Rosszfiúk ​világforradalma 31 csillagozás

Az 1919-es Magyarországi Tanácsköztársaság története
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

„A ​"dicsőséges 133 nap” a mai negyveneseknek még magolandó tananyag volt, de 1990 után mindenki elfelejtette. A proletárdiktatúra emléke azonban nem hullott ki teljesen az emlékezetből. Bár az állami szintre emelt terror igazából anarchiába fúlt, a vörös-, majd a rákövetkező fehérterror gyilkosságainak emléke azóta is kísérti és mélységesen megosztja a magyar társadalmat.

Az elátkozott köztársaság című nagy sikerű kötete után Hatos Pál ezúttal arra vállalkozik, hogy mítoszokon innen és túl mutassa be 1919 tavaszának és nyarának lázas időszakát. Miért és kiket hódított meg a kommunizmus a háborúvesztés utáni hónapokban? Miért írt Tóth Árpád ódát a Vörös Istenhez, s mennyi pénzt vett fel az ellenforradalom későbbi prófétája, Szabó Dezső a kommunista rendszer végóráiban? Puccs volt vagy forradalom, ami 1919. március 21-én történt? Mit jelentett a magyar társadalom bolsevizálódása? Ideológia volt vagy utópia, netán messiásváró vallási mozgalom esetleg a háború utáni éhségtől… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Magyar Történelem Jaffa

Jaffa, Budapest, 2021
Jaffa, Budapest, 2021

Garami Ernő · Garbai Sándor · Horthy Miklós · Lengyel Gyula · Sinkó Ervin · Szamuely Tibor · Vágó Béla

Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma Az 1919-es Magyarországi Tanácsköztársaság története

A rendszerváltozás óta eltelt harmincegy évben nem jelent meg a „dicsőséges 133 napról” egy ismeretterjesztő összefoglalás sem, a legutóbbi is már elmúlt 50 éves, vagyis az is még a marxista történetszemlélet szerint íródott. Itt volt az ideje, hogy végre megjelenjen a témáról ez a kötet, amelyet majdnem egy évnyi várakozás előzött meg. Így elolvasva azt mondom, hogy nagyon megérte a várakozás. Méltó folytatása a szerző előző, Az elátkozott köztársaság című kötetének, szinte ott folytatja, ahol abbahagyta. A kis emlékezetpolitikai bevezető után gondol arra az olvasóra is, aki nem olvasta azt a kötetet és szőrmentén bemutatja a Károlyi-kormány tevékenységét is, hogy aztán rátérjen a 133 nap krónikájának több szempontú bemutatására. Bemutatja a Forradalmi Kormányzótanács csapatát kezdőcsapattól a cserékig, majd tisztázza, hogy zsidóuralom volt-e ez a 133 nap. Ezután következik maga a történet, amely kitér az államelméleti, gazdasági, kulturális és persze társadalmi hatásokra, de nem hiányozhat a honvédő harc és a vörösterror kifejtése sem. Szóba kerül az ellenforradalmi szervezkedés is és láthatjuk hogyan omlik össze a világforradalomra alapozott álom. Kisebb kitekintést kapunk a kommün bukása utáni eseményekre, és a népbiztosok későbbi sorsára is és a végén újra egy kisebb emlékezetpolitikai részben megtudhatjuk hogyan és miért lett az emlékezetpolitika szerves része a „dicsőséges 133 nap” a Kádár-rendszerben. A kötet egy nagyon részletes bibliográfia és jegyzet zárja. Maga a kötet szövege a barokkos körmondatok és a rendkívül hosszú bekezdések ellenére nagyon olvasmányos és a szerző nem fukarkodik a humorral sem. Nem a téma miatt, hanem az említett humorizálás miatt nem ajánlott tömegközlekedésen olvasni ezt a kötetet, mert egyes poénok annyira ütnek benne, hogy nem tudjuk megállni a hangos felröhögést, jómagam már az első bekezdésnél túl voltam az elsőn és még jó néhány ilyen követte. Ajánlom mindenkinek, aki egy nagyon jó összefoglalást szeretne írni a „dicsőséges 133 napról” és vélhetően a többi olvasóval egyetemben azon a véleményen vagyok, hogy várjuk a harmadik részt is!

