Havas Katalin (szerk.)

Földön ​apám fia volnék 6 csillagozás

Válogatás a magyar irodalom legszebb apaverseiből
Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék

Nehéz volt apaverseket válogatni a klasszikus magyar lírából, mert míg az édesanyákról írt könnyfakasztó versek minden írószobában dúsan termettek, addig az édesapákról ritkábban szóltak, vagy szemérmesen hallgattak. Az édesapákra történő vidám, felszabadult, máskor büszke visszaemlékezések és az apával való vívódás, a tőle való eltávolodás, illetve elvesztésének gyásza egyaránt megjelenik e kötetben. írja Havas Katalin az antológia összeállítója.

Holnap, Budapest, 2014
152 oldal · ISBN: 9789633490945 · Illusztrálta: Győrfi András

Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék

Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék Válogatás a magyar irodalom legszebb apaverseiből

Tegnap könyvet venni mentem be a könyvtárba, de elég sokáig keresték nekem a raktárban, így addig nézelődtem az újdonságként kirakottak polcán. Be is gyűjtöttem közülük hármat. :) Ez volt az egyik, s mivel verses és a legrövidebb, nem volt kérdés, hogy most rögtön és azonnal. És csak ámultam és bámultam, mert azt az egy-két ismertet kivéve, a többi verssel még nem is találkoztam. Önmagában már ez, s a témaválasztás is elég lenne egy szuperlatívuszhoz, de akkor még hadd fokozzam a dicséretet, mert a versek mind egytől-egyig csodálatosan szépek, mélyek. És nincs a kötetben elgépelési hiba (egy helyen talán, de ez sem biztos)! És a rajzok! Komolyan idézni (beszkennelni) lenne kedvem párat, de hát szerzői jogok és egyebek nem tudom hogyan működnek könyvillusztrációkat illetően. És hát még nagyon friss a kötet, vegyék csak meg nagyon-nagyon sokan! Nekem is kell, több példányos beszerzés lesz… – bár az ára meglepő egy ilyen vékonyka kötethez. A francba! Mindegy. Az értéket meg kell fizetni. És ez érték! És akkor hadd dicsérjem már a szuper könyvtárunkat is – milyen jó, hogy ott megláttam! Lám, lám, nemcsak az előre és agyon reklámozott szerzők friss áruit szerzik be.
     A kötet 5 részre tagolódik, az egységeket egy-egy idézetmottó vezeti be. Cím nélkül csak tippelni tudom, hogy itt a fő szempont a tartalom lehetett, és nagyon jó szerkesztési koncepciónak tartom. Így jutunk el a lelkes, hazafi érzéssel rokon apaszeretet petőfis pátoszától a példaképpé válóval való személyes viszonyon keresztül, illetve a generációs különbségek ellenére is a közös vonásokra rádöbbenő, azokat észlelő, tudatosító vagy ellenük lázadó fiúi számvetéseken át az idősödő szülőre áldást kérő hálatelt fohászokig, majd az apa halálát és a hozzá fűződő emlékeket feldolgozó költeményekig. Gyönyörűek ezek a versek, s nyilván az arányokból is adódik, hogy a vége felé úgy érezzük: tartalmilag egyre jobban mélyülnek. Vajon miért? Mért „könnyebb”, miért írnak a költők inkább a meghalt apáról, mint az élőről? Ha lenne apák napja, nem hiszem, hogy ezekkel lehetne ünnepelni egy élőt. De hát nincs. :) Merthogy az apák irtóznának az anyáknapjás hacacárékhoz hasonlóktól. Ennek a kötetnek azért talán örülnének, mert a saját apjukat juttatná eszükbe, még ha nekik is vannak már csemetéik, akkor is. Ez a kötet tehát a fiaknak szól. (Meg persze a lányoknak is.) Hogy becsüljük meg az apáinkat – ha vannak –, míg élnek.
     Így utólag, a koncepciót végiggondolva, a kisgyermekes apukákról szóló verseket hiányolom ( Varró Dani, Lóci-versek pl.) a kötet elejéről, még akkor is, ha vidámabb, könnyedebb hangvételükkel talán hígabbnak tűnhetnének a komorodó többihez képest.

