Szavalóverseny 25 csillagozás

Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak
Háy János: Szavalóverseny

Ez ​most mi, vers vagy próza? Nem lehetett volna előre eldönteni? Az ember csak belelapoz, aztán máris össze van keverve. Hogy vicces, meg fogok rajta nevetni? Nekem senki ne mondja meg, hogy min fogok nevetni. Ezen biztos, hogy nem. Hogy benne van a szerelmes vers meg az öregkori líra meg a népi líra meg a gyerekvers receptje. Szerinted ez kit érdekel? Normális írók rendes receptkönyvet írnak, amit tényleg lehet használni, mert benne van, mondjuk, a vadas marha receptje, amit azért nem lehet fejből megcsinálni. Most ez lehet, hogy környezetvédelmi szempontból rossz példa, de akkor ott a vadas tofu receptje, mindegy, ne ragadjunk le a felesleges részleteknél. Meg különben is, ki ez a főszereplő, aki költészettel akar nőhöz jutni? Hol él ez? A 19. században? Ráadásul egyszerre írja meg a zsengéket meg az öregkori verseket. Ez egy lelkileg sérült arc, akit egyáltalán nem nagy élmény megismerni. Sőt, tiszta gáz. Ezzel a könyvvel kilépni az utcára már önmagában égés. Rögtön meg leszel… (tovább)

Európa, Budapest, 2022

Háy János: Szavalóverseny Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak

Az ötlet jó, tetszik. A túl pikírt, vitriolos humor egy idő után lekezelő, fárasztó, amolyan észt osztogatóvá válik, a sok b+ és egyéb szervek sokasága, a gyerekét felgyújtó anya azonban kiverte a biztosítékot, ez mégis csak egy irodalmi mű akarna lenni…

zalunia>!

Háy János: Szavalóverseny Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak

Ha Háy Jánosnak új könyve van, lassan már el se olvasom, hogy miről fog szólni. Nem azért, mert bármit ír, úgyis tökéletes. Inkább azért, mert nem fogok megtudni belőle semmit. Ugyanez volt a helyzet a Szavalóversennyel, aminek a hátuljára ráírhatták volna azt is, hogy könyv Háy Jánostól Háyjánososan.

Na, de ennek a könyvnek tényleg van egyfajta tanító-oktató-ismeretterjesztő célja. Verseket közöl, sokszor a sajátjait, vagy éppen klasszikus költők munkáit. Költeményeit, úgy a szexibb. (Mondaná Háy.) De ezt nem antológiaszerűen csinálja, ahogy én azt a könyv elején gondoltam volna. Háy szétszedi a versfajtákat aszerint, hogy miért íródnak, mi a tematikájuk, esetleg milyen sors vár rájuk (mert ezt tényleg lehet tudni már a megírás pillanatában, de legkésőbb a költő halála után).

Szerelmes líra, szereplíra, tavaszi és őszi, vagy hát a versek verse: a nemzeti dalok stb. Zseniális kategóriákat válogatott ki Háy János, de nem tudok elmenni az olyan kategóriák mellett, mint „A megsemmisített költemény” (amiből úgyse látunk majd semmit), a „töredék” vagy éppen a „korszerű líra”. Vagy a „slágervers” (aminél a költő csak reménykedik, hogy sláger lesz).

Továbbmegyek. Nem verselemzések, nem történeti áttekintések a szerelmi líra jeles képviselőiről. Dehogy. A költő belső gondolatait olvashatjuk egy-egy kategóriánál. Mikor írjak költőként szerelmes lírát (szerelemgyakorlás közben ne, tanácsolja Háy), milyen elemeket kell beletenni egy közéleti versbe (és milyen hasznokat kell várni a politikai rendszer megváltozása esetén), vagy megtudjuk azt is, hogy ej-haj-receruca kinek szól a gyerekvers. A kisegítőkönyv megalkotója nem köntörfalaz, kritizál, önkritizál és közben elmélkedik a magyar társadalomról, arról, hogy mit várnak el egy költőtől (pl. a kiadó, a szerkesztő), vagy éppen arról, hogy miért szükséges beleírni zsenge költőként a versbe azt a szót, hogy „oly” vagy „mily”.

Nagyon abszurd gyűjtemény, amelyben minden kategóriára találunk legalább egy példát – legyen az Háy-vers vagy klasszikus, netalán mindkettő. Háy Jánosnak nem az a konkrét célja itt, hogy leszólja a poétákat, a lírát vagy a verskiadást. Ő csak… na jó, egy kicsit leszólja ezeket…

Rengeteget nevettem ezen a köteten, ami nem antológia (még egyszer!), nem is tankönyv, hanem az egyedi stílusa ellenére egy önálló szépirodalmi mű. Hogy milyen, nem tudom. De örültem nagyon ennek a kötetnek. Ezek után irány a Kik vagytok ti? sokszázoldalas kötete, amelyben valószínűleg ugyanezt a műfajt követi Háy, csak éppen konkrét szerzőkkel.

