Kik ​vagytok ti? 3 csillagozás

Kötelező magyar irodalom – Újraélesztő könyv
Háy János: Kik vagytok ti?

"Irodalomtörténet? ​Az is. Izgalmas oknyomozás, hogy valójában kik voltak ezek a valahai alkotók? Az is. Életútfeltárás, életműelemzés? Az is. Kor- és kórrajz? Az is. De legfőképp igazi Háy-próza. Tele humorral, gondolattal, a valahai életművek teljesen újszerű megközelítésével. Olyan könnyedén lép át más korok világába, olyan természetesen beszél a valahai alkotókról, hogy észre se vesszük, hány év választ el tőlük, s lelkesen vetjük bele magunkat ebbe a világba, aminek hősei a tankönyvekből jól ismert, sokszor unalmasnak vagy épp érdektelennek tartott alakok.

„Író vagyok, nem akartam más írókat szobornak látni, nem akartam szobrok közt élni. Ki akartam szabadítani őket ebből a fogságból, mert a vaspáncél csak a középkori lovagoknak áll jól, az íróknak nem. Azt akartam, hogy legyenek újra érinthetők, közvetlenek és megszólíthatók. Hogy olyanok legyenek, mint a barátaink, a rokonaink, az osztálytársaink. Hogy embernek látszódjanak, nagyszerűeknek és esendőeknek, olyanoknak,… (tovább)

Róluk szól: Bornemisza Péter, Balassi Bálint, Csokonai Vitéz Mihály, Berzsenyi Dániel, Vörösmarty Mihály, Arany János, Petőfi Sándor, Madách Imre, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Reviczky Gyula, Gárdonyi Géza, Bródy Sándor, Ady Endre, Móricz Zsigmond, Kaffka Margit, Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Kassák Lajos, Füst Milán, Szabó Lőrinc, József Attila, Örkény István, Weöres Sándor, Szabó Magda, Pilinszky János, Erdély Miklós, Hajnóczy Péter, Petri György, Víg Mihály

Háy János: Kik vagytok ti? Kötelező magyar irodalom – Újraélesztő könyv

Tulajdonképpen a töltelékfejezetek miatt nem akartam én öt csillagot nyomni erre a könyvre, de végül mindent mérlegelve mégis muszáj volt, hiszen az a kilencven százalék nem fejezte volna ki, hogy mennyire tetszett. Előre jelzem, alapvetően nem vagyok kibékülve Háy prózájával, bár eddig csak az Otthonunk könyve című, minden kötetéből egy kicsit válogatós szöveggyűjteményt olvastam, az pedig több is volt, mint elég. Azt pedig végképp nem gondoltam volna, hogy majd pont egy ilyen monstre irodalomtörténeti munka révén fogom megkedvelni a pasast.

Azok után, hogy a linkek között is megtalálható, a könyv kapcsán tartott előadását megnéztem, meghallgattam jutottam arra az elhatározásra, hogy márpedig nekem ez a könyv kell. Még szerencse, hogy nemrég egy versenyen nyertem ajándékkártyát, máskülönben biztos csak jóval később jutottam volna ahhoz, hogy elolvassam. Azt is meg kell hagyni, hogy méretéből (kicsit több, mint 700 oldal és majd 1 kiló) adódóan nem egy utazás kompatibilis könyv, így csak otthon tudtam forgatni ezt a már-már lexikont, aminek majdnem minden második oldalán találtam olyan gondolatokat, esetenként komplett bekezdéseket, amiket ilyen vagy olyan könyvjelzővel illettem.

