Kathrin ​vagy az elveszett tavasz 3 csillagozás

Hans Habe: Kathrin vagy az elveszett tavasz

Európa a harmincas évek végén.
Az élettapasztalatokkal rendelkező, vonzó, bécsi származású Kathrin von Hugh – a „nagy múltú nő” – tizenhárom éve az autógyártó iparmágnás, Bertrand Lacoste szeretőjeként él Párizsban. Manuela nevű leánya érdekében, akinek apja még a gyermek születése előtt halálos balesetet szenvedett, látszatházasságban él egy nálánál sokkal idősebb nemesemberrel. Miközben leánya sorsát a boldogság felé igyekszik terelgetni, Lacoste-tal való kapcsolata komoly válságba jut. Az erős akaratú asszony nagy kitartással tör célja felé, semmiféle eszköztől nem riad vissza; érdekeit szem előtt tartva még egy újabb, szenvedélyes szerelemről is lemond. Kathrin sikerrel hajtja végre merész tervét. Az autógyártás gondjai és a második világháború kitörése azonban a történet minden szereplőjét súlyosan érintik.

Eredeti cím: Kathrin oder der verlorene Frühling

Eredeti megjelenés éve: 1943

K.u.K., Budapest, 2000
326 oldal · ISBN: 9639173444 · Fordította: T. Bíró Katalin

Jeanette>!

Az emberek kétféle embertársukat utálják: azokat, akik boldogok, és azokat, akik boldogtalanok. Utálják a boldogokat, mert irigylik őket. Utálják a boldogtalanokat, mert attól félnek, hogy segíteniük kell nekik vagy hogy megfertőzi őket a boldogtalanság. Azt akarod, hogy szeressenek? Ennyi erővel azzal is próbálkozhatnál, hogy élve bejuss a mennyországba.

XIV. fejezet

Littlewhite>!

– De ön fiatal maradt – mondta Kathrin.
– Nem egészen – tiltakozott a férfi. – Boldog voltam. Ez tartott fiatalon. Bölcs lettem. Ettől lettem öreg.

Littlewhite>!

– Másrészt – folytatta a férfi –, soha semmilyen tulajdonomat nem értékeltem igazán sokra. A tulajdon semmit sem ér, Kathrin. Egy madár az erdőben, ösvény a vadonban, egy hajnalpír, egy hang a zenében, egy költemény Byrontól – imádom Byront! –, a fürdő melege, ha úgy tetszik, ezek azok a dolgok, amelyek igazán számítanak. És pontosan ezek azok a dolgok, amelyeket mindig birtokolhatunk.

Littlewhite>!

… a kis dolgok lényegesek igazán az életben. Egy reggel, amire együtt ébredünk, egy kézszorítás a félhomályban, egy közös szó és nagy csend a mérhetetlen zajban… Nem tudja, mennyire fontosak lehetnek a kis dolgok.