Lépcsőház 4 csillagozás

Hári Tamás: Lépcsőház

Engedje meg kérem, hogy bemutatkozzam! Engem Pesten találhat meg egy kissé már ódon, körfolyosós bérházának Lépcsőháza vagyok, immáron több, mint száz esztendeje. Bizony hosszú életem során sok mindennek lehettem tanúja.
Láttam háborúkat és forradalmat, szárba szökkenő és elhamvadó szerelmet. Örömteli születést és torokszorító elmúlást. No meg néhány igencsak botrányos és kellemetlen esetet is.
Tartson hát velem és ismerje meg az én történeteimet!
„– Megállj! – kiáltott rá a józanodásnak indult férfira, aki megtorpant a kredenc mellett. Először az asztalon álló sörös üvegre pillantott, aztán az asztal mellett szinte meztelenül álló lánya kést tartó kezére siklott a pillantása. Széles vigyorra húzta a száját, szemei sunyin villogtak.”

luthienlovemagic IP>!
Hári Tamás: Lépcsőház

A kötet ajánlása Instagramon érkezett, ezúton is nagyon köszönöm a szerző kedvesének, mert ha nem hívja fel rá a figyelmemet, akkor valószínűleg soha nem jut el hozzám, amit utólag biztosan bánnék, ugyanis egy igényes, kellő gonddal összeállított gyűjteményt hagytam volna ki.

A válogatás 16 novellát tartalmaz, témájuk ugyan különböző, de egy dolog közös bennük: a címadó lépcsőház mindig szerepel bennük, hol említés szintjén, hol a szöveg helyszíneként. Az írások körülbelül egy évszázadnyi időintervallumot ölelnek fel, a 1900-as évek elejétől körülbelül a végéig. Megelevenednek benne vidám pillanatok, de zömében a komorabb, fájdalmasabb témák dominálnak, mint a gyilkosság, öngyilkosság, etnikai megkülönböztetés, válás, elhidegülés, háború, tanár-diák kapcsolat és annak következményei, megélhetési prostitúció vagy éppen családon belüli erőszak.

Ennyi komoly téma együtt soknak tűnhet, és menet közben bennem is felmerült: bírom-e még? Aztán azt vettem észre, hogy nagyon is, mert a történetek magukkal sodornak, hála a szerző stílusának és a remekbeszabott szövegeknek, mert néhány apróbb döccenőtől és kilógó részlettől eltekintve az egész könyv olvasmányos, a szerző írásmódja magával ragadó, egyenesen sodró, ami még a nehezebb témákat feldolgozó szövegeken is könnyen átlendíti az embert.

A fülszöveg perspektívája rögtön megtetszett amiatt, hogy a lépcsőházat személyesíti meg, mintha élőlény lenne, és annak a szemszögéből olvasnánk/íródnának a történetek. Ez egyedi értelmezést ad a szövegeknek, egyben egyfajta időkapszula jelleget kölcsönöz a kötetnek, mintha a történelem lapjain sétálnánk.

Belépve a XX. század elején élt prostituált fogad Az utolsó vendég című történetben… Utána szépen sorban végigveszi az évszázad fontosabb eseményeit, ahogy azokat a lépcsőház lakói megélték. Ilyen például a II. világháború és az oda vezető események, ezekhez íródtak a leghatásosabb szövegek. Az A születés jogán, az „…ez már nem fér föl!…”, A pince fogságában mind-mind ennek egy szeletét mutatják be, kezdve a zsidók oktatásból való kizárásától az elhurcolásukig, vagy a lebombázott lépcsőház pincéjében rekedt emberekig. Mindezt gyönyörű nyelvezettel, a szereplők érzelmeinek részletgazdag ábrázolásával tárja az olvasók elé.

A Lépcsőház összességében egy majdnem kitűnő első próbálkozás. Látszik a gondos szöveggondozás és a téma iránti odaadás. A szerzőben van tehetség, amit maradéktalanul beletett a szövegekbe. Kiválóan teremt többféle hangulatot, és erősen képes hatni az olvasók érzelmeire, miközben sodró lendületével átsegíti őket a legkeményebb témákon is.

Bővebben (A bejegyzés további része spoilert tartalmazhat!):

KingucK P>!
Hári Tamás: Lépcsőház

A fülszöveg alapján valamiért úgy gondoltam, hogy a „fejezetek” összefüggenek és már a sorozatra ráállt agyam kereste ezeket a kapcsolatokat, de nem annyira sikerült. Mire rádöbbentem, hogy nem kell keresnem, mert egy novellás kötetet tartok a kezemben. Na jó nem mindig vagyok a legfrissebb olvasás közben és a molyon is hiányzott a novella címke (de már rátettem).
A kötet 16 novellát tartalmaz, amelyek valami úton-módon kapcsolódnak a lépcsőházhoz. Nagy időintervallumot ölel fel, körülbelül a XX. század elejétől napjainkig. Sok emberi sors, mind más és nagy része szomorú és néhol tragikus.
A szomorú hangulata ellenére jó volt olvasni, ajánlom a novellákat szerető olvasóknak!

Hári Tamás: Lépcsőház

Témájukat tekintve a novellák elég vegyesek, a fő vonal a címszereplő lépcsőház, mely valami úton-módon összeköti őket és mely köré valamelyest a kötetben szereplő történetek is épülnek, hol színhelyként, hol csak említésként, itt-ott már ismerősként felbukkanó szereplőkkel. A történetek nagy része komor, ám időnként fel-felbukkan egy vidámabb, humorosabb sztori, mely nagyon jól megtöri és kicsit fel is élénkíti ezt a búsabb, kicsit melankólikusabb légkört, melyet olvasás közben érezhetünk. Nem tudom, hogy szándékos, esetleg csak a véletlen hozta így a történetek sorrendjét, de mindenképpen könnyedebbé tette a sötétebb hangulatú részek közti átvezetést, mintegy fellélegzésként a nehezebb mondanivalójú történetek között.

