Requiem 48 csillagozás

Volt egy fiú… de ki volt ő?
Hatala Csenge: Requiem

A ​népszerű kultúrdetektív újra akcióban!

Volt egy fiú… akinek emlékére a Karthago együttes 1981-ben megírta a Requiem című slágerét. A dal országos és nemzetközi sikereket aratott, a mai napig több ezer ember énekli a koncerteken, ihletőjére mégis nagyon kevesen emlékeznek.

Ki volt a székesfehérvári koncerten elhunyt fiú? Vajon mi történhetett vele azon a sokat emlegetett, februári estén, és miért nem mesélte el még senki a történetét? Hatala Csenge Requiem című nyomozási naplójában többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Csenge további izgalmas dilemmák nyomába ered: Kitiltották-e a Karthago zenekart Fejér megyéből a koncerten történt, tragikus esemény miatt? Kik azok a csövesek? Mi a közös a Technokol Rapidban és a Parkánban? Hogy született meg a Requiem című, híres dal, és milyen fogadtatása volt, amikor először játszották?

Hatala Csenge a valós eseményeken alapuló történetek megszállottja. Első könyvében,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Tartalomjegyzék

>!
Athenaeum, Budapest, 2017
156 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632936765
>!
Athenaeum, Budapest, 2017
160 oldal · ISBN: 9789632936864

Kedvencelte 4

Most olvassa 1

Várólistára tette 37

Kívánságlistára tette 26

Kölcsönkérné 2


Kiemelt értékelések

Cs_N_Kinga P>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Egy ici-picit becsapva érzem magam. Igaz még nyomozási naplót nem olvastam. De azt hittem több tényadat lesz benne. Olyan jegyzőkönyv féleséget vártam magyarázattal. Ez sem volt rossz azért. Igazából egyszer még nagyot is kacagtam egy morbid humorú beszóláson amit a méltán híres és általam kedvelt toxikológus tett. De igazából most sem tudok sokkal többet mint a kötet előtt és talán sosem derül az igazságra fény. Mert sok minden eltűnt. Meglesz – e valaha? Lesz – e még olyan akit ez érdekelni fog, vagy a feledés homályába vész? Hogyan lett egy megemlékezős dalból a leghíresebb és legismertebb dala? Hát nagyjából ennyi…. Ja és volt egy fiú… de ki volt ő?
https://youtu.be/CjHwXbe-MLw…

White13>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

A könyv szuper! Nyomozási napló, érdekes,okosan felepitve. Nem hosszu, megis ezer dolog van benne. Egy korszak, annak zeneje es zenekarai, társadalom, fiatalok es mindennapok. Összetett és érdekes, informatív. Es orakat lehet rola beszelni, megtortent, a legjobb barátnőmmel hosszasan taglaltuk. Ajanlom! Konyvbemutato es sajtotajekoztato junius 8-an lesz, reszletek majd az Athenaeum falán. :)

2 hozzászólás
tmezo P>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

„Ez egy olyan történet, amit nyomozati anyagok nélkül lehetetlen alátámasztani. Az iratok pedig eltűntek.”

Nekem teljesen új ez a történet. Ezidáig nem hallottam a fiúról, bár a dalt ismertem, az eredetét azonban nem. Szomorú, és rejtélyes történet az övé, nem sokat lehet megtudni a pontos okról, miért halt meg azon a koncerten. Eltűnt minden nyom, amiből kiderülne miért, csak néhány emlék maradt.
Tetszett a könyv felépítése, mert a fiúról is szólt, és a zenekaról is. Olvashattam a 70-es évek végéről, a 80-as évek elejéről, hogyan éltek/szórakoztak a fiatalok, hogyan működtek a magyar rockzenekarok.
Nagyon jól látszik, hogy az akkori rendszer, a politika, fura dolgokat produkált.
„(…) a szocialista érában tabutémának minősült a kábítószer használata, (…)”

