Fábián ​Marcell és a táncoló halál (Fábián Marcell 2.) 46 csillagozás

Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

1903, Zombor: Fábián Marcell pandúrdetektív újra nyomoz! A bácskai kisváros fülledt nyári hétköznapjait különös járvány dúlja föl, melynek áldozatai előbb delíriumos tánckórba esnek, majd végeznek magukkal. A magyar Poirot biztos kézzel kezdi felfejteni a szálakat a paranormálisnak tűnő jelenségek világában, és a nyomozás különös fejleményei mellett családi életében is meglepetések várják… – Hász Róbert nyolcadik regényében folytatja Fábián Marcell pandúrdetektív tizenhárom napja címmel elkezdett nagy sikerű történetét. Marcell társai, Milorád és Winter úr régi ismerőseink, ám színre lép a fiumei Kánya Emília, az ügyész Gozsdu Elek, sőt maga Jókai Mór is. A történelmi nosztalgiából kibillentenek a váratlan fordulatok, a szálak Zombortól Fiumén át egészen az Újvilágig vezetnek.

Eredeti megjelenés éve: 2019

Kortárs, Budapest, 2019

gesztenye63>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Kicsit több, mint fél éve voltam oly arcátlan, hogy Fábián Marcell „első” tizenhárom napját Kálmán C. György kritikájából elcsent mondatokkal értékeltem. Akkor most már úgy dukál, hogy csakis a Nemzet Kalogányától lopjak ismét, mégpedig emígyen: (…) a krimi mindig valami megnyugtató lezárást hoz – ezt hagyományosan el is várjuk, de egy kis csalás ebben is szokott lenni. Mintha helyreállna a világ rendje, a bűnös megbűnhődik, az áldozat elégtételt kap. Hász Róbert még ebben is kicsit fanyar, kétértelmű, az idillt és a teljes megnyugvást messzire elkerülő megoldást talál. Megvan a bűnös – de csak ő az? És nincs senki másnak felelőssége? És neki mennyiben? Egyszerre lezárul és felkavar a befejezés.
Két éve sajnálkozva zártam az első Hász‑krimiről szóló recenziómat: el nem tudtam képzelni, hogy folytatható a Fábián Marcell‑regény. Őszintén örülök, hogy tévedtem. Most már nem merek semmit mondani, csak csendben reménykedem. Nagy élvezet volna. link

Számomra is, jó szívvel ajánlom.

Wiggin77 P>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Hász Róbert Fábián Marcell-történeteinél nem olvastam még jobb magyar krimit. Pedig azt is hozzá kell tennem, hogy még csak nem is arról van szó, hogy annyira csavaros bűnügyek lennének (bár panasz nem lehet erre sem), vagy annyira zseniálisan lennének a nyomozók. Hanem a körítésről: a hibátlan délvidéki atmoszféráról, a szellemes párbeszédekről, arról, hogy a mellékesebb szereplők is olyan jól vannak megrajzolva, hogy szinte kilépnek a lapok közül. Irodalmi igénnyel megírt történet. Hibátlan szórakozás! Kedvenc lett.

cseri>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Az első rész még nem tetszett annyira. De ez szuper volt. Örülök, hogy megint találtam egy jó kis krimisorozatot.

BabusM>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Nem ad akkora olvasmányélményt, mint az előző kötet, mert szerintem túl sok szálat mozgat. Emiatt jóval lassabban indul, hogy minden cselekményszálat megalapozzon (és még ott a Jókai-kitérő is – talán nem véletlenül? Ha belegondolok, ugyanaz a szerkesztési elv, mint a Jókai-regényeké…), és a vége is elhúzódik, mert el is kell varrnia minden megkezdett eseménysort. Emiatt csak a kötet közepe olyan izgalmas és olvasmányos, mint az előző rész. De attól még ez egy tisztességes folytatása Marszelka kalandjainak. Ugyanaz az igényes szöveg és gondos írói munka, mint minden könyvénél Hász Róbertnek.

Kortárs, Budapest, 2019
giny>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Még izgalmasabb, még fordulatosabb, mint az első kötet. Több szálon fut a cselekmény, Fábián Marcell és a társai több ügyben nyomoznak egyszerre spoiler, végül persze kiderül, hogy a dolgok hogyan függnek össze egymással. Szerettem a századfordulós miliőt – mondjuk engem egy cilinderrel, sétapálcával vagy bajuszkötővel bármikor le lehet venni a lábamról :) –, és a szereplők finom-fanyar humorát, főleg Marcell és a felesége évődéseit. Szívesen olvasnám tovább a sorozatot.

Veruska>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Kifejezetten szórakoztatóak Hász Róbert századelős krimijei. Szerintem teljesen hozza amit a zsáner ígérhet: karakteres nyomozók, sokszálú csavaros bűneset, csipet humor és némi idilli pillanatkép a múltról. Tartalmas kikapcsolódást nyújt és az ember lánya tulajdonképpen szomjazza a folytatást.

