Ecce ​homo 22 csillagozás

Munkácsy Mihály életének regénye
Harsányi Zsolt: Ecce homo Harsányi Zsolt: Ecce homo Harsányi Zsolt: Ecce homo

Közel ​hetven év után ismét kezünkbe vehetjük szüleink, nagyszüleink sokat emlegetett, legendás Munkácsy-regényét, Harsányi Zsolt Ecce homóját. Egy régi könyv új kiadása, ami azonban mégis az újdonság erejével hat. Képek, fotók teszik élményszerűbbé az egyébként is élvezetesen megírt regény olvasását. Egy regény, melyben szemtanúi lehetünk az Ásító inas, a Golgota vagy épp az Ecce homo megszületésének. Munkácsy Mihály regénye ez, amelyben megelevenedik a 19. század miliője a békéscsabai asztalosműhelytől a bécsi, düsseldorfi és párizsi festőműtermekig, a magyar pusztától a fényes francia palotákig.

„Családunk nagyrabecsülése Munkácsy művészete iránt nemcsak a nagyapámhoz, Harsányi Zsolthoz, a Munkácsyról szóló regény, az Ecce homo írójához vezethető vissza. A Munkácsyhoz fűződő kapcsolataink gyökerei nagyapám nagyapjához, Harsányi Pálhoz vezetnek. Harsányi Pál, mint az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat igazgatója, az 1860-as években egyik első és lelkes támogatója… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1935

Alexandra, Pécs, 2014
Alexandra, Pécs, 2010
Singer és Wolfner, Budapest, 1935
924 oldal

dwistvan P

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Kiváló életrajzi regény. Már olvastam a Nap szerelmese – Aranyecset című köteteket Munkácsy életéről. Az is érdekesen, felemelően ír erről a művészéletről. Nem volt unalmas az ismétlés, sőt végig nagyon tetszett, hiszen ugyanazt az életet más jelleggel, kicsit több belső vívódással, de a képek történetét szintén nagyon izgalmasan veszi végig. Valahogy a történésekben többször találtam eltérést. Egy művész életét egy ilyen jól sikerült regény tudja igazán jól bemutatni.

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

A Harsányi család több módon is kapcsolódik Munkácsy Mihályhoz. Harsányi Pál a nagyapa, a Képzőművészeti Társulat elnökeként elsők között ismerte fel Munkácsy Lieb) Mihály tehetségét és segítette pályája elindításában. Harsányi Pál: „Maga az én emberem.” Unokája pedig 1934-ben megírta ezt a kötetet, amely remekül szerkesztve, szinte filmszerűen állítja elénk Munkácsy Mihály nem mindennapi életét, pályája alakulását. Művészettörténeti és művelődéstörténeti adatok felsorakoztatásával mutatja be az alkotót, és a legfontosabb alkotásokat, amelyekről képeket is tartalmaz a kötet, ezzel segítve a képi és a szöveges információk együttes élvezetét, ahogyan az egy művészeti témánál szinte elengedhetetlen. Az árva gyermek szülei halála után nem marad családi, rokoni gondoskodás nélkül. Az asztalos inas életének viszontagságai, kiszolgáltatottsága közben is mindig mellette áll a nagybácsi, Reök István gondoskodása (a Reök-palotát építtető Reök Iván apja) http://hu.wikipedia.org/wiki/Re%C3%B6k-palota
Útját kíséri a szerencse is (többször segítik váratlan találkozások). „ Ilyen véletlen nem történik senkivel, csak velem. Minduntalan észreveszem, hogy a jó Isten akar tőlem valamit.”
5 esztendő alatt válik asztalosból Bécs városát is megjárt festővé. A kötet bemutatja azt is, hogy mennyire szükséges az általános műveltség a művésszé váláshoz (helyesírás, nyelvek, alkotó technikák, anatómia, művészettörténet). Nyomon követhető alkotóvá válásának folyamata az első rajzoktól, a festészeti technikák megismerésén keresztül a témaválasztás nehézségeinek bemutatásával az első kiállításig, a sikerig. A Siralomház meghozza számára a világhírt, megkezdődik számára a sikeres festő élete Párizsban. Megismerhetjük a Munkácsy kortársait is különösen a jó barát, Paál László tevékenységét, művészi fejlődését, tragédiáját. Kapcsolatban állt kora kiválóságaival Zichy Mihállyal, Liszt Ferenccel, Jókai Mórral.
Harsányi Zsolt kötete életrajz, művészettörténeti értekezés és a legjelentősebb képek albuma egy kötetbe szerkesztve. A kötet 3. fejezete egy kicsit bőbeszédűbb a kelleténél,a sikeres Munkácsy társadalmi életének sikerei, feleségével folytatott csatározása kevésbé tudtak elkápráztatni, itt a kevesebb több lett volna.

