Alfabéta ​és a negyvennégy rabló 23 csillagozás

Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Háy ​János egy egészen különleges műfajú, bűbájos humorú, kalandos könyvet alkotott nagyóvodásoknak, kisiskolásoknak, és nem utolsósorban a szüleiknek, amikor megszületett meseábécéje, az Alfabéta és a negyvennégy rabló. Főhőse, Peti nemcsak kíváncsi, de nagyon bátor fiú is. Nem riad vissza egy titkos összeesküvéstől sem, amiben egy föníciai terrorista, Alfabéta, és még Peti szülei is nyakig benne vannak. Sorban kopog be egy bérház ajtajain, hogy kiderítse, melyik mögött ki lakik. Így találkozik az ájtatos manóval, a dzsigolóval, sőt még egy Yetivel is!

„Amikor hétfőn reggel a papája elvitte azon a márkája nem látszik autón, már semmit nem mondott a titkos összeesküvésről. Semmit nem árult el Alfabétáról és a negyvennégy rablóról. Csak annyit mondott, hogy a hétvégén megtanult olvasni, s hogy mindent el tud olvasni.”

Maros Krisztina lélegzetelállítóan szép és humorral átitatott illusztrációit nézegetve és a meseregényt olvasva mindenkinek ugyanolyan… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2002

Manó Könyvek, Budapest, 2018
128 oldal · ISBN: 9789634034957 · Illusztrálta: Maros Krisztina
Osiris, Budapest, 2002
104 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633892821 · Illusztrálta: Faltisz Alexandra

Hintafa>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Én nem tudom mi lelte az írókat. Múltkor Szabó Bori és Varró Dani komolytalankodtak, most meg Háy János állt össze egy hírhedt föníciai terroristával, aki negyvennégy elvetemült tettestársát bújtatja egy budapesti bérházban. Meglepő volt, hogy néhol a mesevilágba belép a 2000-es évek elejének valósága. Egy-egy félmondat, vagy rövid utalás erejéig összekacsint a szülőkkel, amikor felvillantja az akkori közéletet foglalkoztató néhány eseményt (pl. Aranykéz utca).

Háy határozott stílusérzékkel megírt és magabiztos vagányságot sugalló történetei begyűrűztek óvodásom képzeletébe, hogy naponta előjön egy újabb betűs kérdés. Ez utóbbi fontos eleme a betűtanulás sikerének, mert már óvodásként hinni kell, hogy olvasni igenis varázslatos, sőt menő dolog. Működik a szerző legombolyított mézesmadzagja, mert a betűket még nem ismerő hallgatóság kirekesztettsége az “olvasóklubból” kalandos hátteret, kihívást ad a történethez.

A szerzői szándék egyértelműen nem olvasó-, vagy oktatókönyv megalkotása volt, ne is így tekintsetek Alfabétára, hiszen módszertanilag a betűtévesztések és egyéb problémák elkerülése érdekében a gyerekek nem ábécé sorrendben tanulják a betűket. Hibátlan kedvcsináló.
Bővebben: http://hintafa.blog.hu/2018/06/03/hay_janos_alfabeta_es…

Ez most jól esett.
Szerintem a nagycsoportos óvodás unokáim is élvezni fogják, bár nekik már nem kell éjszaka leleplező körútra indulniuk, hiszen tudnak már olvasni. (Kíváncsi vagyok, hogy a hosszú í-re vajon kitalálják-e az állat nevét.)

A kedvencem a Dzsigo-lóval folytatott párbeszéd, az – is – valami fényesen sikerült.

Homolya_H_Tímea P>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Érdekes könyv volt. Alfabéta a főniciai terrorista, aki negyvennégy rablójával garázdálkodik, és Peti szentül megfogadja, hogy az ügy végére jár.
Nagyon modern történet, kicsit olyan, mint egy gyerek FBI-os sorozat ezzel az ügynökös, terrorista lefülelős vonallal. Nagyon vicces, tele van szópoénokkal, amit viszont a gyerek alig-alig értett off, én azért jókat derültem magamban.
Ami zavart, és nem biztos, hogy gyerekkönyvbe való, azok a nagyon hosszú, nagyon körmönfont mondatok, amikor számomra sem volt világos a végén, hogy miről is van szó. Több mondatnak neki kellett futni újra, hogy megértsük. És ha nekem gondot okoz, akkor tuti, hogy a hét éves se érti, max nem reklamál. Mert ettől lett olyan a stílusa, amilyen, én értem, de azért lehetett volna kissé gyerek-barátabb is off. És esetleg lehetett volna fejezetre tagolni, mert ez így egy, nagy hosszú történet, amit nehézkes volt esténként félbehagyni.
Minden esetre nagyon tetszett a kölköknek, a szóviccek jók, a kisfiú végére jár a főniciai összeskövőknek, és a végére megtanul…. :-)

KBCsilla P>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Igazi modern mese, ötvözve a Zengő Ábécével.
Nekem kissé túlzottan volt modern ezzel a terrorizmus gondolattal, nyakatekert mondataival, amelyek néha megállásra kényszerítettek olvasás közben.
A szóviccek természetesen tetszettek, de nem vagyok biztos benne, hogy annak a korosztálynak való, akiknek íródott.

