A ​wittenbergai menyegző 2 csillagozás

Regény Lutherről avagy: mi végre jutott a parasztháború
Hans Lorbeer: A wittenbergai menyegző

1525- ​Wittenbergben Luther Márton feleségül veszi Bora Katalint, a szökött apácát.
1525- Frankenhausennál ezrével hányják kardélre a fejedelmek zsoldosai Müntzer Tamás parasztkatonáit.
A két évszám ugyanaz, ám mintha a két esemény s a helyszínek között semmi kapcsolat nem lenne. Vagy talán mégis? Luther doktort ugyanis méltán gyötörheti lelkifurdalás a parasztok kíméletlen lemészárlása miatt, hisz ő maga biztatta az urakat: fékezzék meg engedetlen jobbágyaikat. S nem éppen az önmagával való meghasonlottság, a belső elbizonytalanodás, a kínzó kételyek bírták-e rá a reformátort, hogy feladja magányát, és megértő társat vegyen maga mellé, aki otthont teremt számára, ha már a külvilág eseményei oly lehangolók?
Hans Lorbeer, a neves NDK-beli író nagy lélektani felkészültséggel igyekszik közel férkőzni Luther ellentmondásos alakjához, s bemutatni a korszakalkotó egyéniség hétköznapi arcát. A wittenbergai menyegző azonban mégsem csupán egyetlen ember belső vívódásainak… (tovább)

Eredeti cím: Das Fegefeuer – Ein Roman um Luthers Thesenanschlag

Róla szól: Luther Márton

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Századok – emberek Európa

Európa, Budapest, 1983
498 oldal · ISBN: 9630730685 · Fordította: Halasi Zoltán

Piintyő>!
Hans Lorbeer: A wittenbergai menyegző

Hans Lorbeer: A wittenbergai menyegző Regény Lutherről avagy: mi végre jutott a parasztháború

Még ha nem is voltam teljes mértékben elégedett a könyvvel, akkor is lekörözte mind Tutsek Annát, mind Yalom doktort.
Történelmi regény, az 1525-ös német parasztfelkeléssel indít, s ennek kapcsán kanyarodik Lutherhez. Luther már ekkor nagy hatalmú reformátor, egyetemi oktató. Lorbeer nem valami hízelgően ábrázolja a személyiségét: egyenesen őt vádolja a parasztfelkelés leveréséért, amennyiben mindenkit a lázadók pusztítására, megölésükre buzdít. Ezen kívül makacs, akaratos, hajlíthatatlan embernek ábrázolja, aki minden korábbi barátjával összevész. Igaz megemlíti, hogy a vérengzés után lelkiismeret furdalása volt, de ez sem volt elég ahhoz, hogy visszavonja a parasztok legyilkolására tett nyilatkozatát, uszító szavait.
A menyegző kapcsán is megrójja egyik korábbi barátja által: hogy is lehetséges ilyen vérontás közepette vígságot tartani. (Eszembe jutott a Dózsa György féle parasztfelkelés, ahol is sokkal sokkal kegyetlenebb volt a megtorlás)
Lorbeer szerint Katarinát is kényszerűségből magányossága ellen veszi feleségül.
A továbbiakban a körítéssel, a költött alakokkal kapcsolatos véletlenek miatt volt kifogásom, de összeségében érdemes volt elolvasni

Csilla_Farkas>!

Nem látod-é szemeddel, mint fortyan a Luther kásája, mint fut ki a Te wittenbergai kotyvalékod az Ezékiel próféta jóslatától? Nem keseríti-é szádban a Márton szószát, hogy miként a próféta folytatja; Isten előszólítja az ég madarait, és azok csőrükkel szaggatják a fejedelmek húsát, és az oktalan állatok vérét isszák a hatalmaskodóknak? Nem gondolod, hogy Isten többre tartja a népet, mint Titeket, zsarnokokat?

Müntzer Tamás

Csilla_Farkas>!

1525. május 12-én Müntzer Tamás és háromszáz híve -parasztok, kézművesek, diákok, bányászlegények, posztócsinálók- Mühlhausenből jövet a Frankenhausen melletti hegy felé vonult, ahol a nyolcezer fős parasztsereg táborozott.

Kapcsolódó szócikkek: 1525