Hanging_Moss_9102>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Bravó! Remek könyv. Tetszik Hatos Pál munkássága. Beszerzem a másik könyvét is.
Ez a téma egy időszakban kifejezetten érdekelt. Anno a Rubiconban volt egy cikk a TK népbiztosairól…azt még Romsics írta. Hatos bőségesen ismerteti a hátteret. Emlékszem Gratz Gusztáv könyvére is. De Szentesi Zöldi László könyvét is olvastam. Végre egy színvonalas összefoglaló a témáról. Hiánypótló, olvasandó, polcon kötelező darab. Tetszik ez a Jaffa sorozat is, ideje rámenni.

balazs>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Laikus történelem-kedvelőként a Tanácsköztársaság története nekem nem nyújtott akkora élményt, mint előzménye, az „Elátkozott köztársaság”. Főleg mert részletességében kevéssé igazodik az „átlag” olvasó igényeihez. Hatos stílusa amúgy is egy ici-picit dagályos („A Tanácsköztársaság… valós története tele van olyan aknákkal, amelyek előbb-utóbb szétrobbantják a hősi elbeszélések óvatlanul megrajzolt diadalútját.”, „A végidők pátosza díszes spanyolfalként takarta el a cinikus hatalmi számításokat…”). Viszont amikor belelendül a történetmesélésbe, lehetetlen letenni a könyvet – pl. a Vix jegyzék átvételétől Kun Béláék hatalomrajutásáig tartó másfél nap történetének leírása feszültségben, lendületben, a szereplők bemutatásában vetekszik egy Kevin Spacey-féle House of Cards epizóddal.

Személy szerint szívesen vettem volna egy terjedelmében kicsit megrostált, stílusában kicst emészthetőbb megoldást, de vitathatatlanul rászolgált minden dícséretre, ajánlom mindenkinek.

Acsai>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Fenomenális. Nem mindig szeretem a poénkodós történészeket. De Hatos annyi nézőpontot mérlegel – és a poénjai annyira jók –, hogy megbocsátható. Nagy vakfoltja ez a 133 nap a magyar történelemnek.

Gregorius>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Ez talán még átütőbb, még fontosabb könyv, mint Az elátkozott köztársaság.
Benedek Szabolcs kritikáját elég mérvadónak gondolom.

Király_László_2>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Kitűnő, szellemesen megírt, nagyon sokféle nézőpontot ötvöző, összegző mű. Sok minden megdöbbentett benne. A nyugatosok – semmivel sem igazolható – politikai szerepvállalása, az egyházak, főleg a fiatal papok lelkesedése. (Az egész kommün vallásos háttere, ami nekem totál új.) Most újra nekiveselkedem Sinkó Ervin Optimistákjának.

Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

„Az elátkozott köztársaság” nagyszerű folytatása. Minden benne van, amit tudni illik a Tanácsköztársaságról. Objektív, adatokban gazdag és olvasmányos. Jó jellemzéseket ad a fontosabb szereplőkről, de megszólal az utca hangja és a falusi nincstelen is.
A vértelen születés és a dicstelen elmúlás krónikája jó tollal megírva. A könyv címe a borítóval telitalálat, ahogy minden egyes fejezetcím az. Íme az egyik: „Jó érzés nem dolgozni” – A munkásuralom színe és visszája.
Bő bibliográfia, jegyzetapparátus és névmutató található a könyv végén.

A legjobb könyv a Tanácsköztársaságról a nagyközönség számára.

talaltamnevet>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Előző könyvéhez, Az elátkozott köztársasághoz hasonlóan kiváló, lebilincselő munka. Olvasmányos, adomázós, de ugyanakkor a történelmi perspektívát végig szem előtt tartja. Egyedüli nagy hibájának tartom, hogy az elődhöz képest Hatos nehezebben tudta tartani semlegességét, többször fordul át morális ítélethirdetésbe – mindezek mellett konzervatívként nagyrészt kiegyensúlyozott tud maradni, és ez csak itt-ott bicsaklik meg.

robcsy>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Kitűnő, mint a szerző előző könyve (Az elátkozott köztársaság), objektív, érthető, rengeteg irodalmi jellegű és forrás idézettel. A könyv végén bőséges jegyzet, ezügyben a kiadónak üzenném, LÁBJEGYZET….kérem szépen. Sokkal átláhtaóbb és nem kell folyton lapozni. Ajánlom mindekinek!!!
U.i.: Főleg az olyan antiszemita gondolatok ellen, hogy a Tanácsköztársaságot a zsidók csinálták…és egyéb baromságok…

