék, Bonanza helyett Ákos szólókarrierrel nyomul, a Kispálék is egyre inkább feljövőben vannak, Emesének meg elment a busza. (Egyáltalán nem hiányzik, vissza se jöjjön!) Plusz bejön még az acid, a techno és persze a house – a házban! (Tudom, ez nagyon rossz volt. Nekem is fájt. Au.)

Komolyra – bár komolyan vehető vagyok én ezek után? – fordítva a szót: könyvbe én még ennyire nem zuhantam bele, de tényleg – kinyitottam, elkezdtem és le sem bírtam tenni ötven oldalon keresztül. (Cucc hiányában elmentem inkább aludni, mert mindenképpen tiszta fejjel akartam folytatni, ha már egyszer Feri nem képes lejönni arról a rohadt speedről.) Hiába nem értem, mi az a zavaros történelmi izé az elején, vagy csak én vagyok hülye, azért tetszik… Már rögtön az első oldalakon, aztán jobban, még jobban, egyre jobban és csak robogok, pedig semmit nem szívtam vagy ittam, én drogok meg pia nélkül is boldog vagyok. Mondanám, hogy kezdem érteni Attilát is, de akkor óriásit hazudnék. Bírom, mert nagyon tetszik amit és ahogy ír, még ha néha kicsit túl is tolja, de akkor is fura ez a fickó, mindig össze akar zavarni valamivel, ami ott van, aztán közben mégsem – olyan ez, mint a szivárvány, gyerekek.

Bejelöltem kedvencnek, mert tényleg nagyon sikerült ráhangolódni, ahogy meglepő módon a munkásság eddig olvasott darabjai közül mindegyikre, de egy fele(s)t mégis megvontam a beágyazott Szekeres-történet miatt, mert habár értem a célját, lényegét, körülbelül annyira éreztem szükségét a magam részéről mint homokvárépítésnek november közepén. Elvonatkoztatni pedig nem szeretnék, habár tény, hogy különálló történetként kezelve más hatást ért volna el, nálam legalábbis mindenképpen. Ami pedig az egész Hazai-életmű olvasást illeti, lehet mondani, hogy mindez valami emelkedett, sznob hozzáállás a részemről, ahogy az Esterházy- és Szabó Magda-fetisizálás is, én egyáltalán nem érzek így, miközben tudom azt, hogy egyesek nagyon is. (Nem vitaindítónak szántam, csupán visszacsatolásként arra, hogy valaki a közelmúltban így nyilatkozott nekem, s habár egyáltalán nem vettem magamra, tudom, hogy akad, aki érti, vagy inkább átérzi, mit jelent.)

Azt azért sajnálom, hogy mindezt már nem mondhatom el Attilának személyesen.