Cambrai17 P>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Egy picit bonyolultabbra sikerült, mint az előző rész, a korszak hangulatát nekem nagyon hozta Hász Róbert, a karaktereit is szeretem. Bele is kezdtem a harmadik kötetbe.

Gvendolin P>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

A történet elején Fábián Marcell előző nyomozása során szerzett sérüléséből Fiumében lábadozik. Itt közreműködik egy anarchista és lánykereskedelenben is érintett férfi letartóztatásában. Sokáig kérdéses marad, lesz-e ennek az eseménynek később még jelentősége. Hazatérve azzal kell szembesülniük, hogy cselédjük Julika eltűnt, sógora pedig bizonyos napokon ismeretlen helyen tölti az éjszakát. A városban két ember is öngyilkos lesz, de előtte őrült táncot járnak. A harmadik eset pedig épp a rendőrök szeme előtt történik meg. eleinte nem is tűnik bűnténynek egyik ember halála sem. Mégis nyomozás indul, mégpedig titkos, mert az ügyész, Gozsdu Elek névtelen szerelmes leveleket írogatott a cukrászlánynak, aki az egyik öngyilkos. Marcellben gyanú támad egy rejtőzködő életmódot élő, visszavonult színésznővel és egy híres bűvésszel szemben is. A történet végére kiderül, ki és hogyan indította el az események láncolatát, fény derül egy régi bűntényre, és az is kiderül, plátói volt e az ügyész úr szerelme. A Julika-szál révén a történet végén, mintegy keretbe zárva a regényt, Fiumébe is visszatérünk. Egyedül a szintén a történet elején szereplő abbáziai utazás maradt számomra öncélú. A Jókaival való találkozásnak igazából nincs hatása a történet menetére.
Szívesen olvastam volna többet Zombor század eleji életéről. A kép ugyan annyival kiegészül, hogy amerikai ügynökök járják a vidéket, kölcsönt adnak elszegényedett embereknek, aminek fejében később Amerikába viszik őket. Két magára hagyott gyermek így kerül Fábiánékhoz, de lehetett volna ezt a kérdést jobban is árnyalni. A történet és írásmódja nem rossz, addig kissé vontatott, míg Marcell vissza nem tér a rendőrségre, de attól kezdve mozgalmasabbá válik. A szálakat érdekesen szövi, és amikor az ember azt hinné, már mindent ért, mindig előáll egy váratlan fordulattal. Azonban az is előfordult, hogy magamban azt kérdeztem, miért nem jött rá Marcell erre már hamarabb. Árnyalt és jól felépített a Marcell és Amália egymáshoz való viszonya, a házasságuknak szinte ugyanakkora szerep jut a történetben, mint a nyomozásoknak, de ez egyáltalán nem zavaró.
Bízom benne, hogy lesz valamikor lesz harmadik rész is!

Zoltán_Nádor>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Az első rész atmoszférája jobban tetszett nekem. De ez a kötet is remek.

szp79>!
Hász Róbert: Fábián Marcell és a táncoló halál

Élvezetes stílus, a huszadik század elejének hiteles bemutatása, enyhén humoros helyzetek, nem különösen újszerű bűnügyi történet, a kor ismert íróinak (Jókai Mór, Gozsdu Elek) szerepeltetése. A korhű leírásban csaknem lehetetlen oda nem illő dolgot találni. Amit elhagytam volna, az az indokoltnál több, de még nem tulburjanzo tragarsag.

Wiggin77 P>!

– Megbántotta valamivel anyósunkat?
– Őt? Őt aztán nem. Neki csak annyit mondtam, ha nem tetszik, amit lát, kívül tágasabb.
– És mit látott Mártikánk, ami nem tetszett neki?
– Hát engem.
– Szó, mi szó, téged még senki nem látott részegen, nyilván meg kellett emésztenie.
– Akkor emésszen otthon. Szép nagy házuk van, emészthet is benne.

Heureka P>!

Akinek a fejében egyszer is megfordul a gondolat, hogy hőssé válik, sosem lesz azzá.

Heureka P>!

Viszont a becsület nem hal ki a világból. Csak más helyre költözik.

Heureka P>!

A vakáció valami olyasmi, amikor nem azt csinálod, amit kell, hanem amit szeretnél.

Heureka P>!

Marcell utánanyúlt az uborkasalátának.
– Marcell drágám!
– Igen?
– Maga nem is szereti az uborkasalátát.
– Tényleg nem. Bocsánat.
– Ne tőlem kérjen bocsánatot, hanem az salátától, amit összetúrt.

sagittarius>!

[…] Egy részeges, kurvapecér, goromba alak volt a báró.
– És akkor miért nem…
– Miért nem hagyta ott? – megrántotta a vállát. – Talán szerette. Talán félt tőle. Másrészről a színház nem életbiztosítás. A nők szépsége erős valuta, ám idővel devalválódik. Csak egy ideig szabad rá bazírozni. Ellenben a bárói rang halálig bárói rang marad.

172. oldal, szinte odaszegezi a földhöz, amin áll (Kortárs, 2019)

Fábián Marcell sorozat · Összehasonlítás