Baráth_Zsuzsanna P>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Van egy dal, amely nélkül nincs Karthago-koncert. A Requiem egy fiú emlékére íródott, aki a zenekar székesfehérvári koncertjén halt meg 1981-ben. De ki volt ő, és mi okozta a halálát? Ennek a rejtélynek járt utána Hatala Csenge, és egy nyomozási naplóban osztotta meg velünk azokat az információkat, amelyeket kutatásai során talált Dezsőről. Mert így hívták azt a 16 éves fiút, akinek teljesen értelmetlen halála a hazai rockélet egyik legnagyobb mítosza lett. Jó néhány momentumról sikerült bebizonyítani, hogy nem felelnek meg a valóságnak, de ennyi év távlatából már nyilván nem lehetett mindent kideríteni, mivel a legfontosabb bizonyítékok (boncolási jegyzőkönyv, rendőrségi jelentés, stb) elvesztek. Ennek ellenére érdemes végigolvasni ezt a vékonyka kötetet (150 oldal), mert egyrészt egy izgalmas nyomozás részesei lehetünk, másrészt pedig igazi időutazáson vehetünk részt, betekintést nyerhetünk a 80-s évek magyar rockéletébe, sok érdekességet megtudhatunk a Karthago zenekarról (amelynek az igazi áttörést pont ez a dal hozta el, a mai napig ez a legismertebb számuk), és üdítő módon nem bulvár szinten meséli el a család tragédiáját a szerző, hanem tiszteletben tartja az elhunyt fiú emlékét. Nemcsak rajongóknak ajánlom ezt a könyvet, hanem mindenkinek, akit érdekel, hogy ki volt az a fiú, aki most már mindig velünk marad, amíg halljuk az elefántdübörgést…
A teljes kritika itt olvasható:
http://smokingbarrels.blog.hu/2017/07/06/konyvkritika_h…

Ildó>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

     Hatala Csengének már az előző, Hírzárlat című könyvét is nagyon szerettem, így egyértelmű volt, hogy ezt is olvasni fogom. Én is vonzódom a múlt rejtélyes történeteihez, és nagyon tetszik, ahogy Csenge ilyen eseményeket jár körül mint oknyomozó író. Mindkét művét alapos kutatómunka jellemzi, valóban minden követ megmozgat, hogy felkutassa, és megszólaltassa az események szereplőit, amely többször annyira sikeres, hogy neki nyilatkoznak először a fájdalmas múltról az emlékezők. Ez azt sugallja számomra, hogy Csenge emberileg is olyan személy lehet, aki bizalmat kelt az emberekben.
     Ismét nagyon érdekes témát választott, amelyről a könyv nélkül talán sohasem hallok. De engem már a fülszöveg olvasása közben kirázott a hideg, pedig bevallom őszintén, a cím alapján nem ugrott be elsőként a dal, csak mikor meghallgattam volt ismerős.
     Bár nem teljesen sikerül a történtek végére járnia, és ez a rejtély talán örökre rejtély marad, viszont sikerül nevet, képet kapcsolnia ehhez az ismeretlen fiúhoz, hogy a dalt hallgatva picivel élésebb kép rajzolódjon ki róla. A végén felvetett lehetséges magyarázat pedig nagyon is elképzelhetőnek tűnik.
     Az olvasásélmény az előző könyvéhez képest kissé alulmarad, aminek az lehet az oka, hogy ott sokkal bővebben tudott írni a túszejtésről. Viszont kíváncsian várom a következő munkáját.

Gaby_Roney IP>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Nem nagyon szeretem a naplós könyveket, de mivel ennek a történetnek a pikantériája a nyomozás volt, érdeklődve vetettem bele magam. Oldalszámához képest, élménydús, információkban gazdag történetről beszélünk, amit szívesen olvastam. Érdekes társadalmi réteget boncolgat, aminek nagyon örültem. Őszintén megmondva (azaz leírva) érdekelt. Összességében kellemes olvasmányt nyújtott, amit szívesen olvastam.

CsonkaSzaboBrigi89 >!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

A Karthago Requieme mindig nagyon megérintett, mióta pedig 5 éve elvesztettem Édesapámat, még jobban a szívembe markolt… off

A dal eredetéről és arról, hogy megtörtént esetet dolgoz fel nem tudtam, a múlt hónapban viszont volt szerencsém előolvasni az írónő most megjelent könyvét, így akadtam erre a kötetre…

Az első oldalaktól kezdve libabőrös voltam és ez kitartott az utolsó oldalig!
Lehet, hogy a tegnapi 5. évforduló miatt vagyok érzékenyebb, esetleg azért, mert mindig is széttépett ez a dal – igazából megfogalmazni sem tudom teljesen a jelenleg bennem kavargó érzéseket és fájdalmat… Ezután a történet után viszont nem csak a szeretteimért, de Dezsőért is fájni fog a szívem, amikor felcsendül a Requiem…

