A ​hét hold völgye 1 csillagozás

Harry Thürk: A hét hold völgye

A történetet, amely e regény alapjául szolgált, J. S.-nek köszönhetem. Remélem, megbocsátja, hogy egyes részleteket elhagytam, egyet-mást meg hozzáköltöttem. Különösen feleségemnek, M. S.-nek tartozom hálával segítőkészségéért, amellyel jelentősen megkönnyítette munkámat.

Magvető, Budapest, 1964
262 oldal · keménytáblás · Fordította: Mándy Stefánia

regulat
Harry Thürk: A hét hold völgye

Maga a sztori, a partizánromantika, a hogyan lett Bélából, bocs Rudekből partizán, nem egy nagy durranás.
A regény egyrészt azért érdekes, mert vannak önéletrajzi/tapasztalati kapcsolatai, másrészt mert az elfogadásról szól. Hőse Rudek lengyelországi német nemzetiségű pályamunkás. Ez a származás teszi a náci megszállás után sehova sem tartozóvá… a lengyelek kinézik maguk közül, a birodalmiak lenézik. És akkor – minő véletlen – beleszeret egy lengyel lányba. Pontosítok egy zsidó lányba…
Mondhatni innen egyenesvonalú a történet a nemzetközi munkásmozgalom keblére.
No de!
Harry Thürkről nem árt tudni, hogy hasonló startvonalról rajtolt. Ő is lengyelországi német, ő is a vasútnál kezdett dolgozni, csak éppen ő a Wermacht soraiban kötött ki és vaskeresztet is kapott.
Ő csak a háború után talált rá a pártra… viszont az NDK egyik legnépszerűbb írója lett, különösen a háborúellenes és a távol-keleti tapasztalatai alapján született írásai miatt.

Magvető, Budapest, 1964
262 oldal · keménytáblás · Fordította: Mándy Stefánia