A ​bűnről és a bűnhődésről 31 csillagozás

13 beszélgetés a rács mögött
Havas Henrik: A bűnről és a bűnhődésről

„1982-ben ​történt, 20 éves voltam… Én leköptem az egyik úriembert. Így történt… Abban az időben az önkéntes rendőrök képviselték a hatalmat, és amikor én ezt az embert leköptem, azonnal bezárták az étteremajtót, kivonult a rendőrség, és engem elvittek… Első fokon kilenc hónap fogházbüntetésre ítéltek, éppen annyira, amennyit előzetesben leültem. Kezdtem ellenségévé válni a társadalomnak. Tudatosan… mert elkönyveltem magamban, hogy ha egy ilyen dologért engem a társadalom az ellenségének tekint, akkor azzá is válok… És ellenségévé váltam a társadalomnak.”

„A hiba az volt, hogy meghalt. Ezt ő rontotta el, nem ájult el. Ha van annyi esze, tudja úgyis, felfogja, hogy mi ketten vagyunk, két fiatal srác, erősebb, mint ő, elájul és kész, akkor nincs semmi.”

„Mondtam a csecsennek, hogy van nagyon jó minőségű márka, mondták, nem számít, ha szar minőségű is, csak hozzam. Több százezres tételekben vették át az egészet. Kérdeztem tőlük, hogy mi a francot csináltok ezzel a sok… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2001

Havas Henrik: A bűnről és a bűnhődésről 13 beszélgetés a rács mögött

Hű, hát… én nem szeretem Havas Henriket, valahogy sose bírtam a stílusát, de azt kell mondjam, ez a könyv odavág. Tizenhárom emberi történet, a pofátlan suttyótól a szerencsétlen, bántalmazott feleségen keresztül az eszméletlenül kreatív „kereskedőig”. Az egyik történeten nevetnem kellett, a másiknál majdnem sírtam. Kicsit most meg is rogytam, de örülök, hogy a kezembe került.

Veronika_Szakács>!

Havas Henrik: A bűnről és a bűnhődésről 13 beszélgetés a rács mögött

Vegyes érzéseim vannak Havas Henrik interjúköteteivel kapcsolatban, a Kelemen Anna – Molnár Anikó – féle vonalat például egyáltalán nem tudom értékelni. Nem látom mögöttük az embert, a tragédiát, szimplán két ostoba nőt, akik kiszolgáltatták magukat férfiak tömegeinek, majd végül magának Havas Henriknek is. Amit eddig nem vettek ki belőlük mások, most Havas úr elvette tőlük. A 13 elítélt helyzete viszont teljesen más. Nekik Havas talán adott valamit. Lehetőséget, hogy megszólalhassanak, hogy a saját hangjukat hallatva képviselhessék saját magukat. Védekezhessenek, jól-rosszul, beismerhessék a bűneiket. Havasnak köszönhetően kicsit kinyíltak a cellaajtók, és 13 ember vendégül látott teára, közben pedig mesélt magáról, arról hol és hogyan siklott félre az élete. Mit kellett volna másként tennie, mit tenne ma is ugyanúgy. Némelyikük szánni való, egyikük-másikuk inkább rémisztő, de mindannyian valóságosak. Emberek. Havas Henriknek köszönhetően nem csak számok a BV-ben, hanem élő, lélegző, érző lények, és mindegyiküknek van egy története.

chhaya>!

Havas Henrik: A bűnről és a bűnhődésről 13 beszélgetés a rács mögött

Alapvetően a téma miatt olvastam a könyvet, az nagyon is érdekel. Havas Henriket és a stílusát viszont nem kedvelem, és ezen ez a könyv sem változtatott…Úgy gondoltam, talán így, hogy csak kérdezőként / témavezetőként jelenik meg, nem lesz annyira vészes, de számomra még így is nagyon irritáló volt a stílusa bizonyos beszélgetéseknek. A legjobb „beszélgetések” azok voltak, ahol nem volt jelen kérdezőként. A könyvben megjelenő emberek és történetek érdekesek. Megtudhatjuk a különböző motivációkat és reakciókat az egyes élethelyzetekben. Az is külön élmény, ahogy az elítéltek előadják a történeteiket, mert az egész szöveg megmarad a saját szókincsükkel, stílusukkal – érdekes megfigyelni ezt is, mennyire különbözőek. Az egyik gördülékenyen mesél, a másik Havas mondatait mondja vissza… Maguk a sztorik elég csapongóak, de azért egyszer el lehet olvasni.