catnipthief>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

Nemrégiben már túlságosan is sokat okoskodtam össze Hazai Attiláról egy Merítés-rovatban, ha nem olvastad, akkor most megint önreklám itt: https://moly.hu/merites-rovatok/a-honap-magyar-iroja-hazai-attila
Itt elég rendesen kitértem a Budapesti Skizora, úgyhogy nagyon sok új gondolatot nem tervezek itt megfogalmazni, és különösebb bevezetést sem tervezek írni, de csakazértis felhívom a figyelmet rá újra, és megint, ha más miatt nem is, de legalább egy enyhe begyulladásig megtornáztatni a lemerevedett és ellustult ínhüvelyeimet ebben a hirtelen ránk szakadt, $@!% novemberi hidegben.
Azért valamennyire megpróbálom egy másik végén megfogni a dolgot.
Szóval, Hazai Attila legismertebb, leghírhedtebb regénye 1997-ben jelent meg. Most nem térnék ki külön a regény gerjesztette botránykára, inkább csak a személyes benyomásaim lesznek terítéken, anélkül, hogy el akarnám adni neked a könyvet.
A Skizo lehet sok minden. Felületesen olvasva egy mérsékelten érdekes tablója lehet a ’90-es évek technoba és drámenbészbe belefeledkezett, nyegle, budapesti fiatalságának. Persze, mittomén, hogy milyen ez, amikor ez zajlott, én még bőven a pad alatt üzengettem annak az egy lányzónak áltisi harmadikban, akinek meg akartam fogni a kezét, és összenyálazni az arcát. A szájrapuszi még bőven nem volt műsoron. Azóta a szóban forgó leányzó, otthoni hírekből hallom, komplett futásőrült lett, tizennyolcezres futózoknikkal, és cicileszorító sportmelltartókkal. Ehh. Nem lettünk volna egy jó páros (pedig később még a szájrapuszi is összejött). Nabumm. Vissza a Skizohoz.
Feri szétcuccozva ül ennek az örvénylő semminek a közepén, agyal mindenfélén, elképzel magának egy valamit, amiből jó eséllyel nem lesz a világon semmi, közben, attól függően, hogy melyik lábával kelt aznap, jobban/rosszabbul tűri a körülötte testet öltött flegmaságot, és ezzel, ahogy a rovatban is megjegyeztem, nagyjából ki is merül a cselekmény.
Ott megkérdeztem, hogy akkor mi a jó ebben az egészben?
Tulajdonképpen semmi, az egész könyv annyira réteg, hogy, bár hiába érzek rokonszenvet a szóbanforgó réteg iránt, nem ajánlanám senkinek, aki legalább valamilyen szinten nem élte meg ezt az egészet.
Kicsit idézem magamat: „Vannak a szövegben kis következhetetlenségek, pl. Krisztina (Feri épp aktuális csaja) lehúzza a harisnyáját, aztán három oldallal később Feri maga húzza le róla a már lehúzott harisnyát megint. Feri sose tudja, hogy mennyi az idő, folyamatos spétben vagy épp ellenkezőleg, előreszaladva van, aztán hirtelen azon kapjuk magunkat, hogy ugyanez a Feri oldalakat idéz hibátlanul Virginia Woolftól.
A Skizo valójában a lehető legelemibb retorikai és történetmesélési sémákkal nemdolgozik. Elképzelhető, hogy mondjuk a már fent említett harisnyás példa csak slendrián beleszarás következménye, de én hajlok arra, hogy tudatos b*szakodásnak vagyunk gyanútlan áldozatai.”
Ezt azóta is fenntartom, kétlem, hogy egy ennyire jól kitalált szövegben (igen, meg lehet vádolni, hogy túlírt és modoros, sőt, nagyrészt igaz is, de akkor is nagyon ki van találva) lustaságból maradtak volna bent ennyire égbekiáltó hibák.
Pláne, hogy egy más szinten megjelenik a következetesség, mégpedig az, ahogy Feri saját jogán is szerzővé válik, és kilép Attila háta mögül, a későbbi eredmény pedig A világ legjobb regénye.
Gusztus dolga, nem lep meg, hogy sokaknak kifordult a gálája ettől az egésztől, nekem egy nyögvenyelős, fárasztó, sőt, egyenesen zsibbasztó regény (ezért az egy csillag mínusz, na, hát egyszerűen kurva nehéz vele haladni), ami, minden kikezdhető hibája dacára egy nagyon eleven tablója egy, talán azóta is kicsit a ’90-es években ragadt Budapestnek, egy helynek, amit egyszerre utálok és szeretek.
Rámondhatod, hogy egy narkós fröcsögés az egész, és valamennyire igazad is lenne, de olyat is olvastam sokkal rosszabbat.
De, ahogy a rovatban is elmondtam, sokkal inkább érzem egy elszállt, kaleidoszkópikus polaroid-fotónak egy kicsit kevésbé fojtogató, mégis szürke-szemcsés Budapestről, amit, ha korábban születek, szívesebben éltem volna, mint a jelenlegit.

Allen_Ark>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

Ez egy blöff – nem biztos, hogy a regény, hanem az egész életforma. (Nem egy Kötter, aki hazudik egy amerikai pszichót, viszont éppen olyan unalmas tud néha lenni regényben, százoldalas speedezések, halogatás, gyengeség, függőség, köszönöm, Csáthnál már olvastuk.) Üres – nullánál is kevesebb.

puroszleo I>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

A könyv csúcspontja számomra a könyv végén a beágyazott Szekeres-elbeszélés, de az egész regény nagyszerű, azzal együtt, hogy a közepe jócskán túl van írva. De Hazai akkor is nagyon jó, amikor közepes.

Baracz_Kornél>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

A nagy budapesti narkónapló. Hazai Attila színes szagos ábrázolása a 90-es, korai 2000-es évek Budapest underground színterének.

Óriási, végeláthatatlan agymenések, paraflessek, pehelysúlyú addikció és rengeteg, rengeteg sóder.

Akit érdekel ez a korszak, kultúra, esetleg úgy ahogy meg is élte, annak mindenképp ajánlom, „párosításnak" pedig az Extázis színdarabot a Katonában.