Minden dicsérettel és tisztelettel együtt, hiszen ez tényleg egy mestermunka, ilyen szempontból Szerb Antal Magyar irodalomtörénete óta az utolsó, végig bennem volt a kérdés, hogy érdemes-e egy ilyen munkát forgatni? Mert hát az irodalomtörténet kicsit olyan, mint az előre kitöltött gyerekfoglalkoztató: egyszer megcsinálta, utána azon már kár filozofálni, hogy miért több a hat alma, mint a négy kiskacsa, s hogy miért éppen úgy húzta, görbítette azt a vonalat a gyerek. Háy irodalomtörténete valóban újraélesztő könyv, hiszen rengeteg esetben teljesen új képet rajzol az alkotókról, alkalomadtán közelebb is hozza őket annál, mint hogy a tankönyvek lapjain porosodó, érdektelen rémalakok legyenek, akik megkeserítik a diákok életét. A stílus olvasmányos és szerethető, sokszor mosolyra, nevetésre ingerlő, ami pedig a legérdekesebb, hogy nem retten el attól, hogy egészen mélyre menjen egy-egy alkotó életében és munkájában, aztán mindezt megtűzdeli különféle történetekkel, popkult utalásokkal is. Féltem attól, hogy majd tömény lesz, de kellemesen csalódtam. Míg Szerb Antalt egy hónapja nyújtom, nehezen jutok vele egyről a kettőre, ennek a könyvnek egy hét sem kellett és a végére értem. Az pedig, hogy még Víg Mihálynak (Balaton zenekar) is jutott egy fejezet, ami sokkal inkább egy popzenei kisdoktori, zenerajongó énemnek külön öröm volt.

Megérte a belefektetett időt, minden egyes pillanatot. Köszönöm az élményt!

Írhatnám_Polgár

Háy János: Kik vagytok ti? Kötelező magyar irodalom – Újraélesztő könyv

Olyan, mintha egy buszmegállóban rendeztek volna be egy pantheont, ahol Arany, Ady, Kosztolányi és a többiek a tavalyi lézerdiszkó és a jövő heti Akela-koncert szakadozott plakátjai közül mállanak elő, és a haverod két busz közt sztorizgat róluk. A haverod persze ismeri mindet, és te tátott szájjal hallgatod, ismerősek és tökéletlenek, mint te, ők a hazád, mondja Háy, és igen, otthon vagy bennük, nem úgy, mint abban a másikban, ahol tananyaggá változtak, érettségi tétellé merevedtek, kanonizálódtak, szoborba fagytak.

Barbár

Háy János: Kik vagytok ti? Kötelező magyar irodalom – Újraélesztő könyv

Zseniális! Szubjektív magyar irodalomtörténet, de jóval több annál. Fölényes tárgyismeret és élvezetes stílus jellemzi Háy írásait, amelyekben híres magyar írókat mutat be, és igazán közel hozza a kötelező olvasmányokat, na meg az ajánlottakat is. Alapmű, és erősen remélem, hogy hamarosan szintén kötelezővé válik!
A nagy magyar írókon kívül egy-egy fejezetet szentel a népköltészetnek, egy szobrásznak (Zala György), egy alig ismert avantgárd képzőművésznek és szöveggyártónak (Erdély Miklós) és egy underground zenésznek (Víg Mihály).
Úgy mutatja be az alkotókat, hogy azt érezzük, hogy hozzánk tartoznak. Az egyes művekből vett idézetekkel illusztrálja a jó megoldásokat, de a gyengébben sikerülteket is. Szellemesen indokolja meg, hogy miért jó az egyik, és miért gyenge a másik. Ha kell, humoros, ha kell, együttérzően mutatja be a tragikus sorsot. Gyakran rámutat az írók többségének közös tulajdonságára, a hatalmasra növesztett egóra.
Most, hogy már tudjuk „kik vagytok ti?”, és az újraélesztés sikeres volt, mint telhetetlen olvasónak, az lenne a kívánságom, hogy a szerző lepjen meg minket egy hasonló könyvvel a világirodalomról vagy az európai irodalomról.

sophie P

Minden szerző magát írja így vagy úgy, mindannyian anyaga vagyunk a létrehozott műveknek.