Video>!

Havas Henrik: A bűnről és a bűnhődésről 13 beszélgetés a rács mögött

Érdekesek voltak a riportok, a szerző kellemesen a háttérben tudott maradni, jól is lettek összeválogatva, egyik sem volt unalmas. Egyedül egy szerkesztési problémám volt a könyvvel, mégpedig hogy a riportalanyokról az infó (kor, miért ítélték el, stb.) a könyv elején, a tartalomjegyzékben volt csak megtalálható, ezért mindig vissza kellett lapoznom.

jadett>!

– Mondja, gondolkozott azon, hogy hol rontották el? Mi volt a hiba?
– A hiba az volt, hogy meghalt. Ezt ő rontotta el, nem ájult el. Ha van annyi esze, tudja úgyis, felfogja, hogy ketten vagyunk, két fiatal srác, erősebb mint ő, elájul és kész, akkor nincs semmi.
– Ehelyett kapkodott a pisztoly után, meg a sokkoló…
– Nem kellett volna kapkodni.

– Erkölcsös lett?
– Idebent szerintem nem, itt a túlélés a fontos.
– Azt látom. Maga egy túlélő típus, ugye?
-Lehet mondani.
– És ha kimegy, akkor is túlélő lesz?
– Túlélőnek kell lenni mindenhol, kint is, bent is.

jadett>!

– Egyébként a másik, hogy ha én ilyen bűnöző típus lennék…
– … Nem, maga egy bohém ember, csak írni nem szeret.
– Igen. A papírmunkát nem szeretem. Olvasni, az jó dolog. Egyébként ha én olyan bűnöző típus lettem volna, akkor egyszerűen fogom a kulcsot, mert az nálam volt, átmegyek a rendőrségre, a páncélterembe meg a fegyverszobába, ott volt a mi páncélszekrényünk is, és oda akkor mentem, amikor akartam, azt vittem-hoztam, amit akartam.

– A felesége mit szólt?
– Ennyire hülye nem lehetek, körülbelül ennyit.

jadett>!

– Jut eszembe, itt a börtönben a gazdálkodásban nem tudna jó tanácsokat adni?
– Nem kértek rá föl.

jadett>!

– Ezek szerint, ha nem is fehér lovon, de egy szeneskocsin belovagolt az életébe egy eltévedt herceg…
– … Pontosan, egy eltévedt herceg , aki szeneskocsin lovagolt, igen.

jadett>!

– Kezdtem ellenségévé válni a társadalomnak. Tudatosan… Mert elkönyveltem magamban, hogy ha egy ilyen dologért engem a társadalom az ellenségének tekint, akkor azzá is válok… És ellenségév is váltam a társadalomnak.

jadett>!

– Én ezt a fegyházbüntetést Mária szent nevében kaptam. Csináltam olyat, amiért megérdemeltem volna ekkora büntetést, de ezt a bűncselekményt én nem követtem el.
– Ezt a szöveget is hallottam már párszor. Egyszerűen nem hiszek magának.
– Nagyon sajnálom. Pedig én tényleg egy őszinte kislány vagyok.

jadett>!

– Térjünk még vissza a színházhoz. Mi az, amit a színpadon önmagából adni tud? Most nem a szerepálmairól kérdezem, hanem arról, hogy mi az, amit szeretne elmondani az embereknek.
– Talán azt, hogy jobban figyeljenek a másikra, hogy ne csak azt hallják meg, amit mond, hanem azt is, amit mondani szeretne, de nem jön ki a száján.

jadett>!

– Miért vállalta ez az interjút?
– Mert egyszer el kellett mondani az egészet, úgy egyben.
– Volt valami, amire az elmúlt másfél órában rájött?
– Hogy piszkosul elrontottam az életemet.
– Én azt gondolom, hogy ez egy ördögi színjáték, ami magával történt, és amiben persze maga a főszereplő. Ezek a helyzetek , amiket maga elmesélt, ezek drámai helyzetek, ezeket mintha színdarabíró írta volna, nem?
– Csak ez nem egy könyvben jelent meg, hanem ez a saját életem.