Audrey995>!
Hazai Attila: Budapesti skizo

Amikor kezembe ragadtam a könyvet, nagyon megtetszett a kis leírása, főleg az fogott meg, hogy elvileg korhűen ábrázolja a korabeli „underground” Budapestet (na meg a borítója szerintem zseniális, de ugye nem az alapján ítélünk meg egy könyvet). Ezek után már magas elvárásaim voltak iránta, nagy lendülettel bele is kezdtem, de sajnos nagyot csalódtam benne. Az eleje ugyan tetszett, jó volt a cselekmény, a buli, az ismerősök, bár a főszereplő, Feri már akkor is kissé unszimpatikus volt nekem. Ahol pedig teljesen alábbhagyott az érdeklődésem, az a Speed 1 című fejezet. Indokolatlanul hosszúra nyúlik és nekem kicsit olyannak tűnt, hogy a szerző azt próbálja bemutatni az olvasójának, hogy igen, Ő minden zagyvaságról szépen tud írni és a legkisebb balgaságot is végletekig tudja nyújtani. Azt aláírom, hogy elég pontosan leírja, milyen a gondolatmenete annak, aki éppen szívott valamit, de sajnos akkor is túlzásnak vélem, hogy a könyv nagy része erről szóljon. Ami Krisztinát, a barátnőjét illeti, szerintem kicsit lebutítja a könyv szegény leányzót (lehet épp ez a célja?), valahogy nekem úgy tűnt, hogy Feri mindenkivel érdekesebb beszélgetéseket tud folytatni, mint vele (még egy random újságárus bácsival is vagy az orvos-filozófus drogdílerével). Ami talán az egészet megmentette számomra, az a Szekeres fejfájása. Nagyon jó párhuzamot alkot a könyvvel, és valahogy sokkal jobban tetszett ez a 40 éves pasas egy napja, mint a Ferinek a drogos agymenései. Vannak benne következetlenségek, például mi lett szegény Kriszta anyukájának látogatásával? Még csak nem is szóltak neki, hogy haló nem megyünk. Összességében szerintem sokkal jobb is lehetett volna ez a könyv, nagyon tetszett az író stílusa, fogalmazása, de elhanyatlott a történet mellett és abszolút nincs meg benne a beígért korrajz sem (amiért ugye megvettem). Ami, pedig a legszomorúbb benne, hogy tulajdonképpen Ferit, a főszereplőt sem ismerjük meg annak ellenére, hogy végig az ő agyában vagyunk.. annyit tudunk talán, hogy szeret drogozni és főleg a mának él. Bár lehet ez is csak valami írói megtévesztés, hogy azt hisszük ismerünk valakit, de igazából mégsem.

Ninácska P>!

– Egyébként – mondta Feri – sokszor van, hogy hosszasan gondolkodom dolgokon, meg néha konkrét történetek jutnak eszembe, mondjuk egy film, regény meg ilyen dolgok. Kitalálom őket, és aztán nincs kedvem leírni. Nem akarok órákat azért üldögélni, hogy leírjam azt, ami már úgyis meg van a fejemben. Mi a fenének vacakoljak rajta órákat, ne bulizhassak, ne utazzak azért, hogy mások is el tudják olvasni, amit már úgyis kitaláltam. Ezt leszámítva talán lehetnék író – töprengett Feri.
– Kicsit el vagy szállva, nem gondolod? – kérdezte a lány. – Ha nem kéne leírni azt, amit kitalál az ember, akkor rengeteg író lenne – mondta a lány.
– Így is rengeteg van. Gondolj csak bele – mondta Feri.

chhaya>!

Csendben ülök egy szobában – gondolta Feri. Nagyszerű ötlet. Azért ezt is ki kell próbálni, úgyis állandóan motyognak és egyfolytában szövegelnek az emberek, egész nap be nem áll az emberiség szája, kőkeményen duruzsolnak és óbégatnak mindenféle nyelveken az emberek. Manapság annyi nyelv van, mint a szemét; mindegyik rothadásig tele van tömködve félrevezető, rabságba láncoló szavakkal. Ezen a bolygón globálisan nézve tulajdonképpen a legtöbb ember szimultán egyfolytában pofázik, és ha valaki megakad a rizsázásban, akkor negyvenezren folytatják helyette, non stop megy a vaker, egymás szavába vágva locsognak a rokonok, barátok, munkatársak és előadók, éjjel-nappal szövegel itt mindenki, szinte be nem áll a békalesőjük, ettől tényleg meg lehet őrülni, különösen, ha belegondol az ember, hogy valójában bárki teljes és értékes életet élhet éveken, évtizedeken át, anélkül hogy ténylegesen megszólalna, hogy egyetlen tetves szó is elhagyná az arcüregét.

Kapcsolódó szócikkek: beszéd · csend · zaj
Ninácska P>!

Nem csak úgy, mint Chopin vagy Brahms, vagy a kicsoda leült a hogyishívjákja elé. Az már a múlté. A house, a jungle és a techno, ezek komoly dolgok, valld be őszintén.

Ninácska P>!

Tehát – mondta a lány –, az elméleted szerint, a zsidóknak azért van olyan nagy orra, hogy könnyebben felszívódjon benne a kokain.

