Ne ​haragudj, véletlen volt 161 csillagozás

Szükségnapló
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Kedves ​olvasó, Háy János könyve ez, és róla magáról, Háy Jánosról szól. Nem a világról, hanem annak csak egy kicsiny darabjáról, úgymond, amelynek működéséért ő és csakis ő felel. Az persze, hogy ebben a szövegben saját magáról árul el Háy János mindennap valamit, megtévesztő is lehet. Járványnapló, ötlik föl benned talán a szó.
És hogy a napló személyes, ha pedig személyes, akkor – gondolhatnád – még sokkal inkább a szerzőjéről szól, mint azok a könyvek, amelyeknek egyik szereplőjét sem hívják úgy, ahogyan a szerzőt valójában hívják. Az a szerző tehát, aki ezt a könyvet írta, és akinek ráadásul a foglalkozása is téma most, a saját nevében kínál betekintést az életébe és a gondolataiba, ha igaz. Most, most! Amikor. Hiszen rendkívüli helyzet, sőt korszakhatár ez, ami után semmi sem mehet majd már úgy, olyan hibásan, olyan vacakul, ahogyan eddig ment. Az ország, a világ. És hogy az író megmondja most nemcsak azt, hogy mit főzött tegnap, és máma mit fog, hanem azt is, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Európa, Budapest, 2021

gesztenye63>!

Hogyaszongya, szükségnapló.
Arra gondoltam, hogy szálazzuk szét ezt a kifejezést, amúgy laikus kötözködő módjára. Mit mond erről a szép magyar nyelv és hogyan tudunk belekapaszkodni minél több ágába-bogába. Mert bizony a szükséget szenvedő segítségre vár, hiszen ki szükséget lát, az bizonyára hiányt szenved. De hiszen azt is tudjuk jól, ”hol nagy a szükség, közel a segítség”. Ez pedig egyenesen törvényszerű a fenti álokoskodás logikája szerint. Ha meg törvényszerű, akkor miért kell, hogy a ”szükség törvényt bontson”. Ha meg a szükség bontja a törvényt, akkor a rend bontása mellett párhuzamosan épül tán a rendetlenség (vagy mondjuk a rendtelenség?), nő a káosz?
És így tovább, hol a vége…
Arról nem is beszélve, hogy szükség van-e ennyi súlyos kérdés felvetéséhez naplóra, vagy lehetséges lőn-e csupán a kérdések felvetése a szép fehér, üres papírlapra, szimplán folyásiránnyal megegyezően. De ha már napló, akkor bizony napra nap kell, hogy következzék a könyörtelen logika szerint (ez egy darabig így is van). …de akkor vajh’ kell-e a gördülékeny szerkezet érdekében, hogy lóra is jöjjön?
Mennyi kérdés és ugye mennyi közhely?
Figyelem! Kérdés következik (ha nincs is a mondatok végén kérdőjel): Álszemérmesen bujkáló, egyéni sorstragédia mögül ki-kikukkantó álproblémák, egy szépen felépített gondolatfolyam kikényszerített grádicsai és végül csak a semmibe tartó bölcselet. Ötletszerűen felbukkanó, kócosan, szabadon szálló képzetek, majd a mesefolyamra hirtelen rákanyarodó, pontosan frazeált, tagolt kifejezések, tudatosan artikulált mondatszerkezetek, tölteléknek-átvezetésnek pedig be-becsúszó kín-rímek.
Ez pedig így kevés…

Vagy éppen ellenkezőleg! Ez az írás talán épp egy fordulópont, egy új világ, egy új létezés kezdete. Hiszen holnap már semmi nem lesz úgy, ahogy tegnap volt (hát nem ezt hirdeti minden elemző és járványkutató?). A tegnap pedig olyan emlék, ami talán sohasem is volt, vagy ha volt is, el kell azt engedni. Merthogy maga a szerző is azt sugallja, hogy a jelenben, a mában létezés az, amibe kapaszkodhatunk és kapaszkodnunk is kell, ha úgy igazából azt akarjuk, hogy a mára holnap jöjjön (hogy legyen értelme például az unokáknak kóstolót vinni a húsvéti csülökből, meg a csülökléből rittyentett mennyei bablevesből). De azt a holnapot még nem ismerjük. Nem determinálhatja lépteinket, nem kötheti gúzsba cselekedeteinket, nem szabhat irányt a mának. S ha ez így van, akkor bizony bátran ki lehet állni a fájdalom, a veszteség, a hiány elé azon a bizonyos képzeletbeli porondon és bele lehet ordítani a fenevad pofájába, hogy ”halál, hol a te hatalmad?”

