!

Messzi ​volt Klockrike 4 csillagozás

Régikönyvek.hu · 600 Ft –30% 420 Ft
400 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár

Az ​író – az 1974. évi Nobel-díjas – néhol hangot vált ebben a lírai alaphangú regényben: szikáran, érdesen tudatja, hányan vándoroltak ki Svédországból a századforduló gazdasági válságának éveiben, mekkora volt az öngyilkosok száma a munkaképes férfiak tömegében, mekkora a fiatalabb nők népességcsoportjában, és hányan váltak munkásból, kisiparosból, béresből csavargókká. A skandináv író vándorokról, bolyongókról, csavargókról írta ezt a regényét 1948-ban: nyugtalan boldogság- és szabadságkeresőkről és derűsekről, akik minduntalan visszatérő alakjai, hősei a skandináv irodalomnak, Ibsen Peer Gyntje óta szakadatlanul a modern irodalomnak is. De ez a sajátosan skandináv – történelmi és társadalomtörténeti – regény egyben egy világjelenség sajátos, szép és igaz vizsgálata is lett: Martinson évtizedeink csavargóiról – a társadalomból kiszakadtakról, kiszakadni vágyókról, társadalomtagadókról, munkátlan-igénytelen hippikről, hippizmusról – is írta ezt a regényt. Megelőzve azokat az… (tovább)

Magvető, Budapest, 1977

Harry Martinson: Messzi volt Klockrike

Ez a könyv kb. 20 éve áll a polcomon, és én azt hittem, háborús regény, mondjuk ennyit rólam. Ezzel szemben egy Nobel-díjas svéd író csavargóregénye. Különben örülök, hogy most olvastam, mert több sebtől aktuális. Történik ekkor: http://moly.hu/idezetek/654224. A szereplők már rég nem klasszikus értelemben kalandot kereső lézengő ritterek és nem is szplínes úrfik, de még előtte vannak egy generációval a gépesítés okozta munkanélküli tömegeknek is, ami megint egy új műfaj, inkább társadalmi, mint (szabadság)filozófiai háttérrel. Legalább részben szabadon választott, nem pedig kényszerített életformát mutat be a regény*. Akinek tetszettek Jack London ilyen témájú művei, annak Martinson be fog jönni (jóval kevesebb vonattal, mert Bolle nem vonatos). Szerettem volna azt írni, hogy közelebb hozza a témát, minthogy európai, de végül is arra jutottam, hogy ilyen szempontból nincs különbség, mondjuk nem használja a hobo szót. De jó hogy nekünk is van ilyenünk (mink alatt az európaiakat értem), és én nem is tudtam!

Hacsak az nem, például, hogy rettenetes lehet Svédországban lenni csavargónak abban a jobbára hideg és túl gyakran havas országban (ennyit a szabad ég alatt háló tarisznyás vándorlegényekről). Ez a tényállás egyfelől még kétszer zárójelbe teszi, hogy mennyire laza (easy) dolog vándorolni, másfelől viszont kétségkívül lehet benne valami, ha ennek ellenére is. Erről gyakorta el is filozofálgatnak a svéd vagabundok, a szabadon választottságról, továbbá az író is, aki egyébként magánszálon érintett (ami szimpi).

Máskülönben időnként a földrajzi nevek tekintetében meglepi az olvasót az az ismerős érzés, hogy mintha az Ikea konyhabutikjában csavarognának. Ez de rossz volt. Illetve itt lehetnek trollok az erdőben! A trollok európaiak.

A csavargóságnak egyébként itt is megvannak a maga szabályai és protokolljai, amiket nem vezet jóra megsérteni, meg áruló jel is a nemismeret. Már eleve a „felszentelés” (idézve) csavargónak durva erőfeszítéseket kíván. „Először hétmillió lépés által. Azután újabb hétmillió lépés által.” (255. p.) 2x7 millió lépés, azért gondoljunk bele mi magyarok, hogy az 13 komplett kéktúra (!) https://goo.gl/SwwTrk

A szöveg egyébként több lazán összefüggő epizodikus részből áll össze, sok anekdotával (amelyből nekem a Szalmabábu és a Lepényhal tetszett leginkább), olyan nyelvi leleményekkel, amelyek néhol Pom Pom barátait idézik, mint a Robotoló Remetenő, bár valószínűleg ez csak magyarul bónuszpoén.

*az Utószó foglalkozik ezzel, mint később láttam, ennél az egy mondatnál némileg árnyaltabban, kitérve a műfaj változataira, de szerintem jól összefoglaltam. :)

vargarockzsolt P
Harry Martinson: Messzi volt Klockrike

Javaslom elolvasni a könyvről @Gregöria_Hill értékelését: https://moly.hu/ertekelesek/2074954. (Nekem ez a könyv kicsit túl csicsás*, a csavargó-könyvek tekintetében maradok az amerikaiak minimalizmusánál, Kerouacnál – Úton és Jack Londonnál – Országúton.)
* Túlturbózott mesékkel, filozófiával.

Gregöria_Hill

– Lehet, hogy a huszár szebben mutat a konyhai falvédőn – mondta a gránátos. – Viszont a gyalogság az, amelyik valóban ér valamit. A huszárokra leginkább a bálokon van szükség.

Gregöria_Hill

1850-től 1913-ig svéd földről több mint egymillió ember vándorolt ki idegen országokba. Ugyanezen idő alatt nyolcvanmillió ember vándorolt át a keleti féltekéről a nyugati félteke országaiba.
    Az öngyilkosok száma Svédországban az ötven éven felüli férfiak lélekszám-csoportjában az 1890-es években évente négyszer annyi volt, mint az 1850-es években.
    A fiatal nők öngyilkosságának évenkénti számaránya ugyanekkor (90-es évek) az 1850-es számok ötszörösére emelkedett. A hivatásos csavargók számának növekedése ez alatt az idő alatt híven követte a sokféle, hasonlóképpen emelkedő görbe növekedését.
    A világtörténelem legnagyobb népvándorlásának örvényei még sokáig éreztették szívó hatásukat szerte a világban.

Gregöria_Hill

Az ember mindig ezt csinálta. Ez nem újság. Az ember mindig addig élt, ameddig csak bírt.

Gregöria_Hill

Bárcsak örökké tartanának a percek. Nem, egyébként talán inkább ne.

Gregöria_Hill

A varázshegy nélküli járás nem is igazi járás, csupán egy taplószáraz hely a valóságban.

Gregöria_Hill

Ahogyan városok vetélkedtek azért, hogy Kolumbusz szülőhelyének tartsák őket, vagy legalábbis annak a helységnek, ahol Kolumbusz tojását tojták, éppúgy vetélkedtek az ország járásai, körzetei és tartományai azért a dicsőségért, hogy nevezetes trollok szülőföldjének vagy híres kísértetjárta helynek mondják őket.

Gregöria_Hill

Nőnemű Robinson Crusoe a zúgó erdőtenger magányos kunyhószigetén.

Gregöria_Hill

Most olyan fogadtatásban lesz része, amit megemleget. Egy kis verés következik. Tudja meg egyszer végre, milyen az, ha tisztességes emberrel akad össze.