Hans ​Urs von Balthasar 0 csillagozás

Válogatás a teológus műveiből
Hans urs von Balthasar: Hans Urs von Balthasar

Hans Urs von Balthasar teológiai tárgyú írásai Isten és a világ kapcsolatát vizsgálják. Isten Krisztusban mutatkozott meg a világ előtt, Krisztus pedig az egyház révén van jelen a világban. Az egyháznak ezért nagy a felelőssége, mert rajta keresztól kell az embereknek Istent megismerniük és hozzá eljutniuk. Az egyház autentikus bemutatása elképzelhetetlen a bibliai források és az egyházatyák tanításának feltárása, illetve a modern filozófiákkal való párbeszéd nélkül.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mai írók és gondolkodók

Detti, Róma, 1989
236 oldal · Fordította: Szabó Ferenc, Kerényi Gábor

tschk>!

… nem az embernek kell Istent tapasztalnia, hanem Isten az, aki tapasztalni akar…

184. oldal (Megtapasztalható-e Isten?)

tschk>!

„Nem azért küldte el Isten a Fiát a világba, hogy elítélje azt, hanem, hogy üdvösséget szerezzen a világnak” (Jn3,17kk). Ez egy új, végleges „Ádám, hol vagy?”, amelynek segítségével az ember felfedheti magát vagy még jobban elbújhat. „Mert mindenki, aki gonoszat tesz, gyűlőli a világosságot, s nem megy a világosságra, nehogy kiderüljenek tettei.” A tiszta szeretet az, ami a rejtőzködő lelkéhez szól. A szeretet nevében szólnak hozzá. Nem ítélkeznek fölötte, hanem megkérdezik, hogy nem akar-e inkább a szeretet világosságára lépni. Maga a világosság nyújt számára lehetőséget, magától képtelen lenne rá.

208. oldal (Bűnös vagyok?)

tschk>!

Ismét áll az axióma, amelyet Claudel annyiszor ismételt: a keresztényektől azt várják, hogy ellenálljanak és helyben maradjanak, nem pedig azt, hogy győzzenek. Mesterük is – földi szempontból – bukott Győző volt.