S ha így, akkor számomra is élő, hiteles az írás és nem érdekel, hogy van-e kohézió egy-egy napra jegyzett bejegyzés és a valós mondandó között. Az sem izgat akkor már, hogy a gondolatok kapcsolhatók-e (és ha igen, akkor is csak lazán) egymásba, vagy egy képzelt ívbe, amit talán csak én képzelek. De sajnos…
Nagy kár, hogy nem érzem magam meggyőzve.

Annamarie P>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Az emberek egy jelentős része szeret naplót írni. Mindenféle stílusban, terjedelemben, tartalommal összegzésre kerülnek a nap, a hét eseményei. Megvan ennek a maga értelme. De mi a helyzet akkor, amikor azért írunk naplót, mert pont, hogy nem dübörög mellettünk az élet, épp nem a sűrűjében vagyunk, hanem valami egész másban? Az újfajta élmények rögzítése ugyanazzal a jelentőséggel bírhat a későbbiekben, amikor ködös emlékeink homályában kutakodunk majd, hogyan is volt a koronavírus járvány idején, a karantén alatt? Mindenki átkapcsolt másfajta sebességbe, új tapasztalatai születtek, egyszerűen átrendeződtünk.

Háy János ezt az átrendeződési folyamatot vizsgálta magában és közvetlen környezetében, amikor naplót kezdett vezetni a márciusi kijárási korlátozások kezdetétől fogva. Egy előre nem tervezhető esemény hatása.
Mi van a mélyben?
Nekem tetszettek azok a dolgok, amiket talált és felhozott, megmutatott nekünk. Nem világmegváltó gondolatok! Dehogy! Egészen egyszerű töprengések, emlékek, összefüggések és mélázások ezek. Néha egy füves könyv egyszerű bölcsességei, olykor sima naplójegyzetek stílusában, de néha bizony azt hittem, hogy egy születő regény történetei kerekednek a sorok között.
Érdekes töprengések voltak számomra a szerző gondolatai, és kifejezetten örültem, hogy csak érintőlegesen, vagy még úgy sincs utalás a közéleti hírek hullámzásaira. Nem akart általános konklúziókat levonni, nem állt szándékában a nagy népi életérzést visszatükrözni, semmi pánikkeltés, csupán személyes bejegyzések.
A leírtak egyrészt kapcsolódnak a saját családi élet eseményeihez, de tanúi lehetünk például a húsvéti ünnepkör egyéni hangjának. Ez kifejezetten érdekelt, hogy Háy János hogyan élte meg ezeket. Egyáltalán hogyan lehetett megélni?

Tartalmilag tehát kalandozunk imitt-amott, teljesen simán gördülnek be a szövegbe a múltbeli emlékek, valahogy április 4-e hajdani jelentőségére is felfigyelhettünk ebben a viszonylagos csendben. A visszahúzódzkodás természetesen ott van a sorok között. Minden tekintetben. Ezért az élménymegosztásért mindenképp érdemes elolvasni a karanténnaplót.
Mint minden napló, így ez is intim. Egy belső körbe, egy belső világba engedi be a szerző olvasóját ilyenkor. Háy János úgy tud személyes lenni, hogy közben mégsem az. Talán azért, mert az igazi félelmek, aggodalmak és érzések nem kapnak szerepet. Az igazi hangsúly a szellem palotájába történő bebocsáttatáson van. Picit részlegesnek érzem a megismerést így. Természetesen nem elvárható, hogy bárki is kiadja magát mélyebben, mint ahogy szeretné, de azért még hiányozhat.

Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Korszakhatárhoz értünk, ami rendkívüli helyzeteket hozott. Ez jó alkalom volt a szerzőnek elmerengeni az élet dolgai felett. Filozófikus merengése az élet minden helyzetére kiterjed. Már egy egyszerű, mindennapi rutinnak számító reggeli kávéfőzés is gondolatok sorát indítja be. Nem csak a szerzőben, az olvasóban is.

Nikolett0907 P>!

Bővebb értékelés a blogomon:

„Feltámad a szél, feltámad a tenger, de nem támad fel egyetlenegy ember sem.”