Hihetetlen, hogy egy ilyen eset megtörténhetett és az is, hogy ennyi fontos bizonyítéknak veszett nyoma, bár a kort leírva (én akkor még nem éltem) sajnos teljes mértékben elképzelhetőnek tartom…
Nagyon sajnálom, hogy a mai napig homály fedi a teljes igazságot, hogy kizárólag feltételezéseink vannak arról, miért és kinek/minek a hibájából kellett meghalnia egy 16 éves fiúnak…

Jucush84 P>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Ki ne ismerné a Karthago híres dalát a Requiemet? De, hogy Székesfehérváron történt a tragédia, azt már nem biztos, hogy sokan. Legalábbis én nem tudtam.
Hatala Csenge a dal hatására döntött úgy, hogy utánajár a dal történetének. A könyv lényegében egy tényfeltáró napló, ami bemutatja a nyomozás menetét (sikereket/kudarcokat), illetve betekintést ad a 80-as évek rockéletéről és magyarországi rezsimről. Csenge a zenekar tagjaival készített interjúkból, újságcikkekből próbált információkat szerezni.
Megtudjuk a fiú nevét is: Dezső. Rokonok, ismerősök elbeszéléseiből megismerhetjük őt is.
Ugyan maradtak még nyitva kérdések, de érdekes olvasmány volt, a dal ismerete mellett, ami emléket állít egy rockzenét szerető fiatalemberről.

WerWolf>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Nehéz csillagozni egy nyomozási naplót, hiszen teljesen más kritériumoknak kell megfelelnie, mint egy regénynek.
Hatala Csenge jelen könyve megpróbálja feltárni a Karthago koncerten 1981-ben meghalt fiú rejtélyes esetét. Szinte a lehetetlenre vállalkozik.
A falak mellett, amikbe Csenge ütközött a nyomozása során, egy nagyon jó korrajzot kapunk a hetvenes-nyolcvanas évek Magyarországáról. Bepillantást nyerhetünk a munkásosztály mindennapjaiba és a lázadó fiatalság kitörési próbálkozásaira. Az államilag ellenőrzött és felügyelt zenei piac kulisszái mögé is benézhetünk.
A szocialista álom és a magyar valóság igen távol estek egymástól. A könyveb azt is jól láthatjuk, hogy mennyire.
Amit én szerettem volna kapni ettől a könyvtől, annak nagy részét meg is kaptam. Rockerként kíváncsi voltam, hogy mennyire volt más élete egy rajongónak abban az időben. Ha összevetem az én fiatalságommal, akkor azt kell mondanom, hogy az elvekben nagyon is megegyezett, de a körülmények teljesen mások voltak.
Csenge egy tragikus történeten keresztül mutatja be azt a világot, ami már elmúlt, de sok embernek az volt az ifjúsága. A rock, Karthago, Omega, stb… kedvelőinek pedig külön ajánlott a könyv.

1 hozzászólás
Amarinella>!
Hatala Csenge: Requiem

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Azt hiszem, mindenki ismeri, akár csak hallásból is, a Karthago együttes Requiem c. dalát. Ha az egész dalszöveg nem is, de az a bizonyos kérdés nagy valószínűséggel sokaknak ismerősen cseng: „Ugye eljössz még?”

1981-ben, a zenekar székesfehérvári koncertjén egy fiú meghalt a Karthagóért, s a rockzenéért – az ő emlékére született ez a dal, s vele együtt ez a könyv is. Hatala Csenge megpróbál fényt deríteni arra, hogy ki is volt ő, s mi történt vele azon a végzetes estén.

„Ez a fiú azonban sosem tért vissza a koncertről.”

Ha az anyukám nem mesél nekem erről a történetről, biztosan nem foglalkoztatott volna engem is a kérdés, hogy mégis miféle tények, okok állhattak ennek a tragédiának a hátterében, amit a mai napig homály fed.

„Volt egy fiú és volt egy lány”

Az igazat megvallva, nem tudtam, hogyan álljak ehhez a könyvhöz, de végtére is győzött a kíváncsiságom, és izgatottan kezdtem bele az olvasásba, hogy hát akkor most fény derül az igazságra. Ahogyan egyre jobban belemélyedtem Csenge kutatásába, úgy tudtam egyre jobban elképzelni azt a világot, amiben ez a név nélküli fiú élt, a mindennapjaival, és a családi hátterével együtt.

