Léthé: ​A felejtés művészete és kritikája 3 csillagozás

Harald Weinrich: Léthé: A felejtés művészete és kritikája

„Kultúrának azt nevezzük, ami akkor is megmarad az emberben, ha mindent elfelejtett” Európa kultúrális emlékezetének tájait kezdettől fogva Léthé, a felejtés folyója kanyarogja be. nemcsak Odüsszeusz ismerte a felejtés varázslatát, Ovidius egyenesen a Léthéi Ámor oltárához küldi gyógyító feledésért a szerelmi bánatban szenvedőket. Előbb Platónnál igazi filozófiai, majd Ágostonnál Danténél teológiai kérdéssé válik a felejtés. A felejtés művészetének olyan újkori virtuózai, mint az öreg korában persze már mindenre emlékező Casanova, a megismerést előre űző Faust vagy a feledést dicsőítő Nietzsche után feledékenységünk Freuddal veszíti el ártatlanságát. A XX. század azután megkerülhetetlenné tette a felejtés kritikáját, a szellem ellenállását Auschwitz feledésével szemben.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A kútnál Atlantisz

>!
Atlantisz, Budapest, 2002
318 oldal · ISBN: 9639165573 · Fordította: Mártonffy Marcell

Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

encsy_eszter>!
Harald Weinrich: Léthé: A felejtés művészete és kritikája

Minél többet olvasok a kulturális emlékezetről, és minél jobban megismerem az emlékezethely-kutatás eredményeit, annál izgalmasabb témának tartom. Néha még bánom is, hogy nem ezzel kezdtem el foglalkozni. De ami késik… :)

Weinrich könyve sok érdekes megállapítást tesz a felejtés és emlékezés logikájáról, ritmusáról és harmóniájáról, némelyet már máshonnan ismertem, de számomra újat is tudott mondani. Hajlamosak vagyunk a felejtést valami rémes dologként látni, kézzel lábbal archiválunk és védekezünk hát, de a teremtő felejtést megismerni kívánóknak segítségére lehet ez a könyv.

2 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Bíró Zsuzsa: Mallarmé macskái
Zalán Vince (szerk.): Wim Wenders
Korcsog Balázs: Ki a közép-európai népszellem?
Rainer Maria Rilke: Prózai írások
Schein Gábor: Hosszú menet a küszöbön
Halasi Zoltán: Isten a malomban
Dimitrij Szergejevics Mereskovszkij: Örök útitársaink
Lukács György: Német realisták
Irmhild Bärend: Kimerem a tengert
Martin Buber: Én és Te