A 16 novella az 1900-as években játszódik, felölelve szinte az egész évszázadot, melynek fontosabb momentumai és eseményei is helyet kapnak a lapokon. Olvashatunk a háborús időkről és bombázásokról, vallási üldözésről és -üldözöttségről, családok széthullásáról és családon belüli erőszakról, béna udvarlásról és tiltott kapcsolatokról, elhibázott döntésekről és azok következményeiről – mindezt gyönyörűen megfogalmazva.

Összességében az író stílusát nagyon megszerettem, a történetei magukkal sodortak, megdöbbentettek, megérintettek vagy éppen megnevettettek. Tamás írásmódja választékos és gyönyörű, ugyanolyan képiességgel írja meg a századeleji és a modernkori novellákat is. A leírásai megelevenedtek előttem, a szóhasználatát abszolút korhűnek éreztem, a karakterek és a cselekmények a rövid sztorik ellenére is kidolgozottak voltak.

Leginkább az „…ez már nem fér föl!…”, a Nóri és a Professzor Steinbach érintettek meg és kerültek hozzám közel, a legjobban pedig Az utolsó vendég és a Zuhanás tetszettek!

Bővebben: https://brigeri.blog.hu/9999/12/31/recenzio_hari_tamas_…

ryah_konyvespolca>!
Hári Tamás: Lépcsőház

A novellás kötet 16 válogatást tartalmaz, témájúkban eltérnek egymástól, de egy mindegyikben közös. Még pedig a lépcsőház, ami néha helyszínként jelenik meg, néha pedig csak megemlítik. A novellák az 1900-as években játszódnak, vidámabb hangulatú, de javarészt komorabb írásokat találhatunk benne. Olvasás közben egyáltalán nem tudtam letenni, hisz a történetek magukkal sorodják az olvasót, illetve maga az írásmód is igazán különleges lett.⁣
Szép lassan megismerjük a különböző novellák szereplőit, akiknek mind más-más sors jutott. Némelyik szomorú, viszont a többség tragikusabb.⁣

Eleinte azt gondoltam, hogy egy szereplőről fogok olvasni több fejezeten keresztül, de ez nem így lett. Én mondjuk egyáltalán nem bántam, hisz nagyon sok embert ismerhettünk meg. Magának a kötetnek van egy bizonyos hangulata, légköre, amit az olvasó vagy szeret vagy nem. Hisz pontosan tudom, hogy ahány olvasó van, annyiféle ízlés létezik. Nekem kifejezetten tetszett, bár voltak olyan fejezetek, amik egy picit lemaradtak a társaiktól, de ez nem vett el az élményből. Kifejezetten üdítő volt egy-egy hosszabb könyv között elolvasni egy fejezetet ebből. Nekem a kedvenc novellám belőle Az utolsó vendég című rész volt, amiben egy hivatásos prostituáltnak – egy luxusprosti – láthattuk egy estéjét. Ami valljuk be brutálisan végződött. Sajnáltam szegény nőt, pedig nem sok mindent tudhattunk meg róla, de nem érdemelte meg a halált. Nem ez miatt lett a kedvenc részem, hanem, azért mivel a nő olyan szépen elmondta azt, hogy hogy lett belőle egy utcán elő kislányból az úri körök egyik igazán kelendő prostija. ⁣

Nagyon ajánlom azoknak, akik szeretik a szomorú, tragikusabb hangvételű írásokat. Ám kiskorúaknak semmiképp nem ajánlom. ⁣

A könyvet megtudod vásárolni a Helma kiadó oldalán. ⁣

CsonkaSzaboBrigi89>!

Kitaszítottnak érezte magát. Úgy érezte, hogy nemcsak sok-sok év munkája, de az egész élete megy pocsékba.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Lelkében komoly harcot vívtak az érvek. Ez a háború megerősítette. Mindent meg akart adni élete szerelmének és ezért bármit megtett volna.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Megvette a lakást, hozta a pénzt és cserébe elvette, ami járt.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Tudta, mi jön, hiszen menetrendszerű volt, akár a Magyar Államvasutak. Olykor ugyanannyi késéssel.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Lezárta a múltat, hogy újrakezdhessen. Ez kell most! Újrakezdés!

CsonkaSzaboBrigi89>!

Ajkához emelte a cigarettát és hosszan, élvezettel szívta be a testébe a kesernyés füstöt. Hagyta, hogy mélyen átjárja a tüdejét, minden apró hörgőt megtöltsön, mielőtt lassan kifújta kerekre formált száján, karikákat eregetve, amik a fel-feltámadó szellőtől hamar szerte is foszlottak.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Szomorúan bámultam magam elé, és éppen akkor kaptam fel a fejem, amikor leleplezték az óriásira nagyított fényképet. Lehullott a lepel és én elborzadtam a látványtól.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Az egyedüli eleme az épületnek, amin minden valaha itt lakó járt-kelt, ami mindent látott és ami némán őrizte meg az egyéni történetek sorát.

CsonkaSzaboBrigi89>!

Emlékezetből festett, mert olyan eleven volt fejében a látvány, amit viszont akart látni a vásznon. Csak úgy szaladt az ecset, ahogy hordta fel a színeket és lassan alakot öltött maga a kép is.