648. oldal - (33. A vérfarkas - Hajnóczy Péter)

sophie P

Az Egyperces novellák (első megjelenés, 1968) mindezek ellenére az életmű máig legsikeresebb könyve. (…) S bár Örkény már eleve felhívja a figyelmet ennek a rövidségnek a hasznosságára (Használati utasítás), nem gondolta volna, hogy ezek a novellák az SMS-generáció számára tulajdonképpen még így is regények.

557. oldal - Egypercnyi öröklét (Örkény István)

sophie P

A magyar író regényt kell, hogy írjon, az avatja igazi íróvá. Hiába ezernyi ellenpélda, az ellenpéldáknak senki sem hisz, még egy olyan író sem, aki épp maga is ellenpélda.

558. oldal - (27. Egypercnyi öröklét - Örkény István)

gabona

Minden életrajz retrospektív, a jelenből építi meg a múltat, ahogyan a késői elemző is épp aktuális helyzetéből hangsúlyoz ki életelemeket, vagy épp hallgat el.

254. oldal (Dózsa György unokája, a lidérces, messze fény – Ady Endre)

sophie P

Hajnóczy nem tárgyalható a legendája nélkül, (….)

648. oldal - (33. A vérfarkas - Hajnóczy Péter)

VÉGSZÓ

Hirtelen nem is tudom, a múltamat vizsgáltam oldalakon át vagy a jelenemet, hogy magamat tártam-e fel, vagy a magyar irodalom alkotóit, akik mindig velem voltak és velem lesznek, akár akarom, akár nem.

sophie P

A magyar irodalmi tradíció fő sodra mellett, afféle elfeledett kis patakocskaként csordogál az avantgárd. Ma sem ritka vélemény, hogy abba a megbüdösödött vízbe csak azok az alkotók lépnek, akik, mondjuk, nem tudnak rendesen, formában írni. Merthogy a formahű költészet még mindig az irányadó a magyar irodalmi tájakon, szemben a nyugati világ költészetével, ahol úgy néznek a formakövető versekre, ahogyan mi nézünk a hagyományőrző huszárokra, a gyerekek örülnek neki, a felnőtteknek meg van sör meg pálinka a büfében.
(…)
Az irodalmi avantgárd valami olyasmi még mindig, mint a fürdőgatyás ember a nudista strandon, hogy na, ezt a marhát innen azonnal el kell tüntetni, mert piszkosul bezavar a képbe.

617. oldal - (32. Nincs van, de nincs van - Erdély Miklós)

gabona

Ady a maga képzeletével keverte ki a szimbolizmust, emiatt különbözik alapvetően a francia mesterektől. Minden lemondó pesszimizmusa ellenére sem tud felzárkózni a dekadencia mögé, a versekből az életerő és az élet (helyesebben: Élet) elragadtatott istenítése ömlik ránk, még akkor is, ha a versek dizájnja nagyon is áporodott és dekadens.

263. oldal (Dózsa György unokája, a lidérces, messze fény – Ady Endre)

sophie P

A magyartanár nézett rám, hogy honnan jöttem, egy vidéki fiú mit keres abban a fertőben, amit a versek hoztak.(…) Persze előhozta volna Trianont is, ha merte volna, hogy miért Erdélyt csatolták el, miért nem Petri Györgyöt.

662. oldal - (35. Nehéz nélküle(m) elképzelni a világot - Petri György)

sophie P

(…) még a Kassák irányában jóindulatú Osvát Ernő is azt mondta: Ez kocsizögés, uram, nem vers. Mert milyen verscím az, hogy 0x0=0, vagy milyen verssor az, hogy „ó Bumm Bumm”, meg az hogy: „frú-urrrú-u-u-u… pikk … frrrrrrrú-u-u-u-ú-ú”.

474. oldal - (23. Jelentések Kassák Lajos megfigyeltről - Kassák Lajos)