Mondj ​nemet a műanyagra! 18 csillagozás

101 egyszerű ötlet műanyag helyett
Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra!

Te is szeretnél tenni valamit a környezetedért? Egyszerűbb lesz, mint gondolnád!
Ma már közismert tény, hogy a környezetünkben felhalmozódó műanyaghulladék ökológiai katasztrófával fenyeget. De változtathatunk-e a kialakult helyzeten anélkül, hogy gyökeresen átalakítanánk az életmódunkat? Természetesen! Ez a kis könyv 101 egyszerű, könnyen megvalósítható ötletet ad ahhoz, hogy környezetbarát anyagokkal helyettesítsük a műanyagot, és ezzel mi is hozzájáruljunk bolygónk védelméhez.

Central Könyvek, Budapest, 2019
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633246702 · Fordította: Kernács Rebeka

óceán

Sippancs P>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Csak ismételni tudom az előttem szólókat: aki egy kicsit is figyel a környezetére, vagy tudatosabban él, annak ez a könyvecske nem mond sok újat. Egyszeri (könyvtári) olvasásnak megteszi, de teljesen felesleges beszerezni, és polcra rakni. A 62. pont után pedig felvetődött bennem a kérdés, hogy vajon mit szólnának a barátaim, ha ezentúl a dobozok üres részét pattogatott kukoricával tölteném ki? Gyanítom, hogy nem a környezettudatosság lenne az első szó, ami eszükbe jutna a csomagolásról…
off

Jeffi P>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Az a helyzet, hogy ezt a könyvet tök nehéz pontozni. Méghozzá azért, mert nekem pl. semmit sem mondott, amit eddig nem tudtam, így nem igazán tudtam hasznát venni. De akkor ott van az az ember, aki meg éppen most kezd környezettudatosabb lenni, és lehetőleg a könyvtárból veszi ki ezt a könyvet, na neki mond egy csomó mindent amit tud majd használni.
Tehát, ha valami miatt az ember úgy dönt, hogy környezettudatos lesz, de ennek nem a neten akar utánakeresni, akkor ez a könyv ad egy kezdő lökést, bár azt is kicsit bénácskán. Ismétel folyamatosan, és nem tudom miért kellett 101 egyszerű ötletnek lennie, ha egyszerűen nem tud 101-et összeszedni az író.
Bővebben:

Maribeth P>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Nem egy világmegváltó kötet, de egész hasznos. Vannak benne jó ötletek, de annak aki már járatos a hulladék mentes életmódban, nem igazán tud újat mondani. Aki viszont most kezd ismerkedni vagy érdeklődni a téma iránt, annak szerintem tetszeni fog.
Ami viszont kifejezetten jó a könyvben, az az, hogy a magyar kiadásnál tettek bele hazai példákat is a „műanyag ellenes mozgalmak” fejezetben. Lehetett volna többet is beleírni, de nem baj, mert legalább figyeltek erre is.
Kicsit terjedelmében hosszabb mint amennyire szükség lenne, sokkal kevesebb oldalon is elfért volna ez az információ mennyiség, bár akkor lehet, hogy nem érte volna meg kiadni.
Nem mondanám, hogy nélkülözhetetlen könyv, de egyszeri olvasásra bátran merem ajánlani.

EEdina23>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Hasznos a téma, amiről ír, és igen, kerüljük a műanyagok felesleges használatát ott, ahol csak tudjuk. Jó ötleteket ad, bár a jelentős része nem volt újdonság számomra. Egyébként hasznosnak tartom annak, aki tájékozódni kezd a környezettudatos életről. Aki viszont már gyakorlatiasan, régóta így él, az biztosan ismeri már ezeket a módszereket.
Az zavart a könyvben, hogy sokszor ismételgeti magát. Írhatott volna más ötletet is az ismétlések helyett.

reanadett P>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Ez tipikusan az a fajta könyv, aminek a tartalma belefért volna egy hosszabb blogcikkbe. Nagyon hasznos, de kár volt a papírért. (Főleg, ha már környezetvédelmi témát vet fel.)

Aki elolvasná, az inkább kérje kölcsön valahonnan.

Renáta_G>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Aki már aktívan benne van a műanyagmentesítésben, nem fog túl sokat adni a kötet. Viszont, aki most kezdi az bőven tanulhat belőle, de ideális ajándék egy gyereknek is, hogy aztán együtt kezdhessétek alkalmazni a kötetből tanultakat. Minden tipp mellett találunk jelöléseket, amit segítenek eligazodni az műanyagcsökkentéshez vezető úton. Nyilván szinte lehetetlen kizárni az életünkből a műanyagot, de sok kicsi sokra megy, így akár egy apró változtatással is rengeteg műanyagtól kímélhetjük meg a bolygót.

Bővebben: https://kulturpara.blog.hu/2020/01/02/mondj_nemet_a_muanyagra

TTauriel P>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Szuper ötletek vannak benne. Aki el akarja kezdeni a kevesebb műanyaggal való életet, annak tökéletes! :)

rebel>!

Harriet Dyer: Mondj nemet a műanyagra! 101 egyszerű ötlet műanyag helyett

Ha ezért a könyvért fizettem volna, tuti visszakérném az árát. :(

Azt hittem tényleg praktikus tanácsokat ad, és nem lesz tele ilyen „ne kérj szívószálat” és „használj vászontáskát” ötlettel. 101 egyszerű ötlet, ami nem is 101 ötlet mert pl a szívószál 2 vagy 3 részben is megjelenik (1. ne kérj szívószálat, 2. ha használsz használj fémet vagy papírt, 3. ne kérj, vidd magaddal) na most egy egy pontba is elfért volna, nem kellene egyből 3 részre osztani. Minden ötlet kb. 2-3 mondat, így fél óra alatt elolvasható a könyv. Vannak a végén receptek, mint ötletek, de ilyen kókuszolaj+cukor=testápoló verziók, meg a politikai és egyéb mozgalmakról ír és ezek is 1-1 ötletet takarnak.

ÓRIÁSI CSALÓDÁS! Úgy érzem, hogy az író amolyan húzzunk le még egy bőrt erről a témáról módon írta ezt a (borzalmat) szösszenetet.

shadowhunter1975 P>!

Minden évben körülbelül 8 millió tonna műanyag kerül az óceánokba.

Az óceánban úszó szemét miatt évente nagyjából 100 ezer tengeri emlős pusztul el.

Az emlősökön kívül körülbelül 1 millió tengeri madár halálát okozza a szemét évente.

11. oldal (Central könyvek, 2019)

Kapcsolódó szócikkek: környezetszennyezés · műanyag · óceán
shadowhunter1975 P>!

2016-ban Földünkön 335 millió tonna műanyagot gyártottak – ez a mennyiség 2 millió kék bálna tömegének felel meg.

7. oldal, Central könyvek, 2019.

Kapcsolódó szócikkek: műanyag · szemetelés