berta_arpad>!
Hatos Pál: Rosszfiúk világforradalma

Hatos Pál ismételten elképesztő lebilincselő és izgalmas módon mutatja be a történelmünk ezen rövidke megszédült és őrült időszakát. Bár Az elátkozott köztársasághoz képest ez egy sokkal kevésbé színes időszakot dolgoz fel (lévén egy diktatúra azért akárhogy is, de politikailag általában kevéssé szofisztikált rendszer), de ennek az egyhangú diktatúrának is számtalan érdekes árnyalatát és aspektusát eleveníti meg. Óriási intellektuális élményt jelent, hogy végre ideológiai elfogultság nélkül mehetünk neki és vizsgálhatunk meg egy egyébként minden oldalról hazug mítoszokkal terhelt időszakot. Nekem valahol azt a brutális embertelenséget legnehezebb feldolgoznom, ami nem csak ezt, hanem a teljes háború utáni időszakot körüllengi, ahogy vörös és fehér terrorcsapatok önkényes módon döntenek emberéletekről és lőnek tele halottakkal árkokat. Másrészt számomra ledöbbentő találkozni azzal a mérhetetlenül alávaló és a mából nézve teljességgel érthetetlen hétköznapi, mindennapos antiszemita attitűddel, ami a korban majdnem a teljes társadalmat áthatotta és ami mind a mai napig átörökölve valamelyest meghalványulva itt van közöttünk. Sokkoló látni, hogy a jelen polgárháborús lövészárkai száz éve is már ki voltak ásva. Erős érzéseim vannak arról, hogy jönnie kell egy kornak, amikor mindezeket a szédült korokat a sajátunknak ismerjük el és felül tudunk majd emelkedni ezeken. Ebben tesz meg óriási lépéseket ez a kötet.

Alvarando P>!

Harminc év tetszhalott létezés után kiderült: 1919 történetének koránt sincs még vége. Lehet, hogy nem mi vesszük birtokba a múltat, hanem a múlt tartja zsarnoki fogságában jelenünket? Mint egy rossz könyvet az unalmasan ismétlődő történetek, úgy fojtogatja újra és újra a magyar életet a „mi” és „ők” fojtogató kígyószorítása. Pedig, ahogy a Zsivago doktor gyönyörű lelkű főhősnője, Lara megfogalmazta az orosz polgárháború kapcsán: „Csak a rossz könyvekben él két különböző tábor, csak ott nem érintkeznek egymással. A valóságban minden összefonódik”.

Kapcsolódó szócikkek: 1919
Alvarando P>!

A jövő tehetségei itták Babits szavait – a szavairól tudósító ifjú Márain kívül például a vele egykorú Szabó Lőrinc is, aki Babits asszisztense volt ekkoriban. És persze sok fiatal lány a padokban és a padokon kívül, a Múzeum-kertre néző ablakokban fürtökben lógva, a dobogó lépcsőit, sőt még a folyosókat is megtöltve. A lányok nem csupán Babits szavainak értelmét találgatták, de azt is, vajon a költő karikagyűrűt visel-e az ujján, vagy még szabad. Jeleket adtak, és jeleket vártak. A vállalkozó kedvű kacérok az első padokba ültek be, a legkedvesebb tanítvány, viszont két hódítás között szerencsére az utókor számára is jegyzetelt a Gabelsberger-Markovits-féle gyorsírással. Tavasz volt, Márai Sándor tudósításából érződik a kor felszabadult, erotikus lüktetése, és az előadásokon megjelent Csinszka is. A forradalom és Ady özvegye nehezen viselte az özvegyi fátylat, leveleivel és szerelmével Babitsot ostromolta, akinek mások is írtak félreérthetetlen leveleket.

Kapcsolódó szócikkek: Babits Mihály · Márai Sándor · Szabó Lőrinc
Alvarando P>!

Nagyvárad és Szatmárnémeti 1919 utáni sorsa a trianoni történet része. A nemzeti megalázottság emlékezete legalább számon tartja őket Nagy-Magyarország térképein és emlékművein. Ám arról, hogy mit hozott a román megszállás a Tiszántúlra, arra a területre, amely végül nem maradt román fennhatóság alatt, jóval kevesebbet tudunk – nem alkot önálló fejezetet a nemzeti fájdalom képzeletbeli fekete könyvében. Pedig azok a román szuronyok, amelyek a szedett-vedett Vörös Hadsereget és joggal gyűlölt megbízottjaikat elűzték a poros alföldi mezővárosok akácos utcáiból, kétszer annyi ideig zsarnokoskodtak a magyar Alföldön, mint amennyi ideig Kun Béla bolsevik ámokfutása tartott Budapesten. A román megszállás pénzügyileg hétszer akkora kárt okozott a letaglózott Magyarországnak, mint a proletárdiktatúra. Ez az időszak olyan a magyar történelmi emlékezetben, akár egy fekete lyuk: ritkásan adatolt felszín, hiányzó fényjelek, és mártírjainak nevei nincsenek márványba vésve a Nemzeti Vértanúk Emlékművén.