Háy János: Ne haragudj, véletlen volt című alkotása első, ismerkedő olvasásom volt az írótól. Természetesen nem először hallottam az alkotó nevét, de eddig nem volt szerencsém egyik művéhez sem. Ezt a kötetet tavaly szereztem be, mivel megtetszett a borító és a könyv címét is elég különlegesnek találtam.

A fülszöveg azzal kecsegtet, hogy egy naplót fogok olvasni, melyet a koronavírus első hullámakor írt az alkotó. Összesen 232 oldal a kötet terjedelme, de nem csak tematikáját tekintve nehéz olvasmány. A több alcímre szedett részek teljesen eltérő történeteket és változó időszakokat mutatnak be. Az egyik részben a jelenről ír, a következőben a múltról, aztán személyes élményekről, majd idegen emberekről. Összesen három közös pont van a szövegek között. Az első, hogy társadalomkritika valamennyi írás, melyet jelen és múlt váltakozásával mutat be az író. A második, hogy hazánkat járja körbe és a magyar nép szokásait, társadalmi szerkezetét és morálját, politikai és kulturális nézeteit teszi mérlegre. A harmadik pont pedig, hogy egy könyvbe rendezte őket.

Karatén napló? Lehet így is nevezni, bár úgy gondolom, hogy nem egészen úgy csapódik le az olvasóban, ahogy valószínű az író szerette volna…..

Sárhelyi_Erika I>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Karanténnapló? Lehet. Meg lehet Füveskönyv is. Olyan kicsit betépett füveskönyv, amin jól el tudsz filózgatni, szinte mondatról mondatra, aztán mikor már majdnem marha komolyan vennéd magad, felröhögsz, mert a szerző is jókat röhög magán. Vagy sír, csak nem a szemével, hanem a szívével.

mezei P>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Mindig szerettem nézni, hogy gondolkodik Háy a világról, van egy sajátos szemszöge és stílusa, ami nekem nagyon szimpatikus. A napló formának köszönhetően még közelebb kerülhettünk hozzá, közvetlenebb volt, csapngóbb, őszintébb, önironikusabb. Járvány naplónak készült, de ez csak „ürügy” volt, hogy sok mindent elmondhasson. Érdekes volt olvasni, ahogy elindul egy pontból és csapong egyiktől a másikig, míg visszaér a kiindulóponthoz. Vagy nem. Sok minden érdekelt, amiről írt, sok mindenen mosolyogtam, sok dologban egyetértettem vele, pár dologban nem, aztán……aztán valahogy azt vettem észre, hogy szorongok, mintha valahogy Dovalé előadásába cseppentem volna. Kezdtem érezni, hogy Háy, akárcsak Dovalé, a sok ide-oda csapongással csak a véget szeretné elkerülni. És míg az író mindent elkövetett, hogy ne érjen a történet végére, én, mint olvasó már reszkettem a feszültségtől és bár tudtam, hogy semmi jó nem jöhet, csak azt kívántam, hogy essünk már túl rajta. Megható, megindító, elgondolkodtató.

Cukormalac P>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Háy legújabb könyve csak látszólag karanténnapló, valójában azonban egy magával és az írással folyamatosan viaskodó alkotó már-már lírai önvallomása. Egyrészt. Másrészt viszont egy jól megszokott, ízig-vérig Háy-szöveg, melyben időnként felbukkannak régebbi történetek hőseire remekül rímelő figurák és helyzetek is, valamint az alkotás apró-cseprő dolgairól szóló bekezdések, melyek tökéletesen megválaszolják azt a kérdést, amit még a február végi író-olvasó találkozón tettem fel a szerzőnek. Így a mi történetünk kikerekedett és végre révbe ért, de a többi megkezdett csak lóg továbbra is a levegőben, ahogy mindannyian éljük az életünket.

Ildiko_Szabo_2>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Karanténnapló formájában írt novellagyűjtemény. Néhány novellában megjelenik maga a vírus is, de inkább egy olyan gyűjtemény, amely nem a konkrét történéseket sorolja fel, hanem a szerző gondolatait ebben az időszakban.
A novellák nagy része nekem tetszett, szeretem Háy stílusát.

