A ​Rozsdamentes Acélpatkány visszavág (A Rozsdamentes Acélpatkány 2.) 30 csillagozás

Harry Harrison: A Rozsdamentes Acélpatkány visszavág

James Bollvar DiGriz minden eddiginél merészebb vállalkozásra adja a fejét, amikor rászánja magát, hogy feleségül vegye Angelinát. A galaxis két legelvetemültebb bűnözőjének házassága persze nem maradhat titokban, így az ifjú pár hamarosan újra a Különleges Testület óvó karjaiban találja magát.
Inskipp új megbízatással várja őket, s a tét ezúttal sem csekély, Jimnek a csillagközi hódításról ábrándozó Cliaand bolygó további terjeszkedését kell megállítani. Egy millitáns társadalomba csöppenve, az idegenekkel szemben végletekig paranoiás lakosság közé vegyülve keresi az érthetetlen katonai sikerek titkát. Eközben – szokásához híven – igyekszik minél nagyobb zűrt csinálni, és a fölfordulás közepette zsebre vágni mindent, ami mozdítható.
Természetesen Angelina számára is akad tennivaló bőven. Minden ügyességére szüksége lesz, ha azt akarja, hogy Jim élve megússza ezt a kalandot, és közben távol tartsa hitvesét a segítségére siető szabadcsapatoktól, a Burada bolygó gyönyörű amazonjaitól.

Eredeti megjelenés éve: 1970

Szukits, Szeged, 2004
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634970346 · Fordította: Füssi Nagy Géza

Harry Harrison: A Rozsdamentes Acélpatkány visszavág

Kicsit jobban tetszett, mint az első rész, a sztorit ezúttal valamivel jobbnak éreztem, humor terén viszont enyhe visszaesést tapasztaltam, bár a vége felé enyhült bennem ez az érzés, és kifejezetten jókat nevettem, így lehet hogy csak arról van szó, hogy kezdtem hozzászokni az író stílusához.
Hiányosságok terén ugyanazokat tudnám felróni, mint az első rész esetében, ezúttal már kicsit bosszantott is a főhős sérthetetlensége és végtelen találékonysága, amit a humor sem tudott kellőképpen ellensúlyozni, aztán – mintha csak panaszaim meghallgatásra találtak volna – Jim DiGriz, az intergalaktikus superman végre valahára olyan helyzetbe került, amiből nem tudta kivágni magát önerőből! Muhaha, kárörömmel vegyes izgatottság kerített hatalmába, és szilárd meggyőződésem, hogy ez nagyon jót tett a történetnek!
Már az első kötetnél is biztos voltam benne, hogy még viccesebb lett volna, ha a főszereplő időnként komoly bajba kerül/hoppon marad, és nem oldja meg a problémát azonnal.
A könyvet ezzel együtt is megint csak túl rövidnek éreztem, sok a nagyobb ugrás, egyszerűsítés a történetben, a kora is jócskán érződik rajta (az elmaradhatatlan adatszalagos számítógép nem hiányozhat), ennek ellenére érezhető némi fejlődés az első részhez képest, pár vicces, habkönnyű órát jó eséllyel garantál az olvasónak.

Hippoforaccus >!
Harry Harrison: A Rozsdamentes Acélpatkány visszavág

Egy kicsivel jobban tetszett, mint az első része, de nagyjából ugyanaz a színvonal.
Jól eltalált főszereplő, kellemesen vicces és izgalmas sztori.

Eltiron>!
Harry Harrison: A Rozsdamentes Acélpatkány visszavág

Ugyanolyan gyors, pergős trip volt mint az első rész, de sokkal gyengébb sztorival, az egész egy szokásosnál is összecsapottabb Bond-sztorira emlékeztet, hasonló klisékkel és fordulatokkal. Ahhoz képest, hogy hány éve vártam erre a könyvre, eléggé csalódás volt.

Z0l1>!
Harry Harrison: A Rozsdamentes Acélpatkány visszavág

Nem volt rossz a folytatás, de zavaró volt, hogy James mindig mindenhez ért és miután elfogytak a gránátok még mindig akad nála pár darab.

Joshua182>!

A szavak tompán hatoltak át a támadó teddimackók öblös kiáltásain. Még akkor is leküzdhettem volna őket, ha a kard helyett használt hurkapálcák rendre össze is törnek a kezemben. Egy ilyen teddinek még hurkapálca nélkül is elegendő egy jót behúzni a gyomrába, és máris a földön van. Semmi állóképessége nincs.

Joshua182>!

Úgy látszik, a Cliaandon nagyon alacsony volt a bűnözés szintje, mivel szinte semmiféle óvintézkedéseket nem tettek olyasféle betörések ellen, amilyeneket azokban a napokban végrehajtottam. A bűnözőket vagy kiirtották, vagy éppen ők irányították a társadalmat – az utóbbi volt a valószínűbb.

Joshua182>!

Orrának dupla ágyúcsövét felém irányozta, és akkorát horkantott, hogy az éppen csak fölvetett társalgási kísérlet nyomban hamvába holt.

Joshua182>!

A szemközti fal felől surrogó nesz hallatszott, amint a fal egy darabja félrecsúszott, és becsoszogott rajta a takarítórobot.
– Ajánlhatok egy pompás takarítást – kérdezte szexisen búgó kontralto hangon. Megmondtam neki, mit tehet helyette; de ilyen munkálatok elvégzésére nem programozták be, ezért csak kattogott és zümmögött, míg rá nem parancsoltam, hogy inkább végezze a dolgát.

Joshua182>!

Letértem a főútról, és befordultam egy kanyargós, keskeny utcába, amely a baljós Matbaacilik-sasurtmek nevet viselte. Egy ilyen nevű utca eleve nem lehet teljesen tisztességes. Gyanúm hamarosan némi igazolást is nyert: kiérvén egy éles kanyarból, egy fiatal nővel találtam szemben magamat, aki éppen öblös vadászpuskát fogott rám

Joshua182>!

– Én ezt nem bírom! – nyivákolta Hamal, és úgy megtekerte a kormányt, hogy teljesen visszapördültünk a kapu felé. – Hazamegyek! Én soha nem mentem volna a rendőrséghez. Az anyám ötlete volt az egész, azt akarta, hogy olyan legyek, mintha a lánya lennék, és tessék, egy baklányt nevelt belőlem. Nem kívántam én soha mást, csak hogy rendes háziember lehessek, amilyen az apám…

20. fejezet