encus625 P

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Hat-hét éve vár a polcon ez a könyv rám. Ajándékba kaptam, már nagyon szégyelltem, hogy nem vettem kézbe ilyen sokáig. Akkoriban olvastam a Dallos-féle életrajzot és az annyira nem tetszett. Szerettem volna, ha elkülönülnek egymástól a könyvek.
Ennél a könyvnél is zavart valami már nagyon az elején. Valószínűleg az író stílusa, de Munkácsy jelleme sem volt túl szimpatikus. Eléggé szenvedős volt így az olvasás. Sokkal rövidebbre is lehetett volna ezt zárni, kb. a fele is elég lett volna nekem. A képek háttere és a keletkezési körülmények érdekeltek, a magánéleti dolgok kevésbé. Sok korabeli ismerőst, ismert embert sorol fel, akikkel találkoznak, összejárnak, ezeket nyugodtan el lehetett volna hagyni, mert csak az oldalszám lett több tőle, de az olvasó úgyis elfelejti a következő oldalra.
A harmadik nagy fejezet előtt kellett egy szünetet tartanom, mert nem voltam képes egyhuzamban elolvasni. A kevesebb tényleg több lett volna. Négy hónap szünet után az utolsó harmad már egészen jól csúszott.
Cecile egy kutya nő volt, sokszor nem kedveltem, de a félénk Munkácsynak kellett egy PR-os, mert ő képtelen lett volna magát felennyire sem eladni.

Alexandra, Pécs, 2010
pieta4

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Munkácsy Mihály számomra a világon élt legnagyobb festőművész. Dallos Sándor róla írt életrajzi regénye fiatalabb korom meghatározó olvasmánya volt.
Az Ecce homo is méltó emléket állít a nagy festőnek, s valószínűleg hitelesebb képet is fest róla.

zsofifa

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Óriási olvasmányélmény volt. A képzőművészeti ismereteim meglehetősen hiányosak, ezért is örültem neki, hogy Munkácsy Mihályról ilyen érdekfeszítő formában tudhatok meg ennyi mindent. Szuper, hogy a könyv hátában benne vannak a jelentősebb képek. Most fejeztem be, jöhet a Krisztus-trilógia megtekintése.
Nagyon alapos képet kaphat az ember Munkácsyról. És irodalmi értéke sem utolsó a műnek. Letehetetlen könyvnek tartom.

hencsibe

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

A könyv maga engem kevésbé fogott meg, mint Dallos Sándor regénye, de mivel a Krisztus-trilógia megtekintéséhez „előtanulmányként” olvastam, mégis nagyszerű élmény volt – a könyv és a kiállítás egymást erősítették bennem. Szeretem, mindkettőt.
Egyébként ennek a kiadásnak nagy előnye, hogy hátul illusztrációként számos Munkácsy-kép szerepel, az embernek nem kell a foghíjas művészeti élményeire hagyatkoznia olvasás közben.

Sünike

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Az a baj, hogy már nem nagyon emlékszem a Dallos-féle könyvre. Tetszett, hogy ebben kevesebb „szerelem” volt, de a másikban azt élveztem nagyon, hogy főleg a trilógiánál részletesebben leírta a modellkeresés, a festés részleteit.
Végeredményben nagyon tetszett. Lehet, hogy egy év múlva harmadszor is előveszem a Dallos könyveket.