Ninácska P>!

Az én kis párom megint betépett – mondta. – Mint egy varacskos disznó. Ilyen az élet. A férfiak teszik a dolgukat. Ha ki vannak bukva, akkor nincsenek gátlásaik. Csak az a baj, hogy mindig ők mondják meg, hogy mikor vannak kibukva. A nőknek persze engedélyt kell kérniük, hogy egy kicsit kibukhassanak.

Ninácska P>!

Tagadás nélkül nem lehet gondolkozni. A vallás meg szerintem ez alól akar felmenteni – mondta Feri, és egyre gyorsulni kezdett az agya.

ZolB>!

Azért elég jó ez a műsor – gondolta Feri az akvárium felé meredve –, csak persze nem kell nagyon belemélyedni a dolgokba, nem kell túl komolyan nézni. Felesleges pszichologizálni, fejtegetni a halak, különösen ezen kis halak lelkialkatát, igazándiból nincs is most erre szükség, ez csak felesleges indulatokhoz vezet, tényleg nem kéne annyit bosszankodnom, gondolta Feri, és ekkor egy jóval kisebb piros és egy hozzá hasonló narancssárga hal jelent meg a tévé képernyőjén, a sárga és a kék halak közelében. Feri ideges lett az aprócska, újonnan beállított szereplőktől. Azt hitte, hogy csak két hal van, és kiderült, hogy többen vannak. Ferit ingerelte a két új jövevény, mert nem tudott egyszerre négyfelé koncentrálni, a halak összevissza közlekedtek, az egyik kiment a képből, majd megjelent egy nagyobbacska zöld hal, kíváncsi pofával.
Átkapcsolt a Duna tévé szünetjeléről, ez már sok volt, szinte émelygett a hosszas halnézésektől és halelemzésektől, de talán az zavarta a legjobban, hogy csak kétszemélyes kamaradarabra volt felkészülve, és a dráma közepén megjelentek a hívatlan szereplők, beúsztak ők is a képbe, mint valami tehetségtelen, erőszakos amatőr szereplők, akik nem tudnak normálisan viselkedni. Feri képtelen volt megemészteni, hogy egyszer csak három új szereplőt dobtak oda neki, e kétszemélyesnek induló mini-szappanoperába. Lemondó arccal visszakapcsolt az NBC-re, …

Kapcsolódó szócikkek: NBC
Ninácska P>!

Ilyen irritáló porszívót még nem láttam – gondolta Feri –, akkorát kéne belerúgni, hogy felszálljon a plafonra és összetörje ezt az ízléstelen csillárt is. Ezek a távolkeletiek teljesen megváltoztatják, megbecstelenítik a tárgyi környezetünket, még néhány békés esztendő, és azt se tudom majd, hogy a vécét húztam le, vagy az űrhajót indítottam el. Ilyen ocsmány porszívót még nem pipáltam. Mit akar ez a porszívó kifejezni? Hogy sokan vagyunk, mindenből sok kell, egyébként pedig megbaszhatjuk a lelkivilágunkat? Hogy bomolna fel vegyületeire ez az agyszomorító nagyipari szörnyszülött, fúj, hánynom kell tőle!

Ninácska P>!

..még mindig annyira be volt pörögve, hogy muszáj volt folyamatosan beszélnie. Az a fajta beszédkényszer jött rá, amikor szinte mindegy, hogy mit mond vagy kivel beszél az ember. A lényeg, hogy beszélhessen, és minél kevesebbet kelljen csendben maradni.

Ninácska P>!

– Oké, végül is tök jól érzem magam, és szívesen idézek, szeretek idézni, tőlem estig is ellehetünk. Megnézed mennyi az idő?
– Fél tíz múlt.
– Az jó – mondta Feri. – Emlékszel még a listára?
– Nem – mondta Krisztina.
– Ne bassz ki velem.
– Már alig emlékszem. Volt a Kempelen Farkas… meg Heidegger, Mikszáth és Freud, Kafka. Jó lenne, ha újra elmondanád, mert volt valaki, akit szerettem volna, csak most elfelejtettem.
– Nem Ellis?
– Őt nem ismerem.
– Ő írta az Amerikai Pszichót. Az a világ legjobb könyve- mondta Feri.
– Sorold fel az összeset, légy szíves, mert van egy, akit szeretnék. A konyhában arra gondoltam, hogy az illik a legjobban a reggeli kakaóhoz, de most elfelejtettem.
– Reggeli kakaóhoz? – kérdezte Feri. – Az nem Ellis. Karinthy?

Kapcsolódó szócikkek: Franz Kafka · Kempelen Farkas · Sigmund Freud