dianna76 P>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Mindenképpen pozitívan értékelendő könyv, ha az ABC tanulásáról van szó. A sajátságos megközelítés tetszett. Viszont jobban örültem volna, ha valamilyen kerek egész történetté sikerül a szerzőnek összeállítania a fejezeteket. Egyik másik rész számomra semmitmondó, cselekményszál nélküli, üres szöveg volt. Maga az ABC kezdetben könnyen követhető, hiszen a lakó nevének kezdőbetűje. A köny vége felé már érezhető némi erőltetettség. Persze ember legyen a talpán, aki y, w vagy ű betűvel tud élőlényt. A kötetből nem hiányzik a humor, és a bölcsesség sem. ez nagyon jó! De még jobb, hogy fény derül rá: a betűk világában semmi titok nincsen, mégis megnyitja az ember előtt az egész Világot.

Manó Könyvek, Budapest, 2018
128 oldal · ISBN: 9789634034957 · Illusztrálta: Maros Krisztina
Nati_sz>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Egyedi mese a betűkről és a nagy olvasás-összeesküvés leleplezéséről. Kár, hogy valójában attól, hogy egy gyermek ismeri a betűket, még olvasni nem feltétlenül tanul meg. Kedvcsinálónak jó!
Pedagógiai szempontból szerintem szerencsésebb lett volna a betűk sorrendjén egyet csavarni – hiszen az ABC sorrend inkább csak a felnőttek rendszer-szemléletét szolgálja ki, az olvasás előtt álló gyermeknek még fontosabb a későbbi betűtévesztések megelőzését célzó sorrend.
Számomra zavaró volt, hogy Petit rendre „a kisfiú” néven emlegeti a szerző, így nehezebb volt azonosulni vele (Peti haver lehetne, de egy kisfiú csak egy kisfiú). Nekünk az elején hiányzott a fejezetekre bontás is, de végülis megtaláltuk a saját tagolási stratégiánkat, így kezelhetővé vált a könyv. Egyes részek kissé erőltetettek voltak vagy látványosan a felnőtt olvasónak szóltak – többségében a speciális betűknél, amelyek (ha már nem pedagógiai célzatú a könyv), ki is maradhattak volna (pl. dzs, x, y).
Összességében jó kedvcsinálónak tartom, a kerettörténet 5-6 éves gyermek absztrakt gondolkodási képességét igényli és jól mozgatja a fantáziáját. Aztán győzze a szülő az ezen alapuló szerepjátékokat lekövetni! :)

berlin>!
Háy János: Alfabéta és a negyvennégy rabló

Maga az ötlet jó, de valahogy mégsem áll össze az egész, kissé zagyva.

Ninácska P>!

– Te ufó vagy? – kérdezte aztán elszántan.
– Mi az az ufó? – kérdezett vissza Misi bácsi.
– Ja, ha azt sem tudod, akkor biztos nem vagy az.

– Mégis, ki vagy te?
     – Filozófus vagyok, a gondolkodás királya. Sötét világot látok, sötét jövőt. Nappal csukva tartom a szemem, s csak éjjel nyitom meg, hogy semmi ne zavarja sötét gondolataimat. Lehorgasztom a fejem, akár egy bús bagoly egy barna balkonon, trónolok a sötét gondokon.

16. oldal (Manó Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: bagoly
Ninácska P>!

Mert ugye a mai gyerekek valóban magasabbak lesznek a szüleiknél.

latinta P>!

– Miért van az úr szájában virág?
     – Mert én vagyok a szívtipró, a szerelem ördöge.
    Itt mindenki mást hisz magáról – gondolta a kisfiú. A szomszédban az a tengeri uborka, amelyik medvének képzeli magát, itt meg ez a ló, amelyik azt hiszi magáról, ördög. Furcsa társaság.
     – Azt hittem, lónak tetszik lenni – szólalt meg, már csak az igazság kedvéért.
     – Ló, ló, de milyen ló? Nem vagyok én holmi igavonó, sem pedig harci ló, még a trójai faló sem én vagyok.
     – Hát milyen ló tetszik lenni?
     – Én egy parkett-táncos vagyok, a világhírű Dzsigo-ló.
     – Dzsigoló!!! – képedt el a kisfiú. – Milyen dzsigoló, a tűz dzsigolója?
     – De kevés észt örököltél, te gyerek. Az csiholó. A Dzsigoló az egy márkavédjegy. Minden lólány belém szerelmes. Az Alfabéta is azért adott lakást, mert olyan szép vagyok, és karcsú, és jó társalgó, és rendkívül okos és… Sorolhatnám.

26. oldal (Manó Könyvek, 2018)

– Sőt?
– Igen: sőt, merthogy ismerem. Sőt…
– Sőt?

Uzsonna>!

Aztán, ahogy hallgatózott, apró szipogást hallott, afféle sírdogálást abból a hatalmas testből. Olyan megrendítő volt, a kisfiú nem tudta, hogy bizonyos méret fölött is szokás sírni.

101. oldal (Manó könyvek, 2018)

Ninácska P>!

– Titkos összeesküvés – mondta a kisfiú az oviban.

Ninácska P>!

– Titkos üzeneteket olvasnak le a falakról meg a könyvekből.