Paulinusz_Tünde P>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

Nagyon alábecsültem az írót, és a könyvet is.
Háyt olvasni heroikus, már-már bibliai küzdelem, legalábbis néha ezt éreztem. Ez az első könyvem tőle, és kihívás miatt kellett, de meglepetéssel vettem észre, hogy sok helyen nagyon is tetszik.
„ A napi kudarc éppoly fontos, mint a napi betevő. A napi kudarc életben tartja az esendőséget. Nem engedi felejteni azzal, hogy elfeledett szavakat, megfejthetetlen mondatokat ömleszt rám. De mikor álmodok, ott az anyanyelv, ami nem egy tudás a világról, hanem érzelmi kötödés, jelentésárnyalatok sokasága, amelyek jórészét fel sem tudjuk fejteni, mert miért is kéne felfejteni, ami ott egységben van.”

Háy meg tudott lepni és ennek örülök. Azt hiszem majd sorra veszem a köteteit.

„ Csak a gyerekeink élnek, mi nem élünk tovább, mint ameddig éltünk. Nem túl hosszú idő, amit bárhogy leélhetünk, de mért élnénk le bárhogy, ha lehet valahogy is.”

kratas P>!
Háy János: Ne haragudj, véletlen volt

A zenész kiénekli, az író pedig kiírja magából a bánatát.
Rendkívül lehangoló könyv, de többségében élvezetes történetek. Ez a napló forma nekem feleslegesnek tűnt, novellás kötetnek jobban passzolt volna, hiszen nagyrészt nem volt köze a napnak az elmesélt történethez.
Nálam izgalmas ellentéte volt a Felelős alkoholista című könyvnek, ha már napló formában jelent meg. De nem tudok mit kezdeni ennyi fájdalommal.

Európa_Könyvkiadó KU>!

Feltámad a szél, feltámad a tenger, de nem támad fel egyetlenegy ember sem.

Európa_Könyvkiadó KU>!

Elültetsz pár palántát, hogy majd neked is jusson a termésből, de főleg, hogy valakinek adhassál, főzöl, és azt mondod a gyerekeidnek, mikor azt mondják, nem kell, hogy nem lehet egy emberre főzni, és viszed üvegben és zacskóban, és a mindig elkallódó dobozokban az ételt, mert nem tudsz csak a magad gondjának gondja lenni. Ízlett, kérdezed, és várod, hogy azt mondják, nagyon jól sikerült. Nem baj, ha nem mondanak igazat. Pontosan tudod, milyenre sikerült, nem kell nekik kimondani, mert nekik azt kell kimondani, hogy ma sem volt haszontalan a napod, mert az, hogy jól sikerült, pont ezt jelenti.

Európa_Könyvkiadó KU>!

Az írás elsősorban gondolati munka. Az üres lap és semmi nem jut eszembe típusú írói sirámok a szemfényvesztéshez tartoznak, mert mi a fenének ül le egy ember egy üres lap elé, ha nincs a fejében semmi. Nem ül le, mert senki se pszichopata, hogy farkasszemet nézzen az ürességgel. Inkább iszik vagy baszogatja a mellette élőket.

robinson P>!

Csak az nem fél, aki már nem él. Meglepő, hogy értelmetlen mondatok milyen komoly karriert futnak be.

robinson P>!

A második kávét iszom, amikor eszembe jut, hogy nem vettem be a vérnyomáscsökkentőt.

Kapcsolódó szócikkek: kávé
Európa_Könyvkiadó KU>!

Egy vizenyős szem, homályos látás, elkönnyezi magát minden rossz filmen, a zenéről már ne is beszéljünk, olyanokon tényleg, hogy ki se mered mondani a címét meg az előadóját. Megtörülöd, valaki lát, azt mondod, kötőhártya-gyulladásom van, annyira érzékeny a szemem, holott nem a szemed sír, hanem a szíved.

robinson P>!

Mindenki szeretne jó lenni. Legalább azért, hogy szeressék.

Európa_Könyvkiadó KU>!

Felelős vagyok a világ egy kicsiny darabjáért. És nem is olyan kevés dolog van azon a világdarabkán. Van ott előkert, lakás, munka, gyerekek és a testem, meg valami olyasmi is, ami túl van a testen.

Chöpp >!

Az idővel való hadakozás héraklészi munka, nem egy feladat a sok közül, hanem a feladat.

46. oldal 03.26. Unalom

Kapcsolódó szócikkek: idő
Csabi>!

Meghalni éppolyan, mint meg nem születni. Azok leszünk, akik voltunk, mielőtt nem voltunk. Csak azok nem leszünk, akik voltunk, mikor voltunk.