A ​sztyepptől a tundráig 4 csillagozás

Bolyongások, találkozások
Haynal Kornél: A sztyepptől a tundráig

Egy ​népet csak történelmén keresztül lehet megérteni, csak meséiből, legendáiból megismerni, csak dolgos emberei révén megszeretni… Különösen érvényes ez egy olyan hatalmas, világrésznyi országra, mint amilyen a Szovjetunió, amelynek rendkívül mozgalmas a történelme, igen gazdag a mondavilága, és nem könnyen közelíthető meg embereinek lelke.
Az egész hatalmas országot szerettem volna bejárni, de kényszerűen korlátokat kellett állítanom magam elé. Így hát képzeletbeli óriáskörzőt illesztettem a Szovjetunió európai részének közepe tájára. Csúcsa valahol Moszkvától északkeletre érte a földet, szára pedig olyan kört írt le, amely északon az örök jégbe dermedt Kola-félsziget tundráit, délen a Kaszpi-tenger környékének forró sztyeppvidékeit, nyugaton a Kárpátok gerincét, keleten pedig a titokzatos Ural komor, sziklás hegyhátát szelte át.
Míg a Volga-delta országnyi rezervátumában bódító illatú lótuszvirágmezők fogadnak, északon, a Kola-félszigeten lila ametisztkristályok… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1982

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1982

borismama>!

Haynal Kornél: A sztyepptől a tundráig Bolyongások, találkozások

A könyvet a moszkvai olimpia előtt írták. Ideológiája ennek megfelelően alakult. Ettől eltekintve, örömmel utaztam az íróval. Hatalmas területet járt be, ami az akkori országnak csak töredéke. Számomra csupa ismeretlen, felfedezésre váró vidék. Szentpétervárra valóban kevés lapot szánt.

András_József_Tóth>!

Haynal Kornél: A sztyepptől a tundráig Bolyongások, találkozások

A könyv eleje inkább ismeretterjesztő könyv jellegű, melyből pár régi orosz város történelmét, kultúráját ismerhetjük meg. A Volga menti úttal kezdődik a valódi útleírás, melyből azért olvastam már érdekesebbet és főleg izgalmasabbat, de egy négyest érdemelne. A szépirodalmat utánzó írásmód, az émelyítően idilli világkép és az ideológiai ömlengések viszont sokat rontanak az élményen. A sokat dicsért Leningrádról (Szentpétervár) több, és szebb képeket is betehettek volna.

ppeva P>!

Az orosz íróóriás, Lev Tolsztoj, aki gyakran megfordult az ősi Jaroszlavl falai között, a Háború és békében, a világirodalom talán legnagyszerűbb, halhatatlan regényében a főhőst, a nagybeteg Andrej Bolkonszkij herceget ebbe a városba hozza el. Úgy mondják, azért, mert ő maga is szívesen járt a Volga partjának sétányain, elgyönyörködött az árnyas parti utakat szegélyező hófehér házak sorában, elképzelte, s részben maga is élte a világos ablakok mögött élők életét.

ppeva P>!

E játékos nyírfák – amelyek oly szorosan kötődnek az orosz néplélekhez – kisebb csoportokba verődnek a tágas mezők füves dombocskáin, hófehér karjaikkal átölelik egymást, mint jelenésre váró, figyelmüket összpontosító művésznők. Színűk – a tavaszi halványzöldtől a késő őszi melegsárgáig – mindig dísze az orosz erdőnek, a messzire nyúló mezők lágy testének. Még elmúlásuk is szép, amikor leveleik kecses, könnyed ívvel szállnak le a földre, s mint megannyi kerek aranypénz, ragyognak, szemet gyönyörködtetnek, felvidítanak.

ppeva P>!

Nyikolaj Vlagyimirovics Szavancsuk ma már idős ember. Sörtehajába bizony belekapott az ősz deres fehérje, s mozdulatai is lelassultak. Csak a szeme, az a két égszínkék ablak maradt csillogó, érdeklődő, figyelmes és fiatal.

ppeva P>!

Egy másik, simára fésült hajú, erős kézfogású férfit tengerésznek minősítek magamban – kiderül, hogy kohász. Nyikolajeva Útközben című regényét bújja. – Félig-meddig rólunk szól – mondja futó mosollyal. Nem zavarom, látom, leköti a könyv.

ppeva P>!

Dimitrij halála azóta is foglalkoztatja az orosz irodalmat, zeneművészetet, képzőművészetet. Borisz Godunov című hatalmas, verses drámájában Puskin dolgozta fel Oroszország sorsfordulójának ezt a drámai időszakát. Később Puskin szövege alapján Muszorgszkij írt erről operát, a képzőművészetben pedig – kezdve a középkor egyházi festőivel, egészen a legmodernebb, mai művészekig, mint amilyen például Ilja Glazunov – a Dimitrij-téma mindvégig szerepel.

ppeva P>!

Így írja le Marija férje [Vaszilko rosztovi herceg] pusztulását. A krónikás történet bizonyára heroizál, annál is inkább, mert a hitves írta férje hőstetteiről, azonban így is figyelemre méltó elsősorban az a része, amely a mongolok és az oroszok különböző harcmodoráról szól. Ezek a harctéri leírások szolgáltak alapul az olyan történelmi regények megírásához, mint amilyen V. G. Jan nálunk is ismert trilógiája a tatárjárásról.

ppeva P>!

Más irodalmi emlékek is szép számmal akadnak itt. Torzsok, amely ma Oroszország egyik fontos irodalmi-tanulmányi központja, éppen e hagyományai alapján vált azzá. Alekszandr Ragyiscsev, az Utazás Pétervárról Moszkvába szerzője – akit e könyvért II. Katalin cárnő Szibériába száműzetett, mert úgy vélte, hogy állásfoglalása az önkényuralom és a jobbágyrendszer ellen „rosszabb, mint Pugacsov” – külön fejezetet szentel Torzsoknak.

Kapcsolódó szócikkek: Oroszország
ppeva P>!

Puskintól származik Pugacsov irodalmi ábrázolása is: „Pugacsov a parancsnoki ház tornácán ült egy karosszékben. Paszománnyal kivarrt vörös kozákkaftánt viselt. Aranyrojtos, magas cobolysapkáját villogó szemére húzta” – írja A kapitány lányában. S Puskin – aki alaposan tanulmányozta a Pugacsov-lázadás történetét – még találkozhatott a felkelés több szemtanújával, tehát valóban „első kézből” tudhatott meg adatokat hőséről.

Említett könyvek