Kapcsolódó szócikkek: Kun Béla · Nagyvárad · Szatmárnémeti
Alvarando P>!

A harcos életű Kun Béla viszont fegyverkezni kezdett az imperializmus ellen – nem tudta még akkor, hogy a „kutyahalál” nem a román fronton leselkedik rá, hanem a sztálini béketáborban, és kivégzése hírére hajdani népbiztostársa, Lukács György csurig töltött vodkáspohárral fog majd koccintani.

Kapcsolódó szócikkek: Kun Béla
Alvarando P>!

A győri és komáromi ágyú- ás vagongyári munkások viszont nem hátráltak, és Kun Béla kifejezett tilalma ellenére május 1-ére virradóra a Duna-hídon keresztülhaladva megpróbálták elfoglalni a túlparti Komáromot. A huszáros hetykeséggel megindított, de szánalmasan kivitelezett akció irtóztató mészárlásba fúlt, a cseh tüzérség a támadók közül legalább százat megölt – egyes jelentések jóval kétszáz fölé teszik a halottak számát – a komáromi magyar munkások hiábavaló halála nem lett sem a munkásmozgalmi, sem a nemzeti kulturális emlékezet része, a férjeiket, fiaikat gyászoló asszonyok fájdalma nem alakult át hősi emlékezetté. Míg Balassagyarmat 1919. januári visszavételének emlékezete dísztörvénybe van iktatva, a tragikus balekoknak bizonyult munkás hazafiak halotti szemléjének számozott névsorához csak a győri Testvériség című szocialista napilap könyvtárak mélyén heverő néhány példányán keresztül lehet hozzáférni.

Barbár>!

Az igazán kommunista fészeknek számító Közoktatásügyi Népbiztosság szervezeti átalakításokat előkészítő ügyosztályát Bárdossy László későbbi miniszterelnök vezette. Igen, ő, aki 1941-ben beléptette Magyarországot a Szovjetunó elleni háborúba, és 1946-ban háborús bűnösként végezték ki az újabb kommunizmus hajnalán.

Kapcsolódó szócikkek: 1941 · 1946 · Bárdossy László
Alvarando P>!

A kommunista Lukácsot az háborította fel, hogy milliomosfiúnak nevezték a szocdem véleményvezérek, a szocdem Böhm Vilmost pedig az, hogy a kommunista Vörös Újságban nem nevezték elvtársnak. A titulus elmaradása Böhm számára a román előrenyomulásnál is súlyosabb problémának látszott.

Kapcsolódó szócikkek: Böhm Vilmos · Vörös Újság
Barbár>!

A románok által elfoglalt tiszántúli, majd 1919 nyarán a Duna-Tisza közötti területeken is büntetlen szokássá lett a maradandó fogyatékosságot okozó botbüntetés, a tömeges rekvirálás, a padlássöprés, a szórványos említése ellenére meglehetősen gyakori nemi erőszak, és legalább fél tucat esetben tömeges kivégzések is történtek. A román katonaság legalább 647 magyart ölt meg 1919 tavasza és 1920 télutója között Csonka-Magyarország területén – vagyis nagyjából kétszer annyi embert, mint a vörösterror.

Kapcsolódó szócikkek: 1919
Alvarando P>!

A tarjáni munkásfeleségeknek viszont volt bátorságuk a városba érkező Rákosi Mátyásnak a szemére vetni, hogy a népbiztosok csak saját céljaikra használják a proletárokat – néhány nap után Rákosi el is tűnt a környékről, hogy aztán az 1950-es évek munkásmozgalmi freskóira felfestette saját hőseposzát Salgótarján felszabadításáról.

Alvarando P>!

1918-1921 zavaros magyar történelmének egyik legzavarbaejtőbb paradoxona, hogy míg a pacifista Károlyiék és az internacionalista Kunék belebuktak abba, hogy a területi integritás de facto védelmében ellenszegültek az antantnak, addig a nemzeti önérzet megriadt fehér táltosára felpattanó Horthy Miklós rendszere azáltal szilárdult meg, hogy képviselői visszafogták a fújtató harci paripákat: aláírták a trianoni békét, és vállalva az esküszegés ódiumát is, megfosztották trónjától a történelmi Magyarország egységét jelképező Habsburg uralkodót.