Háy János (szerk.)

Mikor ​igyak, mikor ne? 5 csillagozás

Magyar írók novellái a borról
Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne? Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne?

„A borivásnak ugyan nincs múzsája, de ha nincs is, helyesen bort csak az tud inni, aki múzsai nevelésben részesült, állandóan költõket olvas, muzsikát legalább hallgat, ha maga nem is csinál, és képekben gyönyörködik. Ez az ember a helyes idõpontot is meg tudja választani a munkára, a sétára, az alvásra, a beszélgetésre, az olvasásra, csak ez tudja, hogy szerelmet és bort bárhol, bármikor és bárhogyan.”
Hamvas Béla

A kötetben nagy magyar írók borról, borivásról szóló novelláit, szellemes történeteit olvashatjuk. A szerzõk közt ott találjuk Márai Sándort, Mikszáth Kálmánt, Móricz Zsigmondot, Nagy Endrét, Karinthy Frigyest, Krúdy Gyulát, Szép Ernõt, Tömörkény Istvánt.

A művek szerzői: Krúdy Gyula, Móricz Zsigmond, Tömörkény István, Sarkadi Imre, Szini Gyula, Móra Ferenc, Márai Sándor, Fekete István, Thurzó Gábor, Mikszáth Kálmán, Szép Ernő, Nagy Endre, Gárdonyi Géza, Hamvas Béla, Kolozsvári Grandpierre Emil, Kárpáti Aurél, Kóbor Tamás, Juhász Gyula, Thury Zoltán, Somlyó Zoltán, Nagy Lajos, Rákosi Viktor, Karinthy Frigyes

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Noran Novella Noran · Magyar novella

Noran Libro, Budapest, 2010
Palatinus, Budapest, 2001
Palatinus, Budapest, 2000

Petőfi Sándor

sassenach>!
Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne?

Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne? Magyar írók novellái a borról

Vannak benne nagyon jó történetek és vannak borzalmasak is. Összességében csalódás volt… Sokkal jobbra számítottam.

Hangkert>!
Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne?

Háy János (szerk.): Mikor igyak, mikor ne? Magyar írók novellái a borról

Válogatásról lévén szó, volt ami bejött, volt ami nem.

lalalac>!

Mikor Petőfi összegyűjtött versei megjelentek, az egyik vers egy máramarosi nemes urat úgy kihozott úri flegmájából, hogy azonnal tintát hederített, tollat vágott magának és levelet írt a költőnek.
A vers, amely a nemes urat kihozta a sodrából, ez a szomjas vers volt :

Mért nem tesz az Isten most csodát?
Változtatná borrá a Tiszát,
Én meg hadd lehetnék a Duna,
Hogy a Tisza belém omlana.

A levélben pedig, amelyet Petőfinek írt, körülbelül ez volt:
– Ohó, tisztelt költész úr, mit gondol maga? Hiszen ha az Isten borrá változtatná a Tiszát, nem jutna abból magának semmi, mert én már itt Máramarosban eléje feküdnék és kiinnám egy csöppig.

Bort iszik a magyar ember · Móra Ferenc

Kapcsolódó szócikkek: bor · Petőfi Sándor