Adriaticum

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Tetszett az életrajz, a sok kép keletkezésének története és érzékletes leírása, de kicsit túl bő lére lett eresztve szerintem:$ a monumentalitáshoz nem feltétlenül kell monumentális oldalszám is… Minden művészetrajongónak ajánlom! + hozzá a kiállítás az MNG-ban:)

Mónika_K

Harsányi Zsolt: Ecce homo Munkácsy Mihály életének regénye

Néhány részben komolyabb képzőművészeti ismeretekre lenne szükség ahhoz, hogy az összes felsorolt festőről tudjam, hogy kicsoda.
Nagyon részletesen (néha túlságosan is) írja le az egész életrajzot, a képek keletkezését, a modellkeresést, viszont ennek ellenére élvezhető a könyv.

dwistvan P

Szerényen mosolygott. Azoknak a diadalmas embereknek módján mosolygott, akik már mindent megengedhetnek magoknak, még azt is, hogy szerények legyenek.

olvasóbarát P

Akinek nem tetszik az vitatkozzék, de az a fehér színfolt csak azért is ott fog világítani. Mert beletartozik abba a szépen ívelt mozdulatba, amellyel a festő keze a levegőben bekeríti az egész művet, mintha varázsló volna, akinek csak a levegőbe kell nyúlnia s ott kör alakú mozdulatot vonnia, hogy a távolabb álló vásznon megszülessék a fény és árnyék remekműve, Rembrandt óta az első igazi ebben a nemben.

olvasóbarát P

A hatvanhetes Magyarország első kultuszminisztere az első kulturális alapból kiadta az első ösztöndíjat az első piktornak. A magyar királyi vallás-é közoktatásügyi miniszter, báró Eötvös József a 6577. számú döntéssel Munkácsy Lieb Mihály munkácsi születésű huszonhárom éves festőnövendéknek nyolcszáz forintot engedélyezett.

hencsibe

Az évek múlnak, a lelkiismeret szüzessége lassan, de folyton kopik.

bgea

Én nem tudom elképzelni – felelte Miska –, hogy más is lehet valaki, mint festő. Szeretném tudni a lelki berendezkedését valakinek, aki nem festő. Milyen lehet az, hogyan látja a dolgokat? Néha azt hiszem, hogy az egész emberiség vak, csak a festők látnak, s amit látnak, azt elmondják a többinek.

402. oldal Alexandra, 2010.

bgea

Hiába tehetséges valaki, ha nem ért a tehetsége érvényesítéséhez. A tehetség ugyanolyan portéka, mint más áru: ügyesen kell hirdetni és tetszetősen csomagolni, mert különben az eladó nyakán marad, míg a silány portéka elkél.

443. oldal Alexandra, 2010.

bgea

…az igazi festő a fejéből veszi, amit fest. Az igazi festő néz valamit, és a fejében azonnal lerajzolja. Onnan kell aztán lemásolni.

136. oldal Alexandra, 2010.

bgea

Tudja, mi tette őt nagy emberré? Hogy azzal, amit festett, a világnak csak másodsorban akart kedvére lenni. Elsősorban a saját lelkiismeretének festett. Érti ezt?
– Igenis, értem – felelte Miska. És csakugyan értette. Úgy érezte, hogy ezen az órán, ennek az embernek a társaságában lebegve emelkedik a közönséges élet hétköznapjainak szintje fölé, magasra, egészen magasra.

167. oldal Alexandra, 2010.

bgea

Miskának az aszfalt sötét öléből kiemelkedő pompás színei tündöklő erővel tették jelentéktelenül fakóvá a szomszéd kép színeit.

328. oldal Alexandra, 2010.

bgea

Mikor a maga képét megláttam a Salonban, azonnal kiéreztem belőle a magyart. A magyarságot nem lehet összetéveszteni semmivel.

343. oldal Alexandra, 2010.