„S a fiú elindult az álmok útján”

Elképesztő volt megismerni őt a rokonai, és a barátai visszaemlékezésein keresztül, akik ezzel próbálták segíteni az írónő munkáját. Ezen felül még a kutatási adatok/eredmények botránkoztattak meg, s olyan heves érzelmeket váltottak ki belőlem, amire egyáltalán nem számítottam. Egyszerűen nem fért a fejembe a gondolat, hogy valakinek így kellett eltávoznia innen, ráadásul egy majdnem velem egykorú gyerekről van szó! Nem is tudom, hogy inkább felháborodtam, dühös voltam, vagy esetleg a fájdalom beszélt belőlem, amikor az ismerőseimnek meséltem közvetlenül az olvasás befejezése után a naplóról.

„Volt egy fiú, s egy forró délután,
Eltévedt végleg az élet útján”

Miután kipanaszkodtam magam a barátaimnak, leültem az anyukámmal beszélni róla, hiszen ő keltette fel az érdeklődésemet a történet iránt, s mivel nem csak én lettem rettentően kíváncsi, mielőtt belefoghattam volna, ő már el is olvasta a könyvet. Mint utólag kiderült, eléggé eltér a véleményünk, ami a Requiemet illeti, mivel az anyukámnak valamilyen szinten hiányérzete volt a befejezés után. Annak ellenére, hogy véleménye szerint tökéletesen volt ábrázolva a hetvenes évek világa, s az akkori tinédzserek élete, ő nem érezte úgy, hogy bármilyen többletinformációhoz jutott volna a napló révén. Tegyük hozzá, hogy ő jóval többet tudott az esetről, (beleértve a felmerült sztereotípiákat is a fiú halálát illetően) és az adott korról, mint például én, aki mondhatni most hallott először a sláger mögött megbújó, valóban megtörtént esetről.

„Mi várunk rád, ha szól a dübörgés”

Ahogy Csenge mondja a naplóban: „Talán minden egészen máshogy történt. Talán éppen így.”

Úgyhogy drága könyvmolyok: ha egy olyan érzelmi hullámvasútra vágytok, amit egy ténylegesen megtörtént eset tud nyújtani nektek, a maga sajátos módján, akkor ne habozzatok. A Requiem csak rátok vár.

„Ugye eljössz még?”

http://laplaputan.blogspot.com/2017/06/ertekeles-hatala…


Népszerű idézetek

tmezo P>!

KARTHAGO
REQUIEM
Szigeti Ferenc

Volt egy fiú és volt egy lány
A fiú elindult az álmok útján
Volt egy fiú és volt egy lány
A lány még most is várja talán

Elindult a fiú a fények útján
Elhitte az álmok furcsa hangját
Csalóka színét

De ugye eljössz még
Ugye eljössz még
Ha hallod majd az elefántdübörgést
Ugye eljössz még
Talán eljössz még
Mi várunk rád ha szól a dübörgés

Volt egy fiú, s egy forró délután
Eltévedt végleg az élet útján
Eltévedt fiú, olyan, mint bármelyikünk
Szerette az életét és az álmait

Elindult ő a fények útján
Elhitte az álmok furcsa hangját
Csalóka színét

De ugye eljössz még
Ugye eljössz még
Ha hallod majd az elefántdübörgést
Ugye eljössz még
Talán eljössz még
Mi várunk rád, ha szól a dübörgés

Ugye eljössz még
Ugye eljössz még
Ha hallod majd az elefántdübörgést
Ugye eljössz még
Talán eljössz még
Mi várunk rád, ha szól a dübörgés

Ugye eljössz még

5-6. oldal

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

shadowhunter1975 P>!

– Van egy dal, ami nélkül nagyon nehéz elképzelni egy igazi Karthago-koncertet.

(első mondat)

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

Stitch>!

A mi szövegeink nem voltak annyira kritikusak. Persze egy népszerű rockbanda mindenképpen a politikai hatalom figyelmének középpontjában állt. A hivatalos állami álláspont az volt, hogy a szocialista ifjúság arccal a boldog jövő felé fordulva, a termelőmunkára való felkészüléssel tölti életét, a nyugati rockzene pedig nem igazán felelt meg ezeknek a kívánalmaknak.

Hatala Csenge: Requiem Volt egy fiú… de ki volt ő?

1 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Dezső András: Maffiózók mackónadrágban
Ozzy Osbourne: Én, Ozzy
Zöldi Gergely: Koncz Zsuzsa
Kirády Attila: Csernobil-vádirat
Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 1.
Legát Tibor: Beat, pop, rock
Bódy Gábor: Végtelen kép
Fencsik Tamás – Ganxsta Zolee: Döglégy a világ körül
Mail Karolin: A medál titka
Sebők János: Magya-rock 2.