Duchon_Jenő>!
Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék

Verset olvasni jó. Mert a vers pár sorába belefér egy egész világ. Mégis, sokszor valakinek a világát ismerhetjük meg. Itt viszont sok világot, sok gondolatot, sok apát. Mert tematikus válogatásról van szó. Apákról, fiúkról (egy-egy lányról) és egymás viszonyáról. Nagyon jó az ilyen válogatás, nagyon izgalmas. Mégis egy-egy esetben azt éreztem hogy elég volt, ha a Google kidobta a vers közepén az apa szót, és akkor mehet. Ennek ellenére hiánypótló és több ilyen kellene. No, és akkor a szokásos kedvencek: Reményik Sándor: Az építész fia; Kosztolányi Dezső: Tanár az én apám; Jékely Zoltán: Apa-váró; Illyés Gyula: Két kéz; Kosztolányi Dezső: Az apa; Ady Endre: Krisztus-kereszt az erdőn; Tóth Árpád: Ott kinn a télnek bús haragja…; Dsida Jenő: Édesapa nevenapján; Kosztolányi Dezső: Negyven pillanatkép; Heltai Jenő: Apám; Lászlóffy Aladár: Nyugalom; Zelk Zoltán: Kilenc birsalma; Zelk Zoltán: Tizenkét sor a boldogságról; Páskándi Géza: Elkésett levelezőlap Géza-napra; Molnár Krisztina Rita: Repül; Kemény István: Eső; Kaffka Margit: Apám; Áprily Lajos: Az apa; Faludy György: Apám ébresztése; Rónay György: Óda egy halotthoz; Nagy László: Apánk a másvilágról; Rába György: Apámmal beszélgetek; Kányádi Sándor: Levéltöredék; Zelk Zoltán: Decemberben

Georgina77>!
Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék

Igazi kuriózum. Minden líraszerető könyvespolcán ott a helye.

gjudit8>!
Havas Katalin (szerk.): Földön apám fia volnék

Nehéz versek, mint ahogy valószínűleg az apa-fiú kapcsolat is elég nehéz, sok sebet ejt és lassan gyógyul. Tanulságos volt végigolvasni ebből a szempontból a klasszikus költőink apa-képeit.

Kosztolányi Dezső:
Negyven pillanatkép

Apám

Két pár cipője volt és két ruhája.
Zord volt. Nem is mertünk fölnézni rája.
De néha este ellágyult, megolvadt,
nyitotta nékünk az ablak kilincsét
és megmutatta mesebeli kincsét,
az őszi égbolton a tiszta holdat.

Kek P>!

Az óra baktat, űzi az időt,
kopog a kis lovacska benne: klik-klak.
Az ajtó alatt kibúvik és itt hagy,
az idő itt hagy s vissza sose jő!

117. oldal, Jékely Zoltán: Apátlan éjszakák

Kapcsolódó szócikkek: óra
Georgina77>!

Ady Endre: Krisztus-kereszt az erdőn

Havas Krisztus-kereszt az erdőn,
Holdas, nagy, téli éjszakában:
Régi emlék. Csörgős szánkóval
Valamikor én arra jártam
Holdas, nagy, téli éjszakában.
Az apám még vidám legény volt,
Dalolt, hogyha keresztre nézett,
Én meg az apám fia voltam,
Ki unta a faragott képet
S dalolt, hogyha keresztre nézett.

Két nyakas, magyar kálvinista,
Miként az Idő, úgy röpültünk,
Apa, fiú: egy Igen s egy Nem,
Egymás mellett dalolva ültünk
S miként az Idő, úgy röpültünk.

Húsz éve elmult s gondolatban
Ott röpül a szánom az éjben
S amit akkor elmulasztottam,
Megemelem kalapom mélyen.
Ott röpül a szánom az éjben.

Kek P>!

Engem egy egész élet vágya ráz,
hogy felragyogjam egyszer, századok
elfúlt tüzének kormával szivemben,
a lángot, mely sosem loboghatott.

96. oldal, Somlyó György: Apám nyomában

Kek P>!

Fölszáll a füst, de ő lehorgad,
vénül, hozzá a virtus is hűtlen,
régi vágyai gazdátlanul
galoppolnak a csillagos űrben.

90. oldal, Nagy László: Apám

Kek P>!

Halk, szűkszavú volt és szerény,
A bánat fátyla volt szemén.
Sok élőt, sok halottat gyászolt,
Az élet néki pusztaság volt,
Száz keserűség pohara,
Kegyetlen izzó Szahara,
Örök homok, kevés oázis.
Sokat bántották. Én is, más is.

82. oldal, Heltai Jenő: Apám

Kek P>!

S hogy nem vittem semmire, törleszkednek
emlékemhez, akiken jó kabát
jelzi a testi s lelki kultúrát,
hátamba gombostűt döfnek:
díszpéldánya a mélyből-jöttnek,
csiszolnak jambussal-mivel,
majd parasztosan köpnek;
szívemet nem érik el.

70. oldal, Csukás István: Utcán csavargó

Kek P>!

Mi aluszunk, mi aluszunk, keletnek
arccal, mint kalotaszegi halottak.
Ilyen nyugtalanul csak az aludhat,
kit messziről nagyon-nagyon szeretnek.

116. oldal, Jékely Zoltán: Apátlan éjszakák

kottapapír az ég
rajta kottafejek
fekete madarak
veletek lebegek

97. oldal, Molnár Krisztina Rita: Repül

És őskorszaki emlék
lesz, hogy mint a fenyíték,
hajdan úgy mart husunkba
a munka.

De mégis, bármi érjen,
e kezeké az érdem.
De mégis búcsúzásra,
övék a hála.

E kezekhez én mindhez
úgy nyúltam, mint kilincshez.

Mert ők az Igen és Nem
a mindenségben;