Smici P>!

Háy János: Szavalóverseny Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak

Tényleg kedvelem Háy írásait, de vannak olyan művei – főleg a versek –, mellyel egész egyszerűen nem tudok mit kezdeni. Aztán vannak az olyan írásai, mint a Szavalóverseny is, melyben rengeteg jó és érdekes felvetés mellett olyanok is felbukkannak, melyeket nem tartok a tartalomhoz passzolónak.

A líra szinte minden fajtája felbukkan a könyvben, és az már megsüvegelendő, hogy Háy oktató szeretne lenni, és nem pedig kioktató. Mondandóját konkrét versekkel illusztrálja, de szerencsére nem kíván átmenni verselemzésbe.
A cél valószínűleg az lenne, illetve az lett volna, hogy a versek – elsősorban a magyar versek – nagyobb figyelmet és hangsúlyt kapjanak az olvasók körében, hogy megszerettesse a verset, mint műfajt. Nagyon jó húzás volt, hogy mindezt humorosan próbálja elérni, és egyszerűen, könnyed nyelvezettel. Ám sajnos, az én ízlésemnek a stílus nem igazán jön be, ahogy szintén nem fogott meg az „Amit gondolsz – az van lefestve” című kötet sem ilyen szempontból.

Jó volt olvasni Háy gondolatait, ugyanis elméleti síkon sokkal jobban ért a versekhez, sokkal jobban láttatja olvasójával a műfajt, mint gyakorlatban. Versei sajnálatos módon egyáltalán nem az én esetem.

Mr_Kényelmes >!

Háy János: Szavalóverseny Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak

Egy ilyen szavalóversenyre még én is szívesen beneveznék! :D

Elképesztő az a közvetlenség és természetes humor, amivel Háy az irodalomhoz viszonyul, ebben a könyvben. Az, ahogy egy kiégés szélén álló szakibá' hangján ecseteli a költő szakma rejtelmeit. Mi pedig, mint a (most még) lelkes, kezdő költőtanoncok, – azaz az olvasók, akik áhítattal hallgatják, vagyis olvassák – a mogorva, másnapos Mestert. Mert ő aztán most tényleg nagyon megmondja a tutit a versekről és rajtuk keresztül az életről. Hiszen a vers az élet sűrítése, a Mester pedig még ilyen állapotban is hihetetlenül magas nívójú szakmaiságról tesz tanúbizonyságot.

Rég szórakoztam ilyen jól, könyvön. Nem csoda, hogy a Katona lecsapott a lehetőségre és feldolgozta anno… Nagyon remélem, hogy a Mamikám körül kialakult botrány nem fogja rányomni a bélyeget. Mert ez a könyv tényleg jó, olvassátok bátran, megéri!

Európa, Budapest, 2022
wrony>!

Háy János: Szavalóverseny Kisegítőkönyv íróknak és olvasóknak

Az biztos hogy szokatlan volt. Nem vagyok klasszikus bölcsész alkat, így azt gondoltam túl sok lesz nekem. Aztán azon kaptam magam, hogy nevetek. Élvezem a szarkazmust , az öniróniával írt sorokat. Időnként Karinthy ugrott be.
Mindenesetre ez az első könyvem tőle, keresem a következő könyvet amit olvasok majd :)

robinson P>!

A tájleíró költemény azzal kezdődik, hogy kiválasztjuk a tájat, amit le akarunk írni. Ez minden bizonnyal a költemény első versszaka lesz, mert minden vers az első versszakkal kezdődik és az utolsóval ér véget, akkor is, ha félbe van hagyva.

robinson P>!

Hálátlan nemzet költője vagyok, ez egy kicsit elavult szerep, de a magyar irodalom rendkívül konzervatív, így aztán mindig kellenek ilyen régimódi szerepek is, mert sokan csak azzal tudnak azonosulni.

robinson P>!

Itt érdemes pontosan körülírni, hogy valójában ki a célközönség. Gyerekek, gyerekek, szeretik a gyerekverseket. Na, ez egy helytelen állítás, mondhatni, a marketinges halála, ha ezt az állítást követi. Még véletlen sem a gyerekek a célközönség. A gyerekeknek nincsen pénze, csak az anyukájuknak van, ha kérnek a férjüktől.

Péter_Szabolcs_syp>!

Szerelmes vers akkor születik, amikor a költő szerelmes, vagy szerelmes volt, vagy szerelmes szeretne lenni, vagy ilyen irányú megrendelést kap egy folyóirattól.

28. oldal - Szerelmes vers

robinson P>!

Ráadásul a szerző, aki, mint már utaltam rá, ez esetben azonos a versalannyal, állandóan ki van elégítve, és szexuális vágy nélkül eleve nehéz verset írni, de szerelmes verset szinte lehetetlen.