A ​fontos ember 5 csillagozás

Határ Győző: A fontos ember Határ Győző: A fontos ember

Marci ​e szótörmelékeket amúgy is eleresztette a füle mellett, csupán a gyógyító muzsikáját vette be, ahogy a nyámnyoszolya szélén üldögélő és férji homlokát becenevén nyomkodó Marcsicája a fülébe duruzsolta:
– Ugye?! Ugye?! Kellett ez neked?! A multkorjában a kisujjad ficamodott ki rajtam, ma a csuklód repedt el. Legközelebb a könyököd fordul ki nekem, te kis utálatos. Szadista ártány.
– (Szájbabaszott cigánykurva).
– Hányszor mondjam, te kéjbarom, hogy nem Olyan vagyok, amilyennek a te Piszkos Fantáziádban lakozom? Hányszor valljam meg az Igazat, ha egyszer erre az én Igaz Szűzi és Majdnemhogy Ártatlan Mivoltomra süket vagy?!
– (Annak is hülye).
– Vagy esküdözzem égre-földre, hogy nem vagyok az a sárló kanca, aminek hiszel és magadban kiszínezel?!
– (Aki vagy).
– Sőt, mire odajuthatnék, épp abból van a zűr, hogy dehogy-is akarok én sárlani. Abból. Hiszen éppen ez: ez az én nagy bajom, abból van a ramazuri. Hogy nem akarok.
– (Úgy… (tovább)

EPL, Budapest, 2003
JATE, Szeged, 1989

hoffmann>!
Határ Győző: A fontos ember

Határ Győző e munkája (is) zseniális, legalább is abban az értelemben, hogy zseniálisan röhögtet és szabadszájúskodik.
Enyhe kifejezés, hogy a szerző vitriolba mártotta a tollát, amikor írta: inkább tunkolta és nem vitriolba…valami ennél is erősebbe, penetránsabb-ba.
Annyira utálhatta az emigráció legalját képező „irodalmi” életet, hogy meg tudta volna gyilkolni ezeket az alakokat. A nevetségessé tevés fegyverével ez a megsemmisítő csapás vélhetően sikerült is: szerettem volna látni azoknak a képét, akik olvasásakor a szereplőkben saját magukra ismertek.
Külön felhívom a figyelmet az Appendixre, mely sűrítményképpen további bizonyítékul szolgál arra nézve, hogy H. Gy. talán az egyedüli a magyar irodalomban (helyesbítek: a világirodalomban), aki ilyen kifogyhatatlan ötletességgel, szellemesen és marón tud gúnyolódni.