Tyúklexikon 5 csillagozás

Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

A kötet elsősorban azoknak ajánlható, akik tyúktenyésztéssel foglalkoznak, vagy éppen azt tervezik, hogy belevágnak. Választ kaphatnak szinte minden felmerülő problémára. Megismerhetik a tyúkfajtákat, tippeket kaphatnak megfelelő tartásukkal kapcsolatban. Azok, akik kiállításra tenyésztenek állatokat, megismerkedhetnek a legfontosabb követelményekkel, standardokkal. 118 tyúkfajtáról kaphatnak széles körű ismereteket, képekkel illusztrálva.

Alexandra, Pécs, 2006
288 oldal · ISBN: 963369728X

Trudiz>!
Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

Őrületes, nem is gondoltam, hogy ilyen sokféle tyúkfaj létezik.
Mint kiderült: „ma Európában kereken 200 tyúkfaj él.” Na jó, ez 2006-os adat, azóta változhatott ez a szám már.
Olvashatunk a csipkedési sorrendről, a tyúkok rossz szokásairól, takarmányozásukról, tenyésztésükről, a kiállításokról, a költésről, és betegségeikről. Majd következnek a típusok 1-1 oldalon történő leírása, s a színes képük. Egyik-másik nagyon különleges.
Nekem leginkább az Amrock, a Brahma, a Fríz tyúk, a Lakenfeldi, és a több méterre is megnövő, hosszú faroktollú Onagadori, és a Rajna menti tetszett.

Tíci>!
Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

Most, hogy már a papám sem tart tyúkokat, igazán hiányoznak nekem. Mert hogy én nagyon szeretem őket. Most már csak a vonatról látok néha-néha napfürdőző barna tyúkokat Szárföldnél, a téli időben meg kész kínszenvedés volt mindig várni, hogy mikor engedik már újra ki őket.
A könyvről: szerintem sokkal egyszerűbb körülmények között is jól megvannak. A papámnál fele ennyi mindenük sem volt, mégis jól érezték magukat, biztosra veszem. Egyébként nem túl sok új információt kaptam, az elején lévő bevezetésből a legizgibbek a betegségek és az oltások voltak, a többi mind ismerős volt.
Viszont a fajták! Hát először ezt láttam meg az Alexandrában is, és nagy lelkesen ott már majdnem a felét megnéztem. Merthogy rettentően aranyos néhány, vagy például vicces! A kedvencem a Bergi hosszan kukorékoló, akinek még kukorékoló versenyt is rendeznek, meg persze az Onagadori (オナガドリ), aminek nagyon hosszú farktollai vannak: http://www.afftis.or.jp/monument/img/10.jpg

2017. december: 14 hósom egyik kedvenc könyve :D Fél csillag plusz!

2018. október: kétéves még mindig rajong érte, az összes pipiről el tudja dönteni, hogy bóbitás és/vagy tarajos-e, illetve a lábik és tollak színezete is fontos téma. Nem mellesleg biztosan az én vérem, mert egyik kedvence a kopasznyakú! Következő lépcsőfok a kakas-tyúk pár megértése lesz.
Nem mellesleg csak századik átlapozásra tűnt fel, hogy nem is abc-ben vannak a tikok, hanem a német abc szerint, eléggé gáz, mert „tyúkfajták a-tól z-ig” és kezdődik valami ó… nevűvel.

sztimi53>!
Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

Falusi lyánynak nem sok újat tud mondani (a kannibalizmus és a takarmányozás mikéntje nekem nem meglepő információk), illetve aki tyúkot akar tenyészteni, ne ebből tanulja meg szerintem. A tarajok osztályozásánál megfeledkeztek arról, hogy létezik a Magyar taraj. Olyan tyúkfajták is vannak benne, amiről azt sem tudtam, léteznek (a bóbitás, szakállas verziók igen viccesek). Aztán beugrott a Minorka fajtánál egy kedves olvasmányom Békés Páltól, és megnéztem a lexikont vajon K. B. Tyukosvili, a grúz tyukológia legnagyobb alakja készítette-e. Csalatkoznom kellett. Aki szereti a tyúkokat, annak ajánlatos, rövid, érdekes olvasmány.

Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

Érdekes információk a tyúktenyésztőknek. Mondhatnám, luxuskörülményeket ír le, ha visszagondolok gyermekkoromra, mami nem vesződött ennyit a tyúktartással, néha volt egy-egy gubbasztó, tollkopásos, de egészséges, szép vörös tarajú, barna tyúkocskák kapirgáltak az udvarban, és ne feledjük, hátul a kertbe a sok zöld között, meg paradicsomi élményekben részesedhettek. Volt egy törpe párunk is, kotlott a tojó, így a minikispipik is ott rohangásztak a többiek közt. Fogalmam sincs, miért szeretem a tyúkokat, semmi értelmét nem találtam, de kedvenc állataim közé tartoznak.
A könyvben nagyobbrészt 118 tyúkfajtáról kaphatunk röpke áttekintést, az első, tenyésztőknek szóló rész után. Különleges tenyésztések fordulnak elő szerte a világban, hosszan kukorékoló, bóbitás, szakállas, törpe, gatyás, óriás, parlagi és persze, melyről @Nagyfehérasszony ugrott be, az olasz tyúk. Bocsi!

Zsuzsanna_Székely>!
Hans-Joachim Schiller: Tyúklexikon

Na igen, ezen könyv olvasása után legalább jól aludtam. :) Gyerekkoromban otthon és mamáméknál is sok tyúkot ismertem meg. Jó ennyi év után megtudni, hogy részben helytelenül táplàltuk őket. :D Viszont hihetetlen, hogy mennyi különböző fajta van belőlük, és igen, ne kell ismernem, némelyikhez még kedvet is kaptam, hogy tartsak belőlük itthon. Mondjuk lakásban érdekes lenne, de akkor is. :)

Stone>!

A kakas meglehetősen különböző dolgok jelképeként ismert. Megtestesítheti a fényt, a napot, a tüzet, a termékenységet, az éberséget és a harciasságot. Szolgált kísérő vagy áldozati állatként, orákulumként, őrként és ébresztőként is. Szentelték Arész hadistennek, Apollónak, a fény istenének, de az ókori görögök alvilági istennőjének, Perszephonénak is.
A Római Birodalom idején a nyugati germán frankok a kakast választották a termékenység és a halhatatlanság jelképévé. Önmagukat – mint ahogy ezt a „frank” szótő jelentése is mutatja a frank nyelvben – „szabad ember” -nek nevezték.
Az éber, kukorékoló, harcias tarka kakas – néha a fogyó hold sarlójával ábrázolva – mint a fény madara és a reggel ébresztője, szoros kapcsolatban állt a keleti napkultusszal.

Kapcsolódó szócikkek: Római Birodalom (Imperium Romanum)
Stone>!

Különös módon keletkezik a kék szín. A fekete eumelanin-pigmentekkel színezett alap fölött levegővel töltött cellák helyezkednek el, amelyek a fényt megtörik úgy, hogy a toll kéknek tűnik. Kék tyúkok léteznek fekete szegéllyel és a nélkül is. A gyöngyszürke tyúk kékesnek tűnik, de nincs kék nyak- vagy nyeregtollazat.

Trudiz>!

Egy csibéket vezetgető kotlós vagy pulyka, még a kívülállónak is, szemet gyönyörködtető látvány.

sztimi53>!

Van olyan, ki nem rest – okkal –
Fáradozni szárnyasokkal.
Kedvelve a csirke népet,
Részben tojásai végett,
S mert így nem kell messze menni,
Olykor egy-egy sültet enni.
No meg aztán dunyha, párna,
Már csak pehelytollra várna;
Mert sokuknak leghőbb vágya:
Puha, meleg legyen ágya.

6. oldal, Bevezetés, Alexandra, 2006.